PDA

Покажи пълната версия : Здравейте!



bashi
09.07.2010, 11:21
Здравейте! Аз съм поредният мъж във форума и като видях, че има още се престраших да се представя. От Плевен съм на 20 години. Абсолютен новобранец в шиенето на гоблени, но се запалих от една позната. Преди два дни си купих гоблен и започнах да го шия. Явно не се справям много добре, но се надявам да се научна бързо. Затова сега бих искал и да ви попитам няколко неща.
Гобленът ми е на Милена стил с конци Ариадна. Една ваза с цветя с много фон. Това ми препоръчаха като за начинаещ. Проблемът ми е, че отдолу след разграфяването трябваше да останат две празни квадратчета, но аз започнах да шия и докато се усетих видях, че съм оставил само едно. Това проблем ли е?
Второто ми питане е относно техниката на шиене. Там срещнах доста трудности. Първо нищо не връзвах нищо в началото, но явно конеца ми се усука нещо и се получи нещо като възел. Второто нещо е относно бода - аз първо промушвам иглата в долното ляво квадратче, после издърпвам отгоре конеца до края и после промушвам в горното дясно квадратче и пак опъвам. Така ли се прави? Ако се опитам директо, без да издърпвам отгоре конеца, заради малкото разстояние не мога да нацеля горното квадратче. Освен това като шия отляво надясно - т.е горният ми ред отзад става нещо доста различно от долния ред - става като решетка и изглежда ветикално, а не като наклонче. За съжаление нямам фотоапарат, за да снимам и да покажа за какво точно става въпрос. Дано не съм ви отегчил.
Поздрави!

Nelly_L
09.07.2010, 12:06
Квадратчетата, които остават отстрани са, за да може да се опъне гоблена при рамкирането. Няма проблем, че е останало едно квадратче. Ако човекът, който поставя рамката е опитен, ще се справи.
Начинът ти на шиене не е грешен. Бодът се нарича полукръст. И аз шия така. Малко по-неудобно е, ако шиеш без гергеф. За сметка на това е по-икономичен, що се отнася до конците.
Както аз те разбирам, шиеш долния ред с гобленов бод, а горния - полукръст. Така долният ред ще стане по-плътен от горния и може да личи. Ако ти е по-лесно, за да ушиеш втория ред по същият начин, можеш да обърнеш панамата на 180 градуса. Не знам дали съм ясна. Ако има още въпроси, питай.
Пожелавам ти добре дошъл и успех!

bashi
09.07.2010, 12:17
Благодаря за съвета. Ще пробвам така.
Другото нещо, с което трябва да свикна е колко да опъвам шевовете. Отгоре се старая да останат леко хлабави, но като издъпрам конеца отгоре и не виждам колко остава отдолу той пак се опъва. Освен това като подпъхвам конеца в края, за да го закрепя ми се опъват отгоре бодчетата и на места прозира. А и под мястото, където съм шил с полукръстат бод не мога да промушвам конеца когато започна или свърша с даден конец.
Още веднъж благодаря за бързия отговор!

brambi70
09.07.2010, 12:27
здравей и добре дошъл сред нас,много се радвам за теб че си избрал гобленарството ,да знаеш че много успокоява ,отностно въпросите питай смело тук всички са много добрички и ще те упътват в всичко ,успех:kissyou:

Nelly_L
09.07.2010, 12:30
Конецът трябва да легне върху панамата, без да е стегнат, но и без да е хлабав. С малко практика ще свикнеш. При изпирането на гоблена, след като е завършен, панамата леко се свива и няма да прозира. Ако шиеш стегнато, гобленът ще се изкриви.
Едно време, като шиех без гергеф, със пръстите на лявата ръка върху бода, контролирах стягането. Леко притискане върху мястото, където е съответния бод, докато опъваш конеца с дясната ръка, не позволява да се стяга прекалено.

bashi
09.07.2010, 12:42
Много благодаря на всички!:rainbow::blueflow::party:

tazzzz
09.07.2010, 13:24
Ами,
Добре дошъл:!:

did_tag
09.07.2010, 14:15
Добре дошъл и съвет.............
Поразгледай темите за срещи по градове и райони, вземай гоблена и се присъедини към дадената група. Там ще ти покажат всичко на место.........

Ето тук са темите:
http://www.goblenite.org/forumdisplay.php?f=15

mamanushi
09.07.2010, 18:31
:hello:Добре дошъл при нас! Шиенето не е само за жени, много успокоява, освен това изпод ръцете ти излизат красиви неща. Не се стеснявай да питаш, всички при нас са добронамерени и няма да откажат помощ.