PDA

Покажи пълната версия : Кекс с конфитюр или сладко?!



anna77
27.06.2009, 12:33
Мили момичета,
Не мога да си обясня как става кекс с конфитюр или сладко :confused:

Правила съм няколко опита, но всичките безуспешни! Обикновено то пада на дъното и разбира се - загаря :(

И накрая се питам: изобщо възможно ли е да се направи такова нещо??!! :confused:

Споделете с мен вашия опит и знания! А пък още по-добре - своята сполучлива рецепта! :kissyou:

Още днес или утре ще я опитам - обещавам! :loveglasses:

mayza
27.06.2009, 12:54
В 2 чаши хладка вода размиваме 1 чаша мармалад от шипки или сливи /може конфитюр или рачел/. Прибавяме 1 1/2 чаши захар, 1 чаша олио, 2 яйца /може и без тях/, 3 чаши брашно или 1 чаша грис и 2 чаши брашно, в което е пресято по 1 лъжичка бакпулвер и сода бикарбонат. За аромат прибавяме по 1/2 лъжичка смляна канела и карамфил, или настъргана лимонова кора. Кейкът е по-вкусен, ако сложим половин чаша нарязани орехови ядки, нарязани захаросани портокалови кори, стафиди. Всичко разбъркваме с дървена ръжича, докато стане еднообразна каша. Изсипваме в намазана с олио и поръсена с брашно тавичка. Печем в умерено гореща фурна около1/2 час. Когато изстине, поръсваме с пудра захар.

Следващата рецепта е от вестник 24 часа от 10 февруари 1997 год. и се нарича
КЕКС КРИЗА:D
Слагат се 2 чаени чаши брашно , 1 чаша задължително хладка вода, 1 чаша старо захаросано сладко, 1 бакпулвер и ако случайно има - шепа счукани орехи. В сместа се слага половин чаена чаша олио. Бърка се, пече се ... и се яде с апетит.

Аз съм приготвяла такъв кекс с конфитюр от сливи и съм добавяла орехови ядки. Наистина става вкусен и лек. За да не е много сладък вместо 1 1/2 чаши захар, съм слагала само 1 чаша захар. :cookies:

Вместо да се намазва тавичката с олио и ръси с брашно, може просто да се покрие дъното с хартия за печене.

ivelina70
27.06.2009, 18:12
Арабски кекс.1ч.ч. хладка вода,1ч.ч.непълна захар,1/2ч.ч. олио,1канела,1буркан сладко от сливи,1с.л. равна хл. сода,2-3ч.ч. брашно.всичко се омесва и се исипва в намазнена и набрашнена тава и се пече в умерена фурна.Да ви е сладко.Става много сполучлив.

blue_bouble
27.06.2009, 18:40
Ето и моята рецепта:

Икономичен кекс

1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1/2 ч.ч. захар
2 ч.ч. конфитюр
1/2 ч.ч. олио
3 ч.ч. брашно

Прегасява се содата със киселото мляко.Добавя се конфитюра и се разбърква,След това се слага олиото и накрая брашното.Много хубаво се разбърква всичко.Слага се в намазнена форма или тавичка и се пече.

Досега винаги ми се получава, но аз слагам кекса във фурната и тогава я включвам.Никога не пека кекс в загрята фурна.

chedenceto
28.06.2009, 09:28
1 буркан сладко от дребни плодове. /Ако плодовете са големи може да се нарежат на по-малки парченца. Сладкото може и да е захаросано./
1 с.л. сода за хляб
1 яйце
1 ч.ч кисело мляко
½ ч.ч. олио
2 ч.ч.брашно
галета
пудра захар

Сладкото от бурканчето се разбърква със содата и се оставя за около 10 мин. След това се прибавя киселото мляко, яйцето, олиото и накрая брашното. Всичко се разбърква. Тавата се намазнява с олио и се поръсва с галета /или брашно/. Пече се в умерена фурна около 30 мин.
След като изстине кексът се нарязва и се поръсва с пудра захар.

jivi
28.06.2009, 22:19
2бр.яйца
1 чаена чаша захар
1 чаена чаша кисело мляко
1/2 кафяна чаша олио
1 чаена лъжичка сода
1 банилия
2 чаени чаши брашно
Половината смес се запича във фурната,след това се намазва със сладкото и се изсипва и останалата смес - пече само отгоре.
Поръсва се със пудра захар.
Лично на мен много ми харесва а и децата много го обичат.:kissyou:

albenka30
15.11.2009, 17:34
КЕКС СЬС СЛАДКО
3 ЯЙЦА
1 4аена 4аша.захар
1 4аена льжи4ка сода
3 4аени 4аши брашно
1 4аена 4аша топла вода
3 супени льжици сладко,каквото имате,но да е домашно
половин 4аена 4аша олио и по желание може малко на4укани орехи
Разбьрквате с миксер вси4ки продукти и пе4ете вьв форма за кекс на 200 градуса.

hasinta9
20.11.2009, 17:19
КЕКС СЬС СЛАДКО И КАНЕЛА 2 яица,1ч.ч.захар,250гр. кисело мляко, 1ч.л .сода,100гр. орехи ,1ч.л. канела,1и 1/2ч.ч.брашно ,1/2 ч.ч.олио ,100гр. сладко. Пече се в умерена фурна.И наи-важното - винаги се получава добьр резултат !

toteva
22.11.2009, 18:40
:clap::thumbup::amam::amam::amam:страхотни сте,този кекс изглежда че ще е ужасно вкусен

i_georgieva
01.12.2009, 14:06
и моя кекс- съблазън..
-2-3 яйца
-1 ч.ч захар
-1ванилия
-1/2 каф.ч олио
-брашно около 2 ч.ч + 1 бакпулвер
-кората от 1 лимон настъргана, малко канела
-топла вода ако има нужда
-малко намачкан плод от компот /праскови/ 1бр.праскова.
Всичко това се бърка с миксер последователно в този ред. Изсипва се в намаслена/набрашнена тавичка и отгоре слагам плодовете от компота /праскови нарязани на тънки резенчета/ и почти всичките смокини от бурканче сладко /пак нарязани на четвъртинки/ и запичам първо на силно 10 мин. после на бавно - слаба фурна докато стане златисто-розово. Пробвам с клечка за зъби дали е готово , вадя и покривам с фолио и кърпа "да обиколи нивата" -демек да изстине". Режа на формички разни и поръсвам с пудра захар.
:)
Тази рецепта подлежи на всякакви изменения- сладко от сини сливи ....
С този сладкиш и бутилка червено вино "Търговище" - зарязвам гоблена и съм под чаршафите.../виж заглавието/:loveglasses:

anna77
30.12.2009, 14:09
Благодаря на всички ви, прекрасни момичета!

Направих този на "chedenceto" !

Стана жесток!

chedenceto
30.12.2009, 14:49
Благодаря на всички ви, прекрасни момичета!

Направих този на "chedenceto" !

Стана жесток!

Радвам се че ти е харесал. И аз много често го правя на домашните "любимци". Последният пъг го правих със сладко от грозде.
Весели празници.:kissyou: