PDA

Покажи пълната версия : Сладките пилета



bop_bop_mara
27.07.2009, 19:24
Казахте, че щом гоблените ми са малко, трябва да слагам рецепти... Ами добре :D

Сладките пилета

Пилешкото месо има прекрасното свойство да става вкусно, приготвено дори и по най-непретенциозния начин (например само посолено и запечено). У нас традициите обикновено са за пиле с ориз, с картофи, с грах, с бял сос и подобни, пилешки пържоли и шишчета. И много по-малко популярни са сладките комбинации на пиле. Но аз лично ги намирам за много по-вкусни и впечатляващи. Ето какво мога аз да споделя:

Моето пиленце с мед
Вземаме пилешко филе (бяло месо), почистваме го, поръсваме го с една подправка за пиле, която се продава в картонена опаковка (фирмата не я помня точно, основните съставки са кимион, черен пипер, сол) и го слагаме да се маринова в разтопен мед, разреден с портокалов или ананасов сок. Когато търпението ни се изчерпи, изваждаме го, разтапяме мед и масло, потапяме парченцата в тази смес и слагаме да се пече.
Особености: Препоръчва се медът да е манов (аз съм наполовина от Странджата и светъл мед не признавам :) ), а за печенето оригиналната рецепта изисква да е на партигрилче... на фурна не можах да го докарам :confused:

Портокалово пиле
Още по-лесно от предното. Настъргваме кората на половин (може и повече) портокал, овалваме пилешкото филе в нея, постоява малко, за да поеме аромата и слагаме да се пече, като понамазваме с малко масълце, за да не прегарят коричките. По желание може да се експериментира с различни подправки. И да, печенето пак ми е на партигрил.

Пиле с ананас и кашу
Продуктите са: пилешко филе (около 400 грама да речем), ананас (консерва или пресен, на парченца), 100 грама кашу (сурово или печено, няма значение, печеното само може да се поизкисне от солта в малко ананасов сок), 3 супени лъжици мед (може и повече).
Нарязваме пилето на хапки и го запържваме. Изваждаме го в купа и го разбъркваме с едната супена лъжица мед.
В мазнината от пилето запържваме леко кашуто и ананаса, докато ананасът поомекне (ако е пресен, ще иска повече време). Прибавяме 2 супени лъжици мед, разбъркваме добре, докато той се разтопи, и добавяме пилешкото. Оставяме да поврят малко заедно, за да се смесят ароматите (ако ананасът е от консерва ще има повечко сосче, нека някаква част от него да поизври).

Това са трите ми лично изфабрикувани рецепти. Ето още две, които са от нета:

Пиле с пъпеш (http://www.belchohristov.com/624.html)
Това пиле всъщност не е сладко, но пък е комбинирано с плод. Вкъсът е интересен, заради присъствието и на лук. Аз си мисля, обаче, че соевият сос може и да се премахне, според мен поне придава гаден дъх, особено ако манджата остане и за утрешния ден. Някъде бях видяла същата рецепта, само че пъпешът беше заменен с ананас. Не съм пробвала. Има и разни други рецепти за пиле с/в ананас, откриват се лесно с всяка търсачка.

Пиле с мед и бадеми (http://www.kulinarno-joana.com/2009/01/almond-honey-chicken-breast/)
Това е най-прекрасното пиле с мед на света!!! Лесно, семпло и невероятно вкусно. При това аз нямах майорана и я замених с риган и нямах фурна и я замених с партигрила. За целта бадемите ги обърках с малко от медената смес и ги сложих чак накрая, само да се запекат. На всичкото отгоре и двата пъти прегоряха, и пак пилето беше божествено! Няма човек, който да го е опитал и да не го е харесал, а блогът на тази дама е пълен с всякакви страхотно изглеждащи ястия :clap:

И така, ето, че менюто за половин седмица е готово... стига само да има кой да ви го сготви :gipsy:

TDK
27.07.2009, 20:18
Много оригинални рецепти!

Нетрадиционни! Още от тази седмица ще започна експериментите!

Много обичам да готвя нещо по-особено! А твоите са такива! Благодаря!:kissyou:

TDK
02.08.2009, 12:42
bop_bop_mara, експериментирах ти рецептата "Портокалово пиле", с разликата, че мариновах пилешкото около два часа преди да го пека!
Стана страхотно! Благодаря!:clap:

Имам молба - дай и подробните рецепти на "Пиле с пъпеш" и "Пиле с мед и бадеми"?
Благодаря ти предварително!:kissyou:

bop_bop_mara
02.08.2009, 17:08
TDK заглавията на 2те рецепти са линкове към сайтовете, от които ги видях :) Сега им смених цвета с лилавко, за да се отличат :)
И много се радвам, че си харесала портокаловия вкус на пилето! Да ви е сладко!:amam:

Nelia
05.08.2009, 20:25
:clap:И аз опитах една рецепта- пиле с мед,портокал и бадеми!:clap:
Наистина стана вкусно и одобрено у дома!!!:kissyou:
Благодаря bop_bop_mara!

bop_bop_mara
06.08.2009, 15:25
Не съм се и съмнявала. Жалко само, че си почнала с черешката на тортата, сега другите няма да ти харесат толкова :( Шегувам се :kissyou: