PDA

Покажи пълната версия : Кошнички - сладки?



man4e
10.03.2006, 18:02
Момичета, някой знае ли с какво точно се пълнят сладките кошнички /тарталети/? Спомням си, че бяха шприцовани по три розички в различен цвят, но от какво точно са? Маслен крем, сметана? :? Каква е точната рецепта?

Djemma
10.03.2006, 18:12
Аз ги пълня с пудинг или нишесте, а отгоре правя решетка от маслен крем и рози и листа също от маслен крем.

man4e
10.03.2006, 18:24
А каква точно е рецептата за масления крем? Никога не съм правила такъв. :?

Скарлет
10.03.2006, 20:10
Любимите ми сладки.Едно време,много ги правихме.Аз ги пълня с крем-ванилия или шоколад.Одгоре шприцавам малки цветчета в различни цветове и по средата поръсвам кокосови или шоколадови стърготини.Ако някой иска рецептата ще я пусна , но не мога да направя кошничките,защото никъде по магазините не мога да намеря формички.... :cry:

Зори
10.03.2006, 20:55
Скарлет давай рецептата :yes: .

tanita
10.03.2006, 20:56
Ще съм ви благодарна ако пуснете и рецептата за тестото, че аз ги правя по една която намерих в една книга, ама не е това което си спомням от едно време.
Иначе ги пълня с млечно-маслен крем, а напоследък с крем от готов пудинг смесен със сметана.

Биби
10.03.2006, 20:57
Подсетихте ме и като се поразрових намерих едно формички, ама многооо стари, почнали да ръждясват :(
Чудя се дали пък неможе да си направим такива кошнички - е няма да докараме баш същата форма, но пък ще ядем кошнички.
Ако използваме алуминиево фолио дали няма да стане - все пак това което се слага е тесто, а не е течно. Само незнам как ще се опекат :?

man4e
10.03.2006, 21:22
Скарлет, може ли точната рецепта за кошничките. А формички видях да се продават на бройка /в Русе/, но бяха от по-малките.

Скарлет
10.03.2006, 21:22
Ето и рецептата(изпитана хилядократно)

2яйца
1 1/2 ч.ч захар
500мл мас(разтопена)
2 суп.лъжици кисело мляко
1 кафяна лъжица сода Бикарбонат
1 ванилия
1,5 кг брашно
За крема
По желание-ванилия,шоколад.....
За розичките
2п.масло(оставено на стайна температура)
500гр.пудра захар
боя засладки в различни цветове

Омесва се тесто.Да е меко.Във форми за малки тарталети се оформя,но трябва тестото да е тънко по стените,защото при печенето се подува от содата и ако е оставенопо-дебело няма да има място за крема.Изпичат се формичките и се изваждат кошничките.Забравих да спомена,че е необходимо преди да се оформи тестото,тарталетките трябва с едно чисто парче,напоено в олио хубаво да се намажат.
Готов крем по желание.Сварява се и се пълнят кошничките.
Маслото се омесва с пудрата захар.Разделя се на толкова части,колкото цвята бои имате и всяка част се боядисва.Слага се този маслен крем в шприц и се шприцоват отгоре върху крема(изстинал) розички.
По средата поръсвате по желание кокос,шоколадови или цветни пръчици.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ПРЕСТОЯТ ПОНЕ ЕДНА НОЩ,ЗА ДА ОМЕКНАТ И НА ДРУГИЯ ДЕН НЕ СИ СЕРВИРАТЕ В ЧИНИЙКА,А СИ ВЗИМАТЕ НАПРАВО ЦЯЛАТА ТАБЛИЧКА И С КЕФ СИ Я ИЗЛАПВАТЕ!!! [:]
Сега ще се опитам да пусна снимката с кошничките от моята абитуриентска,за да видите каква красота са.

Скарлет
10.03.2006, 21:57
Ето и моите кошнички как изглеждат.

Зоя
11.03.2006, 09:06
:hello: Разкошни сте момичета и момчета!Много Ви се радвам,когато влизам във форума и чета.Толкова е топло и уютно!Бъдете здрави и продължавайте все така!!!
С риск да не обидя Скарлет и Джема :?
Моята рецепта за кошнички е с кр.масло (маргарин),а пл. е с орехи,канела.....
Изпитана също много пъти.А са и много вкусни.

Valja
11.03.2006, 09:34
Аз никога не съм правила, защото ми е струва много връткаво, но мога да ви дам една идея: като бях ученичка, на една моя съученичка майка й много често правеше - изглеждаха точно като на Скарлет, но освен това тя им слагаше и дръжки - от лимонови резенки изрязваше външната част - плътно оцветената - и я забиваше леко в крема, за да се закрепи - ставаха много ефектни.

Скарлет
11.03.2006, 21:42
Да,Валя и аз си играех да слагам държки,дори съм пекла от тесто,но не ми се занимава. :lady:
Зоя,може и с масло,но всички сладки с масло стават твърди и трябва много дни да стоят за да омекнат,а с мас за една нощ стават меки и пухкави.
Курибиите също правя с мас,а не с масло. :lady:

Не мисля,че трябва някой да се обижда,всеки има вкус,а всяка област в България свои рецепти! :yes: Нали затова обменяме опит. [:]

man4e
12.03.2006, 16:22
Да ви се оплача! Пълен провал с кошничките :( Тестото ми стана доста маслено. Облепих формичките /предварително намазани с олио/, но като започнаха да се пекат се надуха. Освен това не знаех на колко градуса се пекат. В една от моите рецепти пишеше 150, но ми се видя много ниска температура. Първо пекох на 250, след това на 300 градуса. Като ги извадих бяха много ронливи и не можеха да се вадят от формичките. Децата ги изядоха на трохи с лъжица. За да спася останалото тесто го направих на формички със същите тарталетки /половината с дупка по средата/ Залепих ги две по две и сложих в дупката по една ягодка от сладко. Поръсих с пудра захар. Станаха красиви и децата ги харесаха, но аз исках кошнички с крем.... :cry: Според тези, които са ги правили къде може да ми е грешката? Дали тестото е било меко? А и това отлепяне от формичките? :?

Скарлет
12.03.2006, 22:35
Кгато аз ги правя,много добре с чито и малко парцалче намазвам формите.Тестото трябва да е много тънко по краищата на формите,аз и в рецептата го писах.Иначе не остава място за крема.За ронливото,досега не съ имала такъв проблем... :? Излизали са винаги от формите.Тестото трябва да е средно,да не е и прекалено меко или пък много твърдо. :lady:

galina_vasi
13.03.2006, 11:10
Еии, момичета!
С тези кошнички ме върнахте в детството...
Правеха ги основно за сватби- като\"официални и представителни" сладки. А ние- децата, се облизвахме и чакахме някоя да се чупи или самата сватба.Каква идилия!
Мога лио да използувам вместо "истинските" формички, такива за малки кексчета (муфинс)? Май да?

Лидия
13.03.2006, 16:33
Къде четох-не помня-но някъде пишеше ,че може вътре в кошничката преди да се изпече да се сложи нещо по средата-фъстъци ли беше или пък фасулчета,за да натиска тестото :? Ако го намеря пак-ще напиша.

Marinera
13.03.2006, 18:15
Ами защо се слага набухвател в тестото? Помня, че майка ми веднъж също беше пробвала да прави и също се надуха, че трябваше да ги издълбава, за да ги напълни. :? След това реши, че рецептата й е сгрешена и не трябва набухвател.

galina_vasi
14.03.2006, 11:12
Аз пък мисля , че е нормално да се надува тестото и да се издълбават кошничките като са опечени и nреди пълнене с крема. Така поне сам виждала.

veni_3000
16.03.2006, 14:22
Моята рецепта е без набухвател, аз винаги слагам масленото тесто за няколко часа в хладилника да стегне тогава с него се работи по лесно. :oops:

Marinera
17.03.2006, 00:03
veni_3000, ако може дай и твоята рецепта. :!:

veni_3000
17.03.2006, 18:44
100гр- синска мас
100гр-масло/маргарин/
1ч.ч.-пудра захар
1-яйце
Брашно колкото поеме тестото да е по твърдо оставя се няколко часа да престои в хладилника и се оформят кошничките да не са много дебели защото се надуват малко докато се пекат.Вадят се внимателно от формичките защото тестото е маслено и се трошат много лесно.Аз ги пълня с течен шоколад защото в къщи всички го обичаме много. :wink:

Marinera
17.03.2006, 20:43
Мерси! Копирах си и тази. [:]

Djemma
18.03.2006, 02:14
А моите изглеждат така:

man4e
20.03.2006, 11:01
Някакви тънкости при ваденето на кошничките от формичките? :? Трябва ли да са изстинали или докато са топли? С нещо остро ли ги побутвате да излязат? :?:

Скарлет
20.03.2006, 14:28
Аз ги оставям 3-4 мин.след,като ги извадя от фурната,да вземат въздух и тогава ги вадя,като обръщам формата надолу и я удрям в тавата и кошничката сама си излиза.

alys
22.07.2006, 12:09
Ето и рецептата(изпитана хилядократно)

2яйца
1 1/2 ч.ч захар
500мл мас(разтопена)
2 суп.лъжици кисело мляко
1 кафяна лъжица сода Бикарбонат
1 ванилия
1,5 кг брашно
За крема
По желание-ванилия,шоколад.....
За розичките
2п.масло(оставено на стайна температура)
500гр.пудра захар
боя засладки в различни цветове

Омесва се тесто.Да е меко.Във форми за малки тарталети се оформя,но трябва тестото да е тънко по стените,защото при печенето се подува от содата и ако е оставенопо-дебело няма да има място за крема.Изпичат се формичките и се изваждат кошничките.Забравих да спомена,че е необходимо преди да се оформи тестото,тарталетките трябва с едно чисто парче,напоено в олио хубаво да се намажат.
Готов крем по желание.Сварява се и се пълнят кошничките.
Маслото се омесва с пудрата захар.Разделя се на толкова части,колкото цвята бои имате и всяка част се боядисва.Слага се този маслен крем в шприц и се шприцоват отгоре върху крема(изстинал) розички.
По средата поръсвате по желание кокос,шоколадови или цветни пръчици.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ПРЕСТОЯТ ПОНЕ ЕДНА НОЩ,ЗА ДА ОМЕКНАТ И НА ДРУГИЯ ДЕН НЕ СИ СЕРВИРАТЕ В ЧИНИЙКА,А СИ ВЗИМАТЕ НАПРАВО ЦЯЛАТА ТАБЛИЧКА И С КЕФ СИ Я ИЗЛАПВАТЕ!!! [:]
Сега ще се опитам да пусна снимката с кошничките от моята абитуриентска,за да видите каква красота са.
Скарлет, направих бисквитки (няма кой да прави кошнички, пък и формички никога не съм си купувала) по рецептата ти - благодаря за което. :gipsy: Станаха много на брой и много вкусни. Мислех си, че може да станат много мазни или нещо такова, но като пишеш, че е изпробвана многократно, реших да се доверя. Ами станаха много вкусни, хрупкави, абе изобщо супер! За кафе или чай са трепач! [:]
Но сега си мисля, че няма да е лошо да разбера и за кремчетата, с които се пълнят кошничките. Пишеш, че използваш готови кремчета. А кои по-точно?

Скарлет
22.07.2006, 18:06
Ами,които са ти по вкуса.Аз обичам повече шоколадовия вкус,затова ги пъня със шоколадово нишесте,а може и пудингите на д-р Йоткер. :yes: :yes: :yes:

alys
22.07.2006, 18:34
Намислила съм да пробвам мини бисквитена торта с малко нишестено кремче - само така, за проба, за да видя какъв е вкусът :gipsy: .