PDA

Покажи пълната версия : банска капама



Dima Mineva
22.12.2009, 16:31
:wine:Банска Капама
Ето една идея от мен за новогодишно ястие.
Продукти: Телешки гърди 600гр, свинско месо от гръбнака с прешлените 600 гр, 1 кг кокошка, кървавица 500 гр, шарена сланина с кожа или бекон300 гр ,кисело зеле 2,5 кг, ориз 200 гр, туршия от червено цвекло 500 гр, лук 30гр, растително масло 100 мл, половин водна чаша червено вино, черен пипер, дафинов лист, сол на вкус.
Приготовление: Оризот се запържва със ситно нарязания лук, смесва се с нарязаното кисело зеле и цвекло – на малки кубчетал На дъното на съда се нареждат късъве сланина с кожата надолу, върху тях зелев пласт, после свинско месо, а след това се поставя кокошката, отгоре телешки гърди, още един пласт от зелето, свинско месо. Така се редят всички продукти.Преди да се затвори съдът се налива олиото, прибавя се виното и се постилат няколко големи зелеви листа. Капакът се запечатва с тестол Капамата се пече в умерена фурма около 4-5 часа.
Рецептата съм я изпробвала нееднократно и всички мои гости и приятели много я харесват. Аз я правя с 3 вида меса - телешко , пилешко и свински гърди, които поставям най-отгоре и те се разтапят. Добър апетит на всички