PDA

Покажи пълната версия : Още чешки рецепти



natalyna
11.03.2006, 14:20
Това е обещаният щрудел по рецепта на бабата на мъжа ми:) Най-вкусният който съм опитвала!

ЩРУДЕЛ

За тестото:
300г брашно
125г твърд маргарин или масло(аз го правя с маргарин)
50г пудра захар
2 яйца
4 с.л. прясно мляко
2/3 пакетче бакпулвер(питах не може ли цяло - не нямало да е същото, така че сложих 2/3 :))
щипка сол

От продуктите се замесва не много твърдо тесто, но да става за разточване. тестото се разделя на 2 и се разтокват 2 кори с големината на тавичката за печене(дозата е точно за тавичка от печката(дълбоката)). Тавичката се намазва с мазнина и се слага първата кора, върху която се слага плънката.

Плънка:

1 кг ябълки
5-6 супени лъжици кристална захар(всъщност може да сложите на вкус)
1 ч. ч. смлени орехи(може и без тях)
По желание може да сложите и стафиди
4-5 с.л галета или ситно надробен сух хляб(за да поеме водата от ябълките)
канела за посипване

Най-напред се слагат ябълките нарязани на тънки резенчета, посипват се със захарта, канелата, орехите и накрая галетата.
Отгоре се слага втората кора тесто, леко се примачква отгоре, за да се изкара въздуха и краищата се притискат с пръсти, за да се слепят двете кори. Тестото се набодва с вилица и щрудела е готов за печене. Пече се в умерена фурна, до зачервяване. След изтиване се реже на парчета и се поръсва с пудра захар.

Добър апетит!

А ето и снимките:

natalyna
11.03.2006, 14:24
Продължавам :)

След като изстине, ще го снимам и нарязан.

lubopitko
11.03.2006, 14:58
Дотук изглежда много добре :yes: :idea:

natalyna
11.03.2006, 15:10
Готовият щрудел или това което остана от него :)

lubopitko
11.03.2006, 15:53
Ухааааааааааа :shock:
Много е готин! Записвам си веднага рецептата! :idea:

Milinka
11.03.2006, 16:32
щруделат изглежда страхотно и преполагам че е много вкуснен

чехите имат вкусна кухня.
майката на една моя приятвлка беше учила в чехия и все приготвяше разни чешки вкусотии. имаше едни коледни меденки, ах,............. но за съжеление те много ревниво си пазеха рецептите

:(

qni
11.03.2006, 18:03
natalyna изглежда много добре щрудела и аз ще си копна рецептата .
Очаквам следващите ти изкушения ...нещо ми подсказва ,че има още :D :D :D

natalyna
11.03.2006, 20:50
Момичета щрудела наистина е страхотен, аз съм го правила и с настъргана тиква(обаче трябва да се изтиска водата) - стана също върха!

Да, чехите имат много вкусни неща, като повечето десерти са по-скоро сухи, с втасване отколкото сиропирани и не са толкова сладки(те дори не сиропират блатовете за торти)! когато правя баклава си я изяждаме ние с мъжа ми, защото на другите им е сладка(добре, че той поне обожава сиропирани сладкиши)! Много рядко например правят кексове и ако правят то той е от по-тежкият вид с масло!

Смятам да пусна още рецепта за така наречените тук бухти, които всъщност са по-скоро сладък вариант на тутманик! Има още неща, но постепенно, за да мога да давам и снимков материал!

sladka hapka
11.03.2006, 21:05
Наталина, благодаря ти много.
Рецептата ми изглежда много добра, а и снимките са изкусителни. Освен това съм се уверила, че твоите неща винаги стават. Само българската мая понякога се излага, но като няма чешка :D

Milinka
11.03.2006, 21:21
И а си копирах рецептата.
Аз сан в NL и тук също правят едни тлъсти кексове с много масло, чак пръстите ти стават мазни и аз хич не ги обичам. Правя си кексове по български - с малко масло, да са пухкави и леки.
Чакам с нетърпение още чешки рецепти

natalyna
11.03.2006, 21:30
Хапчице, дано тази да ти стане от пръв път, че няма мая! :D
Иначе и аз като видя някои от вашите имена - ти, Djemma, Скарлет и няколко мами от бг-мамма, директно записвам и дори не давам отчет - та да не си помислите, че не ви опитвам рецептите :wink:

соледад
12.03.2006, 19:08
Наталина, а имаш ли рецепта за чеснова супа. Когато бяхме в Чехия ходихме на разходка в етнографския комплекс в Рожнов и там ядохме такава, беше много вкусна. Моля те, дай рецептата!
:flower:

galina_vasi
13.03.2006, 12:09
Страхотна рецепта!
Опитвала сам щрудели с мнoгoлистно тесто и не ми харесаха.Ще опитам тази рецепта.Благодаря!
Както вече писах,приветствам всяка идея за сладкиш с пресни плодоиве (или варианта им със сладка) и си мисля дали тази не може да се направи и с други плодове (освен с тиква, за което не бих се сетила-чесно казаноно- което си е оригинално,но може би със сливи напр?).Опитвали ли сте нещо друго подобно?

natalyna
13.03.2006, 13:14
Не знам дали може да стане с други плодове, защото не съм опитвала! Тестото става с много приятен бисквитен вкус, така че мисля, че няма да има проблем. Само че, сложи задължително галета, за да поеме водата(сливите имат повечко). Мисля, че би могло да се сложи и сладко между корите - май пак ще стане.

А да, за тиквата, ако някой иска да опита - като се настърже, водата се изтисква, посолява се(за да не е блудкава) и я омесвам със захарта + 2 лъжици олио, като за тиквеник!

natalyna
14.03.2006, 14:30
Соледад, чесновата супа е в отделна тема. :flower:

sladka hapka
14.03.2006, 23:26
Да се отчета: Щруделът е страхотен.
Като една пълна кукувица отлагах сума ти време да го направя, защото нямах галета. Днес си купих галета, спретнах сладкиша и забравих да сложа от нея.

Но и без това стана супер. Семейството го нападна още горещ, после го пробваха топъл, а преди малко - и студен. Почти свърши. Голямо благодаря и за тая рецепта :!:

natalyna
15.03.2006, 09:15
Да, май трябваше да предупредя, че е по-добре да се правят 2 дози, защото свършва за отрицателно време! :yes: :wink:

Хапке, новият ти аватар е просто приказка! :gipsy: :kiss:

michel
23.03.2006, 16:21
отдавна не бях влизала тук, защото бях затрупана с работа и не ми остана време за кулинарни подвизи, но туку-що направих този щрудел и такъв аромат се носи, че бремелинскато ми стомахче се свива, нямам търпение да се изпече, а и мъжа ми се прибра за малко и от вратата, само "Ауууууууу, ще се прибера по-рано от работа, да не сте го изяли до тогава!"

Благодаря ти, Наталина! :flower:

аномалия
23.03.2006, 16:53
А на мен не ми стигна тестото за тавата на фурната :( И стана прекалено сух, понеже ябълките останаха открити и не се задушиха. Нали правилно разбрах, че размера на тавата е този :?

natalyna
23.03.2006, 17:01
Здравейте момичета!

Аномалия, незнам защо не ти се е получило достатъчно тестото, да не би да си го отавила по-дебело? Трябва да е 1-2 милиметра дебело, при печенето си бухва. Да в дълбоката тавичка на фурната, то на снимката се вижда.

Michel, дано ви допадне на вкус!

аномалия
24.03.2006, 11:00
Ами освен да се явя на поправка [:]

DEn
16.07.2006, 17:07
Това е чудна рецепта, natalyna :lady:
Разкошен сладкиш се получи :amam: Правя го за втори път вече :cookies: :cookies: Резултата всеки път ме очарова :lady:
Но аз замених ябълковата плънка с черешова, нали сега има толкова много череши, а аз толкова много ги обичам :idea: А блата наистина има вкус на бисквитки, чудесен е :yes:
За плънката използвах : 2кг почистени тъмни череши, 7бр. необикновени бисквити (вместо галета), 5-6 с.л. кафява захар [:]
Или още по-просто, който иска да опита щтрудела на natalyna с черешова плънка да замести ябълките от рецептата с череши, а всички останали продукти са същите :idea:
Продуктите се объркват добре, по желание сместа може да за загрее за 5-10 мин на котлона, но да се внимава да не загори :yes: Но аз си мисля, че и без предварителна термична обработка черешките ще се опекат добре във фурната :lady:
Не успях да разточа кора колкото тавата на фурната, но една 30 см кръгла тавичка напълних с вкусен сладкиш :thumbup:
Имам въпрос към теб, natalyna, скарана съм с точенето :( и с тестата :cry: С 300 г. брашно при мен се получава тесто, което е меко да се точи, и докато разточвам корите поема още около 200г. брашно, това така ли трябва да бъде или чашата с която меря е неточна :no:
Благодаря за страхотната рецепта natalyna, :kissyou:
Ще опитам и с ябълки :lady:

natalyna
16.07.2006, 22:27
Здравей DEn

Радвам се, че щрудела ти харесва и е чудесно, че си импровизирала! [:]
За тестото - не знам защо не успяваш да го разточиш - просто посипваш добре дъската и самото тесто отгоре с брашно, ама може би зависи и от брашното. Лепи ли ти тестото, когато е вече омесено. Ако те притеснява, че се къса при точене, това не е проблем, просто го настави или запълни с тесто от другаде! А ако ви харесва и с поизмененото от теб тесто(с повече брашно), ами прави си го така! Чудя се само дали не ти става по-твърдо тестото и после бисквита? А и още нещо, ако ти се струва много меко, може да го оставиш за половин час да се стегне в хладилника. това също може да помогне! :?

Истината е, че за месенето и точенето е нужна просто практика - като го нацелиш веднъж, вече си става! Може би ще ти е от полза да знаеш едно златно правило при точене(ти може и да си го знаеш, ама аз да кажа :wink:) - постоянно посипване с брашно, отгоре и отдолу на кората(то и така отива доста, ама не съм го смятала)! По този начин може да разточиш много тънка кора. В случая, ти е нужна около 1-1,5 мм тънка кора за отдолу и такава за отгоре!

Ами това е, ако има нещо, пиши! :cool: