PDA

Покажи пълната версия : Изправяне преди рамкиране



rodich
10.02.2009, 13:58
Тези дни изправих двата си гоблена, които ще давам за рамкиране
До сега не съм имала проблем - пера, слагам върху хавлиена кърпа с лицето надолу и застопорявам с топлийки, после гладя. Но тези до сега са среден размер.
Как изправяте големите?

Amazonka
10.02.2009, 16:14
rodich (http://www.goblenite.org/member.php?u=407)
аз и да искам не мога да ги изправя,нося ги така за рамкиране и там някак си ги изправят и след това рамкират

mimiko
10.02.2009, 17:10
Четох някъде из нета,но не помня точно къде и го пробвах когато ми се наложи да изправям Мостар. Голяма дъска покрих с бял плат(чаршаф) очертах леко ъглите на правоъгълник с размерите на гоблена. След това изпрания и изгладен гоблен, но все още влажен с габарчета го забодах за предварително очертаните ъгли и го оставих да се до изсуши и така още два пъти защото беше много крив

rodich
19.02.2009, 21:25
.... изпрания и изгладен гоблен, но все още влажен с габарчета го забодах за предварително очертаните ъгли и го оставих да се до изсуши и.......

.....една колежка днес ми каза, че големите ги забождала върху килима [:]

drmagi
19.02.2009, 23:04
Ами аз ги гладя,като го правя в посоката,в която да ги изправя,ако ме разбрахте,т.е. по късия диагонал на ромба,който се е образувал при "изкривяването"на гоблена

mimiko
20.02.2009, 09:42
.....една колежка днес ми каза, че големите ги забождала върху килима [:]

:D с малки деца не става, но идеяна ми допадна

drmagi ако изкривяването е голямо не става само с ютия или дърпане на мокрия гоблен

drmagi
20.02.2009, 10:18
Ако е голямо изкривяването,то е защото е шито с много стегнат конец-колкото по-стегнато е шито,толкова е по-голямо изкривяването

aspi_
10.03.2009, 20:00
Какво значи да изправяте гоблена след като го изперете!!??

Юра
10.03.2009, 20:48
Означава че по време на бродирането се е изкривил и след изпиране докато е още мокър се поопъва насам натам и се изправя :gipsy:

aspi_
11.03.2009, 21:09
Да поизпънеш леко гоблена до като е все още мокър добре,да гладиш по посока на късия диагонал на ромба добре.Но за другите начини които се описват по-горе не разбирам.Защо трябва да изпъвате гоблена с кабърчета и топлийки ......Моето мнение е,че гоблена се изпъва когато се рамкира.Тогава се изправя успоредността във хоризонтална и вертикална посока на бодовете,линийте,диагонал....................

Юра
11.03.2009, 21:42
Ако си го рамкираш сама би могло , но ако е друг не е сигурно щото може да бърза да приключи - просто да е поредният, а не твоят :D

aspi_
11.03.2009, 22:35
:D:clap: