PDA

Покажи пълната версия : Днес шие ли се?



Мари
23.12.2008, 12:44
Мили момичета, настъпват вече Коледните празници, веднага след тях е Стефановден, май и други има. Ето сега най-после имаме повече свободно време и се чудя кога може да шием гоблени по време на празниците. Все пак това си е изкуство и не знам грешно ли е да го правим... Моля за вашите мнения :kissyou:

elli
23.12.2008, 13:07
Mисля че имаше подобна тема във форума, но сега не мога да я намеря :confused:
Аз лично на 24 и 25 няма да шия, но то и без това няма да ми остане време за шиене така че...
На именните дни също не шия поне до обяд, гледам тогава да си свърша някаква друга работа в домакинството, а след 2-3 часа си шия спокойно.
Между другото знам от моята баба че на празник не се работи ''за гръб'', т.е.не се пере, не се шие и плете дреха , а на времето не са тъкали платно за дрехи и не са предели прежда, така че гоблена не влиза в тази категория.

Мари
23.12.2008, 13:15
И аз така мисля, че гоблена не влиза в тази категория. Нищо, че е работа с игла...

Val4e
23.12.2008, 13:19
Навремето са използвали тези дни малко да си починат и според мен затова са го измислили това за прането и иглата, все пак тогава са нямали перални. За мен гоблените са удоволствие, не работа, така че си шия.

NIA
23.12.2008, 14:50
Темата се дублира с тази тук
http://goblenite.org/showthread.php?t=3655

Моля модератора да премести темата,където трябва!

Мари
23.12.2008, 15:37
Много се извинявам, че започнах темата тук, просто не можах да намеря другата тема от преди. Съжалявам...
Вероятно модератора ще я премести.

Marieta_
21.02.2009, 14:04
Има една или две теми свързани с поверията за шиенето по време на празниците. Но за Задушниците не намерих.Днес е Задушница и майка ми ме посъветва да не шия. Вие шиете ли?

eli1958
21.02.2009, 14:32
Аз не знаех,че днес е Задушница и ших малко,но Господ ще ми прости.

sineokata
21.02.2009, 15:03
след обед би трябвало да може... поне така си мисля:nose::crazy:

Marieta_
21.02.2009, 15:22
Когато е за празници четох в другите теми, че можело следобяд, но за Задушница не знам дали важи

blue_bouble
21.02.2009, 16:03
Задушниците са тежки дни.Аз лично още от предната вечер нито шия , нито пера.
Все пак е въпрос на личен избор.

Jully
21.02.2009, 16:14
По- принцип не ги спазвам тези поверия или поне шия, но след 17 часа. По принцип знам че поверието е за никаква работа - пране, шиене и т.н. Но за мен бродерията не е работа, за мен е удовоствие, което ми помага да се разтоваря и затова когато имам време си шия.

Marieta_
21.02.2009, 16:28
За прането и аз го спазвам имах по принцип планувано, но го оставих за утре. За шиенето -все още не смея да шия, въпреки, че Джули е права, че гоблените са удоволствие, а не работа. Може би, ще се въздържа днес, но пък не пречи да си прегледам схемите и да замисля кой ще е следващия ми гоблен:loveglasses:

vanina5860
21.02.2009, 17:31
Нека и аз да кажа. Ако мога да се въздържа, не шия, но това го спазвам много рядко.
Преди около 25 години на връх Кореда имах телефонен разговор с майка.Свързването се забави/трудно се свързваше през няколко града/и ме пуснаха горе в централата, тъй като на момичетата от кабините свърши работното време. Голямо ми беше учедването, когато видях от телеграфа една баба да шие каре.Запитах я, не спазва ли тези неща, а тя ми отговори, че не се е заричала никога.Пости, но тези неща за работата не ги спазва.Сега бабата е над 80 годишна, дори мозъчна операция претърпя и е много жизнена за възрастта си.Децата и внуците са й добре и дай Боже всеки му!
А шиенето за нас освен като хоби е своево рода лекарство:idea:Не е ли така:confused:Изчаквам да дойде следобяда и хващам иглата.

pakpak
21.02.2009, 19:38
Според мен това е въпрос на вътрешно усещане към християнските празници.
В днешно време повечето хора не вярват в Господ, но като че ли имат дълбоко вътре в себе си вяра, че има нещо повече от "живия" живот, па макар и да не го разбират какво е то.
Добре е на такъв празник като днешния да не се пере, шие, чисти...В този ден е затова - да почетем душите на нашите близки починали, да си спомним за тях, да се помолим за упрощение на греховете им.
Всеки постъпва според вярата, съвестта и няма нищо страшно в това, че някой ще постъпи по различен начин .

1226
21.02.2009, 21:12
не знаех че днес е задушница и прах, но мъртвите ще ми простят.от по-възрастните знам ,че не се пере,шие,глади,чисти защото ще се развали храната на мъртвите и се старая да го спазвам.

teotedi21
22.02.2009, 18:05
От моята баба, лека и пръст, знам, че е грях да работиш на празници при положение, че си мързелувал през седмицата. Винаги, когато подхващах нещо и разбирах в последствие, че е празник, тя ми казваше: Господ ще ти прости, не си знаела, или простено ти е, ти не мързелуваш през другите дни. Тя беше много набожна и спазваше всички обичаи, но след 12 часа на обед, казваше, че е позволено да се работи. От опит, обаче знам, че през трите дни на Великден нищо не се прави. Едвам се стърпявам, връзвам си ръцете, дето има дума, но нищо не правя. Една година ших и цяла година след това не ми вървеше. От тогава нищо не подхващам на Великден.

jana34
24.06.2017, 12:53
Здравейте,днес е Еньовден. Зне е л някой да ли се шие днес :confused: