PDA

Покажи пълната версия : Изпира ли се надраскано с молив?



djini_selena
19.09.2009, 14:27
Това ми е въпросът. Видях една колежка гобленарка, която смело си беше разчертала панамата с обикновен молив и аз като пълен папагал :( веднага си разчертах и моята за по-лесно. Само дето моят гоблен е без фон и колкото повече шия, толкова повече почнах да се притесявам, че няма да се изпере молива там, където няма фон:crazy:

bop_bop_mara
19.09.2009, 15:13
Няма да те лъжа, изпира се много трудно, с доста сапунисване и дори се налага потъркване. И аз се бях панирала при прането на една графика какво ще става, ама упорито там няколко часа сапунисвах, киснах, плакнах... изпра се, обаче 2ри път няма да пробвам. Ще разчитам на чувството си за ориентация или на промушени кончета. :(

ПС. Преди време четох във форума за някакъв специален бебешки сапун, който изпирал много добре. Ако някой може да препоръча нещо...

Nev
19.09.2009, 16:54
Аз не съм имала проблеми с изпирането. По принцип съм се заредила с българска неразграфена панама и винаги я разграфявам с молив (моят е с твърдост 3B, но предполагам, че може и по-мек).
Изпирам го с обикновен бебешки сапун :baby: (пробвала съм с Бочко на Лавена и с Тео за бебета). Е, налага се да потъркам малко, но не съм забелязала бродерията да се разваля от това. Не се притеснявай, ще илезе.
:thumbup:

maya_the_bee
19.09.2009, 17:00
И аз, и дъщеря ми чертаем с молив по панамата,когато е неразграфена, или около съответната площ за обозначаване на квадратите. Използваме най-обикновен НВ. Пера гоблените с хладка вода и сапун, като леко търкам там, където е моливът. Досега не сме имали никакви проблеми - винаги се е изпирал. Не се притеснявай, действай смело и успех!

venipetgab
19.09.2009, 17:39
Винаги си разчертавам с молив и нямам никакви проблеми. Използвам по- меки 2В или 3В. Е, без търкане не може, но се изпира добре.

djini_selena
19.09.2009, 21:32
Благодаря ви! Страхотни сте всички:kissyou:

veneta_az
20.09.2009, 08:46
А ако използваш още по-мек молив излиза и без търкане. Даже се изчиства и докато шиеш, та се налага да чертаеш отново. Говоря за молив 6В или 8В.

svetla1963
25.09.2009, 09:10
Здравейте момичета!Аз имам сходен проблем но не с молив а с маркер за плат. Шия за първи път на не разграфена панама с кръстчета и понеже ми е трудно решеп да си взема маркер за плат от книжарница "Слънчогледи " във Варна.Обесних на продавачката за какво ми трябва и тя ми предложи един светло син цвят.Бях много доволна и смело си разчертах гоблена.Но снощи след като го завърших и реших да го изпера много с е огорчих !Оставих го да се кисне и тази сутрин като видях резултата направо ми се доплака! Ако някой е имамл подобен проблем нека сподели!

abi1004
25.09.2009, 09:26
Аз разчертавам също с въпросния маркер свтлосин е на цвят и винаги се изпира .Много е важно да се пере с абсолютно студена вода (топлата не го разтваря добре).Накисвам гоблена за около 10минути в студената вода и след това ако реша го изпирам в хладка сапунена (ползвам всякакъв сапун какъвто имам).Веднъж бях разчертавала с молив и по-трудно се изпра и затова капнах няколко капки вениш около 1 кафяна лъжичка на 2-3 литра. Не съм го киснала дълго но резултата беше добър нямаше и следа от молива.

svetla1963
25.09.2009, 09:58
Аби благодаря! Ще опитам довечера с Вениш

springday
25.09.2009, 12:24
Направо незнам какво да правя и сигурно е излишно да питам но все пак... Имам мастило върху гоблена, незнам как е попаднало там, онзи ден взех да го пера и ужас , самото петно е било върху тъмно син цвят конец и не личеше в началото, а след прането обхвана и малко от съседните по-светли тонове.

djini_selena
30.09.2009, 17:08
Пробвай пак със Вениш. Той по принцип изпира мастило.

springday
03.10.2009, 13:56
Пробвай пак със Вениш. Той по принцип изпира мастило.

Благодаря за мнението, ще пробвам и дано да изчезне петното :kissyou:

velly17
03.10.2009, 16:42
Малко съм изненадана. С майка ми доста пъти сме шили на неразграфена панама и си я разчертаваме с обикновена химикалка. Досега не сме имали проблем при прането. На предния гоблен дори отнякъде се беше взело петно от мастило и аз се паникьосах, но тя каза, че ще се изпере и така и стана...Мислех си, че химикалката по-лесно се пере от молива.:confused:

springday
04.10.2009, 13:25
Наистина незнам от къде е това петно, но или е от изпуснат химикал, или самият тъмно син цвят конец да е изпуснал- дали е възможно, досега не ми се е случвало!?Днес ще пробвам с Вениш и дано да се махне.
В момента шия голям гоблен на неразграфена панама 25 каунт с гобленов бод 1:1 , обаче ми е много трудно и сигурно ще сбъркам някъде, дайте ми моля идеи изпитани от вас с какво да разграфявам- не мога да намеря тези изпиращи се маркери.

mimiko
04.10.2009, 13:30
springday с игла и конец може да си направиш разграфяването по пипкаво е ,но поне няма да се чудиш дали ще се изпере

springday
04.10.2009, 13:41
springday с игла и конец може да си направиш разграфяването по пипкаво е ,но поне няма да се чудиш дали ще се изпере

Да го тропосам, а после конеца трябва да се извади нали, дали е лесно самото измъкване на тропоската след като вече съм шила върху нея? :confused:

velly17
04.10.2009, 14:54
Springday, аз и горе написах, че си чертая с химикалка и досега не съм имала проблем, но я разграфявам много леко, все пак ако удебелиш химикала можеш да имаш рпоблем. А и може да има по-добри варианти. Четох, че като се закупи коцен е хубаво първо да го изпереш, за да пусне каквото има да пуска, а не после върху гоблена. Досега аз не съм имала проблеми с това и не съм ги прала при покупка, но може би наистина така е правилно, особено тъмните конци.