PDA

Покажи пълната версия : Скъпи ли са готовите комплектовки?



радея
30.04.2010, 14:08
Здравейте. До сега съм шила два гоблена на Милена стил, но така като гледам тук, май повече си търсите схеми от интернет и сами си набавяте необходимите материали. Имате ли наблюдения кое излиза по-евтино - да се купи готов комплект, или човек сам да си събере нещата?

tsvety
30.04.2010, 14:55
Търсените схеми от нета са основно на гоблени, които не могат да бъдат купени тук, а например само поръчани в сайтове като Ибей, амазон и т.н.
Иначе вероятно всеки, който е ушил няколко гоблена има останали МНОГО конци, които или може да използва за други гоблени (т.е. да си намери само схема) или да не ги прави нищо. Аз например след 6 купени комплектовки имах почти всички конци, за да си ушия пет други гоблена, само трябваще да си купя около 10-15 чилета (и то български, защото такива ми бяха комплектовките) и разбира се- панама

rostso
30.04.2010, 15:07
Ако има от къде, най-добре е да купиш готова комплектовка. Излиза по-евтино. За някой цветове в гоблените има по десетина бода и излиза скъпичко да си купиш цяло чиле. Но ако няма как да си намериш готова комплектовка, скъпо или не - ще трябва сама да си комплектоваш избраният гоблен.

bop_bop_mara
30.04.2010, 15:20
Ако имаш откъде да купуваш конци на метър, макар и цената на 8 единични метра да е повече от цената на едно чиле, определено комплектоването сама излиза най-евтино, особено точно за гоблени, при които има цветове с по малко бодчета.

Navara
30.04.2010, 17:00
А аз бих добавила , че и като си събираш сама конците за окомплектовка , можеш да прецениш ако някой от тях не ти допада и да го смениш - имала съм случаи на големи разочарования от цветовете , подбрани в картонените кутии,които не можеш да видиш докато не ги купиш.

tdm13
30.04.2010, 19:36
Сама да си правя комплектовките ми идва много по-евтино.Конците,които ми остават оплзотворявам за други гоблени.Имам възможност да си правя и собствен подбор на цветовете и марките конци.Освен това имам възможност да свалям схеми от интернет на оригиналните производители,което си е предимство пред копията им,иползвани в различните марки комплектовки.От много време изобщо не използвам готови комплекти след няколко разочарования.
А благодарение на този форум можеш да се усъвършенстваш светлинни години напред относно схеми,конци,фирми-производители,техника на шиене и много други неща.

mimchi_75
30.04.2010, 23:12
ДА комплектоваш един хубав гоблен или да си го купиш излиза доли-горе на една цена, нос тази разлика , че можеш да го комплектоваш малко по малко , а за да го купиш трябва да си дадеш парите наведнъж- говоря за хубав и красив гоблен-към 100 лв.примерно:confused:

galina_iv
01.05.2010, 00:22
Ами закупен гоблен за 75 лв преброих 52 цели чилета и още 35 цвята с най-различни дължини,което ще рече евтино .
Преброявала съм 16чилета за цена 40 лв-скъпо.И давата с ДМЦ конци.
Така че всичко е до фирма и т.н.
И в оргинални комплектовки и в тези от форума съм имала издънки.
Така че гаранция няма относно крайния резултат,но не това е въпросът.
Май основната причина за самостоятелния подбор остава личен вкус и разнообразието на гоблени,а не финансите по мое наблюдение.
:confused:

3axap
01.05.2010, 02:17
Не всички от схемите се предлагат като готови комплектовки, така че и това е мотив да се справяш сам.

leti_at
01.05.2010, 11:10
Аз също предпочитам да комплектовам сама, защото си купувам конци ДМС и знам ,че наистина шия с такива.Някой фирми пишат,че гобленът е окомплектован с ДМС, ала ако ти свърши някой цвят и отидеш да го търсиш се оказва...че ДМС нямат такъв цвят в гамата си...
На мен ми се е случвало да не ми стигне конец от готови комплектовки..и тогава какво правим? А като си купувам аз конците,знам номера и просто си набавям още едно чиленце и готово..Има и нещо друго..Като шиеш само с една марка конци и си купуваш чилета за различни гоблени,те ти остават и в един момент си събрал доооста.При нов гоблен просто допълваш това,което нямаш...Това са моите аргументи:kissyou:

радея
02.05.2010, 17:08
Благодаря ви, наистина аз нямам почти никакъв опит, но ми се струва, че е по-добре сам да си събереш нещата, но за човек, който не е много в час с различните марки конци, панами и т.н., май е по-добре да си го вземе наготово.

BIBETO
02.05.2010, 19:15
Относително е! Ако имаш достатъчно голям запас от конци и знаеш кой точно кой номар е и ти остава само да си докупиш няколко цвята - то собствената комплектовка излиза със сигурност по-евтино. Даже и да използуваш новозакупените само за няколко единични бода, пак по си заслужава- остават ти и все ще ти влязат в работа и друг път. Ако обаче имаш няколко чиленца, а аз познавам хора, които и не знаят какво точно имат - то по-добре седни, сметни, прецени и си купи готовата комплектовка, въпреки, че е доста по-трудно да дадеш наведнъж една по-сериозна сума. Аз лично предпочитам да си окомплектовам сама гоблените - мога и цветови комбинации да си правя по мой вкус, а и с течение на времето вече разполагам с един доста голям набор от ДМС-конци и ми излиза доста по-евтино. Пък и панамата си я купуваш не на парче, а на метър, което също е по-евтино.

bop_bop_mara
03.05.2010, 00:30
Благодаря ви, наистина аз нямам почти никакъв опит, но ми се струва, че е по-добре сам да си събереш нещата, но за човек, който не е много в час с различните марки конци, панами и т.н., май е по-добре да си го вземе наготово.

Е то и така не е задължително да станеш в час с конците и панамите :) За такива неща можеш да четеш и питаш тук, така по-лесно ще дойдеш в час ;) Според мен, както е казала Бибето, направи сравнителна сметка (особено ако имаш възможност да си купуваш DMC на метър) и така ще прецениш.
Всъщност, независимо от това дали комплектоваш сама или купуваш готово, най-важното умение (след самото бродиране) е да подбираш хубавите и качествено разработени гоблени и да преценяш кои модели не си струват. Стискаме ти палци :)

радея
08.05.2010, 22:32
Вече май избрах как ще я карам. Разрових се оня ден по тавана и мазето и изнамерих сигурно стотина списания с български шевици, схеми за покривки, възглавнички, тишлайфери, гоблени и гобленчета... говоря за разни списания от 1983 до ок. 2005 и няма да намеря мира, докато не ги направя всички читави...
Само скенер да имах... не знам ако снимам схемите с фотоапарат и ги кача дали ще са четливи? :bunny: