PDA

Покажи пълната версия : Grizini



nelka
13.01.2006, 14:10
50г мая
0,5 дл зехтин
3 дл вода (37*С)
1 с.л. захар
2 ч.л. сол
2 белтъка
около 700г брашно
подправка по вкус: аз ползвам нещо, за името на което не съм много сигурна, ето една кошмарна снимка, която намерих:

http://home.online.no/%7Egjessin/karve-BI-01.jpg
Ким?

Разбъркай маята в течността, изчакай малко и добави останалите съставки като при работа с което и да е тесто с мая.
Омеси тестото с още малко -допълнително- брашно, докато при месене почувстваш че повърхността му не залепва по ръцете ти, а стои суха.
Остави да втаса- около час.

Раздели на 5 части.
Всяка от тях раздели на 15 парченца и разточи/раздърпай с помощта на дланите си на дълги пръчици с дебелина приблизително кокото на малкия пръст.
Постави пръчиците в тава и остави да се надигнат.

Печи ги в средата на фурната:
165*С и 30' : при вентилатор
175*С и 30' : обикновена печка

Зрънцата (сусам, ким) можеш да поставиш вътре в самото тесто, може и да пръснеш по плота, и всяко отделно парченце да оваляш през тях когато го раздърпваш.

Аз отдавна не разделям тестото на части както е описано тук, но като начало това ти дава известен ориентир за желаната големина.

**********************************
Доста пъти бях опитвала да правя гризини с друг вид теста: получаваше се все нещо твърде сбито и кораво. Тук явно белтъкът дава желаната въздушност и когато за пръв път опитах тази рецепта, разбрах какво е вложено във възклицанието "Еврика!".

Аз рядко имам зехтин вкъщи, практически купувала съм го единствено заради гризините, но в последно време го заменям с олио.

За проба може да се опита половината доза: само с един белтък.

Температурите за печене ми идват малко високи така, както са дадени; аз пека дори без вентилатор само на 160-165*С.

Pomestvam starata snimka :(
http://images01.snimka.bg/000328853.jpg

Nadezhda
13.01.2006, 17:00
Благодаря ти Нелка,отивам да ги правя [:]

alys
13.01.2006, 18:00
Благодаря ти Нелка,отивам да ги правя
И аз, но след като замеся тестото, ще отскоча да купя сусам или ким, или и двете. А ако продават мак, също ще е хубаво, мисля.
Нелка, хубаво да се вталиш, преди да дойдеш в БГ, че имам много да черпя :!: :yes: Знаеш си, че си супер, ама аз да го повторя :!:

водолейче
14.01.2006, 11:46
nelka, а белтъците разбиват ли се на сняг или направо се слагат в тестото?

nelka
14.01.2006, 13:22
Водолейче,

Само се слагат в тестото, по-точно в течността. Разбивам/разбърквам/смесвам ги заедно с водата, олиото и сол+захар.
Дори да ги разбиеш на пяна нали после всичкият въздух ще изчезне когато месиш и затова не е нужно. :?

Мерките за сол и захар- без връх, специално солта! Изравнена лъжичка. :yes:

alys
14.01.2006, 20:09
Хе-хе, мойте гризини станаха по-дълги, но са много вкусни! [:] :yes: :)

Nadezhda
14.01.2006, 20:30
Моите гризини също станаха много вкусни,но за съжаление въобште не са за показ.Преди три седмици си порязах
лошо лявата длан и ми беше много трудно да ги оформя,станаха криви и дебели :cry: :cry: :cry:

nelka
14.01.2006, 21:26
С какъв страх отворих като видях че има нещо ново в темата: викам си колко ли ще ми се карат? :(

А то какво било: Алис изработила прави ъгли. Алис, ти да не би да имаш нещо общо с математиката?
.................................................. ..................................http://users.skynet.be/libidules/smilies/smilies076.gif

Ами на мен ми изглеждат добре, а щом и на вкус биват, значи да си отдъхна.

Надежда, много е неприятно че си се наранила така, аз знам колко съм крива когато на мен ми се случи нещо подобно- човек не може нищо да свърши както трябва, порязаното все пречи.
Бързо зараcтване на раната! http://users.skynet.be/libidules/smilies/smilies084.gif

alys
14.01.2006, 22:29
Нелка,хареса ми идеята гризините да са дълги и понеже дозата с един белтък не се побра в тавата на печката, реших да продължа в по-малка тавичка. Гризините с правия ъгъл, поставени в чашка, изглеждат като сламки на коктейл - стори ми се забавно и направих няколко такива :) . Ама си е пипкаво, де - не е като да разточиш и изрежеш формичи :D :D :D
Не си мислех за математика, докато правех гризините, но може нещата да са се наредили подсъзнателно. :)
Надежда, бързо да ти мине порязаното на ръката - щом пречи, значи си е сериозно. Важното е, че си направила вкусни гризини, а че са малко по-различни от оригинала... ами и мойте са различни, но като гледам вече почти ги няма. :D

водолейче
14.01.2006, 22:31
И моите станаха вкусни :) Обаче на фасон не ги докарах много. Другият път ще ги източа повече, щото сега станаха къси и дебели, а явно е трябвало да ги направя поне 15 см дълги.

Nadezhda
14.01.2006, 23:18
Благодаря ви момичета за милите думи.Порязах се между палеца и показалеца(толкова добре,че ми бяха нужни 7 шева)Сега е почти зарастнало, но постоянно трябва да внимавам да не се замърси и да сменям лепенки по 10000 пъти на ден! :cry:
А на Нелка,която ни се подиграва за формата на гризините,ще кажа че това се нарича "модерн арт" :D :) [:]

nelka
15.01.2006, 14:04
Мили другарчета,

Най-добре щеше да е ако самата аз ги бях направила, за да покажа как ги раздърпвам до дължина, равна на ширината на тавите от печката. Това е 30 см. Правила съм обаче и по дългата страна, което е 37см.
За жалост, хванаха ме по други задачи и не остана време за гризини. Карат ме да творя една шоколадова торта, а аз никак не обичам тесто с какао вътре, затова се чудя какво друго да е, което пак да е шоколадово, но по някакъв друг начин.Уф! :(

Това за разточване и формички- не ще. Веднъж една жена ми каза тъкмо това: защо съм си играела да ги дърпам, вместо да разточа и да изрежа с ножа, но то не става така. :no:

Надежда, имаш цялото ми съчувствие за несполуката с дланта ти! Веднъж така се порязах при отваряне на една консерва, че аха-аха припаднах като видях какви неща ...бррр... от разреза...Водиха ме с линейка до болницата за да шият! Това- в Германия- понеже там от всички неща за ядене човек просто губи координация над крайниците и стават бели...

Дано скоро се оправиш без да ти останат някакви увреждания!
И дано не се повтаря подобно нещо никога повече! :no: