PDA

Покажи пълната версия : Tatting или фриволите. Някой знае ли?



ivelina70
10.07.2010, 22:36
Момичета искам да попитам дали някоя от вас знае дали в Б-я има такива книги за фриволите? И за бисероплетене.Че нещо май доста се запалих по тях.:baby::D:idea:

tsvety
10.07.2010, 23:12
http://rutracker.org/forum/tracker.php - има цели поредици списания и книги на руски език и др. езици с илюстрации и обяснения. В търсачката - "Название содержит" - се пише tatting или бисер и готово. На български - не мога да помогна.

giosan742
18.10.2010, 15:42
zdr ivelina70 tova v italia se kazva chiccerino.ne e slojno,no trqbva da imash sovalka.tova neznam v BG ima li da se prodavat.ima go v italia ,no v oblasti deto go pletat, ako ima ot kade da si namerish igla za srakmeta ne mn. golqma moje da stane.

ivelina70
19.10.2010, 22:49
Благодаря ти,но не съм чувала това сракмета.за какво се използва.нещо друго ли се плете с него.прости ми за незнанието,но всеки край е с различно наименование.моля ако някой знае да каже.във варна няма да се продават никъде совалки за фриволите търсих.

tsvety
20.10.2010, 10:22
Благодаря ти,но не съм чувала това сракмета.за какво се използва.нещо друго ли се плете с него.прости ми за незнанието,но всеки край е с различно наименование.моля ако някой знае да каже.във варна няма да се продават никъде совалки за фриволите търсих.

Да, във Варна не се продават, но аз си поръчах от София. Струват по 3.50 до 5 лв. а пощенските разходи са спред фирмата - може да излезе 1.50. Иначе виж тази тема http://www.goblenite.org/showthread.php?t=8500
Прословутата сракмета може да е кука за имитация на фриволите, т.е кука за плетене на една кука, но без удебелението, което много куки имат, да е чорапена игла или направо кука за тунизийска плетка. Третото филмче показва, как се имитира фриволите с кука. :gipsy:

ovne
21.10.2010, 00:44
Здравейте момичета, техниката за плетене на дантели и други приложения -"Фриволите" е сравнително непозната за нас, макар че от доста отдавна има хора в България , които се занимават с това. С фриволите стават изключително нежни и ефирни изделия, като покривки, салфетки, якички, бижута и на кой каквото му подскаже фантазията. Плете се със совалка (обикновенните мотиви с една, а по-сложните с две), може да се плете се с повече от един цвят, може да се съчетава с мъниста, това е едно много приятно занимание. Аз отдавна го практикувам и се радвам, че има интерес към тази техника. Когато започнах да се уча нямаше совалки и благодарение на един сръчен мой съсед се сдобих със направени совалки само по чертежи от списания и все още ги ползвам. Сега совалки могат да се намерят почти навсякъде. Учудвам се, че във Варна няма. Аз съм купувала от Стара Загора, от Бургас, сигурно има и по интернет-магазините. Обещавам да проверя и да ви изпратя информация къде могат да се намерят.

giosan742
21.10.2010, 23:55
taka e .srakme(mreja za ribolov).s iglenka ne se raboti.tuk tseveti e kachila snimki tova sa sovalkite .iglata za pletene na ribarski mreji e na tozi princip.a pleteneto e kato makreme ,umalen vid pochti.moje i i s obiknovenna igla no e po-bavnichko,che svarshva barzo koneca.

ovne
22.10.2010, 22:41
да, giosan742 е на прав път - основният възел, с който се работи фриволите е същия, използван за направата на рибарските мрежи. Фриволите е различни начини на приложение на този възел - просто отпускаш фантазията и твориш! Затова и в по-горните постове пише, че не е сложна техника. Има един-два основни възела и от там нататък кой както реши!

giosan742
23.10.2010, 09:08
osnovniq vazel e po-skoro kato za makreme,a iglata s koqto se plete ribarska mreja moje da de izpolzva za napravata na frivolite,no moje da se raboti i s igla za shiene.principa e sashtia samo,che s iglata za shiene koneca e po-kas i trqbva po-chesto da se smenqva.