PDA

Покажи пълната версия : ВКУСОТИЙКИ!!!



Скарлет
23.06.2005, 15:24
Освен шиенето,другата ми страст е готвенето и правенето на сладки,торти,баници и всичко що се приготвя в кухнята и става за-както го наричам аз-"манджорно"(т.е. за ядене).
Предлагам тук,всеки,който иска да споделя за любимите си ястия,така на всички ще им е по-лесно да приготвят храна и няма да се чудят и да си задават вечния въпрос на домакинята:"Ох,какво да сготвя днес?"

Ето нещо много интересно и вкусно от мен
БОРИТОС
(мексиканско ястие,видяно от Иван Звездев,многократно правено вече,прилича на нашите дюнери,но е по-вкусно)

За тестото:
100гр.маргарин
80-100мл вода
21/2ч.чаши брашно

За плънката:
пилешко месо (може и колбас)
лук,царевица,гъби,кисели краставички,подправки-ч.пипер,сол

Замесва се тесто.Разлеля се на малки топки и всяка топка се разточва като палачинка с големината на тигана,в който ще се пече.
На котлон се слага тифлонов тиган,без каквато и да било мазнина.Слага се кората върху загретия тиган и се пече от двете страни(тигана трябва да е тифлонов,за да не залепне).След като се опече и от двете страни се слага в кърпа или нещо подобно,за да се задуши.Така се опичат всички топки,разточени на кори.

Запържва се пилето,нарязано на хапки.Слага се всичко останало.След,като се опържи добре,взима се част от плънката и се слага върху кората,после се завива като дюнер,може да се залее със сметана или майонеза и
ПРИЯТЕН АПЕТИТ!

Jovany
23.06.2005, 15:35
Освен шиенето,другата ми страст е готвенето и правенето на сладки,торти,баници и всичко що се приготвя в кухнята и става за-както го наричам аз-"манджорно"(т.е. за ядене).


А моята друга страст освен шиенето е консумирането на горе изброените :D :D :D

Скарлет
23.06.2005, 17:57
Ами страхотно! :idea: :oops:

Блазе ти,аз само приготвям,но все не ям,че с тия диети и тая пуста женска суета,все се лишавам............. :cry: :evil:

mylli
23.06.2005, 18:05
Скарлет това звучи много вкусно, ще го опитам във най-скоро време :wink:
Jovany ето виждаш ли ти докато шиеш ние приготвяме манджорно, а на всичкото отгоре след това му се наслаждаваме по скоро визуално отколкото вкусово :cry:

Jovany
23.06.2005, 18:33
Повярвайте съчувствам ви напълно.
Няма такова нещо ката наслада на храна визуално това се е чисто наказание поне за мен ще бъде такова ако трябва само да гледам.

mylli
23.06.2005, 18:56
:cry: че кой е казал че не е наказание, то си е чисто изтезание :cry:

Nadezhda
23.06.2005, 23:21
Някой знае ли как се прави домашен хляб :?: :?: :?: :oops:

Скарлет
24.06.2005, 13:58
Ами точно за хляб незнам,но ще ти кажа как правя питката с парата по Нова година,тя става точно като хляб,защото не я правя със сода,а с мая.
Рецептата е на око:
Половин кубче мая се разтваря в около 2ч.чаши хладка вода.
В тава се сипва брашно,слагам 2-3 щипки сол,правя кладенче по средата и сипвам разтворената мая.Слагам и малко олио-1-2 с.л.
Замесвам тесто,не много твърдо.Да втаса.Оформям питка,леко я намазвам с олио отгоре и я пека в силно загрята фурна.
След,като я извадя питката,напръсквам я с вода и я завивам да се задуши.

И със шарена сол,върви чудесно. :wink:

Nadezhda
24.06.2005, 15:34
Благодаря ти Скарлет :clap:!Незнам каква муха е влязла на свекърва ми в главата,но ме помоли другата седмица да съм направела български хляб :?

darri
24.06.2005, 16:02
Имам едно :?: за Боритос.Корите като се опекат не стават ли твърди, как се навиват или като се задушат омекват?Смятам да пробвам рецептата и даже си я принтирах вече :)

Скарлет
24.06.2005, 16:36
darri,както си прочела тестото за корите е маслено.Може би маргарина не позволява да са твърди.
Като го разделиш на топки,трябва всяка топка да я разточиш и да стане с дебелина около 2-3мм.
Като ги опека,аз поставям тези кори между чиста хавлиена кърпа,защото е по-дебела и се задушават.После топлата плънка и завивам на руло или като дюнер.

Само не слагай мазнина на тигана,защото ще опържиш корите.Това е много важно-да се пекат на сух,тифлонов тиган :!:

veni_3000
24.06.2005, 17:24
В половин литър топличка вода се слага едно пакетче мая и една супена лажица захар сместа се оставя да втаса.В по голям съд си отсяваш един килограм брашно/може и малко повече/ , правеш си кладенче в него счупваш две яйца слагаш една кафяна чашка олио , една супена лъжица сол и втасалата мая ,след това омесваш нормално меко тесто/да не ти остава по ръцете/ и за да не месиш много/зщото тестото с мая се меси малко повече/ удря се върху масата 100 пъти ,след което наръсваш по голям съд с брашно ио оставяш покритото с кърпа тесто да фтаса.От това тесто освен хяб стават и вкусни пици. ПРИЯТЕН АПЕТИТ.

Скарлет
25.06.2005, 23:35
ЯЙЧЕНА САЛАТА(ПРЕДЯСТИЕ) С МАЙОНЕЗА

За 1порция:
2-3 сварени яйца
натрошено сирене,колкото да покрие дъното на чинийката
майонеза
черен пипер,червен пипер,шарена сол

Сиренето се натрошава и с него се покрива дъното на чинията.Яйцата се нарязват на 4 и всяко парченце се слага със жълтъка към сиренето.Така се нареждат всички резени яйце.Отгоре яйцата се намазват обилно с мойонеза,поръсва се с ч.пипер,шарена сол и червен пипер. :yes:

flame
26.06.2005, 02:04
Скарлет тази салата е наистина страхотна, могат да се добавят също така и кисели краставички отстрани... :thumbup:

Само искам да те помоля, както и другите, когато пишете рецепти да правите нова тема във форума за да е по-прегледно.

Благодаря ви :wink:

Jovany
26.06.2005, 12:27
Аз май ще почакам да се понапълни форума с рецепти да го принтна :D
и да си стане като готварска книга :D

mylli
26.06.2005, 13:46
:wink: Jovany защо каза моя замисъл гласно :wink:

flame
26.06.2005, 19:40
Нали затова сме направили секцията " Кулинарен свят" :)

Anonymous
31.08.2005, 12:11
Мога да ви предложа една рецепта, която ми я каза моя приятелка арменка. Между другото , арменките са много икономични и практични дами, каквото и да се говори за тях! :lady: Купувате си набор пилешки сърми, смесвате месото с ориз и подправки за пиле, завивате сърмите в кожичките, нареждате ги в тавичка /може и върху почти готово зеле/ , заливате с вода и олио, печете във фурна докато се запекат пилешките сърми. Ако не намерите набор за сърми може да си го пригатвите : събирате цели кожички от пиле / в това завивате сърмите/, а плънката е от парчета пилешко месо и ориз. Приятен апетит! :!:

ivelina70
28.03.2009, 12:38
А някой да е преготвил нещя от елда или както му викат руснаците гречка та ето ви едни кюфтета от нея специално на мен ми харесват.От нея се отслабва.Има много полезни вещества в нея като калции който е на 100г. 114мг. и др. Кюфтета от елда 1ч.ч. елда се залива с 2ч.ч. вряла вода и се оставя да набъбне и цвъфне(ако има вода в нея я прецедете) след това я омесете с 100-200г. кашкавал настърган, 2 средни картофа настъргани,2 с.л. брашно,1 ч.ч.смлени орехи,1 настърган лук,подправки за кюфтета(червен пипер,кимион,чер пипер),2-3 яйца.След което оформя ме кюфтета и се пържат. Забележка: От начало може да ви се стори че се разпадат но после в тигана се стягат. Не ги пържете много защото като изстинат стават корави леко изпържени.От 1ч.ч. излизат около 40бр. Приятен апетит.Става за диабетици и хора с алергии. Виж те в търсачките за повече информация.

ivelina70
29.03.2009, 00:10
Забравих да напиша че като се залее елдата с врялата вода трябва да се сложи сол на вкус. http://ivelina70.mylivepage.com/image/index