PDA

Покажи пълната версия : Левичари



Slava_V
15.03.2010, 19:59
Здравейте момичета и момчета,
имам един въпрос, който ме мъчи от доста време. :confused:
Има ли сред нас левичари?
Или
Познавате ли шиещи гоблени, плетящи на една или две игли, които са левичари?
Уточнявам, че не става дума за леваци (аз чат пат съм супр левак ама това е друга тема :oops:)
И така, вие сте на ход :uhhhh:

lari
15.03.2010, 20:35
да-моята дъщеря е левичар:DШие гоблени, плете с мъниста, чертае проекти-всичко прави с лявата ръка.Не е проблем!:idea:

daniel4i
15.03.2010, 20:53
Аз също съм левичар, както казват "фамилно обременена" /почти всички от рода на баща ми, вкл. и той бяха левечари/ - пиша и с двете ръце, щото по бай тошово време беше задължително да се пише с дясната и съм изяла една кола бой и са ми вързвали лявата ръка на врата, за да ме научат да пиша с дясната. Научиха ме, но режа с лявата ръка и с ножица, и с нож, водеща и по - силна ръка ми е лявата. Когато бях 7 клас баба и майка ми почнаха да ме учат да плета на една кука и да шия гоблен - и отново с лявата ръка, мама ме наби разши ми ушитото на гоблена, разплете ми плетката и ме прати при баба като патологичен левичар, неспособна да се научи да работи с дясната. И баба все пак ме научи, сега мога и с двете, но това не е пречка /поне за мен/:D

lari
15.03.2010, 22:05
С изказването за времето не съм съгласна-и моята дъщеря тогава се учеше да пише.Още едно дете левичар имаше-никой никога не ги застави да пишат с дясната ръка.
Браво,че можеш да си служиш и с двете-това е преимущество!:clap::clap:

RUSINOVA65
15.03.2010, 23:30
:confused:Момичета,а чували ли сте нещо от рода- този който е създал гоблените е бил левичар и затова гобленовия бод го е шил с наклон надясно.По принцип би трявбало да е по-удобно за десничари да шият с наклон наляво.:idea:

leti_at
15.03.2010, 23:30
Аз също съм левичар, както казват "фамилно обременена" /почти всички от рода на баща ми, вкл. и той бяха левечари/ - пиша и с двете ръце, щото по бай тошово време беше задължително да се пише с дясната и съм изяла една кола бой и са ми вързвали лявата ръка на врата, за да ме научат да пиша с дясната. Научиха ме, но режа с лявата ръка и с ножица, и с нож, водеща и по - силна ръка ми е лявата. Когато бях 7 клас баба и майка ми почнаха да ме учат да плета на една кука и да шия гоблен - и отново с лявата ръка, мама ме наби разши ми ушитото на гоблена, разплете ми плетката и ме прати при баба като патологичен левичар, неспособна да се научи да работи с дясната. И баба все пак ме научи, сега мога и с двете, но това не е пречка /поне за мен/:D


На това се казва Амбидекстър...и аз съм така...в първи клас тръгнах да пиша с лявата ръка и учителката (другарката):bong::bong::bong: ,докато накрая ме отучи...И до ден днешен мога да пиша и с двете ръце..Само че с лявата -доста по-бавно и грозно,защото ми липсва тренинг...Такива хора като мен в екстремни ситуации бъркат ляво и дясно ( не че не знам къде е ляво и къде дясно)..и по-принцип съм много зле с ориентацията..Даниелчи...при теб така ли са нещата?

Дида
15.03.2010, 23:39
Синът ми е левичар,има двойка по шиене на гобленче в училище....И по изобразително има двойки....Не може и копче да зашие...Дясната ръка я използва само за мишката на компютъра,дори вода не пие с нея.Но се научи да фъка.....Направо се просълзих,не вярвах на очите си.Естествено,с лявата ръка. Бързо схвана начина .
Slava_V ,а ти защо питаш?

Slava_V
16.03.2010, 05:53
Здравейте!
Ами питам, защото в службата имам толкова много колеги левичари. Не че е проблем, ама хората се мъчат, защото всичко е направено, пригодено за работене с дясната ръка. И с това се свиква, но като трябва да се свърши нещо по дребно, деликатно- оправданието е, че не могат защото са левичари. Ама и копче не могат да си зашият... Майка ми е левичарка, учена по старите методи да пише с дясната ръка и сега като хване ножа все се чуди с коя ръка да е. И не може да плете, шиеше по малко.
Та за това питам. Чудех се дали някой с повече труд би постигнал добри умения за работа.
Чудесно е това, което чета за вас и децата ви.
Можело било, но май желание се иска.
Благодая ви :kissyou:
:goodnews:

Дида
16.03.2010, 08:46
Slava_V,преди години четох една статия за левичарите и там пишеше,че имало магазин / не помня държавата/ с пособия за левичари - ножици,химикали и др. При синът ми най-големият проблем са ножиците и пълнителите за химикал - не може да пише с всички.Майка ми също е левичарка,но пише с дясната ръка.Всичко друго върши с лявата.Като млада е плетяла на една и две куки,имам снимки с плетени от нея блузки и полички с презрамки.
И според мен с повечко труд може да се постигне ,но май синчети ми го мързи да се опитва или просто се страхува да не се провали.

skorpion
16.03.2010, 09:27
:D Аз пък имам една приятелка, която каза, че откакто е левичарка/ по рождение/ единствено гоблените й създали невъобразим проблем. Научих я да бродира и сега няма оттърване от нея-само ми се жали, че отзад били като хаос....:D

daniel4i
16.03.2010, 10:04
На това се казва Амбидекстър...и аз съм така...в първи клас тръгнах да пиша с лявата ръка и учителката (другарката) ,докато накрая ме отучи...И до ден днешен мога да пиша и с двете ръце..Само че с лявата -доста по-бавно и грозно,защото ми липсва тренинг...Такива хора като мен в екстремни ситуации бъркат ляво и дясно ( не че не знам къде е ляво и къде дясно)..и по-принцип съм много зле с ориентацията..Даниелчи...при теб така ли са нещата?

Аз също с лявата пиша по - бавно, но все пак пиша. Относно бъркането на посоките - затова и не станах шофьор - бърках ляво и дясно. За навигатор също не ставам - завий натам, завий насам, но в такъв момент не мога да определя дясно и ляво. :D А ориентация - никаква. Когато заминах в Германия при приятеля ми да работя, той ми показа от къде да се качвам на влака, втората спирка на автобус, абе всичко и моя милост отива на работа, всичко мина както трябва и на излизане знам, че имам 11 минути да се преоблека и да хвана последния автобус и излизам от работа вървя по пътя - И ООООО УЖАС НЯМА МИ Я СПИРКАТА, звъня му и почвам ревешката "Мило, няма ми я спирката, какво да правя, ще изтърва автобуса", а той спокойно почва да обяснява - да се върна до работата и да завия на ляво, оказа се че съм толкова зле с посоките и ориентацията, ЧЕ СЪМ ХВАНАЛА ПЪТЯ ЗА ГОРАТА! Но това далеч не е единичен случай:D:D:DКолко още такива има..........

dessislawa1
16.03.2010, 10:58
Здравейте, момичета!
Аз също съм левичарка, само пиша с дясната ръка. По онова време ни караха насила да пишем само с дясната ръка и сега с лявата пиша грозно и бавно.
От скоро шия гоблени и се чудех дали защото съм левичар така ми се усуква конеца и бодчетата не винаги са хубави и еднакви....
Дори ми се въртеше в главата да пиша във форума, но не знаех къде....:(
Как шиете и как се получават бодчетата при вас ?

fantaziq
16.03.2010, 11:37
И тримата ми сина са левичари ,както и баща им.Но средното дете не знам защо го карах да пише с дясната ръка.Той има огромното желание да шие гоблени,но хич не се справя.А най -големият ми син шие перфектно и с лекота,но няма желание .Най -малкият сега го уча,но постоянно му държа ръчичката и помагам.Вече има едно мъниче 2 на 2 см с голямо мое участие.Сега шие един мечо Пух с Тигър на щампа,че да видим до къде ще го докара,поне не му липсва желание.Както се казва имам голяма база за сравнение.Мъжа ми борави и с двете си ръце ,без да му е проблем,не се обърква с посоките.Но средното ми дете ,дето го карах да пише с дясната е доста дeзориентиран.Въпреки всичко ,най големият пише страхотен технически шрифт,много е сръчен,а най-малкият едвам му чета нещата.Когато детето беше втори клас ,учителката ме накара да му давам всеки ден по четири плътно изписани големи листи .Детето преписа Басните на Лафонтен От Световна класика,Пипи Дългото Чорапче,Емил от Льонеберя и пак не се научи на краснопис.У дома има пример за много положен труд и нисък резултат,както и почти никакви усилия и винаги отличен резултат.Това са моите левичари,но никъде,нищо не е пригодено за тях,а те сами се нагаждат.

toni68
16.03.2010, 13:21
Аз също съм левичарка. Единственото което правя с дясната ръка е писането. В първи клас лявата ръка ми я връзваха за колана на престилката, за да държа химикала или четката с дясната.Нямам никакъв проблем с шиенето и плетенето на една кука.Гоблените винаги си ги започвам от долния ляв ъгъл. А с плетенето беше по-сложно...Свекърва ми ме учи на времето и все ми казваше :ако не си ми снаха а щерка до сега да съм ти зашила един зад врата, всичко наопаки правиш и предполагам не визираше само плетенето ми.:D А с ориентацията аз също съм много зле ,все се замислям преди да отговоря ляво или дясно.

leti_at
16.03.2010, 14:33
И тримата ми сина са левичари ,както и баща им.Но средното дете не знам защо го карах да пише с дясната ръка.Той има огромното желание да шие гоблени,но хич не се справя.А най -големият ми син шие перфектно и с лекота,но няма желание .Най -малкият сега го уча,но постоянно му държа ръчичката и помагам.Вече има едно мъниче 2 на 2 см с голямо мое участие.Сега шие един мечо Пух с Тигър на щампа,че да видим до къде ще го докара,поне не му липсва желание.Както се казва имам голяма база за сравнение.Мъжа ми борави и с двете си ръце ,без да му е проблем,не се обърква с посоките.Но средното ми дете ,дето го карах да пише с дясната е доста дeзориентиран.Въпреки всичко ,най големият пише страхотен технически шрифт,много е сръчен,а най-малкият едвам му чета нещата.Когато детето беше втори клас ,учителката ме накара да му давам всеки ден по четири плътно изписани големи листи .Детето преписа Басните на Лафонтен От Световна класика,Пипи Дългото Чорапче,Емил от Льонеберя и пак не се научи на краснопис.У дома има пример за много положен труд и нисък резултат,както и почти никакви усилия и винаги отличен резултат.Това са моите левичари,но никъде,нищо не е пригодено за тях,а те сами се нагаждат.
От там идва дезориентацията му...като си карах в София магистратурата ми ги обясниха тези неща...Когато водеща ти е лявата половина на мозъка, а непрекъснато си бил принуждаван да използваш дясната..резултатът е това....
Към Даниелчи..така съм се смяла на написаното от теб,защото все едно за мен говориш...първият път затова ме скъсаха на изпита по кормуване...карах перфектно и изпитващият ми каза да завия надясно и да търся място да паркирам, за смяна, за да се качи следващият изпитван(т.е. ти взе книжка), аз си давам десен мигач и тръгвам да завивам наляво...познайте..скъсаха ме...
А липсата на ориентация ми е пословична в семейството...колко пъти съм се губела..и то в Пловдив...Поне не ме е срам да питам:D....и винаги се оправям Имам обаче един кошмарен спомен от 2-ри клас...живеехме в Тракия и от у-ще вместо да поема надясно,аз поемам наляво...загубих се...и много зор видях докато се прибера...
А сега е най-комично..Разхождаме се в някой магазин с дъщеря ми..излизаме..тя веднага знае как да поеме по обратния път, а на мен ми трябва малко време,за да се поогледам и да видя от къде съм дошла..детето се чуди как е възможно...

cvetomilka.1
16.03.2010, 19:38
Аз също съм левичар.С дясната мога само да пиша / под диктат и връзване на лявата ръка в първи клас/ и да държа наконечниците на машината/лекар съм по дентална медицина/.В института ми беше много трудно-моделаж , машина- всичко е за работа с дясна ръка,но всичко е мануалност.В крайна сметка се научих да работя с двете ръце,но водеща ми е лявата.Пациенти мъже /като по страхливи/виждайки,че държа клещите с лява ръка казват'' докторе нещо не ти е удобно''.Имам колежка която и на машината работи с лява ръка.Относно ориентацията ляво-дясно съпругът ми казваше ''и децата си научиха ръцете и краката ти не се оправи''.Смятах,че е професионално-пациентът е срещу мен,но скоро по БТВ изнесоха информация според която голям процент жени са с този проблем.Плетенето на две куки не е проблем,но на една кука не ми е удобно .

parcheka
16.03.2010, 20:24
хаха Дами (понеже аз съм момченце,който не е разбрал) Аз съм също левичар. Никога не са ми създавали проблеми в училище ( е то моето го изкарах по демокрация хаха) Винаги съм си правил всичко с лявата, нямам проблеми с ориентацията,дори всеки ме похвалва с добрата ми навигация
Гоблените като ми показаха как се шият и викам " Е това е за мен само" и наистина ми е много лесно и даже аз пък съм се чудел как аджаба шият с дясната ръка? То ми се струва много уморително с дясната не е ли някак си старанно извита?
А това за проблемите с ножиците го имам и аз хахаха
Плета на две куки ( само терлички), но наистина май е на обратно понеже си го карам по мой си начин

veneta_az
16.03.2010, 21:39
АЗ НЕ СЪМ ЛЕВИЧАР, НО СЪЩО СЪМ ИМАЛА ПРОБЛЕМИ С ПОСОКИТЕ - ДЯСНО, ЛЯВО. НО ОТКАКТО СЪМ ШОФЬОР СЕ СПРАВЯМ ДОБРЕ - ПОНЕ ДОКАТО СЪМ НА КОЛАТА. А ИНАЧЕ КАТО СЪМ ПЕШ ПАК МОГА ДА СЕ ОБЪРКАМ. ТА ИСКАХ ДА КАЖА, ЧЕ ПРОБЛЕМА С ОРИЕНТАЦИЯТА НЕ СЕ ОТНАСЯ САМО ЗА ЛЕВИЧАРИТЕ.
Извинявайте за главните букви, но малкия беше преди мен на компа и не видях какво е натискал, а не ми се пише пак.

aguadelarosa
16.03.2010, 23:49
Здравейте,
Аз също съм левичарка, но в 1 клас ме задължиха да се науча да пиша с дясната ръка - сега пиша и с двете, но почеркът ми е съвсем различен и ползвам почти само дясната. Може би и затова плета на 1 кука с дясната ръка, но пък шия с лявата, общо взето объркана работа - това беше една от многото глупости на комунизма - да променят у хората това, което им е дадено от Бога. Но както и да е - няма значение с коя ръка се шие, важното е да се твори.

Slava_V
17.03.2010, 15:54
Благодаря на всички включили се. Аз поне си поизясних проблемите на левичарите.
Не знам дали си въобразявам, ама имам чувството, че в България има много по-малко левичари отколкото всяка друга точка на света. Този и ми коментар подлежи на забележки разбира се:
Не съм ходила във всички точки на света.
Едно време у нас в България не бяха много толерантни към левичарите и те сега всичко правят с двете ръце, за което ги поздравявам.
Тук където живея- все пак си е един световен сбор на нации. (наскоро научих, че в един доста голям блок има наематели от 160 държави)
:greeneye: