PDA

Покажи пълната версия : Има ли любители на цветя?



страници : [1] 2 3 4 5

demetra
18.01.2006, 16:22
Ще се радвам да има такива и да обменим опит при отглеждането на цветята ни. :hello:

veni_3000
18.01.2006, 16:37
И аз гледам цветя ,но имам съвсем слаби познания за това как се отглеждат.Може да се каже че те горките сами се гледат аз от време на време само ги поливам. :D

Nadezhda
18.01.2006, 17:39
На мен цветята са едно от слабите ми места.Апартамента ми е макък ,но съм натъпкала хола до дупка.Имам 5 пасифлори,две орхидеи,два амарилиса и три хищника.Пасифлорите са ми лиубими,като цъфтят през лятото ухае из целия апартамент,че и отвън! :yes:

Mariana
18.01.2006, 20:55
I as mnogo obi4am zvetia,no ne rasbiram mnogo ot zvetia.po-tasi pri4ina imam malko.

alys
18.01.2006, 21:50
Съмнявам се, че може някой да не обича цветята. Обаче много от цветята си искат съответното изложение. Някои обичат севера, други юга, а ние гледаме на запад и през лятото малко цветя харесват горещото слънце - не винаги успявам навреме да пусна щорите и което оцелее, оцелее, останалите почвам да раздавам на съседките [:] . Вчера ходих да си видя коледната звезда, която дадох за отглеждане на една съседка - много хубава е станала, но не е цъфтяла.
Не тази, а предишната Коледа си купих азалия - бебешко розово - прекрасна беше. Раздадох на съседките (в саксията бяха 7 растения) с надеждата някъде да оцелее. Около половин година две растения живяха и дори цъфнаха, но само при една съдедка. После загинаха и двете. При останалите съседки дори не се адаптираха - много нежно и капризно цвете. Занесох си на село някои цветя и там цяло лято цъфтяха всичките - сакъзчета, мушката, теменужки, бегония, Исусов венец. У дома много време ми цъфтя циганчето, теменужките, детелините, разни треви, които не знаех, че цъфтят. Имам други цветя, чиито имена не знам. Особено интересно е едно - цялото бяло и мъхесто. Мисля, че някъде казаха, че е пирински чай, ама не съм сигурна. Имам каучуково дърво, но постоянно го подрязвам и си е като храст, а не като дърво - заема много място. Имам едно, чиито листа са като калинка - много издържливо и съм го виждала на много места, но не се сещам как се казва. Абе хубаво си е с цветя, ама като почне някое да се мръщи... и ми става криво. :(

demetra
18.01.2006, 22:12
И аз обичам цветята страшно много. Мъжът ми по едно време викаше, че от цветя не може да ме намери в апартамента. Като се роди малката ми дъщеричка дадох половината на отглеждане при майка ми, която живее срещу нас. Така не ми липсват. Аз също уморих една азалия, но съм й оставила корена и стъблото евентуално пролетта да се оправи. От есента се боря с едни мушички, които са ми нападнали цветята и без малко да ми уморят банана. Което цвете хванеше мушички го пресаждах, но днес с ужас разбрах, че и новопресадените ми цветя са се сдобили отново с тези мушички. Някоя от вас дали се е сблъсквала с този проблем?

alys
18.01.2006, 22:43
Demetra, преполяла си цветята или си купила недобре обработена пръст. Остави ги малко да позасъхнат и мушичките ще изчезнат. Друг съвет е (ама не съм го правила) да се поизсуши пръстта във фурната, но не помня на колко градуса, за да измрат ... абе к'вото има там...

Leti
19.01.2006, 10:57
Demetra, и аз имам същия проблем.
Съветът на Alys е правилен, но и след като намалих до минимум поливането гадните мушички не изчезнаха съвсем. Свекърва ми е прочела някъде, че в саксиите се набождат кибритени клечки с графитчето надолу и мушичките изчезвали. Не съм го направила, но намерението ми е да още днес да купя 1 кибрит. Ако не помогне мисля че няма и да навреди :?

Mariana
19.01.2006, 13:02
I as imah mu6i4ki,koito posle stanaha edni otvratitelni li4inki,koito prili4aha na meki brambari ili kasi 4ervei.4ak me be4e gnus da gi pogledna.No i li4inkite,i muhite se mahnaha kogato brat mi otide v Sofia,a toi gi poliva6e s utaika ot kafe.As gi polivam samo s voda/kogato se setia/-obiknoveno 1 pat na sedmiza.Ako e mnogo goresto,pres liatoto,i2 pati v sedmizata.Pri po-4esto polivane pak se poiaviat.

veni_3000
19.01.2006, 14:06
Белите мушичке се появяват най вече от тая пръст която продават в магазините.Вимавайте много зщото тия мушички може да ви унищожат цветята ,когато пръста не е добре обезаразена дори и да не поливате цветята пак се развъждадат зная го от личен опит бях забравила един пакет от тази пръст на един рафт иникой не я беше полива и когато отворих пакета беше пълен амежду другото те после стават едни такива черни приличат на мухите но са по дребни.Проблема го реших когато изхвърлих всичката купена пръст и си напълних саксиите с горска пъст. :wink:

demetra
19.01.2006, 15:25
Есента и аз си взех пръст от под борчета, нали тя била най-хубава, но за нещастие и в нея се появиха. На мен ми казаха да сложа накъсани цигари в пръстта, след това да полея хубаво и да оставя пръстта след това да изсъхне. Това го направих вчера и да видим какъв ще е резултата. Иначе си купувах и един препарат за пръскане, но като че няма ефект.

Valja
19.01.2006, 17:04
Аз от време на време пръскам тези гадини с някакъв препарат за насекоми - изнасям саксиите на остъклената тераса, напръсквам ги хубаво и ги затварям за около 1/2 час. Действа, но не е за постоянно. Но като се появят пак - пак същата процедура. Дори си купувам препарати от магазините за 1 лв. - вършат същата работа като скъпите.

nellli
22.01.2006, 23:15
И аз обичам много цветя, но най-много тези,които сами се гледат и не искат много грижи.Пръст не си купувам, а събирам от гората и преди да насея някое цвете чета в книгите какво е съотношението на пръст, пясък, торф и други такива. След като получа желаната смес я заливамс вряла вода, заради тези пусти мушици и чак на другия ден сея. Имам няколко дифенбахии и сега боледуват -листата им на връхчетата пожълтяват. Пръсках ги с какви ли не препарати и във водата им слагах - нищо. Дайте акъл какво да правя :?

Dayli
23.01.2006, 00:52
И аз имам дифенбахия.Лятото беше страхотна,но сега и моята е така-краищата на листата жълтеят и ми погрозня :cry: .Но много зависи къде я държиш-тя обича светлина и обича да и се пръскат листата с вода.Да не е на студено.Абе тези цветя са по капризни от бебета :D .Имам много и всяко си иска различни грижи.

werty
23.01.2006, 11:38
Имам няколко дифенбахии и сега боледуват -листата им на връхчетата пожълтяват. Пръсках ги с какви ли не препарати и във водата им слагах - нищо. Дайте акъл какво да правя :?

Имам 4 дефинбахии в офиса. Тези, които са при мен на топло (23 градуса), са едни такива омърлушени. Все трябва да им пръскам листата, да ги следя да не изсъхне почвата. Иначе става точно това - започват да им съхнат връхчетата на листата.
И обратно - тези дефинбахии, които са на хладно (някъде около 17-18 градуса) се развиват прекрасно. Почти не ги поливам, не им пръскам листата, и въпреки това нямам грижи с тях.

janet
23.01.2006, 11:51
Верти,когато жълтеят връхчетата на дифенбахиите,обикновено става въпрос за по-висока влажност на почвата.Поливай след просушаване на горния почвен слой.Те не понасят висока температура и много светлина.Парното ги убива.Говоря от позицията на опита.Доста години имах цветарски магазин.

Nellyyyy
23.01.2006, 11:56
Аз също много обичам цветята и най-вече кактусите и палмите(макар да изглеждат несъвместими),но кактуси гледам не отдавна така че ако някои сподели опит ще съм му благодарна

janet
23.01.2006, 12:20
За кактусите-песъклива почва,много слънце и топлина и малко поливки,а за палмите казват:краката във вода,а главата на силно слънце,т.е редовно поливане и много слънчева светлина.Но по принцип никое цвете не обича подгизване,като изключим живеещите във водна среда.

werty
23.01.2006, 13:07
Верти,когато жълтеят връхчетата на дифенбахиите,обикновено става въпрос за по-висока влажност на почвата.Поливай след просушаване на горния почвен слой.Те не понасят висока температура и много светлина.Парното ги убива.Говоря от позицията на опита.Доста години имах цветарски магазин.

Благодаря, janet. Знам аз, че не искат топло и влажно... Моето беше в отговор на Dayli, която съветва да са на топло и влажно... Моите дефинбахии обаче определено си съхнат не от влажността на почвата, а от обратното :+)

Картинки за сравнение :+)

Mariana
23.01.2006, 13:08
U doma imam palmi i kaktusi.Tesi rastenia ne sa trudni sa otglegdane,no vse pak si imat isiskvania.I dvata vida sa nabliso do parnoto-obi4at pove4e suh vasduh i malko voda.Isdargat sasu6avania,no ne mnogo silni-polivam gi edin pat v sedmiza,pres liatoto moge i dva pati.obi4at po-suha i pesa4liva po4va.4uvala sam 4e moge da se postaviat malki kama4eta v saaksiata ili 4erupki at iaiza.Rasvivat se mnogo dobre i sravnitelno barso.

werty
23.01.2006, 13:31
Janet, а случайно дали имаш идея какво е това бялото по кактуса?

janet
23.01.2006, 13:47
Това е щитовидна въшка.Има по цветарските магазини един австрииски екопрепарат за почти всички вредители,опаковката е 7-8 лева,не казвам название,защото е различно при различните производители.Много е ефикасен.Преди това,ако бодличките позволяват с една пинсета и памуче със спиртно-воден разтвор е хубаво да се отстранят доколкото може.

janet
23.01.2006, 14:19
Това е част от моята градинка.

demetra
23.01.2006, 14:22
Janet много красива градинка имаш, поздравления.

janet
23.01.2006, 14:28
Без да искам изтрих картинката.Сори.

Dayli
23.01.2006, 14:54
Пак се връщам на въпроса с дифенбахиите.Не си налагам мнението,просто споделих,че когато цветето ми беше на светло и топло беше страхотно,а като застудя въобще не е същото.От тук нататък всеки да си прецени как да си гледа цветята. :wink: .Успех на всички цветари

nellli
24.01.2006, 13:49
Жанет, страхотна градинка! Блазе ти, че живееш в къща.
Относто дифенбахиите: едната ми е на светло и топло, а другата е на хладно и в затъмнена стая, но и двете боледуват точто от тези жълти петна, които показа Верти. Препоръчаха ми препарата "топсин" . Като ги третирах с него беше добре, но щом спра веднага се появяват нови. :( Иначе и двете са много красиви и са малко по-различни от на Верти.

Dayli
24.01.2006, 14:13
За дифенбахията

http://www.zadoma.com/index.php?APP_ACTION=FLOWERS_INFO&FLOWER_ID=60&c=1

sneji
26.01.2006, 21:19
:yes: Момичета,по-въпроса със покафеняването на връхчетата,аз пък знам,че това е липса на желязо в почвата.Когато добавите препарат,съдържащ желязо,процесът спира.Иначе предполагам се стига до окапване на засегнатите листа.
Иначе и аз съм голяяяяма любителка на цветята.Имам над 50 саксии на 70кв.м място.Много обичам теменужки,драцени,папрати и палми.Имам малко литература на тема отглеждане на цветя и ще се радвам да помогна,когато някой има нужда(с каквото мога,разбира се) :idea:

werty
26.01.2006, 21:52
Аха - аз имам питане - как се сади и отглежда памук? - сериозно питам.

qni
26.01.2006, 22:36
werty,за растението памук ли говориш или за някакво цвете ?Питам ,защото по нашия край има едно градинско цвете на което му викат"памук"-цъфти в бяло и розово.

попаднах на това :
http://forum.all.bg/showflat.php?Cat=0&Number=1087498&Main=1087498
:idea:

alys
26.01.2006, 22:53
:lady: Яни, ама това е отново тема на Верти - забеляза ли?

Верти, май ще трябва да почакаш до април :? [:]

werty
26.01.2006, 23:08
До април не ми се чака... А и искам да гледам памука в саксия... 12 градуса ми се виждат малко. Искам да знам за състава на пръстта. И колко често се полива. И такива неща.. Знам, че може да се гледа в саксия, защото съм виждала...

nellli
27.01.2006, 10:27
Werty, преди много години моите баба и дядо са гледали бая декари памук. Още има около 10 големи чувала в мазата на къщата. Искаш ли да питам?

werty
27.01.2006, 12:35
Искам :lady:
Но наистина ми трябва да знам при каква влажност, температура и т.н. Иначе и аз съм виждала цели хоризонти с памук, но това не ми подсказва, ако си го посея в саксия, тя колко да е голяма, мн ли да поливам, на колко топло или студено издържа... Баба дали ще знае? Ако може, да помага, че нещо не ми се получава реколтата....

nellli
27.01.2006, 12:44
Звачи вече си пробвала. Да не е от семената. Довечера отивам при баба да видим дали знае две и двеста :D

werty
27.01.2006, 14:32
Разбира се, че пробвах - аз съм на принципа Джаста-Прастна на хорото, Циндил-Плиндил зад плета... Че какво да им е на семената - напрах памука от една нива в края на септ, началото на октомври, когато го събираха. Но беше в гръцко и нямаше как да питам кога и как се сАди памукО... Та първо пробвах по метода - садим и гледаме какво ще стане. Анализираме резултатите и продължаваме. Но нищо не стана - изгниха ли, изсъхнаха ли - те са едни такива малки тъмни дребни - не можах да ги намеря в саксията. После в памук. Набъбнаха, посадих и пак нищо... И си казах, че е време да се пита.


___________________________________________
С фурмите имах пак такъв горчив опит - ям, садя и нищо. Ама като попитах - вече имам десетина кандидатки за огромни палми :+)

Nellyyyy
28.01.2006, 23:49
Ох и аз колко фурми съм изяла в безуспешни опити да си хвана някоя палмичка.Чувала съм че трябва да се държат на тъмно и покрити с торбичка но чесно казано не ми звучи много надежден този метод така че ако някой е успял да си посее палма от костилка моля да сподели опита си :rezando:

qni
29.01.2006, 14:17
Nellyyyy ,за палмата да ти кажа си я захванах точно от костилка .Купих една опаковка със сушени фурми ,изядохме ги :D Излезнаха 10 семки и тогава преди около 10 г. ги сложих в една средна саксия с пръст.Като не очаквах да се получи развитие.Поливах ги от време на време ,но не съм оставяла почвата да изсъхне поне това си спомням. Те взели,че покълнали и един ден забелязах , че са пробили почвата :shock: Бях много изненадана ,защото имаше 10 стръкчета.Беше невъзможно да ги оставя в тази саксия.Като поизрастнаха още ги разсъдих внимателно в кофички за кисело мляко.После подарявах и си оставих една .Ще ти я покажа .По принцип обича лятото да е на открито и тогава расте по бързо.Има и една особеност по отношение на съда, мести се постепено с годините в малко по-голяма саксия.Палмите изпълват с корени дъното на съда и след това растат на стъбло и листа.

Nellyyyy
29.01.2006, 21:47
Благодаря за отговора ти Яни ще пробвам отново дано този път се получи и чакам да видя палмата ти :oops:

слънчево_зайче
29.01.2006, 22:09
първо искам да ви поздравя :!: мисля че сте страхотни и се радвам, че имам възможността да общувам с вас :yes: аз от зимата живея в нова квартира, вкоято има само един ОГРОМЕН фикус(и съм много горда, че имам нови 8 листа), но но не ми е достатъчно :( , можете ли да ми кажете някакви цветя, които се садят на пролет , НО НЕ ИЗИСКВАТ МНОГО СВЕТЛИНА БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО :lady:

nellli
30.01.2006, 11:37
Werty, питах за памука. Информацията е оскъдна. :( Пролетна култура е и обича топъл климат , но не много. При нас почвата е чернозем и виреел добре. Не се полива често. Другата седмица ще ходя в Казанлък, там имаме приятели, които гледат памук и ще питам по-подробно

werty
30.01.2006, 15:50
Благодаря ти, nellli, но подразбра ли кога се сади - да не взема да пропусна месеца...

demetra
30.01.2006, 16:00
слънчево_зайче всички цветя е добре да се засаждат или разсаждат на пролет. Също така ако цветето не е много голямо то свиква с условията на които е поставено. В нас също е доста тъмно и имам различни цветя. В началото докато свикнаха им беше малко трудно, но сега нямат проблем.

Ducky
30.01.2006, 17:31
Слънчево зайче, аз мисля да си засадя семена от пасифлора - знам че е страхотно растение. Сади се сега за да има цветове до края на годината. Поне така прочетох.

nellli
30.01.2006, 17:45
Werty, през пролетта - април месец :cool:

werty
30.01.2006, 19:06
nellli, на теб кой ти каза това? Ако е баба - ще слушам, ако не е тя - ще се инатя и ще искам инфо от др източник.

Natalka
30.01.2006, 19:17
Werty,
погледни в тези сайтове- може да намериш нещо.
http://flowers.foka.ru/index.shtml
http://luzhok.ru/encyclop/
http://flores.by.ru/index.html
http://flowers.nm.ru/index.htm
http://www.fplanet.org/
http://www.botany.com/
http://plants.usda.gov/

Успех :lady:

nellli
30.01.2006, 19:57
Werty, наистина е баба. Нали ти казах, че в мазата ни още има едни големи чували и едни плетени кошове - пълни с памук. На всичко отгоре бабата не дава да го хвърля. Така си събира праха. А тези познати от Казанлък също гледат памук, така, че и от там ще почерпя информация. А и правилно търсиш и други източници - за най-сигурно :D

qni
30.01.2006, 20:03
werty,и аз питах кога се засажда памука .Казаха ми към края на април ,на 7-8 -см дълбочина с редосеялки.Не обича много влага.Сложи го на светло и слънчево място .

werty
30.01.2006, 20:12
Добре, април значи - ще слушам :+)

слънчево_зайче
02.02.2006, 21:26
DEMETRA, DUCKY благодаря за съвета стискайте палци ще се пробвам с пасифлората сега а за на пролет са ми обещали доста цветя и ще видим какво ще излезе :yes:

Някой харесва ли кактуси. Аз имам един любим, но дори не му знам името :twisted: , баба ми го гледа и е почти на моите сромни 20 години, има много страшни бодли, но бели огромни, издължени цветове, които разцъфват нощем и имат страхотен нежен аромат........упс май се увлякох в спомени

слънчево_зайче
02.02.2006, 21:29
werty стискам палци за памука, съжалявам че не можах да ти дам никаква информация и да ти помогна, УСПЕХ!!!!!!!!!

Nellyyyy
02.02.2006, 22:01
Аз харесвам кактуси но още не съм накарала моят да цъфне :(

veni_3000
03.02.2006, 01:11
И аз много обичам кактуси,за рождения ми ден една моя приятелка ми купи едно кактусче представете си цъфнало,да ама не някой умник залепил изсъхнал цвят с силикон , и си имах шес месеца цъфнал кактус. :D :D :D

Valja
03.02.2006, 08:37
Имам 2 огромни кактуса - всяко лято са пълни с пъпки и цъфтят по няколко пъти - разкошни дълги бели цветове и със страхотен аромат. Обикновено цъфтят по 2 цвята нведнъж, а едно лято единият имаше 4 едновременно. Но ако са в хола, откъдето се влиза в спалнята, сутрин винаги много боли глава, когато има цвят - предполагам от много силния аромат и колкото и да пия аналгини, по цял ден не минава :cry: . Така че колкото и да искам да им се наслаждавам, поради горчивия опит ги изнасям на терасата, когато цъфтят. :(

veni_3000
03.02.2006, 10:44
Какво ги правиш че цъфтят аз нямам нито един цъфнал :?

Пенка Неделчева
03.02.2006, 11:41
:yes: Присъединявам се с удоволствие към любителите на цветята-не само че ги обичам и къщата ми е превърната в градина,но и преди да се пенсионирам,се занимавах с производство на цветя и продавах в София на пазара...На какво ли не ме е подлагал живота,нали? Колкото до кактусите,имам си един,който цъфти през лятото-много красиви жълти звезди-но пък миризмата му е много гадна :? По принцип съм привърженичка на цъфтящите видове.Засаждам ги през пролетта и ми радват сърцето до късна есен.Една част,които са многогодишни,прибирам на топло.Колкото до пасифлората-имам две саксии от нея-стари цветя-но миналата година станаха до 4 м дължина и не поискаха да цъфтят.Ако и тази година са така,ще ги изхвърля...Много харесвам Кобеята-цъфти цялото лято и е увивно растение-върви си по стената :D Другите са така наречените Кавалер и дама-вид бегония-също с прекрасни цветове...Повече няма да ви занимавам с моите мечтания за топлото време и цветя...

valari
04.02.2006, 18:32
аз обожавам цветята и у нас те са в повече от нормалното :)не знам кои обичам повече-дали цъфтящите или стайните.След като няколко години екпериментирах у дома сега отглеждам много драцени,юка,аглунема,бенджамини,каменни цветя,азалии,папрати ...а лятото на терасата-много фуксии(обички),сакъсчета,мини слънчогледи,...цветята са ми като приятели -колкото повече се грижа за тях и ги обичам ,толкова повече те ми се отблагодаряват :) ето ,можете да видите някои от тях и представете си -мъжете вече не протестират ,че им отнемем място у дома :lady:
http://iplants.ru/forum/viewtopic.php?t=3660&start=60

veni_3000
04.02.2006, 19:03
Валари цветята ти са страхотни. :clap: :thumbup: :clap:

Nellyyyy
04.02.2006, 19:25
Валари цветята ти са много красиви и домът ти прилича на прекрасна градина :yes:

valari
04.02.2006, 22:28
тези мушички са или "белокрилки" или подобни.Те снасят яйцата си по долната част на листата и борбата с тях трябва да е продължителна.Има готови препарати за това "Клинес"(който е готов за употреба) или от типа "Б58" , "Агрия"(могат да се закупят от селскостопанска аптека,но е необходимо много да се внимава при работа с тях).Когато се закупуват цветя от магазин-много често оранжерийте ,от който се доставят-не са обезпаразитени и след един период се появяват мушичките.Необходимо е да се пръскат цветята по цялото стебло ,долната част на листата и задължително почвата и саксията.От подобен проблем ми страдат цветя с нежни листа и стебло(като обичките,петуниите..) При напъскване поставям за около час или за една нощ цялото цвете в торбичка.Разбира се ,не на слънце.:)Смятам ,че всеки би могъл да отглежда у дома растения,но преди това да проучи при какви условия виреят,за да не се разочарова след това.Когато си купувам ново цвете гледам дали корените му са излезли отдолу на саксията(това показва колко дълго цветето е престояло в нея),дали има петна по листата(които показват дали е болно или мръзнало).На някои цветя коренчетата са поставени във пластмасова мрeжа ,за да се форсира цъфтежа.Аз съм забелязала,че цветя с малка листна маса,а голям цвят-задължително след това боледуват.

Благодаря ти ,Нелка!С малко усилие -голям ефект! [:]

qni
07.02.2006, 22:58
Nellyyyy бях обещала да ти покажа палмата си ,извинявам се за закъснението,малко се отплеснах в кулинарните теми :D :D :D
Сега искам палма ,но Вашингтон. :idea:

Nellyyyy
07.02.2006, 23:42
Яни палмата ти е стрехотна :oops:

ZloBabe
08.02.2006, 19:37
Чудесна палма. :yes:

kamellia
28.02.2006, 14:28
:hello: всички :!: :!: :!:
Не вярвам да има жена,която да няма нито една саксиика в дома си :?
Мен май ще ме изгонят заради зелените ми площи в апартамента :D ,ама аз не се спирам.
Нямам предпочитания,имам и листнодекоративни и цъфтящи любимци :lady:
Днес съм много щастлива,защото луковиците ми с фрезиите тази седмица ще цъфнат :cool: Мойте цветя може да видите тук:

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=9717

galina_vasi
01.03.2006, 12:34
Кафе в саксия-
това е най-новото ми цвете.Подариха ми го и много ми харесва. Някои от вас има ли го? Моето е около 20 см високо, 4-5 щрака. Решила сам да го гледам \"по правилата\" и търся в Интернет инфо за това. Като видях на една снимка как страхотно цъфти....
Пак после ще берем, печем .....и ще ви поканя на собствено произведено кафе
:)

qni
01.03.2006, 13:17
kamellia наистина имаш доста богата колекция от цветя :clap: :clap: :thumbup:

kamellia
01.03.2006, 13:52
kamellia наистина имаш доста богата колекция от цветя :clap: :clap: :thumbup:

:hello: Благодаря ти,за милите думи :heart:

keissi
01.03.2006, 14:47
kamellia, цветята ти са разкошни.Аз също имам Бенджамин от година и нещо,но сега започнаха да му падат листата.Така ли трябва да е или нещо боледува, дай те ми съвет :?

kamellia
01.03.2006, 17:38
kamellia, цветята ти са разкошни.Аз също имам Бенджамин от година и нещо,но сега започнаха да му падат листата.Така ли трябва да е или нещо боледува, дай те ми съвет :?


:hello: Аз имам два бенджамина- единия зелен,а др май беше Star Light :? ,с прошарените листа.
Трябва да кача в албума си нови снимки,т.к и двата съм ги поакастрила и съм им сплела стеблата :wink:
Внимавай с поливането им зимата,изчаквай почвата да позасъхне и тогава.
Това е една от причините за падането на листата. Моя прошарения,когато го бях преполяла се появиха едни кафеви петна по листата и почнаха да падат,но сега вс е ок :cool: .
Др причина за падането е смяната на мястото на бенджамина,гледай да ги държиш постоянно на едно, светло място в дома си

rozov_pinko
02.03.2006, 00:33
На мен цветята са едно от слабите ми места.Апартамента ми е макък ,но съм натъпкала хола до дупка.Имам 5 пасифлори,две орхидеи,два амарилиса и три хищника.Пасифлорите са ми лиубими,като цъфтят през лятото ухае из целия апартамент,че и отвън! :yes:

Ако не те затруднява, сложи една снимка да видя какво е това пасифлори.

rozov_pinko
02.03.2006, 01:06
:hello: Аз имам два бенджамина- единия зелен,а др май беше Star Light :? ,с прошарените листа.
Трябва да кача в албума си нови снимки,т.к и двата съм ги поакастрила и съм им сплела стеблата :wink:
Внимавай с поливането им зимата,изчаквай почвата да позасъхне и тогава.
Това е една от причините за падането на листата. Моя прошарения,когато го бях преполяла се появиха едни кафеви петна по листата и почнаха да падат,но сега вс е ок :cool: .
Др причина за падането е смяната на мястото на бенджамина,гледай да ги държиш постоянно на едно, светло място в дома си[/quote]

Ками, напълно съм съгласна със съветите ти. Аз имам един бенджамин - с тъмнозелени листа. Сплела съм го и аз и расте малко редичък, но на няколко пъти без малко да го загубя от преполиване. Вече му разбрах слабите места и расте ОК.
Имам също 2 трънени венеца (Христов венец) и един спатифилум, който нещо цъфти със зелени вместо бели цветове и не мога да разбера светлината ли му е малко или влагата.
На бюрото до компютъра си имам кактус - Скаличка, и той расте бавно, но сигурно под прозореца.
Единствено Дървото на живота нещо не успях да разбера защо расте като изцуляло. Някой може ли д ами каже нещо по въпроса?
Ще направя снимки и ще кача по-късно.

Megi
02.03.2006, 01:20
Здравейте! Моите цветя трудно оцеляват зимата. Има много вредни фактори- ниски температури, малко светлина, майка ми :D ... Шегувам се, но тя доста преполива цветята и бенджамина нещо не е на кеф [:] . Иначе преди няколко дни ни цъфна едното цвете, не знам как се казва, но е хубаво (на заден план се вижда нещастният бенджамин)

svetly_
02.03.2006, 10:46
Здравей, :!:
Цветето се нарича Рицарсака звезда, много е хубаво и има различни цветове, аз го имам в три - четири цвята, но толкова рано неще да ми цъфти.
Браво :!: :!: :!:

svetly_
02.03.2006, 10:47
Така де исках да се обърна към Меги, ама какво стана :?:

keissi
02.03.2006, 12:58
:hello: Megi, моя бенджамин в момента е точно като твоя, но аз все си мислех, че рядко го поливам, а то какво излезе.А цъфналото цвете го зная като Холандско лале,при майка ми мазето е пълно със саксии и напролет като ги извадим опасваме целия двор,цъфтят почти цяло лято.Цъфнало е рано, защото е било на светло и е поливано често, то се зазимява на по-тъмно място и се полива много рядко.От този вид имаме с 5 различни окраски, а съм виждала и още един вид/ бяло,кремаво,зелено/ който е много красив. :idea:

Megi
02.03.2006, 23:41
И аз имах съмнения, че е холандско лале, но не бях сигурна. Самият факт, че имахме цъфнало цвете у нас си е цяло чудо :yes: . При нас не искат да цъфтят никакви цветя. Може би е от изложението и липсата на слънце, знам ли...
Бенджамина е много зле, но като не мога да се оправя с майка ми такъв е резултата :( . Тя все си мисли, че щом капят листата значи цветето е сухо - и полива ли полива...

Nadezhda
03.03.2006, 00:34
Аз го знам амарилис това цвете,в къщи имам четири , два от които цъфнали.утре ще ги цъкна да ги покажа! [:]

Megi
05.03.2006, 10:55
Това е циклама, която много упорито цъфти :D , независимо от условията, в които живее

kamellia
06.03.2006, 10:36
:hello: ,Меги мн ти е красива цикламата :heart: Браво :clap:
Мн хора,не умеят да се грижат за това цвете или по-точно от прекалените им грижи то умира (прекаляват с поливането)

Nadezhda
06.03.2006, 16:27
ето моят амарилис(холандско лале ?) :lady:

Nadezhda
06.03.2006, 16:30
Ето нещо много странно: една от пасифлорите ми цъфна,а обикновено започват цъфтежа си през юни :?

kamellia
07.03.2006, 17:25
:hello: ,надежда!
няма нищо лошо,зарадвала те е по-рано :wink: Прекрасна е,мн е наситен цвета й :clap:

kamellia
08.03.2006, 11:22
Ето това са мойте красавици, които ме радват с цвета и аромата си в това студено мартенско време :heart:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=24569

fifi
12.03.2006, 12:09
Здравейте! Цветята са другата ми страст. :lady: Ето нещо и от мен :wink:

rosiza
14.03.2006, 21:21
:hello: Аз също обичам цветята.Моята страст са латинените мушката.Събрала съм над 10 цвята.Много са красиви,но много ги напада белокрилата пеперуда.С какво я унищожавате :?:

astera
23.03.2006, 18:25
Не мога да се сдържа и да не ви покажа току-що поникналата си мандаринка! Много съм щастлива, не вярвах, че ще се получи. А засадих сигурно към десетина семчици и то преди около 2 месеца, но явно другите няма да се развият. Сега ще съм много благодарна, ако ми дадете ценни съвети какво да правя по-нататък!

qni
23.03.2006, 20:29
Поздравления за мандаринката !По същия начин си захванах лимон .Продължавай да се грижиш както и до сега за нея.Ще порасне и ще стане по-стабилно растение.После предполагам ще трябва да я облагородиш ,за да береш мандаринки :D За тази цел доколкото знам ще ти трябва дръвче мандарина, което ражда плодове .От него се взема резник и се присажда към твоето дръвче .Трябва да потърсиш човек ,който знае как да го направи .Аз ще правя същото нещо ,но с лимона :idea: После от мен лимоните, от теб мандарините :D :D :D

astera
23.03.2006, 21:43
Готово, имаш ги! :D Благодаря за съветите!

qni
30.03.2006, 08:49
Ето малко пролетно настроение

rebostobg
31.03.2006, 09:12
:? Това каланхое ли е :?: И аз съм привърженичка на цъфтящите цветя,но имам и много други.
В момента имам проблем с фикусите и шефлера - листата започнаха да им лепнат.
От какво е това и как да се отстрани :?:

Dayli
31.03.2006, 09:53
Най-вероятно са листни въшки,за по-сигурно вземаш листо и отиваш в агроаптека.Вземай мерки,че ще ги изядат иначе.Можеш да потърсиш и тук

www.fplanet.org

rebostobg
31.03.2006, 11:34
Благодария за съвета :yes:

Steny
31.03.2006, 20:19
И моите растения са ги нападнали листни въшки :twisted: - миличките имат по тях от тия лепкави капки. А лошото е че двете са големи дървета Бенджамин, една драцена и дървото на живота. Ще ги сладам в банята под душа утре и ще ги окъпя добре, но май само с това няма да се размине. Дано не засяга и другите, че тогава вече ще стане зле.
Яни много харесвам каланхоето, а виждам, че ти дори имаш и няколко цвята. Сега по цветарските магазини има кичесто каланхое - такова виждам за първи път.
Наистана създава пролетно настроение.

qni
31.03.2006, 23:05
Много ми харесва и на мен каланхоето и дори са ми обещали още един вид ,чиито цветове са във формата на камбанки .

qni
06.04.2006, 17:57
Някой отглежда ли бонсай?Много са красиви... :yes:
http://www.bonsaiweb.com/show/showphoto.php?photo=363&cat=2

rozov_pinko
06.04.2006, 18:00
Някой отглежда ли бонсай?Много са красиви... :yes:
http://www.bonsaiweb.com/show/showphoto.php?photo=363&cat=2

Аз лично не съм, но са прекрасни, наистина.

qni
06.04.2006, 18:11
Наскоро в един цветарски магазин видях такива декоративни дравчета.Едното беше мандаринка ,а другото лимон.Продавачката каза ,че давали и плод .На опкавката бяха снимани с плода.Имам едно лимонче. Прочетох тук таме и разбрах ,че сам може да си оформиш бонсай .Все пак ми се иска да го обсъдя с човек ,който има опит в този област .

Natalka
06.04.2006, 19:43
Бонсайте са страшно капризни цветя. Не се поливат, като останалите, а се слагат в друг съд с вода, за да пият корените.Обичат слънце, но не директно!!!
А иначе от много дървета могат да се отгледат Бонсаи. Аз лично не съм имала в къщи, но на работа имахме /беше на шефа/ и като знам как му треперехме :PP

Valja
07.04.2006, 08:19
qni, може ли да споделиш как може да си оформиш сам Бонзай? Аз ги харесвам страшно много, но не съм срещала в магазините за цветя.

Natalka
07.04.2006, 10:32
http://flowers.foka.ru/Bonsai/bons.shtml
Тук има доста информация, но е на руски!

Natalka
07.04.2006, 10:40
qni, това е за бонсаите:
* Родината на бонсаите е Япония.
Буквално преведено, тяхното име означава растение, гледано върху поднос. На много от вас то вероятно изглежда като изродено, но всъщност, за да достигне до пазара във вида, в който го виждате, отглеждането му изисква невероятно много грижи, умения и средства.

* Светлина:Дръвчетата обичат светлината.
За да стимулирате растежа им, през лятото бихте могли да ги изнасяте на балкона, но внимавайте - не ги излагайте на пряка слънчева светлина.

* Температура:Тропичните видове, се нуждаят през зимата от 18 до 24 °С, а субтропичните от 10 до 16 °С. Разбира се, те не бива да са в близост с отоплителни уреди и не трябва да се излагат на течение.

* Поливане:За успешното отглеждане на бонсаите много е важно правилното им поливане. Те са влаголюбиви растения, почвата им винаги трябва да бъде влажна. Това се постига най-лесно, като съдът с дръвчето се потапя в хладка вода и се държи дотогава, докато спрат да излизат въздушни мехурчета. Колко често трябва да повтаряте тази операция, зависи от вида на бонсаите, от мястото, където сте ги поставили, и от времето. Някой се нуждаят от поливане от един до три пъти седмично, а други — всеки ден.
Ако е много горещо, от време на време пръскайте листата им, тъй като едно от задължителните условия за правилното отглеждане на бонсаите е въздухът да бъде влажен.

* Пресаждане:Веднъж на всеки две години – през пролетта.
Те се изваждат внимателно от саксията, отрязват се около 1/3 от корените им и се пресаждат наново във вече сменена почва и връхчетата се пенизират.

* Торене:За подхранване на почвата най-подходящи са течните органични торове (може да ги намерите в специализираните цветарски магазини). От пролетта до есента, когато дръвчетата растат най-много, наторяването се извършва веднъж на всеки четири седмици, а през зимата, който, общо взето, е „летаргичен" сезон - на всеки осем.


Ако през пролетта или лятото бонсаят ви започне да цъфти, изложете го на малко повече светлина.

За да запазите формата, както и да спомогнете за правилния растеж на вашето дръвче, редовно изрязвайте пожълтелите листа, премахвайте някои от долните клонки, както и нежеланите разклонения.

А ето и как може да се оформи бонсай
http://www.rozali.com/zadoma/index.php?l=8&p=54

Успех момичета! :wink:

qni
07.04.2006, 15:00
Valja и аз не съм наясно точно как се оформят и за това реших ,че някой може да има опит в това отношение.Natalka информацията ,която си споделила е наистина ценна...Благодаря!

Megi
08.04.2006, 00:06
qni, може ли да споделиш как може да си оформиш сам Бонзай? Аз ги харесвам страшно много, но не съм срещала в магазините за цветя.

В доста магазини в Ст.Загора продават бонзай :yes: И аз исках да си купувам, но когато разпитах продавачката и разбрах колко трудно се отглеждат се отказах.

Това е моята градинка, която сега се съвзема от зимата [:]

Megi
08.04.2006, 00:11
:lady:

Puh
18.04.2006, 14:32
Първо искам да Ви поздравя за прекрасните цветя , страхотни сте :hello:
Искам да Ви помоля за съвет ... имам драцена, стигна почти до тавана и се изкриви едното и "клонче" ... та реших да я отрежа, за да се разклони отново. Някой правил ли го е? Чувала съм за поръсване с дървесна пепел, запечатване с восък и т.н. , но предпочитам все пак информация от първа ръка :?
Благодаря предварително!

demetra
18.04.2006, 14:41
Аз съм чупила връхче на драцена и не го поръсвам с нищо отгоре. След около месец избива 1-2-3 разклонения. Отчупеното връхче можеш да го потопиш във вода и то ще пусне корени. Успех.

qni
18.04.2006, 15:48
И аз вече няколко драцени завъдих по същия начин, като режа върха .Нищо не слагам върху отрязаното място и пак пуща нови върхове.Само не е сигурно ,че ще пусне три върха.Моята остана с два...но и така е красива .

Puh
18.04.2006, 16:00
Благодаря момичета за бързите отговори :flower:
Както Ви написах се наложи да я скъся ... надявам се да не съм закъсняла с рязането и да не я обезобразя :?

blue_bouble
20.04.2006, 14:51
Знае ли някой как се сади кактус?Трябва ли да го сложа във вода за да пусне корени или направо да го садя?Намерих едно клонче /ако мога да го нарека така,зашото едълго около 10 см/ случайно и не знам какво да го правя.Ще съм благодарна на всеки които ми даде съвет!

vania.kaimska
22.04.2006, 19:20
:?: Имам едно питане:
Имам лимон който е на 4-5 год.,но тази пролет го нападнаха едни малки мушички.Та въпроса ми е с какво да го напръскам ,защото мисля, че ще се похаби

vesi
22.04.2006, 20:07
:lady: А моят лимон нещо преболидува в момента се чудя какво да го правя.

vania.kaimska
22.04.2006, 20:52
Мисля вече да попитам някой специалист,защото ще ме е жал за лимончето.А то даде вече и плодове.

manka
22.04.2006, 22:33
:?: Имам едно питане:
Имам лимон който е на 4-5 год.,но тази пролет го нападнаха едни малки мушички.Та въпроса ми е с какво да го напръскам ,защото мисля, че ще се похаби

Това мисля че става от повечето поливане през зимата-за мушичките,аз си купих един препарат на него има нарисувани насекоми напръсках пръста в саксията и всичко се оправи. :yes:

vania.kaimska
23.04.2006, 17:59
А как се казва препарата :?: И само веднъж ли го напръска :?:

mar4ela
25.04.2006, 13:02
По въпроса за кактусите мога да се вклю4а с мнение.
Много години гледам разни кактуси, винаги , когато трябва да си захвана го слагам директно в малка саксийка с пръст, поливам с вода леко и много скоро се захваща, лесно и без проблем :idea:
blu_bouble засаждай доректно, послушай ме,просто сложи пар4енцето кактус върху пръст и скоро ще си е пуснало корен4е

Zlatka
25.04.2006, 14:19
По въпроса за лимоните. Баща ми отглеждаше лимони над 35 години и дърветата бяха отрупани с плодове.От него съм слушала, че конския тор е много полезен а също и зелен камък

Meri
08.05.2006, 14:53
Здравейте момиче, отдавна съм член във форума , но сега забелязах че има тема за цветята. Аз ги обожавам и саксийните и дворните.Относно лимоните. Добре действа препарата " Моспилан " има го в малки разфасовки и е на прах действа добре за всички мушици, въшки и други насекоми по цветята.

vania.kaimska
08.05.2006, 22:42
Здравейте момиче, отдавна съм член във форума , но сега забелязах че има тема за цветята. Аз ги обожавам и саксийните и дворните.Относно лимоните. Добре действа препарата " Моспилан " има го в малки разфасовки и е на прах действа добре за всички мушици, въшки и други насекоми по цветята.

:yes: :yes: :yes:
Благодаря много за съвета :!:

itek
09.05.2006, 19:03
Относно бонсай:много бавно растат и са много капризни.Това са мини дръвчета.Преди години дъщеря ми се опита , но ката отиде да следва моя милост ги умори от прекалени грижи.Май ги удавих.Не разбрах.
:cry:
Един съвет относно пръстта за саксии: преди да се използва, трябва да се изпече във фурната. Когато изстине, може да се сее. От години процидирам така и нямам проблеми. :gipsy:

itek
09.05.2006, 19:04
Относно бонсай:много бавно растат и са много капризни.Това са мини дръвчета.Преди години дъщеря ми се опита , но ката отиде да следва моя милост ги умори от прекалени грижи.Май ги удавих.Не разбрах.
:cry:
Един съвет относно пръстта за саксии: преди да се използва, трябва да се изпече във фурната. Когато изстине, може да се сее. От години процидирам така и нямам проблеми. :gipsy:

qni
10.05.2006, 10:47
itek тая пролет си посадих бонсаи .Реших да пробвам дали ще мога да ги отгледам...за сега всичко е наред .За по нататък ще видим какво ще стане :idea:

itek
10.05.2006, 14:25
Пожелавам ти успех :!: :!: :!:

katya
16.05.2006, 12:05
моля някой, който отглежда банан да ми каже защо листата на две годишният ми банан започнаха да жълтеят :?:

katya
16.05.2006, 21:14
БРАВО qni,ТИ НАИСТИНА ОБИЧАШ ЦВЕТЯ.ЦВЕТЯТА ТИ СА ЧУДЕСНИ :!: :flowerlove:

:flowerlove: :flowerlove:

vania.kaimska
17.05.2006, 14:55
itek тая пролет си посадих бонсаи .Реших да пробвам дали ще мога да ги отгледам...за сега всичко е наред .За по нататък ще видим какво ще стане :idea:

Яни я го покажи бонсайчето да го видим,ако може разбира се :!:

qni
17.05.2006, 15:45
Ще направя снимки и ще ви го покажа ...
katya наистина ги обичам и ми е много приятно да се грижа за тях ...доставя ми огромно удоволствие :yes:

qni
19.05.2006, 23:32
Ето бонсайчето,което още не е оформено ....вече съм му прищипнала върха ,за да се разклонява..

qni
19.05.2006, 23:39
Ето част от цветята ,които заснех в градинката ,с пожелание за много пролетно настроение :wink:

qni
19.05.2006, 23:41
..и тези

qni
19.05.2006, 23:43
:lady:

vania.kaimska
20.05.2006, 12:34
:shock: :shock: :shock:
Яни бонсайчето е много сладко,а градинката ми се струва разкошна. :!:

Nelia
20.05.2006, 13:10
:yes: Красиви ти са цветята, Яни!И аз много обичам да се грижа за моите/само саксийни/,за които трудно вече осигурявам място :!: :idea: Като цъфнат и моите петунии по терасите,ще ги снимам и покажа :!:

itek
21.05.2006, 17:49
:hello: Момичета, да ви се похваля.Миналата пролет от Метро си купих роза, която влече.Беше в кутийка , с коренче и резник. Имам малък двор и там я засадих. Вчера цъфна и много съжалявам, че не мога да ви я покажа.Кървавочервена е и огромна.Мерих диаметъра на цвета- 17.5см :!: :!: :!: Страхотна е :!: :!: :flower: :flower: :flower: :flower:

vania.kaimska
21.05.2006, 19:40
Аз си купих,тази година от същите рози в кутийка .Посадих я в едно голямо калено гърне на двора.Незнам дали тази година ще цъфне ,но засега върви много добре.

itek
21.05.2006, 21:26
vania.kaimski,пожелавам ти да стане толкова красива,колкото моята.Имай предвид, че не съм полагала особени грижи, даже не я подкастрих.Успех :!: :!: :!:

vania.kaimska
21.05.2006, 22:51
Ако имам някакви въпроси относно розата,ще ти пиша ЛС :wink: :wink: :wink:

itek
21.05.2006, 23:00
:thumbup: VANIA :!: :!: :!:
fabola@abv.bg

kamellia
22.05.2006, 00:25
При мен това цъфти на терасата сега :lady:

qni
22.05.2006, 10:17
kamellia, а до цъфналото цвете в съндъчето карамфили ли си посадила?
Моя спатифилум също цъфти :yes:

kamellia
22.05.2006, 15:31
kamellia, а до цъфналото цвете в съндъчето карамфили ли си посадила?
Моя спатифилум също цъфти :yes:


Цъфналото цвете е декоративен мини карамфил,а до него съм сложила от другия вид карамфил ,като цъфне след 3/4 дена и него ще покажа :wink:

Nelia
22.05.2006, 15:35
:hello: А някой отглежда ли бамбук :?: Аз имам един.Миналата година ми подариха аранжиран в букет една бамбукова пръчка.Подържах го само във вода около месец.Пусна коренчета и след като ми казаха в един цв.магазин, че може го засяхв саксия..Знае ли някой до колко може да порасне. :idea:

mar4ela
22.05.2006, 15:47
Аз имам нямолко бамбука, най-отгоре имат восък и няма да пораснат нагоре, ще пуснат израстъци и това е ....А единия ми бамбук е във шише ве4е втора година, но ми е жал за шишето, защото е много хубаво, а трябва да го строша, за да посадя бамбука, има толкова много корени , но и така си ми харесва.Шишето е квадратно от матирано стъкло, с тънко гърло, казаха ми 4е било то4но за бамбук,така 4е ще стои вътре :idea: , само му доливам вода :D

Nana
22.05.2006, 15:49
NELIA,
Видях бамбук посаден навън, в двор. Беше висок повече от 3 метра. Той не мръзнел през зимата.

Nelia
22.05.2006, 16:18
Nana,Как няма да измръзне,сериозно ли е това!Миналото лято изнесох саксията с моя на терасата /защото правихме ремонт/ и слънцето щеще да го изгори!Пожълтяха 2-3 листа.Ще го снимам да го покажа! :oops:

Nana
22.05.2006, 16:37
NELIA, Това лято ще направя снимки и ще покажа. Той е под една хасма /лоза/ и излиза нагоре. Всяка година става по висок, макар и нови издънки. Много е красив.

mar4ela, обясни повечко как да си хвана бамбук, от къде да отрежа и за восъка да не расте нагоре.

Nelia
22.05.2006, 16:57
:yes: Ето го моя бамбук :!: Само от единия израстък поникнаха листа.Nanaqлюбопитно е да се види такъв голям бямбук в наши условия :!:

mar4ela
22.05.2006, 17:13
Nana , няма как да си го захванеш :idea: , можеш да си купиш от цветарски магазин.
Аз съм си ги купувала , единия ми е голям и отгоре завит на спирала, а другите са ми малки бяха декорирани и като пуснаха корен4ета ги прехвърлих в саксия.

mar4ela
22.05.2006, 17:16
Nelia моя бамбук,който е още в шише :idea: е като твоя, само 4е ми е изкарал две израстъ4ета с листенца и вътре в шишето наскоро видях , 4е имам два израстъка и май ще се наложи да 4упя шишето :cry:

blue_bouble
23.05.2006, 13:12
Имате много красиви цветя!За сега мога да ви покажа само как цъфти китайската ми роза!

Meri
23.05.2006, 13:47
:hello: :Момичета цветята ви са много крисиви. Някъде напред срещнах за пасифлората искама да попитам мисля че Nadegda беше снимала нейната как се прихваща от семена или от издънки.
Nelia искам да попитам за бамбука, кога го сееш в саксия. Моя колежка беше си купила, момичето от цветарския магазин и казала да го държи във вода с памук и в банята, което ми се струва нелепо след което разбира се той загина.

mar4ela
23.05.2006, 13:47
Ууууууу, 4е хубав цвят :oops:

inqn_f
23.05.2006, 14:12
:lady: момичета миналата седмица за рожденния ми ден ми подариха бананова дръвче ама незнам как трябва да го гледам :? исками се да съм му добра стопанка и затова ви моля за съвет.казаха ми,че искало мн вода, после дриги ми казаха обратното.....еееее не искам бананчето да ми е опитно зайче :bunny:

Nelia
23.05.2006, 15:06
[
Nelia искам да попитам за бамбука, кога го сееш в саксия. Моя колежка беше си купила, момичето от цветарския магазин и казала да го държи във вода с памук и в банята, което ми се струва нелепо след което разбира се той загина.[/quote

:hello: Мери,бамбуковата пръчка беше във ваза с вода около месец-два.През това време покара коренчета.Засадих го без проблем в саксия.Отглеждам го в хола.Оросявам го от време на време.Разбира се и по малко тор му слагам,както и на другите си цветя :!: :cool:

Meri
23.05.2006, 15:12
:yes: Благодаря за бързия отговор Nelia, почвата с повече пясък или както за другите цветя. Отдавна съм хвърлила око на бамбуковите пръчици но все не се решавам, но при първа възможност ще си купя и ако има проблем знам кой ще може да ми помогне. Още веднъж благодаря.

demetra
23.05.2006, 16:56
:lady: момичета миналата седмица за рожденния ми ден ми подариха бананова дръвче ама незнам как трябва да го гледам :? исками се да съм му добра стопанка и затова ви моля за съвет.казаха ми,че искало мн вода, после дриги ми казаха обратното.....еееее не искам бананчето да ми е опитно зайче :bunny:

Аз също имам банан и наистина изисква много поливане, разбира се не да подгизва почвата. Също така трябва да се пресажда всяка година в саксия с 1 номер по-голяма от предишната. Успех!

Nana
24.05.2006, 15:24
Бамбука за който аз писах изглежда като при пандите.
http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?t=1727
Само, че не така уръфан.

blue_bouble
28.05.2006, 13:47
Знаете ли какво представлява цветето на парите и къде да намеря информация за него?Благодаря на всички,които ще ми отговорят!

Nelia
28.05.2006, 16:49
:yes: Благодаря за бързия отговор Nelia, почвата с повече пясък или както за другите цветя. Отдавна съм хвърлила око на бамбуковите пръчици но все не се решавам, но при първа възможност ще си купя и ако има проблем знам кой ще може да ми помогне. Още веднъж благодаря.


:hello: Мери,почвата е съвсем същата като при другите ми зелени цветя :!: Щом може да расте бамбука само във вода,така че не е капризен.Оросявам и поливам често.Купи си няма да съжаляваш :!: :yes: [:]

Nelia
28.05.2006, 18:51
[quote="blue_bouble"]Знаете ли какво представлява цветето на парите и къде да намеря информация за него?Благодаря на всички,които ще ми отговорят![/quote


:wink: А не става ли всъщност въпрос за дървото на живота :?: За него съм чувала още да го наричат паричково дърво.Аз го имах преди време.Много е разпространено :!:

blue_bouble
28.05.2006, 19:14
Мисля,че не е.Имам дърво на живота,но е много малко около 30 см.Казаха ми да е на слънце и да го поливам през ден.Засега върви добре,откакто ми го подариха/20дни/ има много нови листенца.

demetra
29.05.2006, 14:15
Знаете ли какво представлява цветето на парите и къде да намеря информация за него?Благодаря на всички,които ще ми отговорят!

Аз имам едно цвете, което се нарича паричка, но незнам дали това е цветето на парите. Това, за което аз говоря е с кръгли зелени листенца и не изисква никакви допълнителни грижи - само често поливане.

mar4ela
29.05.2006, 14:45
Аз имам дървото на живота , но знам 4е то няма нищо общо с дървото на парите.И да ви кажа 4сестно мисля 4е дървото на парите го има в два вида- едното е с тъмно зелени кръгли, но тънки листенца ( докато дървото на живота е с дебели4ки ) и не е капризно, а другото е с със ситни по-светло зелени листенца и расте на нещо като храст4е. Мисля , 4е не цъфтят.

deniz
30.05.2006, 00:47
az sisto obojavam tzvetyata ...
i eto nyakoi ot moite tzvetya..
padam si po temenujkite i begoniite i mushkatoto

larissa
30.05.2006, 01:52
:hello: Аз също съм голяма любителка на цветята.Имам много цветя, като почнем от дървото на живота, двата вида бенджамини- шарен и зелен, драцена, каланхое- два вида, палма- Юка, дифенбахии, които са с различно обагряне, банан, алое, дърво-лира, кротон, кафе, трилистник, декоративен брашлян,различни видове теменужки, сакъзчета, амаранта също два вида и т.н.

vania.kaimska
01.06.2006, 21:29
:lady: :lady: :lady:
Да ви покажа кротона на сестра ми. Много е красив,но саксията му се счупи и сега тя се чуди дали да го прехвърли в друга саксия.Страх е да не стане нещо с цветето.Какво ще кажете :?:

larissa
01.06.2006, 21:39
:hello: vania.kaimska, както вече писах, и аз имам кротон, но явно е от друг вид, защото няма разклонения, като на сестра ти, а расте само нагоре с доста по-големи листа. Относно пресаждането - трябва да стане през пролетта или през есента. :flower:

Nelia
02.06.2006, 08:55
:lady: Ваня,този кротон е вече голям и добре развит и мисля,че спокойно може да се премести в нова саксия.По принцип е капризен.Аз имах един,който вървеше добре но после почнаха едно по едно листата да окапват и загина-май от преполиване.Скоро ми подариха един,дано го опазя :!:

demetra
07.06.2006, 12:27
Има ли някой това цвете, което се нарича английско мушкато?

qni
07.06.2006, 13:20
Прилича ми на Кралско мушкато .Може би е едно и също :?
Виждала съм го в един разсадник.

Nelia
07.06.2006, 15:34
Има ли някой това цвете, което се нарича английско мушкато?



Да,това е кралско мушкато :!: Има нужда от лека почва.Понася слънчево огряване в по-ранните сутрешни часове и по-добре се развива на полусенчесто място.Редовно се полива,но не и прекомерно.Размножава се чрез резници.Подхранва се с течен тор за цъфтящи растения. :yes:

demetra
07.06.2006, 17:58
Благодаря Nelia аз си взех чепка от това цвете и го посадих в рохка пръст без да е пуснало корени и го изнесох на перваза на прозореца ми, който е източен. Според теб правилно ли съм постъпила, имайки впредвид, че сега не е и много топло навън или да го прибера вътре :?:

Nelia
07.06.2006, 18:04
:yes: Да,добре е на този прозорец!Все пак да не го пече много :!: Надявам се да се хване и да ти цъфти и радва :!: :thumbup:

rebostobg
09.06.2006, 09:07
:lady: Това е дървото на парите. Листенцата са малки,заоблени, мъхести и много крехки. Не е капризно.Аз си го захванах от чепка, която пусна коренчета.

mar4ela
09.06.2006, 11:39
Да :yes: и аз знам , 4е това е дървото на парите, но съм 4увала , 4е и на друго казват така.Само, 4е то е с по-широки листа и не са мъхести и са по-тъмно зелени :smokin:

blue_bouble
09.06.2006, 11:46
Благодаря ти REbostobg!Сега поне имам представа какво цвете да търся по цветарските магазини.

vania.kaimska
09.06.2006, 17:51
:? Момичета някой знае ли как се казва това цвете и дали цъфти :?: Подариха ми го зимата.Сега порасна доста,но се чудя дали ще цъфне или е само зелено :?:

Nelia
09.06.2006, 18:21
:idea: Като че ли съм го виждала,но не знам как се казва.Според мен е само зелено.
Появяват ли се някакви пъпки?Изглежда страхотно! :wink:

blue_bouble
09.06.2006, 19:02
Баба ми го имаше едно време мисля ,че не цъфти а е само зелено.Не си спомням много добре!

blue_bouble
09.06.2006, 19:13
A знаете ли как се казва това цвете?Не е претенциознно,издържа на жега и на студ,не измръзва,захваща се много лесно,цъфти почти цяло лято.

Снимката не е много добра,но нямам друга.

blue_bouble
09.06.2006, 19:15
И това не знам как се казва.Цъфти цяло лято жълто и е някакво гръцко,също се гледа много лесно!

vania.kaimska
09.06.2006, 19:49
:idea: Като че ли съм го виждала,но не знам как се казва.Според мен е само зелено.
Появяват ли се някакви пъпки?Изглежда страхотно! :wink:

Нели,не се появяват никакви пъпки и за това и аз си мисля,че е само зелено.Но дори и да не цъфти и така си е много хубаво :yes: :yes: :yes:

vania.kaimska
09.06.2006, 19:53
И това не знам как се казва.Цъфти цяло лято жълто и е някакво гръцко,също се гледа много лесно!

Аууу,много е красиво.Купила ли си го или си го захванала от някъде :!: :?:

rebostobg
09.06.2006, 19:58
blue_bouble, първото цъфнало цвете, което показваш, според мен е каланхое!

vania.kaimska
09.06.2006, 22:14
:flower: :flower: :flower:
Искам да ви покажа моята импровизирана градинка.Живеем във блок и естествено нямаме двор,но тъй като много обичам цветята реших да си направя градинка пред гаража ни ,който е до блока и е под една от терасите ми.

Първо да видите гаража над който съпругът ми си е направил асмалък и си отглежда асми които раждат много хубаво бяло десертно грозде

vania.kaimska
09.06.2006, 22:17
А сега и градинката само,че на части

vania.kaimska
09.06.2006, 22:18
:wink:

vania.kaimska
09.06.2006, 22:19
:oops:

vania.kaimska
09.06.2006, 22:21
:lady:

vania.kaimska
09.06.2006, 22:22
:idea:

vania.kaimska
09.06.2006, 22:23
:wink:

vania.kaimska
09.06.2006, 22:24
:cool:

vania.kaimska
09.06.2006, 22:26
:wink:

Бамби
09.06.2006, 23:03
Тъкмо мислех да питам няма ли някой да покаже градинка. Аз в апартамента цветя нямам, наложи се да ги занеса в майка ми заради децата, но всяко лято терасата ми е пълна със сакъсчета, върбинки, каскадни петунии и тагетис. На зима прибирам сакъсчетата във входа-закачам ги по парапета на стълбището и така... Тия дни може да ви щракна някоя снимка да ги видите. Сега обаче по-скоро се занимавам да си правя разсади, защото ще ми трябват за двор, макар че не съм сигурна дали тази година изобщо ще им дойде времето, но в момента на терасата имам над 40 корена тагетис, около 20 върбинки, петунии и още едно дет сега му забравих името- висящо е пак, нещо като петуниите, но с по-дребнички цветове.
vania.kaimska, а какво е това синичкото в саксията до гумата?

Nelia
10.06.2006, 11:23
:lady: Браво,Ваня,хубава градинка,независимо от мястото.На последната снимка храста и аз го имам.Отлеждам го на терасата в голяма саксия.Много го харесвам.Тази зима малко ми се повреди,защото няколко пъти силните ветрове обръщаха саксията.И аз ще снимам моите цветя по терасите,ами чакам хубаво да нацъфтят :wink:

Nelia
10.06.2006, 12:03
:lady: Ето да покажа някои от мойте цветя

Nelia
10.06.2006, 12:05
:yes: Ето я китайската ми роза

blue_bouble
10.06.2006, 13:10
Момичета цветята ви са прекрасни.
Ванче,на 2-рата снимка това какво цвете е?Хубава градинка си си спретнала!Поздравления!!!!

Нелиа,а това на втората снимка кротон ли е?

За мойто жълто цвете,една комшийка на свекърва ми и го е дала.Донесла го е от Гърция,но не знам как се казва,и тя не знае!

Nelia
10.06.2006, 15:38
:wink: Да,на втората снимка има кротон :!:

Ганима
10.06.2006, 17:12
Това жълто цвете май всеки, който ходи към Гърция го носи :). Аз го имам от едната ми леля, която живее в Атина от много години. За името - досега нищо не съм успяла да науча. Но е страшно лесно за гледане и много приятно жълтичко цъфти :).

blue_bouble
10.06.2006, 17:35
Da ,много лесно се гледа!

Нелиа,поздравления за кротона много е хубав.Досега не бях виждала толкова голям!!!!

Nelia
10.06.2006, 18:58
Da ,много лесно се гледа!

Нелиа,поздравления за кротона много е хубав.Досега не бях виждала толкова голям!!!!


:lady: Благодаря :!: Но не е чак толкова голям.Имах преди по-голям,но загина :!: Този е от скоро,подариха ми го :!:

vania.kaimska
10.06.2006, 21:21
Тъкмо мислех да питам няма ли някой да покаже градинка. Аз в апартамента цветя нямам, наложи се да ги занеса в майка ми заради децата, но всяко лято терасата ми е пълна със сакъсчета, върбинки, каскадни петунии и тагетис. На зима прибирам сакъсчетата във входа-закачам ги по парапета на стълбището и така... Тия дни може да ви щракна някоя снимка да ги видите. Сега обаче по-скоро се занимавам да си правя разсади, защото ще ми трябват за двор, макар че не съм сигурна дали тази година изобщо ще им дойде времето, но в момента на терасата имам над 40 корена тагетис, около 20 върбинки, петунии и още едно дет сега му забравих името- висящо е пак, нещо като петуниите, но с по-дребнички цветове.
vania.kaimska, а какво е това синичкото в саксията до гумата?
Бамби това синичкото се казва аваля.Като го купих беше само едно стръкче и за месец напълни саксията.Цветарката ми каза,че цъфти цяло лято :oops:

vania.kaimska
10.06.2006, 21:25
Момичета цветята ви са прекрасни.
Ванче,на 2-рата снимка това какво цвете е?Хубава градинка си си спретнала!Поздравления!!!!

Нелиа,а това на втората снимка кротон ли е?

За мойто жълто цвете,една комшийка на свекърва ми и го е дала.Донесла го е от Гърция,но не знам как се казва,и тя не знае!

Ами да ти кажа честно незнам как се казва.Захванах си го от семена.Цъфти чак до октомври,и много се разклонява.

vania.kaimska
10.06.2006, 21:29
:wink:
Нели много са ти хубави цветята.И аз имах китайска роза,но стана много голяма и я занесах в училище.Много от цветята съм занесла там.

Nelia
10.06.2006, 23:12
:lady: И аз така правя,като ми омръзне някое цвете или пък не цъфти,за "наказание" ги изселвам в училище.Там се развиват много добре без такива грижи като у дома :!: :oops:

vania.kaimska
10.06.2006, 23:19
Проблемът е че през лятото когато съм в отпуска,лелките често забравят да ги полеят,та често прескачам до училище да свърша тази работа

itek
11.06.2006, 11:23
ПРЕКРАСНИ ГРАДИНКИ СИ ИМАТЕ :!: :!: :!:
ЧУДЕСНИ СА :!: :!:

Бамби
11.06.2006, 12:09
vania.kaimska, това на втората снимка (поне тази, която аз я броя за втора) е Тагетес ( Турта), а за синичкото, за което те питах сигурна ли си, че е Аваля? Нещо много ми прилича на Лобелия ... :?

rebostobg
11.06.2006, 17:18
:lady: Преди няколко дена ми цъфна това цвете само с 3 цветчета, защото е още малко. Някой знае ли как се казва?

vania.kaimska
11.06.2006, 17:37
vania.kaimska, това на втората снимка (поне тази, която аз я броя за втора) е Тагетес ( Турта), а за синичкото, за което те питах сигурна ли си, че е Аваля? Нещо много ми прилича на Лобелия ... :?

Ами аз го купих от една баба от пазара и тя така ми каза.Освен тя да се е объркала.

larissa
11.06.2006, 17:56
:lady: rebostobg Според мен това е каменно цвете и цъфти през лятото, през зимата почива и на пролет цъфти на ново като с всяка следваща година цветовете му се умножават. Една приятелка ми се похвали, че нейното има в момента 99 пъпки които са готови да цъфнат.

blue_bouble
11.06.2006, 20:39
Днес най-после открих дървото на парите:Ето го:

blue_bouble
11.06.2006, 20:40
А ето и цветето паричка:

blue_bouble
11.06.2006, 20:41
Rebosto благодаря ти,за отговора.Цветето ми се нарича каланхое,намерих го и в нета!А за твоето и аз мисля като Ларисса!

bubata
11.06.2006, 23:18
ето част от моята градина :wink:

bubata
11.06.2006, 23:21
и още малко

fragile
12.06.2006, 08:47
много хубав шарен бенджамин :yes:
имам питанка за него - отдавна гледам зелени бенджита, вървят бързо и много добре
обаче тая пролет за първи път си бучнах и шарено бенджи в една саксия
първо оставих клончето десетина дни във вода да си пусне коренчета, разбира се
сложих го в саксия преди около два месеца
от тогава не е мръднало - нито съхне и вехне, нито обаче иска да пуска клонки или поне някакъв намек, че ще пусне листице
та питането ми е - така ли бавничко се развиват всички шарени бенджита или нещо му има на моето
защото като го сравнявам със едноцветните ми зелени бенджовци - ами те за последните два месеца напускаха толкова клонки, дори ги рязах и оформях и пак си вирее страшно бързо
а шарено не иска :cry:

rebostobg
12.06.2006, 09:12
:lady: bubata, цветята ти са много хубави и изглеждат прекрасно :!: :!: :!:
:? Доколкото знам, шарения бенджамин расте много бавно. :( Моят за съжаление бе нападнат от листни въшки и не можах за го спася с препарати .
А що се касае до каменното цвете и аз се порових из нета и открих ето това :!: :!: :!: Май не прилича на моето :? :?:

larissa
12.06.2006, 09:23
:? rebostobg възможно е да не прилича на твоето, защото то има много разновидности - с по-различни листа и цветове. При възможност ще снимам каменните цветя на моята приятелка и ще ти ги покажа - те са поне 4-5, които са различни, а как цъфтят, просто са божествени :!: :!: :!:

bubata
12.06.2006, 09:58
много бавно расте шарения, този който имам е на 8 години, но открих, че като го искараш лятото на балкона доста листа изкарва

rebostobg
12.06.2006, 10:09
Larissa, благодаря :!:

demetra
12.06.2006, 13:00
rebostobg и на мен твоето цвете не ми прилича на каменно цвете. Прилича ми на мимулус. Ето така изглежда той. Имай впредвид, че цъфти в различни цветове и окраски.

Nelia
12.06.2006, 13:18
много хубав шарен бенджамин :yes:
имам питанка за него - отдавна гледам зелени бенджита, вървят бързо и много добре
обаче тая пролет за първи път си бучнах и шарено бенджи в една саксия
първо оставих клончето десетина дни във вода да си пусне коренчета, разбира се
сложих го в саксия преди около два месеца
от тогава не е мръднало - нито съхне и вехне, нито обаче иска да пуска клонки или поне някакъв намек, че ще пусне листице
та питането ми е - така ли бавничко се развиват всички шарени бенджита или нещо му има на моето
защото като го сравнявам със едноцветните ми зелени бенджовци - ами те за последните два месеца напускаха толкова клонки, дори ги рязах и оформях и пак си вирее страшно бързо
а шарено не иска :cry:




:lady: И аз имах такъв бенджамин/загина от "грижи"/,по е капризен от зеления. : Щом е скоро посаден,първо развива коренова система,а ако саксията не е подходяща/е ненужно по-голяма/то бавно ще расте. :gipsy:

rebostobg
12.06.2006, 13:30
:( demetra, по формата на цветчетата прилича, само дето и те и листата са мъхести :!: :?

А това е моята драцена.От 5 години я имам.

larissa
12.06.2006, 16:36
:lady: Да ви покажа и аз част от моите цветя

larissa
12.06.2006, 16:38
:lady:

larissa
12.06.2006, 16:38
:lady:

larissa
12.06.2006, 16:40
:lady:

larissa
12.06.2006, 16:41
:lady:

larissa
12.06.2006, 16:43
:wink: Като ми остане време, ще ви покажа и останалите... :yes:

fragile
12.06.2006, 20:27
bubata, как се казва това цвете :shock:
за първи път срещам такова и е страшно оригинално и интересно

жалко, че не можем да си менкаме през нета цветя :no: :D

rebostobg
12.06.2006, 20:29
:clap: :clap: :clap: Браво, larissa, какво разнообразие от цветя :!: :!: :!:

vania.kaimska
12.06.2006, 21:03
:yes: :yes:
Лариса и Бубата имате страхотни цветя.Наистина жалко,че не са като схемите,хоп и имаш поща със цветя :D :D :D :D :D

bubata
13.06.2006, 00:02
fragile , някаи му казват южноафриканска детелина, а други просто червена детелина. Има я ввече на пазара, при нея особеното е, че зимата остава почти без листа, но после бързо пораства .

blue_bouble
13.06.2006, 11:52
Vie si imate strahotni cwetenca!Pozdrawleniq!

Mary Ch.
13.06.2006, 18:37
Другото ми хоби са цветята. Имам много саксии и много градински, тази година засадих и доста розови храсти - както и влачещи така и букетни. В момента нямам снимки, но при първа възможност ще :yes: покажа.

fragile
25.06.2006, 21:25
много бавно расте шарения, този който имам е на 8 години, но открих, че като го искараш лятото на балкона доста листа изкарва

чудесен съвет :clap:
изкарах го и аз на терасата - на едно местенце с хубава силна светлина, но без да го пече директно слънце
и вече си има две чисто новички миниатюрни листица :cool: :)

Бамби
27.06.2006, 14:33
Скоро ви говорих за моите сакъсчета. Ето някои от тях. Това лято не им отделям особено внимание, но добре, че не са ми се разсърдили особено.http://www.kolobok.wrg.ru/smiles/he_and_she/girl_sigh.gif

mar4ela
27.06.2006, 14:37
Страхотни са и като гледам как са нацъфтяли май изобщо не ти се сърдят :wink:

Бамби
27.06.2006, 14:38
http://www.kolobok.wrg.ru/smiles/he_and_she/girl_pinkglassesf.gif

Nelia
27.06.2006, 14:41
:rainbow: Много са красиви,Бамби

Бамби
27.06.2006, 14:42
Страхотни са и като гледам как са нацъфтяли май изобщо не ти се сърдят :wink:
И аз си ги харесвам, но определено могат да бъдат и много по-ефектни. Предполагам, че другия месец ще станат много по-гъсти и богати на цвят. :yes:

mar4ela
27.06.2006, 14:54
Другия месец е след три дни , но аз ще 4акам да видя как са нацъфтяли, ако покажеш де :lookup:

Бамби
27.06.2006, 15:41
Да се надяваме да има какво да покажа.http://www.kolobok.wrg.ru/smiles/he_and_she/girl_wink.gif

mar4ela
27.06.2006, 16:24
:scared: стискам палци :!:

Meri
27.06.2006, 16:25
Бамби сакъсчетат ти са прекрасни. Аз ги обожавам, само че тази зима нещо не успях да ги опазя и ми измръзнаха.Имам само няколко.Моля те когато цъфнат обилно ни ги пожажи.:kissyou:

Бамби
27.06.2006, 18:40
И на мен ми измръзва всяка зима по някой корен, даже тази пролет уж изглеждаше добре едно от червените ми, а си замина. Още ме е яд за него. :(

vania.kaimska
27.06.2006, 19:48
:yes: :yes: Много са красиви.Представям си като цъфнат още каква ще е красота :!: