PDA

Покажи пълната версия : как да разбера какви са конците?



barzashka
03.06.2009, 00:28
Здравейте на всички!

Извинявам се, ако ви занимавам с малко "посредствен" въпрос и ще съм изключително благодарна да ми отговорите.

Става въпрос за това, че майка ми шиеше гоблени, това беше основното й хоби и вкъщи има голям брой ушити, вкл. някои в рамки. Като малка и аз й помагах и завършвах някои от гоблените, към които губеше интерес (проблемът с небето, в което нищо не се случва :))

За съжаление тя почина преди 4 години, а аз само помня, че ми беше споменавала, че някои от гоблените са шити с вилерови конци, други са си с българско мулине.

Има ли някакъв начин да се разбере с какви конци са били шити тези гоблени... из нета видях указания на гоблените за ДМС, вилерови, puppets, български, но дори не знам какво значи ДМС, пък камо ли да разбера кой гоблен с какво е шит.

Благодаря ви предварително за помощта!

nikolay86
03.06.2009, 21:49
Barzashka, според мен е хубаво да хванеш по една постра от конците на всеки гоблен и да ги сравниш в някой магазин за конци. Така ще разбереш кой конец каква марка е (е освен ако не стоят все още с етикетчетата си де). Ако питаш мен, всеки гоблен е различен - всяка фирма слага различни видове конци в комплектовката, независимо от схемата. Повечето вилерови гоблени, които съм срещал бяха комплектовани с конци марка DMC, а гоблените на български фирми може да са комплектовани с всички видове конци. Казанлъшки гоблени мисля че ползват предимно българско мулине, но може и да те лъжа - отдавна не съм шил на тази фирма. Милена стил ползва конци DMC и Ariadna при комплектовката на моделите си.
Дано да съм ти помогнал с нещо. Ако не, по-големите гобленарки да се изкажат по въпроса и дано те да ти помогнат. :confused: :greeneye:

barzashka
06.06.2009, 11:19
Благодаря за съвета, но имам само един плик с конци, на някои от които си пише Вилер, а на другите - мулине, но не знам кои конци от кои гоблени са

marji
06.06.2009, 14:26
Мулине са български конци, а вилеровите са ДМС, като включват и цветове, които ги няма в каталога. Доколкото знам, всеки вилеров гоблен съдържа и такива специално оцветени конци, които не отговарят на номера в каталога. Ако става въпрос само за довършването на гоблените, опитай се чрез сравняване на конците с вече ушитото. Ако пък искаш да разбереш на какви номера отговарят твоите конци, сравни ги с един каталог на ДМС от тези, дето са с конци, а не само снимки на цветовете.:idea:
А ако искаш определиш вече ушитите гоблени с какви конци са, то се вижда с просто око - вилеровите конци са по-качествени, с повече блясък и малко по-плътни от българското мулине. Освен това цветовата им гама е много по-богата.

barzashka
06.06.2009, 18:50
Благодаря ти много marji, това наистина ще ми помогне :)

atina
07.06.2009, 00:44
Ако пък все още имаш колебание относно някой цвят, просто помоли продавачите на конци да ти помогнат. При нас в Перник още щом видят конеца се ориентират за цвета и марката. Много са добри! И отзивчиви най-важното!

barzashka
07.06.2009, 00:50
blagodaria i na teb atina, nadiavam se da popadna i az na takiva uslujlivi prodavachi

tdm13
14.07.2009, 13:51
Момичета,някой може ли да ми каже фирмата производител на този гоблен? За да знам по кой конвектор да разшифровам ключа на конците?
Предварително благодаря!


Бладодаря ви!

Светла Петрова
14.07.2009, 14:03
Момичета,някой може ли да ми каже фирмата производител на този гоблен? За да знам по кой конвектор да разшифровам ключа на конците?
Предварително благодаря!

Това е Дименшън

Mimik
14.07.2009, 16:37
Момичета,някой може ли да ми каже фирмата производител на този гоблен? За да знам по кой конвектор да разшифровам ключа на конците?
Предварително благодаря!

Светлето правилно ти е отговорила.
Аз използвам този конвертор: http://www.cyberstitchers.com/StitchingTools/FlossConversionCalc0B63.asp
В първата графа, където пише From, избираш Dimensions. В другата графа, където пише To, избираш конците, в които искаш да конвертираш, например DMC.

pipike
23.07.2009, 10:24
не зная какви са тези конци?:confused:
Благодаря Ви от сърце!

koki58
23.07.2009, 18:55
Милички, имам нужда от помощ. Искам нещата ми да се появят в " Лични галерии", а не мога да се справя. Може ли по подробно обяснение как да действам( само да уточня,че съм на 51 год)