PDA

Покажи пълната версия : Сладкиш Дамски каприз



lubopitko
05.02.2006, 14:02
По молба на Зори пускам тази рецепта. :lady: :yes:

Продукти:
5 яйца
2 ч. ч. брашно
2 ч. ч. пудра захар
1 пак. масло
1 ч. ч. прясно мляко
бакпулвер
сладко от бели череши/ може и друго
орехи

Приготвяне:

Белтъците и жълтъците се разделят. Маслото, захарта и жълтъците се разбиват. Прибавят се постепенно брашното и млякото. Изпича се в умерена фурна. Като поизстине се намазва със сладкото и се залива с белтъците, разбити с 1/2 ч. кристална захар и се поръсва с орехи. Допича се на горен реотан до покафеняване на белтъците.
Когато не съм имала прясно мляко съм го заменяла с кисело, разбъркано с малко вода. Случвало ми се е да украсявам белтъците с топинг карамел или шоколад. :idea:

Зори
05.02.2006, 15:13
Любопитко благодаря, непременно ще го пробвам и ще споделя впечатления :cool: .

veni_3000
05.02.2006, 17:21
Ами маслото къде се слага :?: :?

Зори
05.02.2006, 18:30
В блата, обикновено се слага преди брашното :P

lubopitko
05.02.2006, 21:51
Аууууууууу, видях си грешката!!! :-| И я поправих... :yes:

Marta
06.02.2006, 15:43
Здравейте от мен :hello:
Любопитко, тази рецепта я правя от години, само, че при мен орехите се слагат върху сладкото и чак тогава се мажат с разбитите белтъци. След това се карамелизира малко захар и се поръсква на капки върху белтъците. Запича се до бледорозово и ...приятен апетит.

lubopitko
06.02.2006, 20:08
Марта, много добре звучи твоят вариант! :yes:

natalyna
06.02.2006, 21:12
Любопитко, аз го правя този сладкиш с кисело мляко, кайсиево сладко и обикновенна захар, и е също много вкусен (един от любимите в къщи), ако някой се интересува, мога да дам рецептата! А да, аз поръсвам и отгоре с орехи :) Казва Английски сладкиш :)

lubopitko
06.02.2006, 22:09
Наталина, току що видях твоята рецепта на едно друго място! :wink: :yes: Но за да могат и другите да я видят, пусни я и тук! :yes:
Въпреки че аз имам рецепта за Английски сладкиш, който е по- различен. :cool:

natalyna
06.02.2006, 22:20
Ами, щом казваш, макар че съм сигурна, че повечето момичета тук, посещават и бг-мамма :wink: :cool:

АНГЛИЙСКИ СЛАДКИШ

Продукти:
За блата:
5 яйца(само жълтъците);
1 1/2 ч. ч. захар;
2 1/2 ч.ч. брашно;
125г. масло;
1 пак. бакпулвер;
1 бурканче(кофичка) к. мляко;
1 пакетче ванилия
За отгоре:
мармалад от кайсии( или други плодове);
1 ч. ч. нарязани орехи(и с бадеми става);
5-те белтъка;
12 супени лъжици захар;

Приготовление:


Жълтъците се разбиват със захарта. Прибавя се разтопеноте масло, пресятото и смесено с бакпулвера брашно, киселото мляко и ванилията. Сладкишът се изсипва в намаслена и посипана с брашно тавичка и се пече около 30 мин. в силна фурна. Още топъл се намазва с мармалада и поръсва с орехите (аз даже предпочитам да посипя с орехи и отгоре). Белтъците се разбиват със захарта на гъст и твърд сняг, който се разтила върху сладкиша. След това се връща във фурната и се запича при 150°Ц до порозовяване.

ПС. Дай и твоят Английски сладкиш :lady:

Valja
06.02.2006, 22:22
Пускам един сладкиш, който донякъде прилича на дамския каприз:

4 яйца
1 ч.ч. захар
1 бакпулвер
2 ч.ч. брашно
1 ванилия
1 пак. масло
1 буркан компот от кайсии

Разбиват се яйцата със захарта до побеляване, добавя се бакпулвера, ванилията и брашното.
В тавата се слага цялото пакетче масло и се слага в загрята фурна да се стопи. Разлива се равномерно да покрие цялото дъно на тавата и стените.
Кайсиите се изваждат и се оставят в гевгир да се отцедят от сока. Нареждат се върху разтопеното масло със срязаната част надолу /захлупени/. Отгоре се сипва тестото и се пече в силно загрята фурна. След като е готово, се обръща и докато е топъл се залива със сока от компота.

lubopitko
07.02.2006, 00:16
Ето го и моят Английски сладкиш:

Продукти:
за блата:
1 кофичка кисело мляко
1 ч. ч. захар
1/2 ч. ч. олио
2 ч. ч. брашно
2 л. какао
бакпулвер или сода

за глазурата:
1 ч. ч. вода
1/2 ч. ч. захар
1 яйце
1/2 пак. масло
1/2 ч. ч. пудра захар

Пиша как се прави по памет, защото в тефтера съм си записала само продуктите, без приготвянето. :D Значи, киселото мляко се смесва със содата, захарта, олиото, какаото и брашното. Изпича се блат, който се сиропира с водата и захарта (всеки знае как се прави сироп и каква е техниката на заливане). От маслото, пудрата захар и яйцето се прави крем, с който се намазва блата. По желание може да се украси с шоколадови пръчици или нещо друго.
Не съм правила този сладкиш от години, въпреки че беше много популярен в моето семейство и баба ми го правеше редовно. Защото последният път, в който го направих, май нещо не се получи, никой не го яде, стоя с дни в хладилника и аз се зарекох, че никога повече няма да го направя. :D