PDA

Покажи пълната версия : ГСБОП затваря сайт за безплатно четене на книги



tsvety
22.06.2010, 22:51
Така де, откъде на къде детето ви (или вие) ще четете Вазов или Ботев или друг БГ или чуждестранен автор, който може и да е съвременен или да е писал преди 100 години, без вие да се бръкнете по-дълбочко?!

Можете да изтеглите библиотеката от тук http://www.seedpeer.com/details/2783547/Static-version-of-chitanka.info-as-of-2010-05-24.html

или

http://thepiratebay.org/torrent/5642424/Static_version_of_chitanka.info_as_of_2010-05-24.

Сайтът беше съвършено безплатен, нито реклами, нито СМС , нищо, освен книги. Даже издания, които няма да намерите на хартия. Медиите пишат, че са арестувани шестима "престъпници", предоставяли книгите безплатно....
:uhhhh::uhhhh::uhhhh::uhhhh::uhhhh:

Ако Маргините или пък примерно тоя Галев се занимаваха с книги, да са ги осъдили досега, обаче виждаме кои са най-големите престъпници в държавата...

teen_f
23.06.2010, 09:34
Има една приказка "Покрай мокрото гори и сухото".Има много сайтове за безплатни книги,където се предлагат творби точно на писатели като Ботев и Вазов,които са починали преди 100,че и повече години.Тогава на никого правата не са нарушени.И съответно тези сайтове не са проблем за ГСБОП.Но сайтът,за който става дума публикува нови произведения и съответно авторите си търсят правата.Аз също обичам да чета и то много.Теглила съм много пъти книги от интернет.Но в един момент се замислих,че човекът чиято книга тегля,губи от това.
Ако един твой гоблен бъде откраднат как ще се почувстваш? Ето така се чувстват и авторите.
А решението на проблема е толкова просто:държавата може да направи сайт,безплатен,където да се качат книги.Това няма да коства нищо,а в същото време ще имаме достъп до ценни произведения....и ГСБОП няма да търси кой сайт още да закрие.Как във всички "бели"страни има такива сайтове,спонсорирани от държавата или някой университет,а тук няма?Как в чужбина при средна заплата 2000лв. книгите струват 5-10лв.,а при нас със средна заплата 500лв.(за страната) книгите струват 10-15лв.?
Още от много книги ще се лишим tsvety и още много нелегални сайтове ще се закрият....

roza000
23.06.2010, 11:50
Има една приказка "Покрай мокрото гори и сухото".Има много сайтове за безплатни книги,където се предлагат творби точно на писатели като Ботев и Вазов,които са починали преди 100,че и повече години.Тогава на никого правата не са нарушени.ще се закрият...
Нарушават се правата на издателствата, които пускат в продажба книги с произведенията на тези автори. Просто не могат да си продадат продукцията.Но, според мен такива сайтове са полезни,след като цените на книгите са толкова високи.А, пък и децата вече не държат книги в ръце, а ги четат по компютъра. Това не е правилно,според мен, но времената се менят и нравите също.

velly17
23.06.2010, 11:56
Има хора, които не могат да си позволяват да си купуват книги, но обичат да четат. Аз например сто пъти предпочитам да държа книгата в ръцете си и да я чета, отколкото да се настаня на стола и да се взирам в монитора. Съгласна съм с teen_f, държавата може да направи нещо по въпроса. И пак казвам, че който има възможност да си закупи книгата, много по-приятно е да я държиш в ръце и да четеш, така че надали всеки чете в интернет.

kaliakra2002
08.07.2010, 12:06
Е, аз също обичам, но не мога да си позволя както някога- да купувам когато ми душа поиска- дори да се лиша от нещо. Съгласна съм, че се нарушават авторски права, но и те са със давнос-май 50г. А доктор Спок-където и да е - няма да ми се разсърди, че съм му изтеглила книгата- можах да дам пари само за книгата на д-р Михов- другата трябваше да я дръпна. Та така си гледам детето.

ANIMONI
08.07.2010, 12:17
Съгласна съм със всички ви-българинът трудно отделя пари за книги,а онлайн книгите са вариант,който не е за пренебрегване.От това пък губят издателства и автори.Мен лично не ме касае,защото моят мъж ми беше изтеглил всичко на Карл Май/знае че харесвам приключенски и кримита/,но не съм прочела и ред-макар и нездравословно единствената поза в която чета е легнала и не мога да си представя че ще вперя поглед в монитора с часове.

dushkova
08.07.2010, 14:26
Аз съм съгласна,че се нарушават правата на някой,но народът го е казал:" Сиромах човек-жив дявол."Казвали са ми ,че в Канада книги има в превозните средства на града. Вземеш, четеш си ,ако ти хареса си я вземаш ,после си я връщаш и т. н. Те да не са по- глупави от нас.,защото досегът с книгата е едно, а от екрана -друго .Това общуване е като ласката ,като докосването.Само че все по-малко можем да отделим пари да си купим книгата,която искаме и така бавно и сигурно се лишаваме от ласките и емоциите и обедняваме откъм чувственост и отзивчивост.Ставаме бездушни и ми е болно,че младото поколение все по-малко взема книгата в ръцете си.А дали ще стои повече време пред монитора ,за да чете?......Виж някоя от игрите -може ,но за четиво :?:"За всеки влак си има пътници" и ми се струва, че и тук много хора се лишиха да си четат книгите. Не е честно!

tsvety
08.07.2010, 19:00
Родителите така си гледат децата. Днес един от учениците ми (в школа, не в прословутото "даскало" убедено ми вика "четенето е смърт"). Понеже е малък и няма как сам да е наясно с нещата, го' питам защо в белите страни правят електронни таблети за четене на книги и списания, а той чак не можеше да повярва. Друг негов лаф , пак от днес "учените са тъпи" - защото измисляли разни неща, които сами си учели...
Само че след като родителят ми казва "ама аз какво да го правя, да му се карам ли?" - еми аз ли да се карам. Затова образованието струва не 5 пари, ами 5000 или колкото се навиеш да платиш. Защото днес пиша есе на студент във Варненския свободен университет, което трябва да е 2 -3 страници. Кой знае с какво е зает студентът, че за две три страници чак плаща да му се напишат :)

daniel4i
08.07.2010, 20:59
Който няма пари за книги да ходи в библиотеките. А и винаги съм се учудвала как мама и тати имат парички за скъпи телефони, а за книжки нямат. И как може мама да дава 25 лева за педикюр и 10 лева да й нарисуват ноктите, но за книжки....няма. Българинът обича авантата. Може една схемичка за гоблен да е, ама да е аванта.

Но...авантата си е чиста печалба. :gipsy:

Миленке, миличка това за което говориш са единични случаи - аз съм учител по български език и литература, макар че не това работя, обичам да чета, но не мога да си позволя да дам 10 или 15 лв за книга на месец, време да отида до библиотеката нямам, работя за мизерни пари, колкото да свързвам двата края. В моето обкръжение и хората, които всеки ден срещам също няма такива, които да си позволят. Никога не съм ходила на маникюр, нямам скъп телефон, не бих казала, че обичам авантата, защото ако беше така нямаше да мизерствам. По този начин обиждаш хората, да за нас това е трагедия, защото аз също чета безплатно книжки там, знам че има ощетени, но по целия свят държавата поддържа такива сайтове. Не се ли усети, че с това изказване засягаш много хора, включително и такива като мен?

tsvety
09.07.2010, 02:32
Който няма пари за книги да ходи в библиотеките.

Ами в големия град може и да има библиотеки, ама в малките какво правим - те там библиотеките сигурно преливат от книги, айде не най-пресни, но примерно по-нови от 5 години?
Питам, защото градската библиотека във Варна има само няколко рафта "лъскави" книги. Всичко друго е отпреди демокрацията. Да ви обяснявам ли, как пък се намират учебници - след като провериш онлайн каталога на библиотеката и установиш, че дадено издание е налице и се дава по домовете и отидеш да си го поискаш - при мен се оказа, че от четири "налични" във фонда им книги, налична е само една. И си купуваш скъпо и прескъпо книгата, като че ли е някакъв лукс - никога няма да забравя изданието по стопанска история на онзи некадърник министър председател - ОГРОМНА тухла с дебела бяла луксозна хартия и едър шрифт и задължителна за научаване, ама не се заема а се купува на цената на цели три и половина "обикновени" книги.
Ето как изглежда една страничка от книга за 12 лева в нормален формат, а не джобна (нарочно надуват шрифта като за слепи и печатат на дебела хартия, все едно е пилешко, накиснато във вода и замразено за тегло и обем):

http://s002.radikal.ru/i197/1007/dd/6baf4cec7471t.jpg (http://radikal.ru/F/s002.radikal.ru/i197/1007/dd/6baf4cec7471.jpg.html)

kaliakra2002
09.07.2010, 14:45
Ами в големия град може и да има библиотеки, ама в малките какво правим - те там библиотеките сигурно преливат от книги, айде не най-пресни, но примерно по-нови от 5 години?
Питам, защото градската библиотека във Варна има само няколко рафта "лъскави" книги. Всичко друго е отпреди демокрацията. Да ви обяснявам ли, как пък се намират учебници - след като провериш онлайн каталога на библиотеката и установиш, че дадено издание е налице и се дава по домовете и отидеш да си го поискаш - при мен се оказа, че от четири "налични" във фонда им книги, налична е само една. И си купуваш скъпо и прескъпо книгата, като че ли е някакъв лукс - никога няма да забравя изданието по стопанска история на онзи некадърник министър председател - ОГРОМНА тухла с дебела бяла луксозна хартия и едър шрифт и задължителна за научаване, ама не се заема а се купува на цената на цели три и половина "обикновени" книги.
Ето как изглежда една страничка от книга за 12 лева в нормален формат, а не джобна (нарочно надуват шрифта като за слепи и печатат на дебела хартия, все едно е пилешко, накиснато във вода и замразено за тегло и обем):

http://s002.radikal.ru/i197/1007/dd/6baf4cec7471t.jpg (http://radikal.ru/F/s002.radikal.ru/i197/1007/dd/6baf4cec7471.jpg.html)
Имаш моята подкрепа- аз съм редовен читател и на библиотечни и собствени книги, никога не съм купувала скъпи телефони, нито съм давала пари за маникюр и педикюр, но пък парите, който давам за семейството ми и достойния му начин на живот са с предимство, пред тези, които давам за свое удоволствие. А Миленка ти се постарай да сложиш пост, който не е изпълнен със сарказъм и жлъч- тук търсим приятели и съмишленици- не с кого да се скараме и кого да нагрубим!

daniel4i
09.07.2010, 15:50
Имаш моята подкрепа- аз съм редовен читател и на библиотечни и собствени книги, никога не съм купувала скъпи телефони, нито съм давала пари за маникюр и педикюр, но пък парите, който давам за семейството ми и достойния му начин на живот са с предимство, пред тези, които давам за свое удоволствие. А Миленка ти се постарай да сложиш пост, който не е изпълнен със сарказъм и жлъч- тук търсим приятели и съмишленици- не с кого да се скараме и кого да нагрубим!

Калиакра току - що спечели един в мое лице, подкрепям казаното от теб безпрекословно!:kissyou: Тази жена само напада всички тук, като е толкова компетентна във всичко, какво прави тук?

did_tag
09.07.2010, 16:15
Не и се вързвайте, момичета. :kissyou:
Единственото което прави из форума е да хапе и сипе жлъч.
По-умни от мен са казали " Убии прос..........така с мълчание"

Mimik
09.07.2010, 23:20
Споко, моди! Скоро и този сайт ще закрият. Не може да си теглите схемички и ключета за гобленчета без парички и да не плащате и стотинка на тези, които са се потрудили да ги направят и то така както трябва. Постепенно всичко ще си дойде на мястото. :shhh:

А ти какво правиш в този сайт? Да не би случайно да теглиш "схемички и ключета без парички"? Защото не знам да си показала нещо ушито или да си водила нормална комуникация.

ANIMONI
10.07.2010, 00:03
Mомичета,спора в "трикове при шиене" беше прекратен-сега тук ли се заформя интрига.Направих си труда да прочета постовете на въппросната госпожа и май ще умре от глад защото си изкарва хляба с шиене,а напоследък е заета да плете интриги.Без да искам на два пъти се оказвах в центъра на едни спорове,но не се гордея с това,нито съм имала за цел да споря.

brambi70
10.07.2010, 09:50
Да си сложиш снимка на двете деца и в същото време да коментираш със злоба как някой ще "умре от глад" не ми се вижда в реда на нещата.
Тук всеки може да изкаже мнение по въпроса и не разбирам има ли нужда от форум, ако всички мнения са еднакви. Аз също не приемам мненията на Андрешките, които с гордост заявяват "Сиромах човек - жив дявол", но тяхно право е да споделят мнението си.
А колкото до това как си изкарвам парите - и от двете си хобита печеля доволно, а професията ми е достойно заплатена. Преди 25 години започнах с гоблените на ТПК "Заря", после минах на Вилер, а сега направих изключение като купих една комплектовка от Герика. Прочетох ужасни коментари относно тази фирма точно в този сайт, но съм очарована от схемата и поне засега гобленчето върви отлично. Този го шия за себе си.
Успешен ден, мила! И Бог да пази децата ти! :kissyou: такаааааааааа виж какво миленке ,преминаваш всички граници на доброто общуване ,разбрахме те вече че си алчна кучка НО НИКОГА НЕ НАМЕСВАЙ ДЕЦАТА в безмислените ти спорове-

ANIMONI
10.07.2010, 11:19
Коментара ми не беше злобен,а в кръга на шегата.Просто напоследък-в едната тема-интрига,вляза в друга тема пак интрига.Мила,защо не вземеш да се замислиш защо няма никой който да мисли като теб.Ако не можеш да го проумееш сама ще ти помогна-защото обиждаш всички във този форум-ние сме тук ,за да си помагаме,насърчаваме и каквото още се сетиш,но не и да се обиждаме.Никой не е казал ,че трябва да сме на едно мнение.Но едно е да имаш различно от другите мнение друго е да обиждаш околните със всяка своя дума.НАЙ-ДОБРЕ МОДЕРАТОРЪТ ДА ИЗТРИЕ ЦЯЛАТА ТЕМА,ЗА ДА НЕ ТОВАРИМ ИЗЛИШНО ФОРУМА С ГЛУПОСТИ.

sanita
10.07.2010, 17:20
:confused: Ехе,Миленка,наистина прекаляваш.Аз няма да си позволя да ти давам съвети ,но съм съгласна с другите,че подобни изказвания не са нужни.
За себе си ще кажа само,че съм отдавна във форума,но не пиша често.Въпреки това създадох приятелства ,които ще помня цял живот.Много съфорумки са ми помагали и аз също помагам.Дори да бъде закрит форума тези приятелства ще останат,а със хилядите схеми от моите архиви ще помогна на всеки,който се нуждае.
Не съм против теб,не ме разбирай погрешно.Искарвай си парите с хобито.От това да превърнеш хобито си в професия няма нищо по-добро.:flowerlove:

brambi70
10.07.2010, 17:40
Димке, по-добре алчна кучка, отколкото гладна. Ти си от тези, които непрекъснато молят за някоя схемичка тук и минаваш с едно "голямо благодаря". Че даже и за сестра си молиш схемички. Не се срамувам, че печеля добре и че имам достатъчно пари за конци ДМЦ, та не ми се налага да ги сменям с други за по-малко пари както се случва при теб.А пък нека такива като теб ме наричат "алчна кучка". Знаеш приказката за лисицата и гроздето.:kissyou:
може би си слушала песента ,,не всичко е пари приятелю,,а колкото до схемите в момента посещавам два дома за сираци и там уча момичетата да бродират ,почти всичко друго купувам с мои лични средства панама и конци а тук всички са толкова добрички и помагат с схеми,по този начин всички ния помагаме да изградим тези деца като стойностни граждани ,а не да мислят за глупости и да стигнат до улицата да проституират и тем подобни.ееееееееее нямам пари за дмс но с моята скромна пенсия от 160 лева ми стигат само за ариадна -знаеш ли ти ,,алчна кучко,, какво е да даряваш добрина неееееееееее на теб това ти е чуждо така че ще продължавам да прося схеми и да помагам и знам че всички ще се отзовават ЗАЩОТО ИМАТ СЪРЦА -

brambi70
10.07.2010, 17:47
http://www.vbox7.com/play:8103611e поздрав от мен

manka
10.07.2010, 18:50
ЕЙ Миленке,има ли тема в която да не си влязла,писала и скарала с някое от момичетата,еее стига де,малко от малко се спри.:idea:

NIA
10.07.2010, 19:55
Приемам инакомислещите, но не и когато си изразяват мнението по този отвратителен начин.

Миленка, направи ми впечатление още с първият си пост, толкова злъч се изливаше от него. Навярно си имаш причина да си толкова озлобена към околните, но не тук е мястото да изявяваш това. Тук е нашето място за релакс и подобно отношение и изява са неуместни.
Колкото до форума - Санита е права, много приятелства се зародиха тук , и което е най-важното, тези приятелства станаха и реални, не само виртуални. Ще го закрият форума, ние ще си направим друг, защото сме свързани помежду си, аз съм приятелка с един, той е приятел с втори, вторият - с трети и т.н., това е една непрекъсната верига и нищо и никой няма да е в състояние да прекъсне тази верига.
А такива особи като теб просто обществото ще ги отхвърли. Все пак множеството е повече от единицата, нали?

Verche_98
10.07.2010, 20:36
Виж Миленке защо не вземеш да спреш да се заяждаш на всички ни писна да се занимаваме с теб.И незнам защо ваобще си се регистрирала тук.

puxito
10.07.2010, 20:56
имам предложение админа да банне тази потребителка и да се приключи със този безмислен спор

кроти
10.07.2010, 21:47
имам предложение админа да банне тази потребителка и да се приключи със този безмислен спор

ПОДКРЕПЯМ :clap:

гарфийлд
15.07.2010, 17:46
Повече от година не влизам тук - нито чета, нито пиша заради една стара потребителка, която ми се нахвърли освирепяла, защото я подразнило видите ли, че съм била на всяка манджа мерудия. Аз не смятам това за вярно, защото форумът бъка от ах и ох, но аз й извадих очите. Беше толкова груба и саркастична, че се отвратих и спрях да се мяркам насам. Пиша само в извънредни случаи, не ми се чете, защото знам, че онази е тука и макар да съм я игнорирала (и технически) присъствието й ми е гадно. С голяма изненада прочитам, че има още една убавица със същия стил. Ще й кажа това: Гоблените наистина е форум за отпускане. И ако не спре да обижда съфорумките ми - да се сърди на себе си. Този път няма да се спра пред нищо. Всъщност модераторите защо не я баннат?:confused:

По темата - и на мен ми е много мъчно за Читанката. Но наистина срещу авторското право не мога да ритам. И аз предпочитам книжката в ръцете, но цените са...

tsvety
15.07.2010, 18:13
По темата - и на мен ми е много мъчно за Читанката. Но наистина срещу авторското право не мога да ритам. И аз предпочитам книжката в ръцете, но цените са...

Читанката си е налице. Който иска, може да чете само литература, писана преди 75-80 години и да не се чувства като престъпник. Така или иначе, хората не вземат пари, няма и реклами, че да печелят от тях. И да четете книгите и да не ги четете, те не лапат. За разлика от БГ мародерите ("Труд"), които държат неизвестно как "купени" авторски права на български класици, по белите страни - например в САЩ си имат проект Гутенберг - там могат да се четат и слушат книги с изтекли права. Много са напълно неизвестни, други си ги знаем. А тук преди това бяха затворили (същия този "Труд") сайт за безплатно слушане на книги за слепи.

Да, нарушени има авторски права, никой не спори, но тъй като книги с изтекли права също е забранено да се дават безплатно - се получава все тая, дали има права или не.

Обаче- не може хем да пискаме във всякакви проучвания, анализи и анкети, че все по-малко се четяло, децата били неграмотни, не можели да възпроизведат текст и т.н. , пък и най- тъпата книга, която ще я прочетеш за два три часа да струва, колкото сега искат продавачите. Ако човек чете една книга на месец - ок, не е проблем, но ако обича да чете? Направо да спира...

Помня, че в едно резюме на биография на преуспял мениджър на някаква американска фирма имаше инфо, какво е работил, какво е семейството му, колко пътува и се казваше, че четял по около 50 книги на година.
Явно това наистина е лукс, откъдето и да се гледа.

Независимо, какви обиди ще се изпишат тук ,пак казвам - тотална простотия, че БГ младежите не могат една електронна книга да отворят, еле' пък да четат - за последните два месеца цели четирима ученици не можаха да отворят ПДФ файлове, които съм дала да прочетат, "щото Уърд не може да го отвори" ?!?!?!?!