PDA

Покажи пълната версия : Моята лазаня



lubopitko
04.02.2006, 14:43
Бих искала да напиша рецептата на лазанята, която аз правя. Тъй като сигурна съм, ще има разни коментари от сорта, че това не е оригинална лазаня и не се прави точно така, правя уточнението Моята лазаня. :yes:

Не мога да кажа точни пропорции, защото правя всичко на око.

Продукти:
кори за лазаня (правила съм с твърди, със средно твърди и меки)
кайма
доматено пюре
прясно мляко
кашкавал
2- 3 с. л. брашно
2- 3 с. л. маргарин/ масло

Приготвяне:

Запържвам си каймата, като слагам подправки, които обичам- черен пипер, чубрица, магданоз, джоджен. Като се поизпържи, прибавям доматеното пюре и държа на котлона още няколко минути. След това правя сос Бешамел. Запържвам брашното с маслото/ маргарина и постепенно добавям прясното мляко, докато стане гъсто като боза или смес за палачинки. ПРибавям сол, черен пипер и индийско орехче.
Намазнявам тавичка и изсипвам малко сос на дъното й. Нареждам един ред кори. Сипвам кайма, сос и наръсвам с кашкавал. И така до свършване на корите, соса или каймата. :D Като най отгоре завършвам с кори и заливам обилно със сос и настъргвам солидно количество кашкавал. Изпичам във фурната и до вечерта тавата е изчезнала! :)

alys
04.02.2006, 20:09
Любопитко, ще пробвам Твоята лазаня :) съвсем скоро. Хареса ми рецептата - никога не съм готвила лазаня. Разбираемо е, че те притесняват забележки от рода "ама това не е оригиналната...". И аз като тебе в повечето рецепти подчертавам, че на мен така ми харесва или че аз така го правя. В един клуб само не ме набиха, защото рецептата ми противоречала на техните представи - е да, ама ние цял живот (смятай баба, майка и аз - готвещите в къщи) сме прилагали именно определена рецепта и сме много доволни от резултата.

marisa
04.02.2006, 21:23
Това са абсолютни глупости!Това,че някой познава "италианската" кухня не може да претендира, че е напълно наясно с всички рецепти. Да не говорим,че в цял свят всеки си прави свои интерпретации на тема "италианска кухня".Аз лично не съм в особен възторг от типичната италианска кухня: по мой вкус пастата или оризът са си чисто сурови (така както го готвят), а подправките са доста по-малко - предимно босилек,риган и салвия (която обожавам!), а 99% от пиците, които продават са меко казано подметки.Е,разбира се, има и неща, които много обичам (салата от круши и пармезан....ммммммм и доста други).
Не бих могла да кажа, че познавам добре и българската кухня. Сестра ми ми подари книга с прекрасни и интересни български рецепти,които никога преди не бях чувала (като яхния със стафиди например;)).

marisa
04.02.2006, 21:41
А ако желаете една истинска италианска рецепта за фузили (спиралки) от Анкона:

1 пакет фузили (спиралки)
500 г кайма
1-2 глави лук
1-3 скилидки чесън (зависи от големината)
1-2 моркова
домати
олио
масло/маргарин
брашно
прясно мляко
кашкавал
сол,захар,босилек,риган,черен пипер (аз слагам и кимион)

Запържвате лука с чесъна и морковите, добавяте каймата, която предварително сте омесили с вода и черен пипер (може да добавите и кимион). След като водата се изпари,а каймата се запържва сама, слагате доматите. Моята приятелка италианка за дозата ми каза "Колкото повече, толкова по-добре", босилека и ригана. Слагате и малко захар,за да омекоти вкуса на доматите.Оставяте да къкри на бавен огън около поне час. Ако доматите започнат да се запържват, добавяте вода.
От маслото, брашното, млякото и солта приготвяте средно гъст сос бешамел.
Фузилите ги пускате във вряща подсолена вода и добавяте мазнина,за да не се слепват.А за да им подобрите вкуса, освен сол във водата сложете босилек и риган. От време на време разбърквайте.
След като всичко стане готово в тава редете: ред фузили, ред дом.сос, ред бешамел. Завършвате с фузили и покривате с обилно настърган кашкавал.
Готово е,когато кашкавалът се е запекал.
Buon appetito!

Рецептата става и за всякакъв друг вид паста, включително лазаня.

:wink: И продължавайте да екпериментирате!

nestinarka
06.02.2006, 12:02
Бих искала да напиша рецептата на лазанята, която аз правя. Тъй като сигурна съм, ще има разни коментари от сорта, че това не е оригинална лазаня и не се прави точно така, правя уточнението Моята лазаня. :yes:



И аз я правя така :wink:

pep-4o
06.02.2006, 13:11
;? :? :? Те италианците, ако видят моите спагети пък, сигурно инфаркт ще получат :D :D :D

Бамби
06.02.2006, 13:15
lubopitko, тъй както гледам, то и моята лазаня е същата, с малката разлика, че аз слагам и гъбки. :idea:

Дими
06.02.2006, 14:06
Опитвала съм лазаня приготвена точно по този начин,с тези продукти.Беше невероятно вкусна и тлъстичка-ние в къщи не обичаме разни "диетични"рецепти,сякаш създадени да те откажат от това удоволствие-храната. [:] Само че кори трудно се намират,поне в нашият град.Още пазя "топли"спомени за тази лазаня :idea:

kotentseto
06.02.2006, 18:09
Опитвала съм лазаня приготвена точно по този начин,с тези продукти.Беше невероятно вкусна и тлъстичка-ние в къщи не обичаме разни "диетични"рецепти,сякаш създадени да те откажат от това удоволствие-храната. [:] Само че кори трудно се намират,поне в нашият град.Още пазя "топли"спомени за тази лазаня :idea:

И аз много обичам лазаня и ако в момента нямам такава успешни си я замествам с варени макарони (от тези дебеличните , дето приличат на тръбичка :D ), правя ги полусварени, а после наредам на пластове.

lubopitko
06.02.2006, 20:11
lubopitko, тъй както гледам, то и моята лазаня е същата, с малката разлика, че аз слагам и гъбки. :idea:

Аз гъби не ям и за това не слагам. :yes: Нещо ме сърбят ръцете да направя лазаня, въпреки че трябва да диетирам... :D Ама като я направя, веднага ще постна снимка тук. :yes:

vemite
06.02.2006, 21:27
Аз искам да попитам за корите. Ако се ползват от тези сухите/твърди/ трябва ли да се обработват предварително. Не съм правила лазаня, но моята сестра я прави по абсолютно същия начин. Само, че тя взема някакви замразени кори. А в нашите магазини има само в кутии от тези твърдите.

Reni
06.02.2006, 21:46
Aз винаги използвам твърди кори. Не ги варя, а ги подреждам директно в тавата. Досега не е имало случай да останат твърди. :yes:

lubopitko
06.02.2006, 22:06
Както вече споменах, правила съм и с трите вида. И не съм имала проблем. Едно време, когато ми бяха първите опити за лазаня, пробвах да ги сваря- резултат плачевен! Сега вече съм им хванала цаката. Специално тези замразените съм ги взимала от Била и не съм виждала да ги продават на друго място. :? А тези, които аз наричам полу твърди, ги купувах от Рамстор. Но за съжаление вече ги няма там... Ило поне в кварталния Рамстор...
Смятам, че бешамелът е достатъчен, за да омекнат и най- твърдите кори. [:] Забравих да спомена, че пробвах веднъж да сложа настърган кашкавал в него. Стана направо божествено! :idea:

Valja
06.02.2006, 22:16
Аз пък правя лазаня с кори за баница - малко по български :D
Но всички я харесваме така.
Запържвам лук, кайма, подправки.
Между корите сипвам от така запържената кайма и доматен сок - домашно приготвен през зимата или настъргани домати през лятото.
През 1-2 кори слагам и натрошено сирене. Накрая я разрязвам на парчета сурова и слагам да се пече. Когато е почти опечена - заливам я с една ч.ч. газирана вода, поръсвам с кашкавал и допичам.

lubopitko
23.02.2006, 22:11
Вчера правих лазаня за РД на майка ми. Ето резултата. :lady:

galina_vasi
28.02.2006, 17:51
До скоро проверявах всяка седмица кога ще има лъжаня в местния стол (Менца) към Юни-то, където работя , та да ида да ям, защото я обожавам. От известно време пак си я правя сама и мн. се гордея с резълтатите! Дайте воля на фантазията си (кълинарната) и слагайте mejdy блатовете(корите) лъжаня каквото си искате, а отгоре - настърган кашкавал.Това е моята Универсална рецепта:)

Фелисити
06.03.2006, 16:43
Още една рецепта за лазаня. /Аз я правя така:)/

:?

Половин пакет кори "Barilla"
сварени в подсолена вода /но не и преварени/
лук, моркови, чесън-запържени в олио+кайма и гъби,малко целина, черен пипер, риган
доматена консерва, да покъкри и да се сгъсти...или накратко сос "Болонезе" с гъби:)

Рикота чийз или обикновена извара и връзка пресен босилек /широколистен, за готвене/-кофичка от кисело мляко като грамаж

5 яйца, 1/2л. пр. мляко, брашно за заливката./Запържвам брашното доливам млякото и добавям яйцата/

Моцарела чийз /или Български кашкавал Балкан/ за най-отгоре +Пармезан


На дъното на тавата задължително се слага първо от соса, за да не залепват и прегарят корите.
Повече от три реда кори не слагам,така лазанята става лека и пухкава.

Зоя
06.03.2006, 17:29
:yes: Може ли и аз да вмъкна нещо:Плънката може да е със :спанак,гъби,пил.месо-нар.на жулиени-ивички,лук.Всичко това се задушава,като се добавя и малко б.вино. В бешамеловия сос също може да се добави б.вино и наст.кашкавал :no: Не искам да обидя никой. Всеки има право да експериментира
Отдавна чета вашите събеседвания.От сърце и душа Ви се радвам.Разкошни сте.Надявам се да ме приемете във Вашето голямо и любящо семейство :lady: :lady: :lady: :lady: