PDA

Покажи пълната версия : Bella Italia-вкуснотийки от полуострова



anna77
24.02.2006, 15:08
Била съм в Италия повече от 10 години, че даже и една година студентка (но се отказах).

В тази тема ще ви предложа всичко, което ни е очаровало мен и моето семейство от тяхната кухня.

Ако някои има някакви въпроси относно тяхната кухня или иска превод от италиански на български - на ваше разположение съм.

Дано ви харесат моите предложения. :idea:

За да ви зарибя почвам с нещо сладичко:

СЛАДКИ С КОКОСОВ ОРЕХ (КОКОСОВИ СТЪРГОТИНИ)

Продукти:
300 г захар
300 г кокосови стърготини
1 ванилия
настърганата кора на 1 лимон
няколко капки лимонов сок
4 белтъка
2 суп.л. брашно
масло и брашно за тавичката за печене

Приготвяне:
Белтъците се разбиват на сняг с няколко капки лимонов сок и се прибавят постепенно към сместа от другите продукти, които се размесват постепенно. Трябва да се получи хомогенно тесто за сладки. Така приготвеното тесто се оставя 30 мин., покрито с кърпа. След това се оформят топчици, които се изпичат в намазнена с масло и поръсена с брашно тавчика. Пекат се до порозовяване.

anna77
24.02.2006, 15:23
Винаги като малка съм се чудела как правят прословутия си крем, на който мирише във всички техни "пастичерие" или казано на български сладкарници. :?
Светнаха ме чак като станах студентка и бях на остров Сардиния. Малко не повярвах тогава на домакинята, докато го приготвяше пред очите ми ... докато в стаята не се разнесе така познатия ми аромат :shock:

Опитайте и вие :!:

ИТАЛИАНСКИ СЛАДКАРСКИ КРЕМ

Продукти:
3 жълтъка
3 суп.л. захар
3 суп.л. брашно
1/2 л. прясно мляко
1 обелена като ябълка кора на лимон (!!! много е важно да се обели лимона бавно, като се стараете да е спираловидно и непрекъснато, защото накрая се вади и зхвърля от крема!!!)
2 ванилии

Приготвяне:
Разбиваме хубаво жълтъците със захарта, след което прибавяме брашното при непрекъснато бъркане. Полека изсипваме прясното мляко на струйка, прибавяме ванилията и кората на лимона. Слагаме на бавен огън при непрекъснато бъркане, за да не се образува коричка отгоре. Слагаме в купички в хладилника или използваме крема за торта.

N.B. !!! Специфичното на този крем е, че се бърка непрекъснато - както по време на приготвянето му, така и на огъня. Затова ви съветвам преди да започнете приготвянето му, да изключите всякакъв вид телефони, както и друг вид работа "по между приготвянето" :D (за половин час нищо няма да ви стане, ако не ви открият :P ). Пригответе си предварително всички продукти в точното количество в купички и каничка (за прясното мляко), както и съда, в който ще го варите (за ваше улеснение можете да ползвате един и същи съд).

pep-4o
24.02.2006, 15:37
Имам въпрос - с какво се бърка - миксер; миксер и дървена лъжица. Или :? :? Нали има значение някога бъркането

anna77
24.02.2006, 15:41
Аз лично винаги с миксер. Само че докато ги бия в началото е на по-висока степен (примерно 2 или 3), като тръгна да сипвам нещо минавам на най-ниската степен, а на котлона като мина - бъркам с дървена лъжица. :wink:

:lady:

natalyna
24.02.2006, 15:56
Срахотно! :thumbup: Много благодаря за рецептите - веднага ги записвам! :rezando: Супер идея, защото обожавам средиземноморска кухня! :idea:

Поздрав! :flower:

michel
24.02.2006, 16:35
Веднага ги записвам рецептите! Благодаря!
Дори, веднага щом заспи малката, ще направя кокоските!

svetly_
24.02.2006, 18:10
Защо спагетите са на номера?
И какво значение имат номерата?
В къщи имам два пакета спагети с различни номера и се чудя защо?

anna77
27.02.2006, 13:47
:hello: Svetly :!:

А какво ще кажеш, миличка, за разновидностите на така наречените у нас макарони??? То не са мидички, охлювчета, спиралки, звездички, къси макарони, навити макарони, дълги макарони, ушички, пеперудки, пръстенчета, перлички, тръбички и какво ли още не (че даже думи за превод не ми стигат) :D :D :D

В отговор на твоя въпрос ще кажа, че по принцип номерът на истинските спагети е 5. Под номер едно се наричат "спагетини" (или в превод малки спагети), под номер три им викат "вермичелини" (или в превод малки червейчета) и т.н. та чак до номер 19.
Всеки номер си има специално предназначение в тяхната кухня - т.е. кой номер точно с кой сос върви. Но "Бай Ганьо" като си е свикнал с един единствен размер, само него яде :D Такъв беше и нашия случай. Баща ми твърдеше, че тези малките щял да ги глътне да се задави :D , а пък големите не може ли да му влизат нормално в устата :D !
За всеки случай мое лично мнение е, че е всичко въпрос на вкус. Вкъщи лично ползвам номер 5 и ги варя по вкус на мъжа ми, че аз ги обичам по-несварени (както ги ядат и те), но мъжа ми ме обвинява, че пестя ток по-скоро отколкото да ги сваря хубаво :shock: .

:lady:

sladka hapka
27.02.2006, 14:21
Ани, а как се използва сладкарският крем. То ясно, че може да се яде с лъжицата от тенджерата (това сигурно и ще стане), ама иначе става ли за пълнеж на торти, например?

Зори
27.02.2006, 14:25
Здравейте,
аз също си харесах рецептите и непременно ще ги пробвам една по една, както и всички останали, които ще побликувате. за съжаление аз тук не мога да се отчета със нещо впечатляващо, защото моят мъж не си пада много по макаронените манджи, но пък аз съм фен и ще си угодя :D .
Сигурно сте го виждали, но ще ви пусна линк към доста цитирания тук руски сайт, където има доста от макаронените изделия на италиянците с наименованията им, както и рецептички към тях.

http://kuking.net/10_195.htm

anna77
27.02.2006, 14:46
:hello: Sladka Hapka :!:

ШЪ ТЪ СХРУСКЪМ НЪ ЗЪКУСКЪ!!! :D

Миличка, да ти имам сладкото прякорче!
По принцип този крем съм го яла в един вид италиански еклери, чието име в момента ми бяга упорито :? , но ... ще се сетя и ще ви го напиша :yes: и в тарталети, пълнени с този крем и отгоре плодове.
Яла съм торти, но в тях сякаш има и още нещо към този крем - нещо от рода на ликьор или ром (но не ми казаха какво е :(). Ако разбера какво е, ще ви пиша.
Лично аз не съм го слагала в торти. Опитай го на вкус и ако го "притуриш" към някоя тортичка, сподели опита си после. Чакаме да пишеш! :wink:

:lady:

michel
27.02.2006, 17:12
Както казах, веднага направих кокоските и станаха страхотни, даже детенцето ми ги одобри, а тя не харесва нищо сладко. В карая на тази седмица ще пробвам да направя крема и да напълня еклери с него, пък може и тараталети с плодове, много ми допадна идеята.

pep-4o
27.02.2006, 17:32
ох, на този крем и аз му хвърлих око, но ще го направя в неделя, като почивам на еклери. :? пък който иска да яде :!:

sladka hapka
27.02.2006, 23:28
:По принцип този крем съм го яла в един вид италиански еклери, чието име в момента ми бяга упорито :? , но ... ще се сетя и ще ви го напиша :
:lady:
Канолли!!!

Пане така им викаха в Little Italy в Бостън. Ама какъв вкус - мамма миа! В италия, интересно, не съм попадала на такива еклери. Ама то стига ли ти място в корема и за еклери...ЕЕеееееееех, Ани, хвърли ме в едни стари спомени. Мням-мням...
(връщам се да чета по темата и да слюноотделям)

anna77
28.02.2006, 12:20
Сладка Хапка,
И ти ме върна много приятно назад във времето. Бяхме с мама и татко на о-в Сицилия в селце с името Модика близо до град с името Рагуза. По ирония на съдбата живеехме в апртаментче над частна сладкарница: направо лошо да ти стане. :cry:
В тази връзка се сетих как се казват прословутите им еклери, за които обаче за съжаление нямам рецепта. Казваха се "profitterolo" и ... още ми текат лигите !!! :idea:

:lady:

galina_vasi
28.02.2006, 17:27
Privet!
Nikoga ne sam bila v Italy :( no ot tova, koeto sam opitvala po Italianski restoranti ili sam si gotvila sama po ne znam kolko avtentichni rezepti, mislja che sam fen na italianskata kyxnja i che tja mi e pochti tochno (samo malko mi e pre-parfjumirana s Bazilikym napr.) po vkysa.A inache obojavam testenite izdelija- koito i tam sa na pochit, nali? :)
Zatova- blagodarja za interesnite rezepti!
Pochvam da gi probvam postepenno!

sladka hapka
28.02.2006, 21:49
http://static.flickr.com/15/21348149_71e7a84828_m.jpg
Ето профитерол
http://ec1.images-amazon.com/images/P/B0000DIAUV.16._SCLZZZZZZZ_SS260_.jpg
и каноли

anna77
02.03.2006, 16:00
Скъпи приятели, докато се ровех из интернет сайтовете за рецепти се оказа, че рецептата дето съм ви пуснала за "СЛАДКАРСКИЯ КРЕМ" е наистина същия крем, с който се пълнят тези ПРОФИТЕРОЛИ (които като начин на приготвяне са си чисти еклери :D )! А този сладкарски крем е с италианското име "КРЕМА ПАСТИЧЕРА" (в буквален превод наистина означава "сладкарски крем")!
Така че грабвайте рецептата за еклери на Джема с заглавие "Еклери", пълнете ги с кремчето и заливайте със следната заливка:

ШОКОЛАДОВА ЗАЛИВКА ЗА ПРОФИТЕРОЛИ

Продукти:
80 г шоколад фондан
2 жълтъка
захар
1 суп.л. брашно
100 мл. прясно мляко
1/2 л сметана (подсладена или от спрей)

Приготвяне: Разтопете шоколада в млякото. Прибавете захар на вкус и брашното. Махнете от огъня и добавете жълтъците като бъркате енергично. Като изстине, залейте еклерите.

anna77
02.03.2006, 16:07
Сладкарския крем, който ви предложих, влиза и в следната рецепта пак за италиански еклерчета тип "профитероли" :oops:

"ПРОФИТЕРОЛИ" - 2-РИ ВИД

Продукти:
25 еклера
800 мл сметана за разбиване
пудра захар
150 г шоколад фондан
250 г сладкарски крем

Приготвяне: Разбийте сметаната и я подсладете на вкус с пудрата захар. Отделете малко от нея, а с другата част напълнете еклерите. Разтопете на водна баня шоколада и прибавете към него остатъка от сметаната и сладкарския крем. Потопете всеки еклер в тази смес и ги поставете върху чиния за сервиране. Сложете в хладилник за малко да се охладят и сервирайте!

Аз нямам цифрово апаратче! :cry: Който прави нещо, да снима и да прикачва! :wink:

anna77
02.03.2006, 16:29
Понеже наближават толкова почивни дни, реших да ви създам малко работа в кухнята, ама за кратко :wink: !
Спретнете едни спагетки за мъжа ви (а може и само за вас си :) ).

За спагетите ще ви пиша само сосовете, а всеки да ги вари на вкус (т.е. колкото минути прецени сам). Ще добавя, че аз лично никога не ги мия със студена вода след като ги сваря, а само ги цедя. Варя ги в пълна тенджера с вода с 1 с.л. сол и 1 с.л. олио или зехтин.

СПАГЕТИ АЛА КАРБОНАРА
Продукти:
2-3 суп.л. зехтин
150 г пушен бекон (да има и малко сланинка по него)
30 г пекорино (вид италиански кашкавал от овца с особен мирис и вкус - не всеки го харесва; може и обикновен кашкавал-целта не е да се затормозяваме)
2 яйца
сол и черен пипер

Приготвяне: Запържете нарязания на кубчета бекон в незагарящ тиган на бавен огън, докато не се разтопи сланинката му. Разбийте хубаво яйцата и прибавете кашкавала, накрая добавете обилно смлян черен пипер. Сварете спагетите и отцедете водата от тенджерата. В същата тенджера върху спагетите изсипете запържения бекон, а след това и яйчната смес като бъркате енергично. Сервирайте веднага!

pep-4o
02.03.2006, 16:35
Спретнете едни спагетки за мъжа ви (а може и само за вас си :) ).

Е, аз съм от вторите, и ще си направя. Никой друг у нас не иска да яде спагети :cry:

anna77
02.03.2006, 17:30
Докато издирвах исторически данни по следващата рецепта се изумих :shock: да разбера, че сосът (или "рагу" както му казват италианците, а напоследък все по-често и ние) наречен "БОЛОНЕЗЕ" (защото официалната му рецепта е записана и произлиза от град Болоня) се готви не толкова със спагети, както е известно в цял свят, а с всичко останало, но не и със спагети :shock: :?
Авторът предлага този сос да се използва като добавка към талиателе (хем ще опитате нещо по-различно) или към лазаня.
Ето ви рецептата (пък към какво ще сложите соса си е лично ваша работа :smokin: ).

РАГУ БОЛОНЕЗЕ

Продукти за 12 човека:
500 гр кайма от говеждо месо
500 гр кайма от свинско
100 гр моркови
100 гр кервиз (само дръжките)
10 гр лук
400 гр доматен сос тип "салца" (колкото по-гъст, толкова по-добре) или белени домати
1/2 в.ч. бяло или червено вино (според мен с червеното става по-хубав)
25 мл зехтин "екстра върджин"

Приготвяне: Нарежете зеленчуците наситно и ги запържете леко на бавен огън в тиган с д=24-26 см, добавете каймите и запържете 5-10 мин на по-силен огън, разбърквайки непрекъснато. Когато започне да се зачервява добавете доматения сос, 2 в.ч. топла вода, виното и оставете похлупено за около 1 час и половина на много бавен огън да къкри. Отхлупете и оставете да доизври водата, ако все още има такава и сервирайте!


Приготвяне: