PDA

Покажи пълната версия : Майонеза



kotaranka
27.02.2006, 17:43
В последно време като правя майонеза в домашни условия, все се пресича и изхвърлям всичко. :? Бихте ли споделили своя опит, разбира се ако има такива, които си правят в къщи майонезата. И преди съм правила, ставала е много хубава, но сега..... не.

pep-4o
27.02.2006, 20:12
Ето моята как я правя:
2 или 3 яйца на стайна температура (не от хладилника)
1 к.л.сол
1 к.л. лимонтозу
олио около 600мл. (или до ръбчето на буркан, но от 700гр, не 800)
в сух буркан
за аромат може скилидка чесън :D

слагам всичко това ннаведнъж. Включвам пасатора и задържам долу 10-15 сек. После с леко пр идърпване нагоре изтеглям пасатора и това отдолу става на майонеза. Така за около 1 мин. е готова.

Valja
28.02.2006, 08:45
Аз откакто имам кухненски робот, я правя там. В съда за рязане, не в каната, с кръга за разбиване на кремове. Слагам 3 яйца, 1 к.л. сол, 1/2 к.л. лимонтузу, черен пипер. Затварям, включвам робота и отгоре, но през този обърнатия капак, с малката дупчица отдолу, започвам да сипвам олио - общо 3 такива капака, и е готова. Тя всъщност се разбива на принципа "капка по капка", така че няма опасност да се пресече. А при липса на робот става и с бъркалките на миксера - разбива се яйцето и започва да се сипва олиото, като в началото наистина е капка по капка, докато се захване, а после се продължава на много тънка струйка. Солта и лимонтузуто се слагат в началото.

man4e
28.02.2006, 12:51
Предлагам ти една рецепта за млечна майонеза, без яйца. Прави я мъжа ми и става много сполучлива. Пропорциите са 1 : 1 прясно мляко и олио, 1 каф. л. сол, 1 каф. л. лимонтозу, няколко скилидки чесън /по желание/.
Счукания чесън, солта, лимонтозуто и олиото се разбиват и след това се добавя млякото. Всичко се издърпва с ножа на миксера за около 1 мин. Става доста гъста и много вкусна.

pep-4o
28.02.2006, 13:07
Това сигурно е като "лека майонеза", която продават. Задължително ще пробвам, защото купвам такава. Само ако можеш пиши 1:1 частите :? на колко мл приблизително са равни :?: И млякото наведнъж ли се прибавя :?:

man4e
28.02.2006, 14:14
Ние го правим в едно конфитюрено бурканче, мисля че е 300 мл. от тия дето имат капачки като големите буркани за компот, не са на винт. /Ама голямо обяснение направих :D / Едно време в тях продаваха лютеницата с хорцето на Първомай. Та в това бурканче слагам до половината олио и другата половина мляко. Накрая излиза едно такова пълно бурканче с гъста майонеза.

pep-4o
28.02.2006, 14:48
:hello: :P
А да беше написала за млякото,
наведнъж ли се прибавя към сместа олио,чесън,сол,лимонтозу?
Питам обстойно, защото довечера ще забъркам (моята с яйца има холестерол, та ще пробвам твоята

man4e
28.02.2006, 16:26
Ами да, то с това обяснение за бурканчето... :lady: Наведнъж се слага млякото. Успех!

galina_vasi
28.02.2006, 16:51
Hi1
Podkrepjam pezeptata na pep-4o, no az ja pravja samo s jaltazite (a ne s zelite jaiza).
...i vsichko se slaga navednax!
Znete li, njakolko godini rabitix v rafineria za olio, kadeto si xodex pochti vseki den s jaichizata, solchizata...Daje i limonena kiselina imashe vav fabikata- ta: chista rabota (bai Ganjovska, no tova be jivota togava) :)
Pozdravi!

kotaranka
28.02.2006, 18:10
Точно това пропуснах да питам - целите яйца или само жълтъците се слагат :?

Скарлет
01.03.2006, 20:55
Реших да направя от "леката" майонеза,само с млякото и олиото,но вкуса на лимонтозу много се усеща,а и на гъстота не е много добре.... :( Сложих всичко,както е описано,но нещо не стана.... :?

кари
02.03.2006, 16:42
Здравейте и от мен :hello:
Поздравления за страхотния сайт :clap:



Ето моята как я правя:
2 или 3 яйца на стайна температура (не от хладилника)
1 к.л.сол
1 к.л. лимонтозу
олио около 600мл. (или до ръбчето на буркан, но от 700гр, не 800)
в сух буркан
за аромат може скилидка чесън :D

слагам всичко това ннаведнъж. Включвам пасатора и задържам долу 10-15 сек. После с леко пр идърпване нагоре изтеглям пасатора и това отдолу става на майонеза. Така за около 1 мин. е готова.

Моята рецепта е същата като тази , разликата при мен е, че слагам 1 яйце :thumbup:

ivanichka
03.03.2006, 14:50
Да кажа и аз какво съм направила :)
Току що разбих "леката" майонеза. Само че аз рецептата я знам 2:1 олио и прясно мляко... Така че в кухненския робот сложих 1:1 както в рецептата на man4e, че не бях много сигурна в спомените си, обаче не ми хареса на гъстота и добавих още олио и стана доста добре на гъстота :yes:

надин
03.03.2006, 18:10
От 2 години правя такава лека майонеза в къщи и пропорцията наистина 2:1.За да напълня една купичка от малките маргарини слагам
200 мл олио
100 мл мляко
3 щипки лимонена киселина
1 к.л. сол
Всичко това слагам в една кана и оставям няколко минутки,за да се уеднаквят температурите и после с пасатора за десетина секунди.Накрая ,слагам 3 скилидки чесън и малко босилек.Пробвала съм и с топено-пушено сирене- става почти твърда :yes:

pep-4o
04.03.2006, 23:35
:? След дълго мислене по тая майонеза, решавам да се консултирам тук - защо моята стана :?: :?: с прясното мляко, де. Е, вярно, че не е като другата - малко по-рядка беше, но за салатата покри перфектно, не се разтече. И тъй като всички продукти са от магтазина, разликата е може би само в прясното мляко - при мен то е от село. И е доста гъсто, защото кравата е в период на "пресушаване", та е много маслено сега.
Искам да питам дали би могло заради него да стане по-гъста :?: :!:

надин
05.03.2006, 10:12
Възможно да е заради млякото :? - честни да ти кажа не съм пробвала пропорция 1:1, но тя и с с 2:1 става по-течна, ако е малко лимонената киселина или ако не са постояли продуктите няколко минути заедно преди обработка.Иначе става доста гъста -като крема сирене.Важното, че ти е станала :wink:

Valja
05.03.2006, 11:21
Вчера направих от леката майонеза - стана перфектна - много бяла, пухкава и гъста - наистина като сирене "Крема". Направих я в съотношение олио : мляко - 2:1. До сега не бях чувала за такава млечна майонеза, винаги съм си мислила, че майонезата става само с яйца. Много съм доволна! Вече ще правя само такава майонеза!

man4e
06.03.2006, 12:24
Момичета, като чета отговора на рер-4о се сещам и аз да ви кажа - ние купуваме мляко от един млекар, не от магазина. Може би то наистина е по-маслено, а освен това слагаме всичкия каймак при приготвянето на майонезата. Нашата се получава много гъста - като се обърне бурканчето на обратно, майонезата не пада. Като чета, че ви се получава рядка майонезата се чувствам малко виновна за тая рецепта, но при мен резултата е много сполучлив. :? Надявам се да не ме пустосвата много :(