PDA

Покажи пълната версия : Нарушени авторски права!!!



3axap
30.03.2010, 16:38
Случайно попаднах на сайт, в който са сложени снимки на мои гоблени, без изобщо някой да се е сетил да попита дали може, или не, а какво да говорим за това моето име като автор да присъства някъде. На всичкото отгоре от снимките липсва моя воден знак.

Става въпрос за котешките сезони, които ших. И децата на плажа също са мои. А от 'снимки на гоблени' те препраща в моята страница в multiply.
Явно си имам голяяяяяям почитател! Ама много моля, какво е това ?!?!?!?!

Такам.. Много моля авторът на този сайт да бъде коректен и да махне снимките ми оттам. Може и да се свърже с мен, за да си поговорим...
Авторските права не са нещо, което може да бъде пренебрегнато с лека ръка!


п.с. Баси, хубаво, крадете снимки, ми направете си труда и изрежете отстрани нещата, които могат да ви издадат бе! Гоблените на котките специално са неизпрани и ясно си личи къде съм разчертавала панамата. То бива, бива, ама...


п.п.с. В темата за измамници и мошеници има същото съобщение, но го пуснах през ника на майка ми. Нямам шизофрения. Модераторите ще делнат другото съобщение.

maleks
30.03.2010, 17:10
Стига си се "праскала". И аз преди време си намерих "Ездачка в морето" на едно друго място...
Но при мен нещата завършиха с всеобщо разбиране.
Може да е недоразумение, пък и щом ти седи водния знак...:confused:

djavka
30.03.2010, 20:09
Хм... Ами какво да кажем тогава за схемите, които реално си ги крадем? :confused:

TDK
30.03.2010, 20:12
Захарче, миличка, не се ядосвай!
Я дай един линк да им се порадваме и ние!
Че ти получаваш национална и може би международна слава!

И при мен имаше такъв проблем, нооооо? Гобленчетата са си е при мен, а че някой ми публикува снимките някъде, това си е за негова сметка!

А за водният знак не се бях сетила! Може да го въведем като стандарт, за да не ни крадат!

Захарче, направи някъде това предложение, за да може всеки да си направи изводите!
Имах някъде тази праграмка, но въобще никога не съм се замисляла да си слагам знака!

Nev
30.03.2010, 21:02
Хм... Ами какво да кажем тогава за схемите, които реално си ги крадем? :confused:

Да, точно и аз това си помислих. В този форум всеки ден се краде :gipsy:
Пък и човекът не прави пари от твоя труд, едва ли те ощетява по някакъв начин. Дай да видим хубавите снимки :idea:

3axap
30.03.2010, 21:09
Ми това е проблемът - водният знак ЛИПСВА от снимките, а препратката в 'снимки на гоблени' е към моята ЛИЧНА страница. Все едно сульо и пульо да ви надничат в гардероба.

В случая става дума за вече ушит гоблен, който дори не е изпран. Ясно си личат надписите и чертането, което си правя, докато шия. Малоумен да си, ще видиш, че не е само картинка. На всичкото отгоре още не съм ги изпрала :D, така че мога да докажа, че това са снимки на МОИ неща, поставени там без мое съгласие.

Джавка, не мисля, че размяната на схеми е уместен пример. Все пак схемите, като ги тегля, не ги представям за своя разработка, нали така? Нито трия името на фирмата или автора, както в случая.
Да не говорим пък, че лично аз съм плащала схеми, и то не една.

venipetgab
30.03.2010, 22:15
Захарче, мила, разбирам огорчението ти, и на мен ми се е случвало. Но като се поразмислих, кражбите са един от рисковете на интернет пространството. А щом си публикуваме снимки, значи поемаме риска. Иначе трябва да си държим гоблените в къщи и никой няма да ни краде, но пък ще ги виждат малко хора. А и в интернет има хора с различно съзнание, образование, възпитание и т.н. Просто затвори очи, преглътни и не превръщай случилото се в лична драма.:kissyou:

cvetomilka.1
30.03.2010, 23:10
Не разбирам за какво иде реч.Ушитите гоблени патентовате ли ги някъде,или са ваши авторски разработки?Ако се касае за хоби какъв е проблема?

djavka
31.03.2010, 10:18
Захарче, не се обиждай! Не мисля, че сравнението ми е неуместно. Все пак схемите наистина са си авторска разработка, с която хората изкарват хляба си. А ние най-безогледно си ги крадем. Не става въпрос дали си пращала и ти, всеки от нас праща схеми на останалите съфорумки. Докато гоблените ти никой не ги е откраднал - те си стоят у вас. Вярно, не е приятно, но щом си си публикувала снимките, трябва да знаеш, че не си застрахована от подобни неща. Твоята лична страница явно не е заключена, щом могат да препратят линк към нея с общ достъп.
Кажи едно "МАЙНАТА МУ" и се радвай на "популярността си". Пък и нали в крайна сметка публикуваме тези снимки, за да споделим радостта от труда си с всички!?

teen_f
31.03.2010, 10:29
Момичета,фотографиите също са обект на авторското право! Захар има авторски права в/у самите снимки,не става дума за схемите или за друго.Никой няма право да използва и разпространява тези снимки без нейното изрично съгласие.
На администраторите на сайта беше изпратен мейл с молба да изтрият снимките.Техният отговор беше нещо от рода на:"Вие не губите,а само печелите от качването на тези снимки на нашия сайт".
Нека авторът на фотографиите сам реши дали губи или печели от това.След като Захар не е давала своето съгласие,всяко разпространяване на фотографиите (вкл. качването им в сайт) се счита за нарушаване на Закона за авторските и сродните права...
Извън този контекст-виждам,че някои съфорумки отбелязват факта,че целия форум е основан на кражба на схеми...Ами момичета,след като го осъзнавате-не крадете,не теглете схеми на фирмите и проблема ще се реши.Нали така?
Захар е абсолютно права да се ядосва...И докато ние разсъждаваме на принципа:"Какво да се прави" във форума ни ще продължават да се ровят лица,които ще печелят на наш гръб...Чудим се как Милена стил си правели списание и се възмущаваме....Абе те започнаха фотографии на ушити гоблени да крадат...До къде ще я докараме?

temidari
31.03.2010, 10:39
Моля кажете има ли нещо което да не е откраднато????????
http://www.sheherezada.com/:D

3axap
31.03.2010, 10:49
Докато гоблените ти никой не ги е откраднал - те си стоят у вас. Вярно, не е приятно, но щом си си публикувала снимките, трябва да знаеш, че не си застрахована от подобни неща. Твоята лична страница явно не е заключена, щом могат да препратят линк към нея с общ достъп.
Кажи едно "МАЙНАТА МУ" и се радвай на "популярността си". Пък и нали в крайна сметка публикуваме тези снимки, за да споделим радостта от труда си с всички!?

Не се обиждам. Изненадана съм от вашата реакция, честно. И то неприятно.
Да, гоблените са си у нас. Само че кражбата като престъпление има не само физически измерения.
Ясно си давам сметка какви рискове поемам, когато качвам снимки в интернет. Затова им слагам воден знак, да се знае, че това нещо не съм го свалила от някъде, а е МОЕ. Щом някой си е направил труда да обработи снимката и да махне знака, за да я сложи на друго място, без да посочи източника, дали не е нещо повече от възхищение на красивите неща?
Достъпът до всички страници ми е ограничен. За "доверени" лица. А познайте сега защо ме е яд толкова!

sissak
31.03.2010, 10:54
И аз да се изкажа.Подкрепям Захар и съм съгласна с мнението на teen_f .Разработките не са на Захар, но снимките са нейни.Тя има правото да претендира къде и от кого ще бъдат или няма да бъдат публикувани тези снимки.
Когато изпратя на някого своя разработка и тя бъде ушита, винаги питам дали мога да кача снимката на ушития гоблен в галерията си, като под снимката указвам кой е ушил гоблена.
Да, аз съм направила схемата, но правата за снимката на ушития гоблен не са мои.
Видях няколко пъти снимки на ушити от мен гоблени в чужди галерии, като никой не ми е искал разрешение да публикува тези снимки и никъде не е упоменато моето име.Не е особено приятно. Почувствах се кофти, някак ограбена, колкото и силно да звучи. За моя радост момичетата са проявявали разбиране и са сваляли снимките, за което благодаря.
Захарче, голяма прегръдка и благополучен развой на проблема.

fantaziq
31.03.2010, 11:11
Апсолютно подкрепям Захар и изказвам силното си възмущение към тази безочливост!!!

marji
31.03.2010, 11:27
Мисля че всеки има право сама да решава дали да се засяга или не от публикуването на снимка на негов гоблен. Може би Захарчето за себе си има право, но аз самата не виждам нищо лошо в това да видя моя снимка някъде освен ако някой не си преписва моя гоблен като изработен от него. Тогава наистина бих се засегнала. Иначе във форума много пъти съм срещала снимки на мои гоблени. Не знам какъв е конкретният случай, но например в темата за заявките трябва да се приложи снимка на това, което човек търси. След като някой е видял ушит гоблен и го е харесал как по друг начин да се разбере какво точно търси ако не спази условието и не приложи снимка на този гоблен? :confused:

Кора
31.03.2010, 12:01
Мисля че всеки има право сама да решава дали да се засяга или не от публикуването на снимка на негов гоблен. Може би Захарчето за себе си има право, но аз самата не виждам нищо лошо в това да видя моя снимка някъде освен ако някой не си преписва моя гоблен като изработен от него. Тогава наистина бих се засегнала. Иначе във форума много пъти съм срещала снимки на мои гоблени. Не знам какъв е конкретният случай, но например в темата за заявките трябва да се приложи снимка на това, което човек търси. След като някой е видял ушит гоблен и го е харесал как по друг начин да се разбере какво точно търси ако не спази условието и не приложи снимка на този гоблен? :confused:

:idea:Ами да каже чия е снимката или, че е снимка на гоблена на еди кой си.
Аз си качвам снимки където аз искам, ако някой толкова "много ги е харесал" и ги мятка по други сайтове поне да пише, че са мои. Какво ще кажете за това? Не ми отговаряйте.
Въпросът е принцепен, няма какво да си чешем езиците.
:kissyou:Захарчето много ясно е написала за какво става въпрос / контретния случай е в първи пост / и как се е почувствала.

Vilito
31.03.2010, 14:18
Кой от вас, ползва лицензиран софтуер? ...май не сме много, а?
Няма смисъл да се човърка. А когато не си упоменал под какъв лиценз си публикувал снимките, няма смисъл да роптаеш за "откаднатите" снимки.
Според мен "Авторското право" е производно на монетарната система в която живеем, тя е изкуствено създадена! Например ако изровя документи, че съм наследник на Кирил и Методий, това че пишете на кирилица ще бъде в нарушение на "Авторските права" които съм наследил. И още един пример, според вас един хлебар или сладкар, колко пъти поже да продаде хляба или тортата си? Отговор: един път.
подпис:HanKrum(съпруг на Vilito)

leti_at
31.03.2010, 14:22
ЕЕЕЕЕЕЕЕ това вече на нищо не прилича..:bong:
Захарче е права да бъде бясна....И аз се учудвам от реакцията на някои съфорумки...
Със схемите не е същото...Аз МОЛЯ НЯКОГО ДА МИ ПРАТИ СХЕМАТА ..той може и да не ми я дава..
После... аз мога да си променя някой цвят,което автоматично прави работата ми по-различна и лично моя си и в този смисъл уникална...
Ако някой иска да си слага снимки на избродиран гоблен..Ами да си намери схемата му, да си закупи конците, да си боде очите-да си я ушие а после където иска -там да сия качва...Това си е чиста проба кражба...жалко ,че сред нас има такива хора:(

malcheva1984
31.03.2010, 14:59
и аз харесах гоблените на захар,но никога не бих използвала снимките им за да ги популяризирам или за да покажа на някого. тя си ги е качила,нейни са си. а и все пак тя си е бола очите да ги шие. не е ли така?
няма смисъл да се обиждате. все пак всеки има мнение,но има хора които в случая не са прави.

roza000
31.03.2010, 17:40
Водният знак,както се слага,по същия начин може й да се премахне чрез обработка.Само при принтиране на оригиналната снимка излиза.Друг е въпроса,ако снимката се надпише отгоре.Тогава само с изтриване може да се премахне надписа.

3axap
31.03.2010, 18:21
Да, ще копирам снимка с лого, ще я отворя през програма, ще се потя да махна логото, за да не си личи чия е снимката, и после, за да покажа колко ми харесва, ще я сложа в друг сайт.
Ама хайде, моля ви се, какви са тия простотии?!

Нямам против, че снимките са ми копирани, а съм бясна, че не се уважава правото ми на творец. За кой дявол съм го слагала тоя воден знак, щом "пречи" на някого???

Ми че аз утре ще копирам снимки на картини на Пикасо и ще си ги сложа в моя сайт, за да се хваля какви красоти съм нарисувала! Щом са в нета, е позволено, така ли?

bop_bop_mara
31.03.2010, 19:53
Сега, първо говорим за два различни обекта с авторски права - гоблена и снимката на гоблена. Те са взели без разрешение снимката. Затова кой е изработил гоблена нищо не се казва.
Ти (съвсем с право) изискваш свалянето на снимките, но по-добре се свържи лично със собствениците на сайта, защото от тук надали ще се получи. Ако никъде няма контакти, дай линк към този сайт и ще ги намерим (това трябва да е публична информация).
А за в бъдеще, Хан Крум много правилно е казал, защитавай си нещата с някакъв лиценз, мисля, че Creative Commons е подходящ. Това се отнася за всички, които имат някакви претенции за права върху снимки, пренабори и т.н.така

djavka
31.03.2010, 23:20
Захарче, вярно е, че албумите ти не са публични. Чак сега забелязах. Но тогава този линк, който води към тях, какво всъщност отваря? Тя работата става още по-интересна... Хем ти махат водния знак, хем дават линк към заключен албум. Ама наистина не виждам смисъл от цялата тази работа.
Права си да се ядосваш, но е повече от ясно, че в ерата на интернет никой не е застрахован от подобно нещо. От самото начало се опитвах да обясня това, че в един момент сме безсилни срещу плагиатството, както и фирмите - производителки на схеми и/или гоблени. Не съм нападала никого, просто изказах своето мнение. Ако някой се е засегнал - явно не ме е разбрал правилно.

3axap
01.04.2010, 01:49
Албумите са ми заключени от вчера, когато видях препратката към моите покои :D До тогава бяха видими за приятели. Сега си ги гледам само аз, докато ми мине ядът. Той - че ще мине, ще мине. Обаче защо аз трябва да търпя дискомфорт, като в случая съм потърпевшата?

Джавка, не съм обидена от думите ти. Нали затова сме различни хора - и начинът на мислене е друг. Няма да тръгна да ви убеждавам, че има резон в думите ми, че не истерясвам излишно, или да се боря с вятърни мелници.
Факт е, че част от хората, които писаха, изобщо не схванаха за какво иде реч. Ама нейсе. Животът продължава.

bop_bop_mara
01.04.2010, 03:59
Не, не, мнението, че щом нещо е в интернет, значи е публично и незащитено е много погрешно! За пример - много хора създават да речем wallpaper-и и ги предоставят за публично ползване, програмният код на сайтовете е публичен, картинките и всякаквото арт оформление е публично. Съответно всеки може да вземе картинка или програмен код и да си ги преправи и доразвие и каквото си хареса. Това не означава, че оригиналния автор остава в забвение. Когато той държи на труда си, го придружава с някакъв лиценз, т.е. казва условията за ползване и разпространение, които той налага. Има няколко много популярни лицензи, които в своята същност казват: може да се ползва и модифицира от всеки, стига да се указва кой е бил автора на оригиналната идея. Споменах Creative Commons, ще добавя и GPL. Ако някой наруши правата за ползване, авторът се оплаква и си търси справедливостта без да се притеснява (в общия случай...). Всеки автор трябва да си постави условията за ползване и разпространение, 2-3 изречения са, но ти дават морално и легално авторско право.
Иначе моралната страна на въпроса е ясна - постъпката е повече от тъпа и грозна. Права си да се ядосваш и всички споделяме яда ти, но за съжаление, от законова гледна точка май си безсилна.
За в бъдеще всички да имат едно на ум, вие се подсигурете, а, ако въпреки това някой реши да прави такива неща, да си понесе последствията.

sissak
01.04.2010, 09:44
А може ли да дадеш линк към сайта, на който са били качени без твое знание снимките ти.Мисля си една мисла, та искам да проверя.

roza000
01.04.2010, 11:28
А може ли да дадеш линк към сайта, на който са били качени без твое знание снимките ти.Мисля си една мисла, та искам да проверя.

И аз проявявам подобен интерес!

biskvitka_
04.04.2010, 15:03
...На администраторите на сайта беше изпратен мейл с молба да изтрият снимките.Техният отговор беше нещо от рода на:"Вие не губите,а само печелите от качването на тези снимки на нашия сайт"...


Питах съпруга ми, какво може да се предприеме в този случай и той каза, че на собствениците на сайта се изпраща нотариална покана да махнат снимките в определен срок, в противен случай ще бъдат съдени.

Момичета и момчета, не подминавайте с лека ръка такива деяния, който не е бил ограбван, той не знае, какво е усещането.

dushkova
05.04.2010, 11:12
Споделям мнението ти ,че не трябва да позволяваме да ограбват труда ни.Дръж здраво и направи нужното,за да си понесат последствията виновните.Има си закон и трябва да се спазва.Аз съм за принципа и закона.

3axap
06.04.2010, 19:02
Не желая да правя реклама и трафик на сайта. На достатъчно хора вече съм го показвала, че да е ясно, че не си измислям. Надявам се "творецът" да се поправи сам, защото съм сигурна 99,99%, че е част от този форум.

TDK
06.04.2010, 20:33
Захарче, както вече споделих с теб, не си само ти в това положение!

От половин година моите Цветните дами по Муха стоят в страничката на наша съфорумка! И са копирани, заедно със схемите и ушитите гоблени 1:1!
Добре, че бях ваправила грешка и си ги познах по нея!

И продължават да си стоят там, въпреки че тя си призна, че не са нейни, а са моите!


Посъветвайте ме какво да направя? :confused:

moni2111
06.04.2010, 22:01
TDK, предлагам съфорумката да донесе творбите на следващата национална среща:confused:

natkam
12.04.2010, 16:06
много издребнявате

3axap
12.04.2010, 16:29
наткам, благодаря за гениалното включване.

Иначе ще се похваля с развитие на нещата - 3 от 4-те ми снимки от вчера са махнати. Следва последната и основното - линкът към моята страница да изчезнат. Дали ще стане, ще видим.

rebostobg
12.04.2010, 19:03
От половин година моите Цветните дами по Муха стоят в страничката на наша съфорумка! И са копирани, заедно със схемите и ушитите гоблени 1:1!
:confused: Подобни постъпки,наистина са брутални!
Към тези,които постъпват по подобен начин: "След като не можете да се похвалите с ушити гоблени, поне уважавайте труда на хората,които са ги изработили и не нарушавайте правата им на лична собственост!"

dushkova
12.04.2010, 22:22
Значи има напредък:clap::clap::loveglasses:

desi_stoeva
11.05.2010, 22:58
Здравейте всички отново, след дълга пауза от моя страна. Надявам се всичко с вас и семействата ви да е наред и да ви намирам в добро здраве и разположение на духа.
Захарче, разбирам огорчението, но не ми стана ясно, дали произведенията ти са препубликувани с икономическа цел? Ако това не е така, колкото и да се възмущаваш, да пишеш мейли и да изискваш да бъдат премахнати от страницата, не можеш да принудиш администраторите да го направят. За справка - закон за авторското право, чл. 24, ал. 1. На него се позовават всички мастити торент - сайтове, които разпространяват творби на Спилбърг, дето се вика, и не могат да се преборят с тях. На мен ми е известно, че единствено музикантите от Металика са успяли да осъдят сайт за незаконно разпространение на техни песни, при това - след дългогодишен съдебен процес. Затова бих те посъветвала да приемеш случилото се с повече чувство за хумор и с мисълта, че лоша реклама не може да съществува. Поздрави от мен.

mimiko
11.05.2010, 23:08
.... Затова бих те посъветвала да приемеш случилото се с повече чувство за хумор и с мисълта, че лоша реклама не може да съществува. Поздрави от мен.

не съм Захар, но ако не ти се случи лично но теб, няма как да разбереш. Днес попаднах на сайт със снимка на мой гоблен и мога да кажа стана ми гадно, никъде не е казано че не е нейно произведение. Разбирам ако някой прави галерия с гоблени, които харесва, но да слага снимки на оригинала, а не на вече ушит от друг :idea:

desi_stoeva
11.05.2010, 23:50
Повярвай, случвали са ми се далеч по-странни и смущаващи неща, затова съм стигнала и до съответния извод. :oops:

3axap
11.05.2010, 23:58
Деси, благодаря за включването. Не знам доколко сравнението с торент-сайтове е удачно, но моят проблем не беше просто крадната снимка. Всички снимки, които качвам в нета, са с мой знак, който е бил премахнат и вече "новата" снимка е качена. Някак си ми идва в повече това. Ако просто бяха харесали гоблените, защо не си ги оставиха с водния знак?
Нейсе, нагоре май писах, но след усилена кореспонденция (благодаря на teen_f), 3 от 4-те снимки бяха махнати. Защо са оставили четвъртата - гадая и до днес :)

За съжаление mimiko също се е сблъскала с човешката глупост... В чужд албум ли си позна нещата?