PDA

Покажи пълната версия : Каймак



kotentseto
06.02.2006, 17:59
Кажете ми някакави идейки за използване на каймак.
Купувам домашно мляко и след като го сваря се образува един дебел слой каймак. За съжаление незнам в какви рецепти може да се използва.

mylli
06.02.2006, 18:15
:lady: какви ти рецепти ние с малката се бутаме над тенджерата кой да го хапне :idea:

svetly_
06.02.2006, 18:21
Ако правиш "топки" отгоре за полив се слага яйца, сол и каймак
Топките са тесто разточено, натрошено сиренце, след това се навива на руло и се реже на топки, които се редят в тавата и след това полива отгоре и се слага във фурната .
Иначе много го обичам на филийка....
Огладнях! :yes:

kotentseto
06.02.2006, 22:47
:lady: какви ти рецепти ние с малката се бутаме над тенджерата кой да го хапне :idea:


Като изстине млякото се образува този пласт, прилича на сметана, незнам как да го ядем директно :shock: , даже като се опитам да го махна се навива на руло :D

kotentseto
06.02.2006, 22:50
Ако правиш "топки" отгоре за полив се слага яйца, сол и каймак
Топките са тесто разточено, натрошено сиренце, след това се навива на руло и се реже на топки, които се редят в тавата и след това полива отгоре и се слага във фурната .
Иначе много го обичам на филийка....
Огладнях! :yes:


И топки щя направя ако трябва :D , ако може дай рецептата, и обясни по-подробно кака да нарежа руло на топки :yes:

Не става на филийка , никой в нас не яде така за съжаление.

mylli
06.02.2006, 22:59
Като изстине млякото се образува този пласт, прилича на сметана, незнам как да го ядем директно :shock: , даже като се опитам да го махна се навива на руло :D

Да много добре знам какъв пласт сметана се образува- моята кукла е на 3 години и половина но продължава до пие кисело мляко, но не купешко (че то си е направо срамота при толкова крави около мен :wink: ), а аз и го квася така че........доста каймак съм подхапнала :idea:

janet
06.02.2006, 23:05
Няма дете сигурно,което обича каймак.За да не го хвърлям,го събирам 2-3 дена в бурканче,слагам го в хладилника.Завивам хубаво капачето и разбивам тръскайки бурканчето по-продължително и става чудесна сметана.

kotentseto
06.02.2006, 23:14
Няма дете сигурно,което обича каймак.За да не го хвърлям,го събирам 2-3 дена в бурканче,слагам го в хладилника.Завивам хубаво капачето и разбивам тръскайки бурканчето по-продължително и става чудесна сметана.

И аз го събирам в буркан и да ме питаш защо, много красиво изглежда :D . Незнам ако го смеся с някакво сладко и го намажа на филийка :?: :idea: . Имах една книжка от време "оно" от бабиното де [:] , помня, че имаше много рецепти с каймак, ама не мога да я намеря.

janet
06.02.2006, 23:28
Лятото с ягоди,зимата със сладко е чудесно.Освен това вместо друго мляко може да се използва за мекици и стават много вкусни.

Djemma
06.02.2006, 23:30
леле, блазе ви бе хора, как искам да си имам домашна сметана. А за рецепти- ако четеш руските форуми,де що срещнеш рецепта със сливки е това е то каймака. Аз все имам проблем с какво да го заменя( заменям го с растителна готварска сметана, ама не е същото)

kotentseto
07.02.2006, 11:54
леле, блазе ви бе хора, как искам да си имам домашна сметана. А за рецепти- ако четеш руските форуми,де що срещнеш рецепта със сливки е това е то каймака. Аз все имам проблем с какво да го заменя( заменям го с растителна готварска сметана, ама не е същото)


ОООООО, вчрно, че на каймака му казват сливки :lady: . благодаря Джема. Сега се замислям дали мога да сложа в борш, е няма да е същото :evil: , ама пак беличко ще се мярка в чинията :D .

А между другото много обичам доматена пюре супа, в къщи не мог ада я докарам нещо, все кисела става :no: . Имам си едно любимо ресторанче и там винаги си поръчвам доматена крем супа, а отгоре сега се сещам, че може при сервиране да и сложа от каймака :?:


Та с две думи си прося рецептичка за хубава и н кисела доматена крем-супичка :D

Djemma
07.02.2006, 13:22
Да, става и за борщ и за крем--супа.М-мм, вкусно.

надин
13.02.2006, 10:47
Здравейте :hello:
Аз използвам каймака за правене на масло,тъй като всяка седмица подквасвам поне 3-4 литра мляко.Ето и начина:
каймак от 3 л мляко
1и1/2 до 2 к.л. захар
2 с.л. заквасена сметана или каимака от 1 кисело мляко
Всичко това слагам в буркан с винт и се бие докато стане с консистенцията на майонеза.Прехвърля се в купа със студена вода,изплувалото на повърхността се прехвърля в друга купа пак със студена вода(така маслото се измива и стяга) и се слага в кутийка с капак и в хладилника.
Така написано изглежда сложно, но не е :)

kotentseto
14.02.2006, 06:33
Здравейте :hello:
Аз използвам каймака за правене на масло,тъй като всяка седмица подквасвам поне 3-4 литра мляко.Ето и начина:
каймак от 3 л мляко
1и1/2 до 2 к.л. захар
2 с.л. заквасена сметана или каимака от 1 кисело мляко
Всичко това слагам в буркан с винт и се бие докато стане с консистенцията на майонеза.Прехвърля се в купа със студена вода,изплувалото на повърхността се прехвърля в друга купа пак със студена вода(така маслото се измива и стяга) и се слага в кутийка с капак и в хладилника.
Така написано изглежда сложно, но не е :)





Чудесна идея :yes: , много ти благодаря. Аз ползвам доста прясно мляко, част за торти или разни вкусотийки, част за кисело мляко и така се събира доста каймак.