PDA

Покажи пълната версия : Олеле, какво обърках?



Bloody_Marry
05.04.2010, 19:47
Здравейте, реших да ушия подарък за едни приятели и много ми хареса "Молитва за дома"... Окомплектовах я по схема, дадена ми от една съфорумка.
Размерите са следните:
Grid Size: 150 W x 180 H
Cloth Count: 18
Design Area: 8,33" W x 10," H ( 106 x 152 stitches )
(В една друга схема размерите са 14 count, 19,23 см х 27,40 см)

Измерих размера на панамата по следния начин:
8,33х2,54 = 22 см (закръглено към по-голямото число)
10х2,54 = 26 см (закръглено към по-голямото число)
Оставям по 5 см отвсякъде за рамкирането, съответно размерите на панамата станаха 32х36 см.

Реших да го шия 1:4, тъй като във форума прочетох, че се шие така.

И започнах... Стигнах до тук и сърцето ми се сви - както и да го гледам и изчислявам, няма как да ми стигне височината на плата!?!
Странно ми е, тъй като широчината е добре, излиза точно така, както съм го измервала. Само височината е различна.
Моля, помогнете ми да разбера къде греша, защото освен, че усещането е доста неприятно, но и смятам и друг път да си комплектовам и да шия от схеми оттук, а не ми се иска пак да се случва така...

Благодаря предварително!

Юра
05.04.2010, 20:07
Според мен грешката е че шиеш 1:4.
Трябва да е 1:1
Аз я ших така макар и на 14 каунт и с кръстчета.

vania.kaimska
05.04.2010, 20:20
Трябвало еда шиеш кръстчета.Едно към четири излиза малко по-голям като размер.Варианта е ако ти стигне панамата за самата молитва да пришиеш отгоре 5 см.за рамкирането то няма да се вижда

sanita
05.04.2010, 20:36
:confused:Ако шиеш 1:4 на нашата неразграфена панама размера на панамата ти трябва да е 43на 50см с включени по 4 см от всички страни за рамкиране.:flowerlove:

leti_at
05.04.2010, 20:39
[QUOTE=Bloody_Marry;353898]Здравейте, реших да ушия подарък за едни приятели и много ми хареса "Молитва за дома"... Окомплектовах я по схема, дадена ми от една съфорумка.
Размерите са следните:
Grid Size: 150 W x 180 H
Cloth Count: 18
Design Area: 8,33" W x 10," H ( 106 x 152 stitches )
(В една друга схема размерите са 14 count, 19,23 см х 27,40 см)

Измерих размера на панамата по следния начин:
8,33х2,54 = 22 см (закръглено към по-голямото число)
10х2,54 = 26 см (закръглено към по-голямото число)
Оставям по 5 см отвсякъде за рамкирането, съответно размерите на панамата станаха 32х36 см.

Реших да го шия 1:4, тъй като във форума прочетох, че се шие така.

И започнах... Стигнах до тук и сърцето ми се сви - както и да го гледам и изчислявам, няма как да ми стигне височината на плата!?!
Странно ми е, тъй като широчината е добре, излиза точно така, както съм го измервала. Само височината е различна.
Моля, помогнете ми да разбера къде греша, защото освен, че усещането е доста неприятно, но и смятам и друг път да си комплектовам и да шия от схеми оттук, а не ми се иска пак да се случва така...

Благодаря предварително![/QUOT

Какво да ти кажа, мила..:(и аз направих същата грешка...Само,че си я хванах чак на 3-тия ред на молитвата,който при мен е най-дълъг :( просто не ми стига разстоянието..Какво броих ...какво мерих..понеже пусках надписа през един сайт за различни шрифтове и май първият път съм му задала една големина, а после друга..Така си ми стои недовършена молитвата...Ако можеш нещо я посъкрати...или я почвай наново (аз поне за себе си избрах второто..ама кога ще е не незнам:( )
Успех ти желая!

jumper
05.04.2010, 20:53
изчисленията на схемата са за аида 18, не за бг панама. ако беше за аида 14 имаше шанс да стане

Bloody_Marry
06.04.2010, 01:44
Явно проблемът е в панамата - шия на бяла неразграфена, най-вероятно българска. Купувала съм я преди около 4 год., така че не помня каква е била. Досега съм шила или готови комплекти, или "събирани" от списания, а и опитът ми не е голям, та не съм наясно с различните видове панама. Още утре ще се опитам да се пообразовам малко повече в тази насока.

Юра, мислех, че ако е 1:1, ще стане твърде малък гоблен. Затова реших да шия 1:4 (а и във форума прочетох, че се шие така). Но сега като гледам какво се получава, си мисля, че ако е 1:4, ще е прекалено голям...
Ако шия 1:1 на бяла неразграфена българска, какъв размер панама ми трябва?

vania.kaimska, благодаря за чудесната идея, но за съжаление платът няма да ми стигне. Засега решавам да го оставя така, ще започна гоблена наново, а този ще го оставя за по-нататък. Може някой ден да ми дойде муза и да измисля как да го преправя. Сега точно нямам време за това. Все още не съм шила кръстчета и понеже се притеснявах как ще се получи, реших да го шия с познатия ми гобленов бод.

sanita, благодаря за съвета! Но това е доста голямо нещо ми се струва. Ще се получи доста "въздух" и май няма да ми хареса. Ако го шия 1:1 какъв ще е размерът на завършения гоблен? Май ще опитам така, само се чудя как ще изглежда готовата работа... Някой шил ли го е 1:1 с гобленов бод на бяла българска?

leti_at, и на мен ми се искаше да сменя шрифта на буквите. Но като за 1-ви път реших да изпълня всичко по схемата, защото не съм майсторка и нямам увереността да импровизирам все още. За съкращаване не ми се мисли - текстът е идеален. Пък и като гледам какво се получава дотук - място за текст има доста. Само трябва да измисля как да "смаля" рамката и ми се струва, че ще се получи. Но засега ще го започна наново, по-нататък ще се опитвам да довърша този.

Благодаря на всички за мненията и обясненията!
:rainbow:

jumper
06.04.2010, 08:56
106 на 152 бода, това са 5,5 квадратчета на 8, това прави 11х16 см, с резервата отстрани 21 на 26 см

Mynki
06.04.2010, 19:21
Аз преди да режа,първо си разграфявам панамата,както си е цяло парче,оставям за подгъване по малко и тогава режа.По бавно става,но до сега не съм имала проблеми.На какъвто и да е каунт,квадратчетата са си все едни и същи.:smokin:

venipetgab
06.04.2010, 20:27
Аз също първо разграфявам панамата и отброявам квадратчетата . На никакви изчислявания не се доверявам, тъй като панамите са с различни размери на нишката, някога почти незабележими, но като се умножат по много квадратчета, може да се получи съществена разлика.

chedenceto
06.04.2010, 21:16
Съжалявам за това, което се е получило. Аз също не се доверявам на никакви размери, когато започвам нещо от нета. Започвам едно броене, едно смятане и така. Но нищо - другият път ще знаеш.
Иначе аз правих молитвата за подарък на едно приятелско семейство. Ших я 1:1 с гобленов бод и стана много нежна и красива. Ако открия снимката ще покажа.
За съжаление не съм снимала готовата молитва, но имам етап от рамката. Става много нежно и красиво. Пробвай, няма да съжаляваш ако я направиш 1:1.

http://i038.radikal.ru/1004/13/c57e3ad5bb16.jpg (http://www.radikal.ru)

3axap
06.04.2010, 21:54
Момичетата нагоре са казали - защо не разграфявате? Тропоска с конец, с изпиращи се моливи и фулмастри, с изветряващи фулмастри, с карфици - много по-лесно е, отколкото да се брои и накрая да стане на принципа - "три пъти режа, а то - все късо :D".
Блъди Мери, защо не донесеш панамата на пловдивската среща, ще поумуваме как да оправим положението :)

Bloody_Marry
09.04.2010, 06:49
Ето това се получава последните 3 дни. Нямам много време за шиене, но гобленчето се шие приятно и става бързо.
Щеше ми се размерът да е малко по-голям (около 20-25 см), но и така изглежда красиво. Нямам търпение да го довърша.
(Цветовете са по мой избор, дано да стане добре)
Що се отнася до разграфяването - все още не зная защо се прави и как става, как се правят изчисленията и т.н.
Захар, благодаря за поканата. Кога са тези срещи и къде?
А и някой дали може да ми каже защо широчината на 1:4 се получи точно така, както я бях изчислила, а височината се оказа недостатъчна? Така и не разбрах...

3axap
09.04.2010, 20:21
Днес теб ли видяхме в Градската с молитвата? :)

Срещата ни ще е в неделя, 13.00ч., в едно заведение в Кичука - "Рандеву" се казва. На много лесно място, близо е до Сточна гара. Събираме се много (и все готини :D ) хора, заповядай, ще помагаме с каквото можем :)

Bloody_Marry
10.04.2010, 09:54
Въй, разконспирирана съм :shhh: (не че се крия много де) Май нямаше друга кукундрелка в градината с игла и панама в ръка :shy2:
Благодаря за поканата, ако ми е възможно, ще дойда.

did_tag
10.04.2010, 12:27
Не си сама............ :gipsy:
И аз като съм само с децата си бода в парка. Даже мислех по едно време да сложа и една шапка за зяпачите........... Като си седна на пеещите фонтани и хем двете следя, сем си бода, хем сейр правя..............:D

katrin004
10.04.2010, 13:18
:D:clap:сладурки

Bloody_Marry
10.04.2010, 16:27
Тъй ами! :thumbup: Що да седим :lookup: и :nose:, като можем да боцкаме?
Жалко, че не сме се засекли досега... На мен на фонтаните не ми е много удобно, че няма пейки с облегалки там, където децата могат да играят... А като ги пусна да се ровят в пясъка на детските площадки, все успявам да сложа някой бод...
Диди, ако не успея за форумска среща, поне с теб можем да си направим една :hello:

Bloody_Marry
13.04.2010, 21:14
Момичета, с нескрита радост показвам готовото "произведение". Завърших го ден след като се роди бебчето, за чието семейство е предназначено, тъкмо навреме да го посрещне вкъщи :D
Надявам се да ви хареса и благодаря отново на всички, които се включиха и ми дадоха съвет.
:flowerlove:

vessito75
13.04.2010, 22:10
Сега ако кажеш,че цялата я уши в Градската идвам и аз утре.Кофички и лопатки за малката,гобленче за мама.Честно аз откакто се оправи времето не мога да бодна нищо.Само вечер ако имам сили.Браво на теб!Хубаво посрещане ще му направите на бебето!:kissyou:

did_tag
14.04.2010, 07:53
Кога успя, та ти в неделя само рамката беше ушила.
Браво на теб, :gipsy:

Bloody_Marry
14.04.2010, 16:55
Весито, заповядай, ще си направим седянка, само слънцето отново да изгрее и съм там... Ще се познаем лесно ;)
Дидка, като гледам с каква скорост шият някои форумки, свят ми се завива, аз съм си направо охлюв в сравнение с вас... Добре че не гоня норма, гладна щях да си умра :D

Frezia
14.04.2010, 19:03
Поздравления за гоблена!:clap:,много е красив.
А сега-малко въпроси-доколкото виждам в крайна сметка си го ушила1:1,така ли е и какви са крайните размери на готовия гоблен.
Освен това искам да те попитам за рамката на молитвата оригиналните цветове от ключа ли използва,защото виждам,че тези за надписа са променени(явно и на теб лилавото не ти се е сторило хармонично за надписа).
И накрая един въпрос към по-опитните гобленарки-ако ушия молитвата на българска панама(22 каунт ако не греша) ,но 1:4 какви ще са размерите на готовия гоблен ориентировъчно.
:kissyou:Благодаря предварително!

jumper
14.04.2010, 21:39
умножаваш дължината и ширината на готовия гоблен 1 към 1 по 2

puxito
14.04.2010, 21:49
1:4 става горе долу 25 на 35 см не казвам с точност че още не е ушита напълно и премерих приблизително-шие се на неразграфена българска панама

puxito
14.04.2010, 21:51
а на кръстчета става 21 на 28 като отстрани оставяш по малко от панаматано заедно с нея са това размерите и става много симпатична-шие се на аида 14

d78152
14.04.2010, 21:56
Извинявам се,че ще питам в чуждата темичка,но няма смисъл да отварям нова,Може ли и аз да попитам нещо,На каква панама ще е по-добре да се ушие на бълг,нераграфена или Аида 14,Аз ще я шия 1/1 но на коя ще е по добре и като размер ще има ли разлика в зависимост от панамата,

jumper
14.04.2010, 21:57
на аида 14 ще трябва да шиеш с кръстчета, на бг панама гобленов бод. разликата в размера ще е почти двойна

Frezia
14.04.2010, 22:54
Благодаря на всички за отзивчивостта.:flowerlove:
За пореден път бях приятно изненадана колко са мили всички съфорумки.Досега винаги когато съм имала въпрос или молба за съвет или схема,съм получавала отговор от няколко от вас.
Желая на всички здраве и благоденствие.:rainbow:

Bloody_Marry
15.04.2010, 02:53
Поздравления за гоблена!:clap:,много е красив.
А сега-малко въпроси-доколкото виждам в крайна сметка си го ушила1:1,така ли е и какви са крайните размери на готовия гоблен.
Освен това искам да те попитам за рамката на молитвата оригиналните цветове от ключа ли използва,защото виждам,че тези за надписа са променени(явно и на теб лилавото не ти се е сторило хармонично за надписа).
И накрая един въпрос към по-опитните гобленарки-ако ушия молитвата на българска панама(22 каунт ако не греша) ,но 1:4 какви ще са размерите на готовия гоблен ориентировъчно.
:kissyou:Благодаря предварително!

Благодаря!
Да, уших го 1:1 на българска бяла панама (22 каунт, както ме информираха съфорумките) и не съжалявам, защото това, което шиех 1:4 стана доста голямо и надали щеше да ми хареса - щеше да се получи твърде много "въздух" и няма да стои добре (според мен). Вероятно ако се шие на Аида 14 ще стане идеалният размер - нито малко, нито голямо. Готов размер в момента не мога да измеря, че го дадох за рамкиране, в петък ще го напиша.
Цветовете си ги подбрах сама от конците, които имах в момента, не за друго, а защото една вечер реших да го започна и нямах търпение да чакам до другия ден :) 3-4 дена се рових да търся най-подходящия вариант за подарък и след като изгледах найсестотин броя бебешки мотиви, ми попадна тази красота и реших, че ТО ще е :) Та така... Рамката оставих в кафявата гама, защото прилича на стар пергамент, надписът е в тъмно синьо, Мадоната е в жълто, ореолите и кръста на Библията са златно ламе, а Библията е в тъмно зелено. Ако решиш, ще погледна номерата на конците и ще ти ги изпратя.
:rainbow:

doris
15.04.2010, 09:34
Сега ако кажеш,че цялата я уши в Градската идвам и аз утре.Кофички и лопатки за малката,гобленче за мама.Честно аз откакто се оправи времето не мога да бодна нищо.Само вечер ако имам сили.Браво на теб!Хубаво посрещане ще му направите на бебето!:kissyou:

:idea: Е , не ! Вече ще искам снимка от тази "гледка в парка"! :D Като знам РАЗМЕРА на гоблена, Веси ,ще ти трябват две пейки- едната за схемата и конците и другата за теб!:idea::kissyou:

doris
15.04.2010, 09:38
Момичета, с нескрита радост показвам готовото "произведение". Завърших го ден след като се роди бебчето, за чието семейство е предназначено, тъкмо навреме да го посрещне вкъщи :D
Надявам се да ви хареса и благодаря отново на всички, които се включиха и ми дадоха съвет.
:flowerlove:

Поздравления за успешното завършване на "молитвата" :clap:
Новите собственици със сигурност много ще и се зарадват!:clap::kissyou:

Bloody_Marry
16.04.2010, 20:52
Топла-топла :)
Обаче толкова бързах да я подаря, че забравих да я измеря, много съм :uhhhh:
Но приятелите живеят близо, така че когато имам сгода ще помоля да ми я дадат обратно, за да поправя грешката...

Marieta_
16.04.2010, 21:19
Чудесен подарък си направила за приятелите си:clap:

Bloody_Marry
18.04.2010, 12:22
Благодаря ви за хубавите думи, много сте мили, момичета!
Толкова ми харесва текста на тази молитва, че ми се иска във всеки дом да я има. Планувала съм да я ушия поне за 2 братовчедки, дано не ми омръзне :confused:.
Решила съм да си направя и мой вариант, въртят ми се в главата сума ти идеи, ама с изпълнението ще видим как ще стане, че още съм :bunny:

Doris, само да се оправи времето и да оздравеем с дечурлигата (нападна ни някакъв гадничък вирус тия дни), пак хукваме към парка, който иска да се присъедини е добре дошъл! Фотоапаратът е винаги с мен, така че специално за теб ще накарам някой да щракне! :greeneye:
Vessi , кофички и лопатки - бол, взимай дятето и "Балеринката" и идвай на "Големите люлки" (детската площадка до Сентрал Парк), само слънцето да светне и сме там. :rainbow: