PDA

Покажи пълната версия : Пускат ли боя ДМЦ конци?



toni68
30.11.2009, 10:44
Мили момичета прекалено мнителна ли съм напоследък или фантазията съвсем ми се е развинтила?:confused: Последните 2 месеца за втори път имам проблем с ДМЦ конец.Миналия месец ших Владимировската икона и установих ,че мулине ДМЦ номер 939 пуска боя. Наложи ми се да разшия малко и панамата отдолу беше прекалено синя. Знам, че когато се шие с тъмен цвят винаги остава следа ако трябва да се разшие. Но при мен беше направо прекалено . Намокрих конеца, поставих го между две парчета бял плат и разтрих леко. Боята се прехвърли върху плата съвсем очевидно.Разших всичкото ушито с този цвят и купих мулинето от тук (в момента се намирам в Италия, а конците са купени от България). Сега имам същия проблем с ДМЦ номер 815 за Казанската икона....Моля ви момичета , ако някоя от вас има тези номера 939 и 815 би ли направила експеримента с намокрянето? Резултата същия ли е ,т.е. боядиса ли се парчето плат?Сега се чудя да продължавам ли...да разшивам ли...Ушила съм цяло мулине 815 на Казанската икона и само мисълта колко трябва да разшивам ме побърква....Лек и ползотворен ден на всички:kissyou:

rostso
30.11.2009, 10:57
Никога не ми се е случвало ДМЦ да ми пусне боя. Аз си купувам цели чилета. Твоето да би да е готова комплектовака и да са те набутали с някакви други конци вътре, а да казват,ч е са ДМЦ. Мен от това най-много ме е страх. Чувала съм, че някой фирми го правят. И за това предпочитам сама да си комплектова гоблените.

toni68
30.11.2009, 11:07
Не е готова комплектовка. Схемата на Казанската икона е от нета благодаря на Iliana67:kissyou:, а конците ги праща съпруга ми. В тази схема има и номер 814 пак червено и с него проблеми нямам ,но 815 определено пуска.

vanina5860
30.11.2009, 11:52
Тони, аз имам същият проблем, дори несмея да изпера Богородицата с младенеца. Комплектовката ми е готова на известна и реномирана наша фирма.
Става на въпрос за тъмно винено червен цвят, който при разшиване установих, че е оцветил панамата. Големи участъци са ушити с този цвят и си представям как целият гоблен ще промени цвета си.:(

marji
30.11.2009, 12:00
И на мен ми се е случвало конец ДМС да ми оцвети панамата след пране - беше от червената гама. Но моят съвет е ако сте ушили вече доста от този цвят, за който имате съмнение, просто си завършете гоблена, а след това го изперете в хладка вода, като добавите повечко оцет. :idea:

toni68
30.11.2009, 13:15
Определено пуска....значи пак ще разшивам!!!:( http://i021.radikal.ru/0911/f6/6c78a755b07at.jpg (http://radikal.ru/F/i021.radikal.ru/0911/f6/6c78a755b07a.jpg.html)

tdm13
30.11.2009, 13:39
Аз също сама си правя комплектовките и досега не съм имала проблем с пускане на боя от ДМЦ.Повече от 12 години се занимавам с гоблени,ама проблем с ДМЦ досега не съм имала.Напоследък използвам и Ариадна и също няма проблем при прането.Пера ушития гоблен директно под чешмата с хладка вода и сапун "Сейвгард"(държа да подчертая,че водата в Хасково е изключително твърда).След това го повивам в хавлия и притискайки го изцеждам лекичко и директно започвам с ютията,докато съвсем изсъхне.После стои като колосан и се опъва много лесно.

bop_bop_mara
30.11.2009, 13:45
Леле!!! На мен също (да чукна на дърво) не ми се е случвало такова нещо.
Погледни http://www.goblenite.com/useable_2_14.html - Подготовка на конците и пробвай така (на мен ми се струваше излишно губене на време... явно не е :( )
А иначе си спомням, че в едни указания на Dimensions имаше и обяснено какво да правим, ако конците ни пуснат, но ще трябва да се поразровя, ако някой друг се сеща...
Успех!!!

did_tag
30.11.2009, 14:19
Миналият ден изпрах една бродериика на орхидея, за да я подготва за монтиране към картона и тъмносиния конец ми оцвети панамата. Други поражения нямаше, но и това е достатъчно. Винаги пера с хладка вода и течен препарат, досега такова нещо не ми се беше случвало, а сега.......... :confused:

jane_f
30.11.2009, 18:50
И на мен ми се случи това и то с оригинална комплектовка на Вилер, но не мога да се сетя ДМЦ ил Анхор беше. Сега не смея да изпера гоблена. Много е неприятно след толкова много труд да го изхабиш накрая.

kara52
30.11.2009, 19:57
На мен ми се случвало, не помня с кой номер ДМС беше но беше един от червените цветове, толкова много оцветяваше, че дори когато шиех ми се оцветяваха пръстите, но когато го свърших го изпрах във съвсем хладка (почти студена вода) и сапун - тя естественно се оцвети, подмених я и отново го изпрах със почти студена вода и сапун, после го изплакнах в студена вода с малко оцет, за да се заздрави цветът. Водата се оцветяваше, но конците не, а в гоблена имаше бяло, екрю и др.светли цветове - по стечение на обстоятелствата се наложи този гоблен да бъде прерамкиран и да го изпера още веднъж, но този път вече не пусна нищо - е разбира се пак бях внимателна и го изпрах във хладка вода.
Така че не бързайте да разшивате, а пробвайте по начина който ви описах на нещо и тогава прибягвайте към разшиване.