PDA

Покажи пълната версия : Кифлички



Биби
31.01.2006, 11:01
Момичета, незнам кой беше пуснал рецептата, но станаха страхотни.
ето я и рецептата:

5 пълни супени лъжици захар
1 равна супена лъжица сол
1 кубче мая
1/2 чаена чаша олио (или друга мазнина по желание)
0.500 мл вода
брашно около килограм

за пълнежа:
по желание - сладко, локум, аз ги правя и със смлени орехи с канела и захар, какао ....

От всички продукти се омесва средно меко тесто. Оставя се да почине околко 1/2 час. Разделя се на 3 топки. Всяка топка се разточва и от нея се правят кифличките по стандартната процедура. Кифличките се нареждат в тавата на по-голямо разстояние, защото удвояват обема си. Остават се да втасат. Пекат се на 200 градуса. След като се извадят от фурната, се намазват с захарен сироп(или сок от компот) и се поръсват със захар.

Много неща правя с тази рецепта. всякакъв вид питки с пълнеж


Хиляди благодарности на този, който я е постнал :flower:

а ето и резултата:

pep-4o
31.01.2006, 12:55
Аз правя такива и наистина са универсални, но вместо вода, течността ми е прясно мляко.
И за плънка - ползвам сирене и яйце, кашкавал, кренвирши, като солените мажа с яйце и поръсвам с чубрица, а сладките - с ким или сусам.

или пълнеж смес от: нарязан колбас, настърган кашкавал и кисела краставичка с чубрица, отгоре намазвам с дом.сок или кетчуп и поръсвам с кашкавал - домашна Калцоне :D :D

Djemma
31.01.2006, 13:19
Браво Биби, супер са.

Биби
31.01.2006, 15:44
благодаря Djemma и като вкус са страхотни.
Иначе и аз си мислех за солена плънка, но детенце на трябва да яде млечни храни, яйца, колбаси,.... :twisted: та просто няма какво солено да сложа да им сложа. Може да опитам с някакво месо, ама трябва и някакво сосче да сложа, че иначе ще е сухо :?

pep-4o
31.01.2006, 16:40
веднъж правих с пилешки дробчета вътре - предварително задушени в малко дом. сос и подправка, но само дробчетата сложих, да не "воднясва" - като тези в Принс-хамбургера, май бъръгри им казваха хлапетиите. Станаха си много вкусни, но те извадиха дробчетата и ядоха само кифлите. Тъй че не повторих.
Но по този повод си мисля, че биха могли да станат и с бяло птиче месо, обработено преди това.

alys
01.02.2006, 00:45
Като гледам, изоставам с четенето в кулинарния раздел, но ще наваксам. Много обичам всякакви кифлички, но после почти сама си ги ям. Сухи им били :cry: .

Бамби
01.02.2006, 02:14
Аз сега се сещам, че по едно време правих доста често солени, всъщност не точно кифлички. Вътре за плънка слагах нещо като мусака. :D
Картофи нарязани на много дребно, кайма, морковчета, лук, подправки (май това се сещам сега)- всичко естествено предварително приготвено/запържено и ставаха просто божествени!
Все едно правех мусака в тесто
Май тези дни пак ще направя, че нещо ми се приядоха. :idea:

Биби
01.02.2006, 11:22
ммм, това е чудесна идея - ще я пробвам.
Благодаря ви момичета за предложенията :flower:

alys
01.02.2006, 11:42
Бамби, само запържваш плънката за "кифличките с мусака" или трябва да е напълно готова?

Бамби
01.02.2006, 12:05
Ами мисля, че я правих напълно да е готова, във фурната няма да има време после да стане.
Малее, сега като се замисля нямам много-много спомени от приготовлението.
Пък и никъде не съм си я записала подготовката. :(
Сега ако ще я правя :? ... ще запържа лука с каймата и после ще долея малко вода, ще прибавя картофчетата, които са на много дребно и докато изври водата те ще са сварени. Естествено и подправки, доматено пюре, кетчуп или нещо по-пикантно, на който каквото му душа иска. :D
Пробвайте, става мнооого вкусно.
Аз даже веднъж ги правих и с готово тесто от близката фурна и пак си станаха и може би тези дни като ги направя няма да меся, а пак ще си взема готово тесто. :oops:

alys
01.02.2006, 14:12
Може да ги пробвам. Сигурно първо да замеся тестото и докато втасва, тъкмо ще съм готова с плънката. После сигурно пак трябва да ги оставя половин час да втасат още малко и да ги пека. Да ги мажа ли с нещо отгоре мусакените кифли?

Бамби
01.02.2006, 15:02
Ако искаш може да ги намажеш с жълтък.
И нито веднъж не съм ги оставяла да втасват с плънката, а като ги затворя направо ги бухвам във фурната. :cool:
Абе изобщо мойта работа е малко джаста-праста. :D
Може би днес ще ги направя. :)