PDA

Покажи пълната версия : Не мога да повярвам!



ata
05.02.2009, 19:37
Мили момичета,чак не ми се вярва как някои от нас не си ценят труда,за да не кажа нещо по-обидно!:confused:Работя в една от големите търговски вериги,където имаме сектор „РАМКИ“.И днес видях,че колегите рамкират 2 гоблена,естествено отидох да ги видя.Отново бях изумена,защото тези 2 гоблена не са единствените които съм виждала да донесат за рамка в този вид!Ушити прилично,дори много добре,но неизпрани.Просто си личи мръсотията по панамата/на места направо черна/.Другият вариант- изпран,просто поизпънат да изсъхне и без да е изгладен - за рамка. Чак ми идваше да взема да ги изпера и изгладя! Направо съм изумена:fight::smokin::smokin::mad:

Val4e
05.02.2009, 19:55
Чак не ми се вярва като знам аз първо как си ги пазя, после прането и гладенето при мен направо си е ритуал.

ata
05.02.2009, 19:58
Ами да, не е за вярване,можеш да разбереш защо толкова се възмутих!:D:kissyou:

letisiq
05.02.2009, 20:16
Здравейте Два пъти прочетох това което е написала Ata и все още се пуля срещу монитора :shock: Точната дума е използвала Val4eto та то приготвянето на готовия гоблен за рамка си е жив ритуал Аз като знам колко внимателно го пера и как си избирам сапунчето което ще ползвам... да не гововрим че приятелите ми ми се смеят че капвам няколко капки омекотител в водата :confused: Направо не мога да проумея как ще дадеш неизпран или неизгладен гоблен....срам срам срам

kara52
05.02.2009, 20:26
Възмущението ти е естествена реакция. Напълно ти вярвам за това което казваш и за разлика от vai4e аз не се учудвам по простата причина, че съм виждала вече подобни явления, виждала съм и други грозни неща, явно някои считат за кощунство да изперат или изгладят гоблен, но това си тяхен избор и повярвай ми на такива хора не можеш да дадеш съвет, защото те се оказват много "вещи" в тези неща и ще ти докарат от 9 дола вода и ти ще се почувстваш лаик и глупак и ще се ядосаш на себе си, че се стараеш да направиш добро, а получаваш обиди.
Ata, може да те разбере човек, който наистина иска да се научи и желае да те разбере в противен случай няма смисъл. Така, че не се тормози за чуждото невежество.:kissyou::kissyou:

venipetgab
05.02.2009, 20:32
То не е срам, ами направо резил. И после ще им виси на стената и ще му се радват така омърлян и неизгладен. Не би ме зарадвала подобна гледка, ако ще и най-красивият гоблен да е . Аз например си изпирам гоблена, когато го завърша и после, когато го нося за рамка си го изпирам пак и го гладя мокър да не би да остане някоя гънка.

Amazonka
05.02.2009, 20:46
олелее,не варвам на прочетеното!Как може да има такива мърляви хора!!! Аз се бях възмутила,една позната беше донесла да видя какво шие,е,от сто години време,ама като видях лекета по панамата и мръсотии се втрещих..егати мърлявата работа,като знам аз как преди да шия си мия ръцете старателно със сапун,и не ям нещо,с което да нацапам дори минимално гоблена,после се пере и глади влажен от опаковата страна..втрещих се след прочетеното...

tdm13
05.02.2009, 21:54
Ама това си е срам и позор!И как ще стоят тия мръсни гоблени в рамка?!То им се губи цялата красота.При мен поне прането и гладенето си е цял ритуал.Бебешки сапун,хладка вода,спесиално почистена ютия и т.н.А да не говорим,че сама си ги опъвам върху картона,за да не ми ги повредят.После само поръчвам рамката и сама си ги рамкирам.

Amazonka
05.02.2009, 22:01
олеле,ти си направо герой,моите излизат доста кривички и не бих могла да се справя сама с опъването и рамкирането

Светла Петрова
05.02.2009, 22:23
И аз бях изумена като видях да носят и най-вече оставиха за рамка "Тайната вечеря" неизпрана и неогладена, но ....хора разни.Само като си помислих колко време се бродира и при най-голямо старание се замърсява...Вече нищо не може да ме учуди

yonka
05.02.2009, 23:09
За неизпрани не бях чувала,но за негладени Да.Беше преди десетина години и една позната твърдеше ,че не се гладят.Казала й го "голяма гобленарка" не й повярвах естествено.Като започнат да се правят изказвания просто :mad:изтрещявам от отегчение

alessina
06.02.2009, 15:38
Някои имат презумпцията, че ще им се разлеят цветовете и за това не перат гоблените си. При мъжът ми много рядко носят неизпрани, но неизгладени по- честичко. И те със съдружникът му ги гладят, за да могат после да се изправят при опъването. Разни хора, разни идеали.:idea:

delhina
06.02.2009, 16:43
За съжаление и аз видях такива "гоблени",миналата година като си носих подаръка за моето другарче от играта да го рамкират.Даже ме беше срам да го коментирам,но на жената която беше донесла гоблените хич не и пукаше,да ви кажа честно гобленчетата и приличаха на парцалчета.:(

moni2111
06.02.2009, 21:13
Моя позната, която шие с/у заплащане, след изпиране не ги глади, а ги суши изпънати в/у дъска, поставяйки под гоблена хавлия. Тя смята, че не бива да се глади, за да е по- пухкав.

vania.kaimska
06.02.2009, 21:40
За неизгладен и неизпран незнам,но да ви кажа аз какъв видях.Ами просто част от фона не беше ушит,но женицата си го рамкирала.То от далеко неличало.Ето на това вече му викам евала за глупостта

sneji_bee
07.02.2009, 12:26
Какви са тия жени бе хора? Истина ли е това? За мен най- голямото удоволствие като ушия гоблена е не да го видя в рамка, а да го изпера /с брьснарски сапун/ и да го изгладя,за да си видя труда.Обикновено ги свьршвам посред нощ и веднага ги изпирам и изглаждам иначе немога да заспя.:idea:

mimka
07.02.2009, 20:59
"Две неща са безкрайни- човешката глупост и Вселената.За второто се съмнявам.."./може и да не го цитирам правилно, но смисъла мисля ,че е ясен/.Не мога да повярвам на прочетеното, но май ще трябва вече да не се чудя на всичко, което не разбирам...
Кое ли му е "красивото" на такъв род гоблени?!

dushkova
07.02.2009, 21:07
Ама наистина ли е това! Просто не мога да повярвам,че има хора така да се отнасят с труда си?!Аз също като завърша гоблен го оглеждам под лупа ,за да не съм пропуснала някой бод,после го пера ,в чисто бяла хавлия го подсушавам и гладя от опаковата страна под специална марля върху чисто гладък чаршаф,за да не се предаде релефа на подложката върху бродерията.Правилно-цял ритуал.

vania.kaimska
07.02.2009, 21:57
vania.kaimska (http://www.goblenite.org/member.php?u=538)
хахахахаах,е ти вече ме разхили от сърце,за такава простотия не бях и подозирала!!!
Просто мислено я съжалявах горката женица.Е беше и мерак да си рамкира:D

leti_at
07.02.2009, 23:01
Здравейте, аз си пера гоблените и гладя гоблените непосредствено преди да ги рамкирам...Чета написаното преди мен и не мога да повярвам...но ми дойде и друго на ум...
Може на тези хора гоблените да са им завещани, те въобще да не разбират( и чули-недочули ,че е това е изкуство) да искат да си ги лепнат на стената...без да се замислят за вида им...не знам...това е някакво обяснение ..иначе не ги разбирам просто...
А за недовършените гоблени...имам много неприятен спомен...
Отиваме на гости у познат на мъжа ми, гледам по стените гоблени..естествено се залепям първо на тях...обходих ги всичките, възхитих им се...Сядаме във всекидневната и гледам рамкиран гоблен...ама нещо ми се губи...приближих се, за да го разгледам по-добре...виждам,че не е довършен...
Питам човека защо е рамкиран така недовършен.....Той само въздъхна и ми отговори,че жена му се е споминала и не е могла да си го довърши...но той го е рамкирал и искал да си го гледа,дори недовършен, защото това била последното нещо, което жена му е сътворила...
Да ви кажа в по-неловка ситуация не съм попадала, смутолевих нещо....
И ако пак видя недовършен гоблен...едва ли бих го направила на въпрос....

mimka
08.02.2009, 13:40
Много е тъжно това, което си разказала....
Май наистина понякога трябва да се замисляме защо нещо не е както трябва...

Jana_jj
08.02.2009, 14:16
Много често продаряваме нерамкиран гоблен. Получилият гоблена го харесва, но няма представа какво точно трабва да се направи, та всичко да е както трябва. И аз изпаднах в подобна ситуация. Дъщеря ми е в Джорджия. Там се омъжи. Знаейки, че много харесва коне, аз без никакъв гобленарски стаж и ушивам едни кончета и и го изпращам за Коледа. Свекърва и и зет ми, като го виждат онемяват и не вярват/ не че гобленът е толкова хубав/, че това е изработено специално зо тях и е подарък. В радостта си брата на зет ми го взема, изважда някаква рамка, която имат вкъщи и го"рамкира". Естествено, рамката не отговаря на размера, тя просто е по- голяма. И познайте...отстрани се виждат квадратчетата на разграфената панама. Изпращат ми снимка и аз съответно онемявам. Дори съм я качила в темичката си. Но до днес никой не ми направи забележка :D. Съответно обясних на дъщеря си, и се надямам, че вече е рамкиран както трябва, но просто съм забравила да ги попитам.Така, че стават и такива неща.:PP

sneji_bee
09.02.2009, 11:00
Споделих в кьщи за дебатите от форума и мьжа ми каза:''Ами ако са крадени?''-не бях се замисляла,нооо...? какво ще кажете по вьпроса?:(

sissak
09.02.2009, 12:23
Вижте сега,може да е от незнание.Една приятелка също си беше занесла гоблена непран и негладен за рамкиране.От ателието я посъветвали да се поправи.Обади се да ме пита наистина ли трябва да пере и да глади.Не беше от немарливост или мързел.Просто не знаеше.Опасяваше се да не го повреди.

nina55
09.02.2009, 13:31
ЗДРАВЕЙТЕ МОМИЧЕТА, ЗАЩО СЕ ЧУДИТЕ НА ТОВА НЕЩО. МНОГО ЧЕСТО В ФОРУМА СРЕЩАМ ПОКАЗАНИ ГОБЛЕНИ - НЕ ПОДШИТИ И С РАЗДЪРПАНИ КРАЙЩА И КОЛКОТО СЕ МОЖЕ ПО СМАЧКАНИ. ЗА МЕНЕ ТОВА Е ГОЛЯМА МЪРЛИВОСТ И КАТО ГИ ВИДЯ КОЛКОТО И ХУБАВО ДА СА ИЗРАБОТЕНИ НЕ МИ СЕ ОТГОВАРЯ.АЗ ПЪРВО ГИ ПОРЪБВАМ И СЛЕД ТОВА ПОЧВАМ ГОБЛЕНА.ЧАОООО

rodich
09.02.2009, 14:29
Явно всеки прави това, което мисли, че е добре според случая и няма нищо лошо. Като чета всичко това си мисля, че най-хубавото е, че всеки гоблен си има история :yes: :yes: :yes: :yes: въпреки, че работим по едни и същи схеми всеки гоблен си е по своему уникален


което не може да се каже за художниците, които рисуват на конвейр ...... бяхме си купили една малка картинка и до сущ същата за един приятел. Скоро бяхме на гости на приятеля и си казвам "гледай, ами тя като нашата" - едва след 5-10 мин си спомних, че е нашия подарък [:]

Amazonka
09.02.2009, 15:11
nina55 (http://www.goblenite.org/member.php?u=1748) това е въпрос на личен избор,дали ще обшиеш гоблена отстрани или не,аз лично преди го правех,сега не,ако гоблена е голям излишното го закачам с карфици на панамата,върху която не шия а влиза в рамка,така не ми се нищи,колкото до мачкането и аз мачкам,няма начин,особено големите гоблени,но не това е важното,важно е като го рамкираш в какъв вид ще го занесеш,защото в същия вид ще украсява и стената ти!

magnolia777
09.02.2009, 16:58
аз пък си мисля,че едва ли човек(който шие гоблен),положил толкова труд и несъмнено-любов,може да е мърляв...
по-скоро е липса на информация....
ма мен,например в магазина,в който си купих първия гоблен,собственичката ми предложи като го завърша,да и го занеса,за да ми покаже как се пере и глади,за да не го съсипа :thumbup:

cvetina
12.03.2009, 17:05
Аз си взех гоблена от работилницата и бях възмутена, че почти по 1 см от него ми влиза в рамката.Исках си обратно парите и гоблена.Жената,която ми взе поръчката надълго и нашироко ми обясняваше,че така правели старите маистори.Отново изгладих гоблена и сега стои свит на руло.Разгледах си гоблените,които съм рамкирала-всичките са ми "потънали" в рамката.Не знам какво да правя....

lorki4
12.03.2009, 17:43
аз не съм голям специалист по гоблените ( все още), но съм наблюдавала как една позната се грижи за гоблените си и това направо ме разби по добре да не се захващат да шият от колкото така да правят :shy2:

leti_at
12.03.2009, 18:09
Аз си взех гоблена от работилницата и бях възмутена, че почти по 1 см от него ми влиза в рамката.Исках си обратно парите и гоблена.Жената,която ми взе поръчката надълго и нашироко ми обясняваше,че така правели старите маистори.Отново изгладих гоблена и сега стои свит на руло.Разгледах си гоблените,които съм рамкирала-всичките са ми "потънали" в рамката.Не знам какво да правя....


Имам позната, която след като си ушие гоблена, задължително минава по краищата му още 1-2 реда, за да може те да влизат в рамката, а не от избродираното на гоблена...за 1см обаче не бях чувала...множко ми се вижда..

rodich
12.03.2009, 20:54
Имам позната, която след като си ушие гоблена, задължително минава по краищата му още 1-2 реда..

и аз направих така, добавих по 2 допълнителни бода в 1:4, значи 1 знак и определено има ефект - единичните бодове по края, които са си все труд и част от картината не се скриват :yes: :yes:

kamellia
12.03.2009, 21:55
Най- любимото ми занимание е да си гладя изпраното, готово гобленче:) Направо си умирам от кеф, като виждам готовият си труд:idea:
Има една приказка "Въпрос на вкус!- казало прасенцето и легнало в локвата:D, така че хора всякакви. Явно собственичката си ги харесва такива мърляви гоблените...

neznainata
13.03.2009, 00:20
И аз нямаше да повярвам, че хората си дават така гоблените за рамкиране, ако не беше кандидат-свекървата ми. Тя никога не е хващала игла за гоблен, камо ли да е шила. Но когато реших да ушия нещо за сестрата на приятеля ми, тя беше първа по съветите. Без да я питам въобще, тя ми каза да не се излагам да пера гоблена, че после и да го гладя. "Ще се размаже" бяха точните й думи. Ето такива съвети най-обичам, от "големи майстори-гобленари/гобленарки" :gipsy:

BIBETO
13.03.2009, 09:19
Ей, момичета! Прочетох целия дебат по темата едва сега. Ами няма защо да се изумявате. Имам една позната, която много искаше да се научи да шие гоблени, но никога не го беше правила досега. Показах й най-търпеливо, обясних й всичко от А до Я и и дадох една схемичка като за първи път и я оставих сама да се справя. Когато гордо ми го донесе......познайте : непоръбен, висят разни конци от разръфаната панама, целият на петна, негладен, както разбирате..... въобщеееее:( Изумих се!!!! Такава немърливост не бях виждала!! На всичко отгоре не преброила квадратчетата, а карала с линийка по сантиметри за по-лесно - е, не й стигнала панамата от едната страна и "изяла" част от главата /някаква графика с жена беше май/ Като я попитах "Защо,бе!" отговорът й беше - " Така ми допада "
Какво да се обясняваш с такъв човек! Ами то трябва "движение на китките", както обичам да казвам, не дай си Боже нещо може да се секне и да изкриви някой пръст:D:D Та , мисълта ми е - всичко се свежда до мързела.

cherrylady
28.05.2009, 12:40
И аз чак сега видях дебата. Искам да споделя моя случка :) Аз съм от Търговище и тук няма голям избор на магазини, където мога да оставя гоблен, за да ми го рамкират. Та отивам за единия гоблен да търся рамка и гоблена беше в мен. Оставаше му пране и гладене. Реших да си поръчам рамката, да предплатя и като го приготвя да им го занеса. Продавачките започнаха да ме убеждават направо да го оставя. Нямало смисъл аз да го пера и гладя,з. и те след това го правели! Не го оставих и не знам, дали в някой др. магазини практикуват така. :confused:

rodich
28.05.2009, 12:56
..... Нямало смисъл аз да го пера и гладя,з. и те след това го правели! .... :confused:

Това е безумие! Дано не е истина!

Правя си следния извод:
Май е крайно време да се науча да рамкирам с цел по-малко ядове - неизпънат, криво изрязано паспарту, боклуци под стъклото и т.н.

Идея:
Можещите съфорумци биха могли да организират курс на срещите. Аз ще съм първата записала се.

NIA
28.05.2009, 13:28
Това е безумие! Дано не е истина!

Правя си следния извод:
Май е крайно време да се науча да рамкирам с цел по-малко ядове - неизпънат, криво изрязано паспарту, боклуци под стъклото и т.н.

Идея:
Можещите съфорумци биха могли да организират курс на срещите. Аз ще съм първата записала се.

Ако идваш редовно на срещите щеше да видиш идеален начин за рамкиране особено на големи гоблени.Лана ни демонстрира.
А за начало можеш да погледнеш тук.
http://goblenite.org/showthread.php?t=5972

tsvety
28.05.2009, 14:45
И аз чак сега видях темата. Аз навремето си изпрах и изгладих първия по-голям гоблен, който даже имаше форма на ромб ;) и след гладенето се оправи чудесно. Обаче майка ми - тя шие, но не гоблени- ми се нарара ужасно, защото нейни колежки гобленарки (една от тях даже беше ушила оригинална Тайна вечеря) й били казали, че гоблен не се глади.... От месец съм в този форум и научих страшно полезни неща, а иначе инфо няма откъде да се вземе - кой каквото (и ако ) ти обясни нешо, това е.

Katito
28.05.2009, 17:49
Здравейте и от мен.Аз винаги съм смятала че ако не знаеш нещо не е срамно да попиташ.Пък дори и да знаеш пак можеш да научиш нещо ново.Имам само един рамкиран гоблен другите чакат ред .Но всички са изпрани изгладени и завити за да не се цапат.А преди няколко месеца разбрах по неволя че и сама мога да рамкирам гоблен.Взех една графика която бях направила за подарък и ужас по панамата имаше отпечатици от пръсти.Разглобих я,изпрах ,изгладих и сглобих както трябва и отлетя навреме за Швейцария.Повече при този човек няма да отида.А относно разнищтването и моите са леко разнищени:D,ама аз първо ги почвам от нетърпение и после в процес на работа ги поръбвам:D

cecunka
28.05.2009, 20:13
Хора разни и вкусове също. Щом някой иска да си гледа мръсен и неизпран гоблен, то си е негова работа.Явно си ги гледат през розови очила:loveglasses:Скоро не съм си купувала готова комплектовка, но преди години във всеки гоблен си пишеше, че накрая гоблена се пере с хладка вода и сапун, и след това се глади от опаковата страна като отгоре се слага тънка хавлиена кърпа.Сега покрай малкия ми син в един магазин за памперси и други бебешки принадлежности открих страхотен сапун за петна. Гоблена направо светва като се изпере с този сапун. С леко натъркване и запиране моливът с който си разграфявам панамата се изпира много лесно.:kissyou:

Frezia
31.05.2009, 18:35
Хора разни и вкусове също. Щом някой иска да си гледа мръсен и неизпран гоблен, то си е негова работа.Явно си ги гледат през розови очила:loveglasses:Скоро не съм си купувала готова комплектовка, но преди години във всеки гоблен си пишеше, че накрая гоблена се пере с хладка вода и сапун, и след това се глади от опаковата страна като отгоре се слага тънка хавлиена кърпа.Сега покрай малкия ми син в един магазин за памперси и други бебешки принадлежности открих страхотен сапун за петна. Гоблена направо светва като се изпере с този сапун. С леко натъркване и запиране моливът с който си разграфявам панамата се изпира много лесно.:kissyou:
А би ли споделила какво е сапунчето-име,фирма,цена:rezando:Благодаря предварително.

djavka
01.06.2009, 00:23
И аз не си поръбвам гоблените - нямам оверлог и ръбът,който се получава, сякаш ми се забива в ръката. Затова си ги оставям така, но отрязвам винаги едно квадратче повече от панамата, отколкото съм преценила, за да мога после нишките, които са се изнищили, да ги изрежа.
А в последно време открих лепило за плат от книжарница "Слънчогледите" и минавам краищата с него. Въобще не се нищи.
А колкото до мачкането - винаги успявам да ги намачкам докато шия. Чак се ядосвам, когато ги снимам за етапчета.
Но се успокоявам, че накрая ще го изпера, изгладя и ще стане прекрасен.
Така че всичко май е въпрос на навик. Важното е накрая гобленът да светне. Но да го оставиш мърляв, неизпран, неизгладен и оръфан преди рамката си е вече направо престъпление.

sneki3
05.06.2009, 16:36
Да си кажа и аз.При последното гобленче, което уших реших да ползвам маркер, за да си бележа по схемите.В един прекрасен миг видях няколко жълти петънца в края на панамата:PPНе бях го ползвала до тогава този маркер и се оказа, че тече, а аз не съм усетила веднага.Още на другия ден си купих нов, но 2-3 петънца си седят покрай ушитото и ми бодат очите.Надявам се да успея да ги изпера:(
И още нещо.Преди две седмици си занесох гобленче за рамкиране.Изпрано, изгладено и аз съответно щастлива и много доволна от себе си.Избрах си рамка жената го взема да го прибере, и още пред мен го сгъна на 4 и аз изтрещях.Вярно няма забележки като е рамкиран вече, обаче си ми направи лошо впечатление:confused:Може би издребнявам незнам.
Поздрави на всички:kissyou:

Tais
05.06.2009, 17:30
Там където си давам гоблените за рамкиране жената ги навива на руло и увива в хартия за да не се цапат и мачкат.Аз съответно като си нося гоблените също ги навивам на руло,а ако сме с колата направо го разстилам на задната седалка.Мисля че ако някой ми сгъне гоблена на 4 и аз бих изтрещяла.

Amazonka
05.06.2009, 20:23
явно така се прави често,и моите ги сгъват на няколко пъти,в зависимост колко е голям и в пликче ги прибират,а аз ги крепя като писани яйца докато нося за рамкиране,много им треперя да не се намачкат..а там малко така ги претупват,иначе когато са в рамка наистина не личи да имат гънки отвътре

atina
07.06.2009, 01:01
Мисля, че за повечето от нас прането и гладенето на готовия гоблен е ритуал. Аз изпитвам еднаква възбуда, както от започването на нов гоблен, така и от завършването му. А рамкирането е "черешката", на която се кефи семейството ми. Липсата на информация не е оправдание затова да се прибере гоблена в рамка без да е изпран и изгладен. Естествено е преди да увековечиш нещо да го приведеш в съответния вид.

Ирка88
09.06.2009, 19:52
Имам магазин в София за гоблени и също така приемам гоблени и папируси за рамки.Рамките ги правят на друго място, но аз като гобленарка - да се включа!
За гоблена е важно да е изпран, при рамкирането те си го изпъват и няма страшно, ако са Ви го сгънали... Вече друг въпрос е , че не са проявили уважение към труда Ви. Преди два дена ми донесоха ВЪЗКРЕСЕНИЕТО за рамка - представяш ли си да взема да го смотам на 8 ката пред клиент? Като знам какъв е труд - с години....

rodich
10.06.2009, 00:54
Имам магазин в София за гоблени и също така приемам гоблени и папируси за рамки.Рамките ги правят на друго място, но аз като гобленарка - да се включа!
За гоблена е важно да е изпран, при рамкирането те си го изпъват и няма страшно, ако са Ви го сгънали... Вече друг въпрос е , че не са проявили уважение към труда Ви. Преди два дена ми донесоха ВЪЗКРЕСЕНИЕТО за рамка - представяш ли си да взема да го смотам на 8 ката пред клиент? Като знам какъв е труд - с години....

E! Ще го намотате след като клиента си тръгне, разбира се [:]
След като предавате гоблените в ателието бихте ли ни осветлили как става изпъването? Мокрят го пак?

Ирка88
10.06.2009, 14:44
Никога не бих си позволила да смотам гоблен - пред клиент или насаме.!!!! Аз съм шила доста неща с по-малък размер . Плаша се от големите комплектовки - може би бързам да видя гоблена готов и да си го изпера и приготвя за рамка...
В тази връзка - гоблена не се мокри при рамкирането. Понякога СЕ НАЛАГА да се изпере и изглади /носят понякога невероятно мръсни и прашни изработки.???/ и дърводелците го приготвят за рамкиране. Понякога и аз го правя, зависи от случая...

rodich
10.06.2009, 17:50
Благодаря за откровеността :) едва ли много са лоялни като вас ....

калинка гроздева
25.07.2009, 12:10
съгласна съм с една от вас преди в комплекта за гоблени имаше инструкции и там се пишеше как се пере и глади в сегашните инструкции са само два три реда и то ако има някаква особеност не претендирам да знам всичко и за това се включих във форума ако мога да помогна на някого с нещо ще се радвам преди много време попитах една позната гобленарка за изработката на един гоблен но тя отказа да ми помогне така и не разбрах защо мисля че има хора които не искат да помагат

bop_bop_mara
25.07.2009, 18:22
Нека и аз да се включа с една потресаваща история.
Веднъж в едно малко магазинче за гоблени и рамки в Бургас ми разказаха за една жена, която си рамкирала "Голямата фрегата" в някакво ателие. Голям гоблен, голяма рамка (60тина лева, при това много преди инфлацията). Взела си го готов вкъщи, окачила го и след няколко дни го погледнала и видяла, че е започнал да се набръчква. Оказало се, че за да бъде опънат, гобленът бил залепен към твърда основа... с лепило за тапети:shock:. Съответно лепилото като засъхва се свива и набръчква гоблена. И понеже лепилото за тапети няма как да се измие, разреди или разлепи, няма как да се извади гоблена, да се изпере, приглади и да се рамкира отново... горката жена се наложило да изхвърли няколкомесечния си труд на боклука. Да трябва да изхвърлиш "Голямата фрегата"!!!:mad:
Понякога тези "майстори" те оставят без думи с простотията си... Преди да чуя за това си мислех, че най-лошото за един гоблен е да бъде опънат чрез приковаване с пирончета за рамката... Явно винаги има и още по-лоши варианти.:(

калинка гроздева
25.07.2009, 18:56
Първите ми 2 гоблена които занесох да се рамкират се разпаднаха ,наложи се да ги оправям сама ,славо богу нищо не бяха лепили или заковавали. След това вече ги нося на друго място .

cherrylady
27.07.2009, 11:01
И какво се оказва - прането и гладенето са по - малкия проблем при рамкиране :confused: Това е не само неуважение на труда, но и самите те си съсипват бизнеса. Явно не са наясно как се прави или така им е по - лесно... :confused:

stei4
18.09.2009, 13:28
и аз направих така, добавих по 2 допълнителни бода в 1:4, значи 1 знак и определено има ефект - единичните бодове по края, които са си все труд и част от картината не се скриват :yes: :yes:

А какво да се прави,когато гоблена е без фон,графика по какъв начин трябва да се рамкира?Майстора трябва да има много точно и набито око да не скрие бодове.

stei4
18.09.2009, 13:39
Никога не бих си позволила да смотам гоблен - пред клиент или насаме.!!!! Аз съм шила доста неща с по-малък размер . Плаша се от големите комплектовки - може би бързам да видя гоблена готов и да си го изпера и приготвя за рамка...
В тази връзка - гоблена не се мокри при рамкирането. Понякога СЕ НАЛАГА да се изпере и изглади /носят понякога невероятно мръсни и прашни изработки.???/ и дърводелците го приготвят за рамкиране. Понякога и аз го правя, зависи от случая...

На моя позната и се случило преди време да и мухляса гоблен,може да не е бил изсъхнал или от атмосферните условия,не знам,но другите са и наред.После се чудела как да премахне мухъла,киснала го многократно.В крайна сметка ушила го пак. Аз например след като го изпера и изгладя от обратната страна до оставям известно време да стои на сушилника в легнало положение от страх да не ми се случи това.

bop_bop_mara
18.09.2009, 20:49
a kakvo da se pravi ,kogato goblena e bez fon ,grafika,po kakuv na4in triabva da se ramkira?Maistora triabva da ima mnogo to4no i nabito oko da ne skrie bodove.
Аз си изпрах гобленчето, взех си линийката премерих го, избрах си колко от панамата да оставя като фон и с обикновен бод пред игла очертах границата, Отидох в ателието и казах: ето така, т.е. ако имаше фон, все едно е до там. Жената каза добре, а на другия ден като си го взимах майсторът беше много доволен, че съм му очертала по какво да изпъва. Чиста работа :)

sneki3
17.11.2009, 10:04
Такаааааа.Сега!Какво да правя с рамкиран гоблен на който гърба е толкова нагърчен, че като го сложа на стената стърчи:evil:Видях го едва като си го занесох в къщи:confused:Сега чак обърнах внимание и че на друг пък сякаш картона отзад се е отпуснал , защото определено не беше така като го взех, и се е отворил между двата телбода с които е закопчан картона.Амма и обяснение, обаче леко съм ядосана май:(

Ирка88
17.11.2009, 11:20
Най-добре е да отидете с двата гоблена там, където сте си дали парите и да ИЗИСКАТЕ да ви ги преправят във Ваше присъствие - гърба се оправя за 2 минути... /без да плащате/.След което да не ползвате услугите на това ателие НИКОГА занапред.

sneki3
08.12.2009, 10:47
Мдааа...Оказва се че трябва да си нося всичките гоблени да им оправят картоните.Свети Мина не можел да се оправи , защото било от рамката:confused:И на всичкото отгоре прибирам се в къщи, разопаковам и какво мислите - закачалката ми е надолу.Бясна в случая е меко казано!!!А за другите - да имало и други рекламации.Сериозно се замислям да се откажа от шиенето.Няма да ги разнасям напред назад само.Мразя да се занимавам с глупости:evil:Хубаво ми е като шия, невероятно удоволствие ми доставя и накрая отиват за рамка при което после те е яд да ги гледаш.Е НЕ!!!Желая на всички хубави мигове с любимото хоби.:kissyou:

Jully
08.12.2009, 16:03
Не, мила Снеки, не се отказвай от това, което обичаш, заради други. Просто си намери друго ателие за рамкиране.