PDA

Покажи пълната версия : Некоректни работодатели



ANIMONI
07.07.2010, 16:17
О 10-ина дни вече не работя.Днес отидох да си взема парите за 10 днии се оказа ,че не са толкова ,колкото трябваше да са.На молбата ми за обяснение шефката заразтяга едни локуми и когато и изтъкнах моите доводи каза,че това е което имам да вземам и толкоз.Не стига ,че се пържех по 11ч. на ден.Обикновено в такива случаи ти казват да пиеш една студена вода,но смятам и нея да черпя с една такава.По принцип съм добродушна,но не понасям да ме използват и правят на луда.Имах нужда да споделя и ще се радвам на съвет към кого да се обърна.От прочетеното в нета смятам да се обърна към инспекция по труда.

marji
07.07.2010, 16:26
И моят съвет е да потърсиш Инспекцията по труда. Насочвала съм към тях много от моите клиенти с трудово-правни проблеми при които не става въпрос за дискриминация /работя в Комисия за защита от дискриминация/ и хората са оставали доволни от бързата и резултатна реакция на инспекцията. :idea:

daniel4i
07.07.2010, 17:38
Marji е права точно там трябва да подадеш сигнал, но ще ти съдействат само ако си била легално на работа, т.е. си имала трудов договор, където са упоменати работно време, заплащане, длъжност и т.н. Без този документ ти дори не можеш да докажеш, че си работила там, моя близка ходи и точно така стана.Работи на морето 2 месеца на черно и когато не й платиха потърси инспекцията по труда и те не можаха да направят нищо, защото нямала договор.

ANIMONI
07.07.2010, 23:31
Беше ми казала,че съм легално и да не се притеснявам от данъчна проверка/няма да ме е излъгала,защото и тя би загазила/,но явно са ме подписали защото аз така и не видях договор.Но днес говорих с колежката и тя каза,че е на 8ч. по договор,а работим по 11 и дали имаме и две 10 мин. почивки/когато успеем да си ги позволим/.На колежката са и изплатили по 30лв надник.а на мен ми се падат по22лв.-за 10 дни са 80лв разлика,т.е осигуровките които ни удържа на месец.Свекърва ми каза да го преглътна,но ми пресяда от обида на гърлото и мисля ,че няма да мога.Писна ми да се оправдават с тази криза и да казват като не ти изнася друг ще дойде.Криза-пък по 11ч.бачкаш като роб.

makrat
08.07.2010, 00:26
Това, което ти се е случило е ужасно и унизително!
Инспекция по труда трябва да успее малко поне да им развали конфорта. Върви и направи, каквото можеш.
И назови най-после името на тази идиотска фирма, какво ги жалиш:fight:

neli0909
08.07.2010, 13:55
Миличка,не се ядосвай а ми се радвай щом си се махнала от тази фирма.За мен щом като са стигнали до тези 80 лв, които за тях не би трябвало да са проблем но за теб са си помощ да ти ги вземат значи са слаба ракия.Самата ти шефка се излага така,а ти си търси правата.Успех и приеми че си по-голяма от шефката ти,нищо че до сега си работила за нея.Хората се познават по дребните неща.Успех.

Q10
08.07.2010, 14:20
Редно е след като се сключи трудов договор да ти бъде даден екземпляр от него и на теб.Ако са те подписали,спокойно можеш да предявиш иск за злоупотреба с лични данни и съответното обезщетение
Аз поне така бих направила
:flowerlove: Успех от мен

did_tag
08.07.2010, 14:49
Преди да се подпише даденият договор се подава документ към НАП и след като се получи ПОТВЪРЖДЕНИЕ за получаване на Уведомление по чл. 62, ал.4 от КТ и съответното Уведомление ти се подписваш на него, както и на ТД. А после и при освобождаване от работа също има такива уведомления и потвърждения. Поискай да ти дадат попълнена трудовата книжка с печатите за стаж. От там най лесно ще се установи имаш ли въобще договор или си работила без такъв. От счетоводството на съответната фирма са длъжни заедно с документа за прекратяване на ТД да ти върнат и книжката попълнена и подпечатана по надлежен ред, както и УП-3 и УП-2.

малко се откъснах от темата, но ............... искам да помогна поне с инфо.

Идеята ми е да ги зариеш с искания за документи, който те не могат да ти откажат и може и да се стреснат.............

ANIMONI
08.07.2010, 15:07
Трудова книжка не са ми искали,а и за два месеца няма да си правя и труда-работих 3,но първият май не съм осигурявана/поне не ми удържаха от заплатата.Както и да е -днес и утре няма нищо да предприема,но от понеделник мисля да им навлека малко ядове и на тях.Благодаря ви за отделеното внимание и съветите.Колкото до фирмата- http://www.biznesa.com/modules/weblinks/singlelink.php?lid=4549