PDA

Покажи пълната версия : Ве молам помогне те ми.rajka
22.04.2009, 22:42
Купив еден комплет за шиење на Тајната вечера ама не е по вилер.
Жената која го продаваше комплетот ми покажа слика и ми се допадна но ми велат дека не е убава кога е навезана.:(
Шемата е изработена во Бугарија и е работена на рака.
Во должина има 35 коцки а во висина 19 коцки и 6 реда од наредната коцка.
Има 63 бои од кои 13 се во ликовите.
Ве молам :rezando: доколку некој ја работел оваа слика да ми пише за да знам дали да ја везам.:kissyou::kissyou::angel:

did_tag
23.04.2009, 06:40
Покажи снимка на комплекта, доста от момичета са я шили или шият!

marji
23.04.2009, 08:23
Вероятно става въпрос за Тайната вечеря, разработена от Чернева. :idea:Тя е с по-малък от оригиналния размер - мисля че беше 75 на 55 см. И схемите на Чернева са разработени на ръка. Ще потърся дали я имам из моите архиви, за да видя дали е същия размер. Ако наистина става въпрос за нея, ушитият гоблен е фантастичен.:idea:

rajka
23.04.2009, 11:59
Драги мои софорумки,
Фала многу што веднаш се јавивте да ми помогнете.
Снимка од комплетот немам ами ја имам само видено пред да ја купам.
Должината на сликата е 75 на 42 и е помалата верзија.

did_tag
23.04.2009, 13:03
Това е разработката на Чернева. И аз не съм чула да има други схеми на ръка, освен нейните.

http://images02.snimka.bg/000372915.jpg

rajka
23.04.2009, 13:35
Драги мои прекрасни сте
Фала многу на големата помош. Да тоа е сликата од комплетот што го имам.
А сега одам одма да шијам и кога ќе направам добар дел ке го пуштам на форумот.
Уште еднаш ФАЛА МНОГУ

kaktos456
24.04.2009, 18:09
:kissyou:приятно шиене и ,като станеш готова показваи:D:kissyou:

cece69
24.04.2009, 19:02
Draga Rajka,
Razbrav deka si pocnala da ja sies "Tajnata vecera". Ti posakuvam poveke slobodno vreme za sto pobrgu da ja nepravis i da ja vidime.
Izvinete sto pisuvam latinica Vo momentov nemam druga podrska.
Pozdrav do site soforumki

rajka
24.04.2009, 23:13
:hello:Драга Кактос456.
Се надевам дека ќе шијам малку повеќе а на компјутер ќе седам само да за се дружам со моите драги :kissyou: софорумки како би можела што поскоро да ви покажам дел од „тајната вечера„ :flowerlove:

rajka
13.05.2009, 14:10
Еве слика од гобленот што мислам дека одговара