PDA

Покажи пълната версия : Как да премахна следите от молив???



Freeky
09.05.2010, 11:42
Изпрах си един от завършените ми гоблени, но молива с който съм разчертавала не иска да излезе и на места прозира (не много, но аз си го виждам и ме дразни). Оставих гоблена известно време да кисне, но нямаше ефект. Случвало ли ви се е такова нещо? Досега съм нямала притеснения, понеже смятах че молива най-лесно би се изпрал... Моля ви за съвет как да го премахна :rezando:

кроти
09.05.2010, 13:27
Сложи малко Виниш, ще се изпере.
Явно си използвала твърд молив. По-добре използвай молив от 2В нагоре, колкото по-мек е молива, толкова по-лесно се изпира.

3axap
11.05.2010, 00:19
Изпери го още веднъж - с хладка вода, търкайки леко със сапун.
И аз съм имала такива случаи - като мине през повторната баня, се оправя.

Ирка88
11.05.2010, 08:37
Послушай Захарчето - и дано да свърши работа. Аз преди време така си разчертах панамата /беше от френската-силно колосана/, че после ми се наложи да шия фон отстрани - нищо не помогна при мен! Дано молива да не ти е бил като моя, доколкото разбирам ти прозира под ушитото? :(а в бъдеще използвай маркер за панама - има изчезващ от въздух и изчезващ при пране!/пробвала съм и е супер!/ УСПЕХ!

cecunka
11.05.2010, 08:55
Има сапун срещу петна, пробвай с такъв, ако не намериш пробвай със сапун Дуру.

mimiko
11.05.2010, 09:24
Не искам да съм черногледа, дано всичко се оправи, но да кажа и моя опит с най- обикновен молив
1. пране със сапун против петна
2. вениш
3. химическо чистене- избледняване на молива, малко но се вижда
4. от снощи е намазан с гел на Apta
остава да пробвам последно, метода на баба за проблемни петна - натъркване със сапун и се остава на слънце:idea:

desimitkov
11.05.2010, 22:41
При последния ми се случи същото:idea: накрая се ядосах и просто търках :hehe:без да ме е еня мачка ли се или не с течен Рекс за цветно пране/е не бях като центофуга 1200 оборота но за гоблен си беше яко търкане/ капнах малко омекотител в последната вода и го проснах, жива вода, върху една хавлия на слънце, после влажен го гладих и така загубих време да ушия още половин гобленче но стана:gipsy: Дано да се оправи:kissyou:

3axap
11.05.2010, 23:04
С абсолютно всичките си гоблени се отнасям така грубо, Деси, винаги голямо търкане пада. Първо със сапун, после търкам и самите краища на гоблена един в друг. Досега никой не ме е изненадвал неприятно :D

ivanichka
12.05.2010, 09:51
И аз имам злополучни опити с молив, който не ми се изпра... Дори съм зарязала гоблена към момента, ако реша да го слагам в рамка може би ще го мъча пак. Но все пак ще ви следя за изпитан метод.
Моят опит беше търкане със сапун няколко пъти, а самия молв го търках дори с четка за зъби :shy2: и не се маха и това е :(
http://images21.snimka.bg/004100672-special.jpg (http://ivanichka.snimka.bg/tapestries/gobleni.99116.4100672)
И освен отстрани и през средата прозира една линия :(

did_tag
12.05.2010, 10:32
Явно си използвала твърд молив. По-добре използвай молив от 2В нагоре, колкото по-мек е молива, толкова по-лесно се изпира.


Съвет, след лична проба - никакъв молив - и аз преди време четох нещо за 2В и нагоре и разчертах, после на 1/16 от гоблена прочетох, че не се пере и реших да пробвам докато е време - на ръка, с ариел, с вениш и 2 пъти на пералня - резултат светло синьото стана по светло, молива на моменти личи................... Гоблена така си стой на 1/16................

Jully
12.05.2010, 11:22
Нека и аз да споделя моя опит. Бях разграфила на места едно гобленче с жълт флумастер. Бяха ми казали, че се изпира, но може и да не съм улучила флумастрите. След първото изпиране ужас, нищо не се изпра. Киснах го в прах, пак нищо и накрая Вениш-а свърши работата.

Freeky
12.05.2010, 12:01
:D ами и на мен ще ми се наложи да търкам ЯКО
Ако не стане както каза Захар, ще го изпера с Вениш-а. Дано да стане!
Did_tag добре че каза за молива B2, че аз вчера си купих и смятах вече с такъв да разчертавам.
Ivanichka и при мен по същия начин ми прозира както при твоя гоблен. И аз търках там, където няма шито с четка, но само малко избеля. :(
Благодаря и на останалите за съветите, ще са ми от полза!!! :)
Ще докладвам какво съм направила и кой метод има най-добър ефек. ;)

dushkova
12.05.2010, 13:35
Аз ,за да поправя когато разчертавам,изтривам с мека бяла гума и чертая с тънък пиромолив.:loveglasses: Изпирам с търкане и сапун,дори с нокътчетата на палците,но не чертая" жестоко" и търкането е малко. Преди прането опитай с гумата и после пери,а и повтори прането..:DУспех!Няма да се дадеш на един молив,я.:kissyou:

Freeky
16.05.2010, 14:01
Момичета, току що си изпрах отново гоблена. И с Вениш и със сапун Дуру търках, но все още си личи молива. :( Не знам вече какво да правя, наистина не съм си представяла, че ще имам такъв проблем с молив...то химикал да беше щеше да се изпере :evil: Хайде този гоблен както и да е - може и да не си личи чак толкова като изсъхне, обаче повече се притеснявам за Дименшъна, който шия в момента. И него го разчертах с молив, а нямам да шия навсякъде и доста големи участъци остават празни... Как ще го изчистя тоя молив??? Акъла ми него побира :cry:

Nev
16.05.2010, 14:35
Лелее с какъв молив си разчертавала? На мен винаги ми се изпират, с бебешки сапун.

tsvety
16.05.2010, 14:49
Аз пък не разбирам, защо масово се чертае с обикновени моливи и химикали :( Още като дете, като зацапах някоя дреха в училище с химикал или дори молив, знаех че не се изпира по какъвто и да е начин :(

Иначе петно върху бял плат, далеч от шарка (т.е празни полета на бяла панама) , може да се свали с белина, но ако попадне на шарка, ще я извади и нея.