PDA

Покажи пълната версия : Ябълков пай



Djemma
17.01.2006, 17:34
Ето ме отново в действие. Направих ябълков пай с готово бутер тесто. Върху тестото наредих почистени и нарязани ябълки, поръсих със захар и канела и покрих с второ парче тесто, нарязано със специално валяче. Който няма валяче се прави решетка от лентички. Изпякох и поръсих с пудра захар. Плънката може да се задуши с малко вода и масло по желание.Моите така го харесват повече затова не я задушавам.

Stefanie
17.01.2006, 18:36
Много ми хареса рецептата, Джемма, бърза, лесна и вероятно страшно вкусна :wink: .
Би ли могла да покажеш валячето, с което си нарязала тестото? Сигурно го има по магазините, но не съм го забелязвала досега...
Поздрави :!:
http://d21c.com/AnnesPlace/Spring2/SflowerLine5.gif

Djemma
17.01.2006, 21:23
Ето това е валяка. Не знам тук да го има, пратиха ми го от Чехия.

Valja
17.01.2006, 23:48
Изглежда много красиво и интересно :!:
Ще го направя, макар че нямам валяче, ще си поиграя да режа лентички :)

alys
17.01.2006, 23:51
Някой не живее ли в Чехия, да му пратим малко парички за валяче :? :D
Валя, няма да е същото - първо ще е връткаво, а второ няма да е същото, а трето - абе валяче си требе :D :D :D .

Stefanie
18.01.2006, 00:07
Алис, отмъкна ми мисълта от главата :D Верно е, че си требе валяче... :yes:
http://d21c.com/AnnesPlace/Spring2/SflowerLine5.gif

Биби
19.01.2006, 20:19
Здравете!
Докато спеше малката гадинка направих една малка тавичка от пая - както се казва за проба. Да ама тя като се събуди и като го нападна - така й хареса, че сега трябва да прявя втора тава - тоя път ГОЛЯМА!

Djemma, хиляди благодарности за рецептата :flower:

paky
20.01.2006, 12:02
Рецептата е страхотна.

ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ

Djemma!

kotentseto
20.01.2006, 16:37
Изглежда много красиво и интересно :!:
Ще го направя, макар че нямам валяче, ще си поиграя да режа лентички :)


Има решение и за този проблем :wink: , просто купи формички за пясък или пластелин с формички. Тези формички са чудесни за всякакъв майсторлък в кухнята :yes: .

nelka
20.01.2006, 17:46
Наистина е голямо предизвикателство това да намираш решение на проблемите- с подръчни средства.

Аз и до ден днешен си пазя като злато две празни метални тубички от ВАЛИДОЛ. Някой у дома го е ползвал, но на мен ми беше важна опаковката: ползвам ги за изрязване на миниатюрни кръгчета и отворчета в сладкиши и украси.http://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Smileys/Smileys_Drole/46smdr.gif

Биби
20.01.2006, 18:00
еееее не, ти направо изби рибата с тоя валидол, просто нямам думи :flower:

kotentseto
20.01.2006, 18:02
Наистина е голямо предизвикателство това да намираш решение на проблемите- с подръчни средства.

Аз и до ден днешен си пазя като злато две празни метални тубички от ВАЛИДОЛ. Някой у дома го е ползвал, но на мен ми беше важна опаковката: ползвам ги за изрязване на миниатюрни кръгчета и отворчета в сладкиши и украси.http://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Smileys/Smileys_Drole/46smdr.gif

А пък аз си имам капачки от шампанско :D , стават за правене на гъбки, а малки чашки стават за мини желета. Малката много им се радва :)

Аз ще използвам случая за да попитам Джема за едни яйца, които видях в нейните снимки. Приличаха на желирани с моркови вътре, много интересни ми се видяха. Джема напиши ми рецептата, ако може :lady:

alys
20.01.2006, 18:03
Ползвала съм пластмасови тапи (преди години с тях затваряха бутилки с оцет) за малки дупки - за сладки Очички, например. :) В минало време, защото скоро не съм правила. [:]

Djemma
20.01.2006, 19:46
Аз ще използвам случая за да попитам Джема за едни яйца, които видях в нейните снимки. Приличаха на желирани с моркови вътре, много интересни ми се видяха. Джема напиши ми рецептата, ако може :lady:[/quote]

Ами много са лесни.
Яйца " Фаберже"
На яйцата правиш дупка колкото 5 стотинки от едната страна. Изпразваш съдържанието, измиваш ги. Приготвяш аспик или бульон избистрен с желатин , наливаш малко от него в яйцето, оставяш да желира в хладилника в поставката за яйца. Нареждаш продукти по желание- може варен белтък, морков, царевица, месо, колбас, каквото се сетиш. Заливаш отново да покрие продуктите. Оставяш да желира и накрая допълваш с аспик и оставяш да желира. Престояват така една нощ до пълното желиране. Много лесно се белят, после, няма проблем . Нареждат се върху лист от зелена салата, изглеждат ефектно.

nelka
20.01.2006, 19:46
Биби,

Не се подигравай с каката и валидола! :twisted:
Само той да беше! Какви ли не глупости пазя и събирам, защото все за нещо понякога ми вършат работа когато го нямам готово фабрично. Дааааа. :lady:

Алис,
ти защо вече не правиш очички?http://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Smileys/Smileys_Drole/17smdr.gif
-Не ти остава време от заяждане с nelka, нали?!http://chezdophy.com/Emoticon_Gifs_Smileys/Smileys/Smileys_Drole/37smdr.gif

TDK
30.01.2006, 10:39
Джема, благодаря за хубавата рецепта!
Вчера направих пая - стана фантастичен! Аз добавих и цели орехови ядки.
Но имам проблем - когато го нарязах горната кора (която направих от преплетени лентички) ми се отдели от долния пласт и се панаруши красотата на пая! бъркам ли някъде :?:

alys
30.01.2006, 11:38
Нелка, скоро ще направя очички и тогава няма да имам време за другото (изказах обратната теорема, че ако имам време за очички, няма да имам време за заяждане).
П.П. Ама за какво ли го пиша, след като няма да го прочетеш...

Djemma
30.01.2006, 13:43
[quote="TDK"]Джема, благодаря за хубавата рецепта!
Вчера направих пая - стана фантастичен! Аз добавих и цели орехови ядки.
Но имам проблем - когато го нарязах горната кора (която направих от преплетени лентички) ми се отдели от долния пласт и се панаруши красотата на пая! бъркам ли някъде :?:[/

Възможно е, ако си сложила сурови ябълките, ако са задушени или сладко от ябълки тестото ще полепне по него и няма да се отделя. Я на чбълките направо не се задържа. То и при мен се отдели на средните парчета, но на моитре не им пречеше да го ометат.:) А на крайните, тестото се задържа лкъм долното и не се отлепя.Ако те притеснява това, можеш да правиш порционни парчета. Той да разрежеш бутертестото на парчета за сервиране направо и да направиш решетка върху всяко едно. Тогава ще се запази цяло парчето.

TDK
30.01.2006, 14:42
Благодаря! Наистина ябълките ми бяха сурови!
Това е идея - да се нареже предварително на парчета. Тъкмо човек може да прояви творчество при украсяване на различните парчета.

Djemma
30.01.2006, 23:22
Момичета, разбрах къде има валячета . Но са скъпи-15 лв, защото магазините са за професионално оборудване. Днес от там си купих 2 силиконови форми, много симпатични слънчоглед и за малки кексчета ( на добра цена). Магазини има в София, Варна, София и Русе,ето го сайта:
http://www.piero.bg/

Биби
31.01.2006, 11:10
ами ако икате София да се организираме и да направим групово посещение - може да ни дадат отстапка за количество:):)
шегувам се, но това е добър повод да се запознаем :idea:
хайде - други желаещи?

TDK
31.01.2006, 11:27
С удоволствие се присъединявам!
Добро предложение!
Да се запознаем, но няма да ядем, само ще гледаме! :cry:

Биби
31.01.2006, 11:32
ами то там само прибори предлагат - едва ли с тях върви и дегустация:)
но може поне да пийне по кафенце :cool:

Djemma
31.01.2006, 13:21
Ех, винаги от София сте повече... :cry: И аз искам да се присъединя, ама ако дойда до София то все едно да си купя 3-4 форми от Варна без отстъпка. :D

А за отстъпката, наистина може да са склонни,защото на мен за две форми ми дадоха и подарък-дъска за рязане, все е нещо. В снобарския Солинген не стига, че е скъпотия до шия ами нищо не дават.А там какъв оборот съм им направила. Особено за първите си силиконови форми, които ги нямаше никъде другаде се оръсих 50 лв за три малки формички.

Биби
31.01.2006, 15:59
Djemma за теб като имаш път към София специално ще организираме среща :idea:

А колко парички са формичките? - то е ясно че в такъв магазин не трябва да се ходи с много пари, че оставах без тях:)

Djemma
31.01.2006, 16:20
За кексчетата е 16 лв, а слънчогледът е 22 лв ( 26 см е диаметъра му) Всички големи са по 22 лв

goldenova
02.02.2006, 05:25
Djemma, ябълковия пай стана страхотен. Благодаря за което. Рекламирах го . . . надявам се да нямаш нищо против.
Бих се включила и аз в срещата, но синът ми е малък и в това време ми е трудно излизането на по големи разстояния.

Djemma
02.02.2006, 10:16
Вчера пак ходих до магазина.Купих си ножче за декорация, трафарет и кръг за делене на торта-от едната страна за 14 парчета, от другата е за 16 парчета.Сега ще дават поръчка до Италия и си поръчах силиконова форма Роза, форма за шоколад- Заек голям двете му страни се изливат и после се слепват-30 см е и стойка за торта, въртяща се, за укреса е удобна. Не издържах на изкушението, ако бях постояла още малко сигурно още щях да си харесам, защото в каталога има страхотни нещица. Ще пристигнат към края на февруари, ще ми се обадят като дойдат и не ми взеха капаро-взимали само за големи поръчки. :D

natalyna
02.02.2006, 11:18
Djemma, това ножче не е ли за изстъргване на кората от цитрусите или има някакво друго предназначение?

Djemma
02.02.2006, 13:04
Да, точно за това е, получават се тънички лентички, аз имах едно, но се получава по-дебела спирала. :D

bambina
06.03.2006, 11:46
Момичета, разбрах къде има валячета . Но са скъпи-15 лв, защото магазините са за професионално оборудване. Днес от там си купих 2 силиконови форми, много симпатични слънчоглед и за малки кексчета ( на добра цена). Магазини има в София, Варна, София и Русе,ето го сайта:
http://www.piero.bg/

lubopitko
06.03.2006, 21:37
Разгледах сайта- не ми хареса особено. Нито имат каталог на предлаганите продукти, нито цени... :no: Но може би ще посетя магазина в скоро време... :?

Djemma
06.03.2006, 21:50
Да, сайте не е нищо особено аз отначало мислех, че нещо не се зарежда правилно страницата, а после разбрах че това е самата страница и друго няма нито картинки, нито нищо. Но в магазина видях какво има и какво не. Между другото съм направила там поръчка за около 70 лв, която трябваше да пристигне към края на февруари, а още а няма. :cry:

bambina
06.03.2006, 22:02
Джема много благодаря за информацията за тази фирма.Аз отдавна искам силиконови форми-сега знам от кьде да си купя/скоро ще отскоча до Бургас/
Имам един вьпрос-на коя фирма са тези форми/някьде в нета четох че най-добри са на лурч и тескома/и дали не сьдьржат някакви вредни вещества? :? :?

Taneto
08.03.2006, 10:17
Момичета, разбрах къде има валячета . Но са скъпи-15 лв, защото магазините са за професионално оборудване. Днес от там си купих 2 силиконови форми, много симпатични слънчоглед и за малки кексчета ( на добра цена). Магазини има в София, Варна, София и Русе,ето го сайта:
http://www.piero.bg/

Djemma, ти си изкупила половината магазин май :idea:

bambina
08.03.2006, 14:20
Джема,за какво служи трафарета?Какво представлява-онова като лопатка ли?

Венци
08.03.2006, 23:23
:flower: Здравейте и от мен.
Аз съм нова във форума,но отдавна ви чета и възхищавам на страхотните неща, които приготвяте. За мен също готварството е и хоби и задължение, но имам проблем при правенето на сладкиши-правя ги с голямо желание, но почти никога не постигам желаният резултат.
А сега към основният ми въпрос.Тази вечер за десерт напраих въпросният ябълков пай....но незнам защо, при печене основният пласт от долу не ми се надигна и си остана един тестен и суров.А пекох достатъчно сладкиша и даже отдолу се получи прятна запече коричка :cry:

Djemma
09.03.2006, 03:28
Формите са на една италианска фирма, забравих и името, а не мога за беда да намеря сайта им.Уж имах адреса, а не го намирам. Аз лично за Лурч мога да поспоря дали е най-добър. :?

Трафарет е шаблон , на който е изрязана фигура и служи за посипване с какао и пудра захар и се отбелязва картинка.

А за да изкупя половината магазин ще ми трябват много повече пари. :D

Бутер тестото остава глетаво, когато плънката е по-течна. Ако проблемът ти продължава, запечи основата за малко, после прибави плънката и продължи печененто.