PDA

Покажи пълната версия : Може ли левачка да шие гоблени ?



ечо
03.01.2011, 21:25
:confused:На моя приятелка дъщеря и е левачка и тя твърди, че трябва да и нашие и наплете карета , защото е левачка и никога няма да може да плете и шие. Споделете своя опит , защото момиченцето наистина не може и не върши нищо с дясна ръка .А пък аз не искам да помисля дори , че детето трябва да расте с това убеждение, а то е на 12 години.Ще се радвам да ми отговорите... Предварително благодаря...

Зоя
03.01.2011, 21:44
:DЩо за мислене?Чудех се дали да отговоря.И сега се смея.Та аз работя само с лявата -включително и шиенето.Когато човек има желание-всичко постига.НЯМА НИКАКВИ ПРОБЛЕМИ!!!:D:D:D:D

daniel4i
03.01.2011, 22:01
Аз също съм левичар - баща ми, дядо ми и пр. също. Всички всичко правим и правеха с лявата ръка - писане, държане на прибори за хранене, работа и др. Когато започнах да се уча да плета на една кука почнах с лявата ръка и бях 7 клас, баба ми беше човека, който ми показа как да плета с дясната ръка, всъщност тя ме научи. Не беше много трудно и не отне много време. След това започнах да се уча да шия гоблени, учех се да шия на гоблена "Щастливото завръщане", започнат от майка ми и моите бодове с лявата ръка ставаха наобратно, т.е. наляво, не на дясто както трябва. След мен мама се ядоса и ми разпори всичко - ревах и се мъчих и накрая се научих. Така че - няма невъзможни неща. Имам познати, които хранят къщите си с левите си ръце. И ако дъщерята на твоята приятелка иска може да се научи на всичко и то с дяната ръка.:kissyou:

toni68
03.01.2011, 23:34
И аз се питам къде е проблема :confused:. Аз правя абсолютно всичко с лявата ръка. И иглата държа с лявата ръка . Не мисля че гоблените ми са на обратната страна. Единственото което правя по-различно от всички които шият с дясната ръка е това ,че винаги започвам гоблена от левия долен ъгъл.За удобство разбира се :idea:Нека майка му на това прекрасно дете се заеме да го научи да шие няма абсолютно никаква разлика в коя ръка е иглата:kissyou:

Nev
03.01.2011, 23:48
Аз, честно казано, не виждам и проблем наклонът да е на другата страна, стига целият гоблен да е така.

keissi
04.01.2011, 00:22
:idea: Когато човек иска се научава на всичко, малкият ни син се роди с локсация на дясната лакетна става.Много движения ги прави наполовина, трудно му е да борави с прибори, игли, пише с лявата ръка и ние никога не сме го насилвали да пробва с дясната, но и никога не сме го имали за инвалид. Но когато беше ученик лекар му каза да опитва и досега не се отказва, макар че виждаме, че му е трудно. Така че когато е ''наследствено'' може да се научи и с дясната, но и какво като шие или се храни с лявата, това не е дефект.

ечо
04.01.2011, 11:29
Много благодаря на всички които отговориха .Преди да пиша във форума аз лично опитах с лявата си ръка /макар ,че не съм левачка/ и открих ,че може да стане .Потърсих мнението ви за да го прочете и приятелката ми и да се убеди от вас самите , че това е постижимо .Пак ви благодаря!:blueflow::blueflow:

did_tag
04.01.2011, 12:43
Прочетох темата - позасмях се и затворих. Но после почти се вбесих - тази жена в кой век живее, та тя травмира по този начин собственото си дете - била левичарка. И какво от това? Ами като не е наясно - да вземе да прочете, вече има много инфо за левичарите................. Не е като преди 20-25 години когато вързваха лявата ръка на учениците в клас само и само да се научат да пишат с дясната ръка. Доказано е, че левичарите са абсолютно точно толкова можещи колкото и десничарите. Не мога да повярвам, че 21 век има толкова задръстени хора.

Извинявам се за тона, но ми дойде малко в повече................... Майка да мисли така за детето си...........

dushkova
04.01.2011, 13:46
Това изобщо не е проблем.Знам,че притискането непременно да се работи с дясната ръка създава комплекси. Познавам дама ,която в детството си ,за да не я тормозят да пише с дясната ръка я е изгорила и сега има огромен белег . Така се е противопоставила на родителите си ,като се е самонаранила ,за да си пише с лявата ръка.Тогава е било проблем ,защото се пишеше с перодръжка и мастило. А тя и до днес носи белега и пише изключително красиво с лявата ръка.:loveglasses:

STOP-73
07.01.2011, 10:42
И аз ато ЛОГОПЕД по професия се вбесих на разсъжденията на тази госпожа! Има толкова много специализирана литература по този въпрос, а и всеки педиатър и невролог може да каже, че това не е проблем или някакъв дефицит при това момиче. При нея водеща е лявата ръка, функционалната организация на мозъчните полукълба е обърната огледално и нищо друго. Напротив това не само, че не я ощетява, но и може да и е дало предразположение да развие до по-висока степен артистичност, абстрактно мислене и други умения.

С НАЙ-ДОБРИ НАМЕРЕНИЯ ИСКАМ ДА УТОЧНЯ, ЧЕ Е АБСОЛЮТНО НЕЕТИЧНО, НЕПРОФЕСИОНАЛНО И НЕДОПУСТИМО ДА СЕ ИЗПОЛЗВА ДУМАТА ЛЕВИЧАР! ГОВОРИ СЕ, ЧЕ ПРИ НЯКОИ ХОРА /ДЕЦА/ ВОДЕЩА РЪКА /ОКО, УХО, КРАК/ Е НЕ ДЯСНА А ЛЯВА.

dorina
07.01.2011, 20:29
А защо са му въобще на това дете карета и плетки. След 10 години може да не харесва подобни неща и тогава майката пак ще е засегната.
За пороткола - аз съм левичарка и единственото, което правя с дясната ръка е да пиша. Гоблените ми винаги са шити в оказаната посока.

Masha
07.01.2011, 22:15
И ние сме две левичарки.Гоблените ги шием и с двете ръце,но предпочитаме лявата.Аз бях тормозена навремето да се науча да пиша с дясната ръка.Направих същата грешка с дъщеря си - пишеше страшно грозно.А сега е лесно - с двете на компютъра.Лошото е,че плетенето го научих с дясната ръка,майка ми не можеше да ми обясни различните плетки.Сега дъщерята се учи и да плете,но хваща много интересно бримките и те и излизат обратно.Това да ни е грешката.Иначе в интелектуално равнище е по-добре,защото се развиват и двете полукълба на мозъка еднакво.Но не трябва да се пречи на децата да работят с тази ръка,с която им е по-удобно.

leti_at
07.01.2011, 23:30
:confused:На моя приятелка дъщеря и е левачка и тя твърди, че трябва да и нашие и наплете карета , защото е левачка и никога няма да може да плете и шие. Споделете своя опит , защото момиченцето наистина не може и не върши нищо с дясна ръка .А пък аз не искам да помисля дори , че детето трябва да расте с това убеждение, а то е на 12 години.Ще се радвам да ми отговорите... Предварително благодаря...


Добре,че момичетата в края на темата са изписали правилното-ЛЕВИЧАРКА, А НЕ УПОТРЕБЕНОТО ОТ ВАС-ЛЕВАЧКА,ЧЕ ЗВУЧИ УЖАСНО ГРОЗНО!
ПОДКРЕПЯМ ИЗЦЯЛО МНЕНИЕТО НА ПИСАЛИТЕ ПРЕДИ МЕН.НЕДОПУСТИМО Е ДА ЛЕПВАШ ТАКЪВ ЕТИКЕТ НА ДЕТЕТО СИ. ВСИЧКИ УМЕНИЯ СЕ РАЗВИВАТ,ДЕТЕТО ЩЕ СЕ НАУЧИ НА АБСОЛЮТНО ВСИЧКО-СТИГА ДА ИМА КОЙ ДА ГО ПОДКРЕПИ!

germanova
07.01.2011, 23:56
:confused:На моя приятелка дъщеря и е левачка и тя твърди, че трябва да и нашие и наплете карета , защото е левачка и никога няма да може да плете и шие. Споделете своя опит , защото момиченцето наистина не може и не върши нищо с дясна ръка .А пък аз не искам да помисля дори , че детето трябва да расте с това убеждение, а то е на 12 години.Ще се радвам да ми отговорите... Предварително благодаря...

Уважаема госпожо аз съма левачка,левак и левичар.пиша с дясната по принуда останало от онова време от образованието когато на сила ни караха да пишем с дясната.Днес пиша с двете,но ям,пия,рисъвам режа,плета и шия с лявата.Дори мъжа си го прегръщам с лявата.Плета на две и пет куки и всичко надявам и започвам от ляво на дясноо.А на вашата позната и предайте моите поздрави и кажете и че левичарите са по-умни от десничарите и по-креативни.И с лявата ръка съм ушила 20 гоблена

mamanushi
08.01.2011, 03:30
Доста мислих и реших и аз да се включа в дискусията. Това, че правиш нещо с лявата , а не с дясната ръка не те прави непълноценен човек. Познавам стоматоложка, която работеше и с двете ръце, пишеше с лявата ръка толкова хубаво, по-хубаво от много боравещи с дясната ръка. У дома свекървата работи с лявата ръка и като я гледам, че реже с нея имам чувството, че всеки момент ще се пореже, но свикнах и не прави на никого впечатление, дори не се споменава за това. В 21 век е недопустимо да се мисли, че малки отклонения от общоприетото статукво за много неща в живота са неправилни. Хора всякакви - с очила и без, със затруднения в говора и слуха . Да не изброявам повече. У нас битува старото мнение, че едва ли не всички трябва да са еднакви. Както казва Пушкин - " все ровны как на подбор...". А това майка да се опитва така да се държи с детето си - нямам думи. Но трудно се преборва закостенелото мислене. А уменията трябва да се развиват без значение в коя област и това е задължение на родителите най-вече.

leti_at
08.01.2011, 14:03
Пак се намесвам,защото се сетих,че сме имали и преди подобна тема. Ечо, нека приятелката ти да я прочете, ще й бъде доста полезна. Ето линк към нея-

http://goblenite.org/showthread.php?t=7794&highlight=%E0%EC%E1%E8%E4%E5%EA%F1%F2%FA%F0

veni_3000
23.01.2011, 17:04
Моята дъщеря също е левичар но аз я оставих да се развива така както природата я е създала.Много пъти са ме карали да я уча да пише с дясната ръка но аз не го направих ,казах им те да се научат да пишат с лявата и темата спираше дотук.Е все още не е проявила интерес да шие гоблени но пък рисуда доста добре.И засега това е нейното хоби.Ето нещо нарисувано за дестина минути както тя казва.

yonka
23.01.2011, 20:41
Не мисля ,че има значение кой с коя ръка върши нещо ,стига да има желание всеки може да се научи.Аз лично с освен да се храня с нож и вилица почти нищо не мога с лявата и се възхищавам на всички ,които си служат и с двете ръце еднакво добре.Имах прадядо ,който беше левичар и не можеше да се бръсне сам ,но как остреше моливи :)-невероятни ги правеше дълги и равни-така че няма почти нищо невъзможно

neonila
25.01.2011, 17:42
Мога да споделя опита си като майка на момче левичар, което вече е голям мъж...никога не ме е упреквал за това, но много късно разбрах, че не съм постъпила правилно...в първи клас го измъчих, докато се научи да пише с дясната ръка защото"трябва да бъде като другите" - така каза учителката...сега пише еднакво грозно и с двете ръце...може би заслугата е моя...така, че бих посъветвала майките да не насилват децата си...оставете ги да се развиват така, както е заложено у тях...а момиченцето, ако има желание да се научи да бродира и плете, нека майка му да го направи така, както е удобно за детето...да не го насилва, за да не се почувства така, както аз всеки път когато гледам как пише сина ми...моето лично успокоение е, че за всичко останало не настоях ''да бъде като другите"...
А за думата"левачка" в м. р. "левак" не смея да твърдя защото не съм проверила , но на жаргон означава некадърен човек...ако е така е неуместно да се използва за хората, които боравят с лявата ръка...

БориславМ
29.01.2011, 15:40
Вилер, този дето направил "вилеровите гоблени", е бил левичар.
От него идва посоката на конеца в "гобленарския бод".
Смятам, че левичарите имат "естествено предимство" при бродирането на класически гоблени.
Всичко останало е предразсъдъци и оправдания.
:idea: