PDA

Покажи пълната версия : Колосване, как ?



blue_bouble
21.01.2010, 19:56
Момичета, искам да си колосам някой моделчета от моята баба, но съм забравила как.Помня, че се топеха в захар, но как?

Благодаря предварително!:kissyou:

veneta_az
21.01.2010, 21:22
Честно казано не знам как се колосва, но скоро видях в Кауфланд, че продават течност за колосване. В интерес на истината не съм я пробвала.

marji
21.01.2010, 23:02
Майка ми колосва плетива на една кука като ги потапя в разтвор на вода и брашно, но за точното съотношение ще я попитам.

NIA
21.01.2010, 23:08
Аз съм колосвала покривка плетена на една кука в много рядък разтвор на лепило за тепате. След изваждане от този разтвор добре изпъвам плетивото на равна повърхност и оставям така да изсъхне. Наскоро Мони така колоса коледните ангелчета,които прави.

Jully
22.01.2010, 13:40
И моята баба колосваше с брашняна вода, както и със сапункена. За съжаление вече не помня съотношението на брашно и вода, а няма кой да питам.

blue_bouble
26.01.2010, 13:16
Благодаря на всички.:kissyou:Искам да колосам кошничка, затова варианта с гладенето отпада.Но явно с опитване ще му хвана цаката:D

NIA
26.01.2010, 14:01
Благодаря на всички.:kissyou:Искам да колосам кошничка, затова варианта с гладенето отпада.Но явно с опитване ще му хвана цаката:D


Тогава , след като си извадила от разтвора,с който колосваш, кошничката я изпъваш върху някаква форма - дъното на обърната чаша,купа,шише... и оставяш да изсъхне. Ако много бързаш,може да си помогнеш със сушоар.

dushkova
27.01.2010, 09:20
Аз колосвам с водата от сварена юфка,макарони.. и след това гладя.:D Една приятелка плете кошнички по Великден за яйца. Каза ми ,че ги е колосала със силен захарен разтвор на няколко пъти -топи ,оставя да поеме , пак топи . Най - важното е да намериш подходящата форма за опъването на твоята кошница. Всеки детайл трябва да е изпънат така, както би трябвало да изглежда. Оставя се да съхне много дни ,докато изчезне влагата от изделието. Дано да съм ти полезна .Успех!:loveglasses:

гарфийлд
10.02.2010, 19:58
Използвам тази рецепта от руски плетачески сайт - в 200 мл вода се слагат 3-4 супени лъжици захар, вари се 10 минути на силен огън. Оставя се да изстине. Плетивото трябва да е влажно, но не мокро. Аз го слагам преди колосване върху найлоново пликче и с чаена лъжичка внимателно поливам от захарния сироп. На другата сутрин премествам върху бяла хартия да попие и като втвърди леко премествам на хавлиена кърпа или върху радиатора.

blue_bouble
11.03.2010, 12:28
Пробвах колосване със захар и ето резултата.
Да знаете само колко бях щастлива , като ги видях :

http://i068.radikal.ru/1003/87/c58c8219ceeet.jpg (http://radikal.ru/F/i068.radikal.ru/1003/87/c58c8219ceee.jpg.html)

http://s61.radikal.ru/i173/1003/a9/0c2d75a06c57t.jpg (http://radikal.ru/F/s61.radikal.ru/i173/1003/a9/0c2d75a06c57.jpg.html)

Приготвила съм още десетина и в най-скоро време ще си направя галерия от кошнички:gipsy:

lotoss_r
11.03.2010, 19:56
И аз колосвам с брашно или захар, но някаде бях чела и за колосване с желатин. Така изделието особено ако е бяло не пожълтявало. Опитвам се да се сетя каде сам го чела из нета. И аз сега плета едни кошнички и исках да пробвам това колосване и ми е интересно как ще стане :confused:. Ако намеря точната пропорция ще споделя:kissyou:

Mynki
11.03.2010, 20:44
Да ви споделя аз как си колосах панамата.Моята свекърва ме посъветва да не я колосвам със сурово,а с варено брашно.Нейната майка едно време така колосвала платовете които тъче.Става въпрос за 30-те години на миналия век.:idea:
И аз така направих.Заварих една лъжица брашно с малко вода,стана гъсто като крем.После тази каша разредих с хладка вода и накиснах панамата за 15 минути.След като исъхна я изгладих и стана супер.

lotoss_r
13.03.2010, 12:10
Намерих пропорциите за колосване с желатин
20 гр. желатин се разстварят в малко студена вода. Оставя се да набъбне. След това желатинът се разтваря в половин литър гореща вода при постоянно бъркане, докато разтворът се избистри напълно.
Сега плета една кошничка ще пробвам да видя какво ще стане :kissyou:

blue_bouble
14.03.2010, 19:58
Мернах в Кауфланд течност за колосване - 2 вида беше.Тези дни ще я разгледам и може и да пробвам.Не ми се видя и скъпа.:greeneye:

Slavyani
25.04.2011, 23:16
Здравейте, аз колосах моите кошници с желатин - разтварям го в малко вода и като набъбне добавям още около 200мл. топла вода, потопих кошничката и я изпънах върху купичка, оставих да изсъхне и ето резултата(стана като пластмаса)

veronabb
17.07.2011, 13:53
Здравейте, аз колосах моите кошници с желатин - разтварям го в малко вода и като набъбне добавям още около 200мл. топла вода, потопих кошничката и я изпънах върху купичка, оставих да изсъхне и ето резултата(стана като пластмаса)

Много красива кошничка. Браво!:idea:

Slavyani
19.07.2011, 19:25
:kissyou:Благодаря