PDA

Покажи пълната версия : ПОСТИ



Valja
13.03.2006, 19:38
Момичета, вие не постите ли? Аз тази година за първи път постя. На пръв поглед менюто при пости е доста ограничено, но като започне да мисли човек, му идват доста идеи - поне на мен.
Ако има привърженички на този начин на хранене, може да обменим малко идеи.
Аз използвам соевите продукти - кайма и шницели. Обаче шницелите ги приготвям не точно, както пише в упътването на опаковките, а ги слагам в йенска тенджера, посипваг ги с подправки и сол, сипвам и олио и започвам да наливам по малко гореща вода - на ливам една чаша, задушавам в микровълновата докато заври, оставям малко да си починат, докато поемат водата. После ги обръщам, сипвам още една чаша гореща вода - пак в микровълновата и така, докато се напоят и станат готови. След това ги слагам на скарата. Стават много вкусни, особено ако преди това на скарата са печени истински кюфтета :D
А соевата кайма освен за кюфтета, я правя и в гювечета, в комбинация с ориз, или за плънка на пица.

sladka hapka
13.03.2006, 20:42
Аз не постя, защото месо не ям от години. Заради това ям млечни повечко, пък и кърмя...трябват ми тия протеини. Иначе може да заслабна :D

Моето отношение към постите е по-либерално. Гледам да съм с чисти помисли, пък ако има Господ, се надявам да ми прости сиренето и киселото мляко.

За менюто по време на пости мога да ви предложа картофено руло. Прави се от варени и пасирани картофи, които се смесват с малко прясно мляко и масло. Ако постът е стриктен, може би малко зехтин или олио ще е по-добра идея. Разстила се върху навлажнена кърпа или лист домакинско фолио, като му се придава правоъгълна форма. Отгоре се нареждат сварени зеленчуци по избор - аз слагам гъби, царевица, моркови, може и сварени яйца. Магданоз, сол, чер пипер - задължително! След това се оформя на руло и се запича във фурната. Най-добре е да се наръси с настърган кашкавал, но сигурно и без него ще стане.

Djemma
13.03.2006, 23:53
И аз не постя- не мога без прясно мляко и сирене. :( Валя, а ти с религиозна цел ли постиш? Защото ако -да, то допирането на шницелите до скара, на която са печени к'фтета, едва ли е приемливо? Просто питам, де не че ти давам акъл. :D

Скарлет
14.03.2006, 07:44
Знам,че и олио не се консумира при пости,защото е "блажно".

Dayli
14.03.2006, 10:03
От баба ми знам,че само при строгия пост/май беше 7дни преди Великден/ не се яде олио и въобще никакви,дори растителни мазнини.А иначе,през другото време/повече от месец/ се ядат растителни мазнини,без никакви животински продукти. :oops:

pep-4o
14.03.2006, 17:06
ето една идея за постещите http://www.rockinghamremembered.com/VegArt.html

у нас за съжаление не се пости. Иначе едно пречистване на организма не би било лошо, но без сирене и яйца просто не виждам да изкараме и два дни (месо-3 :D )

galina_vasi
15.03.2006, 11:19
Респекп към всички, които имат волята и вярата да постят!!!
Аз си мисля че бих успяла, ако се хвана, но моя "лъв" y дома (мажа ми), които не може без месо...Ако напр. си изпържа тиквички с чесново кисело мляко или направя миш-маш казва:"Xубава салата, сега да преминем към основното ястие" :)Та трудно е в такива фамилии, нали?!

sladka hapka
15.03.2006, 14:28
Респекп към всички, които имат волята и вярата да постят!!!
Аз си мисля че бих успяла, ако се хвана, но моя "лъв" y дома (мажа ми), които не може без месо...Ако напр. си изпържа тиквички с чесново кисело мляко или направя миш-маш казва:"Xубава салата, сега да преминем към основното ястие" :)Та трудно е в такива фамилии, нали?!
Всъщност не е.
У нас също имаме месоядци и тревопасни. Всеки яде това, което си му душа сака...никой не се меси в избора на другия. Само за мене остава повечето готвене, но аз пък обичам да готвя. А тука май повечето сме си такива :D

pep-4o
15.03.2006, 15:24
Момичета, сега ще копирам от Скайп-а си част от разговора ни с дъщерята по повод готвенето "по желание на клиента" - това защото човек се старае всеки да яде каквото му харесва: В неделя един искаше пържоли, друг дроб-сърма.
Този ник stoev{LOVE}deni4ka е детето де, пише под името на батко си.(който има търпение да чете, естествено)

[14.3.2006 14:33:22] Пепа 100-ева каза: яде ли и кво
[14.3.2006 14:33:30] stoev{LOVE}deni4ka каза: salata kartifena
[14.3.2006 14:33:37] stoev{LOVE}deni4ka каза: si4ko mi vtrysna ve4e
[14.3.2006 14:34:29] Пепа 100-ева каза: кое ти втръсна
[14.3.2006 14:34:38] stoev{LOVE}deni4ka каза: si4ko da qm
[14.3.2006 14:34:41] stoev{LOVE}deni4ka каза: samo gi reduvame
[14.3.2006 14:34:43] stoev{LOVE}deni4ka каза: i mi pisnaha
[14.3.2006 14:35:42] Пепа 100-ева каза: кажи тогава ти какво искаш и ще ти направя;
[14.3.2006 14:35:53] stoev{LOVE}deni4ka каза: neznam
[14.3.2006 14:35:55] stoev{LOVE}deni4ka каза: 6te si pomislq
[14.3.2006 14:36:35] Пепа 100-ева каза: помисли какво искаш да ти приготвя, не само да мрънкаш, че всичко ти е омръзнало
[14.3.2006 14:36:47] stoev{LOVE}deni4ka каза: ok
[14.3.2006 14:37:55] Пепа 100-ева каза: до 1 час искам отговор
[14.3.2006 14:38:53] stoev{LOVE}deni4ka каза: ok
[14.3.2006 15:00:03] Пепа 100-ева каза: четеш ли ей детенценценценцеце
[14.3.2006 15:00:15] stoev{LOVE}deni4ka каза: a da
[14.3.2006 15:00:17] stoev{LOVE}deni4ka каза: kaji kvo
[14.3.2006 15:00:39] Пепа 100-ева каза: имам предложения към теб - първо кажи ти измисли ли си ядене, дето да ти го приготвя?
[14.3.2006 15:01:34] stoev{LOVE}deni4ka каза: ami ne6to vkusnooo
[14.3.2006 15:01:40] stoev{LOVE}deni4ka каза: supa s fide bez tvoite podpravki
[14.3.2006 15:01:53] stoev{LOVE}deni4ka каза: samo da si slojila
[14.3.2006 15:01:55] stoev{LOVE}deni4ka каза: nqma da q blizna
[14.3.2006 15:01:55] Пепа 100-ева каза: кой поиска в неделя дроб-сърма и на кого я приготвих?
[14.3.2006 15:02:29] Пепа 100-ева каза: а предложения като мусака или пържени кюфтета, а супа утре?
[14.3.2006 15:02:57] stoev{LOVE}deni4ka каза: pyrjeni kiuftaci moje
[14.3.2006 15:04:05] stoev{LOVE}deni4ka каза: moje
[14.3.2006 15:04:07] stoev{LOVE}deni4ka каза: supa
[14.3.2006 15:04:15] stoev{LOVE}deni4ka каза: i kiuftaci
[14.3.2006 15:04:42] Пепа 100-ева каза: искаш да кажеш - да правя и супа и кюфтета, и понеже баща ти нищо от това няма да яде, аз трябва да сготвя и нещо друго ?????????????????????????????????????????????????? ??????????????
[14.3.2006 15:05:01] stoev{LOVE}deni4ka каза: ami neznam
[14.3.2006 15:05:04] stoev{LOVE}deni4ka каза: az teq si gi iskam
[14.3.2006 15:05:07] stoev{LOVE}deni4ka каза: ti se opravqi
[14.3.2006 15:05:16] Пепа 100-ева каза: и кво ще ги ядеш наведнъж ли?
[14.3.2006 15:05:37] Пепа 100-ева каза: кой поиска дроб-сърма и на кого я приготвих? Пиши по-бързо бе
[14.3.2006 15:06:37] stoev{LOVE}deni4ka каза: ami na mene
[14.3.2006 15:06:43] stoev{LOVE}deni4ka каза: ama malko po4ivka
[14.3.2006 15:06:50] stoev{LOVE}deni4ka каза: koi te kara da q prai6 mnogo
[14.3.2006 15:08:12] stoev{LOVE}deni4ka каза: ami ne bqh qla na skoro drob-surma
[14.3.2006 15:08:15] stoev{LOVE}deni4ka каза: i poiskah
[14.3.2006 15:08:41] Пепа 100-ева каза: ам аз две чинии не мога да готвя
[14.3.2006 15:08:51] Пепа 100-ева каза: хайде довечера като си дойда ти ще направиш супата, а освен с фиде, с какво друго трябва да е вътре? Месо, компот? чушки?
[14.3.2006 15:09:04] stoev{LOVE}deni4ka каза: hahhaahaha
[14.3.2006 15:09:16] stoev{LOVE}deni4ka каза: pile6ko- 6iigun
[14.3.2006 15:09:49] Пепа 100-ева каза: ок, доучи си и като дойда почваме
[14.3.2006 15:10:01] stoev{LOVE}deni4ka каза: oki

И не си мислете, че детенце направи супата:!: :!: Ами, аз направих супата, през това време сготвих и заек със зелен фасул за нас и пържените кюфтАЦИ :cry:

natalyna
15.03.2006, 16:51
Пеп-4о, насмях се с този ваш разговор, ама на теб сигурно не ти е до смях! На колко години е дъщеря ти?

Но какво питам, моят син дето е на 6 постоянно ми прави този номер! Понеже живеем в голяма къща и освен нас в нея са и свекърва ми(тя е сама) и бабата и дядото на мъжа ми(и те са отделно, разбира се), та той обикновенно обикаля всички, разучава кой какво готви и си избира това което му се яде! А колко пъти е ставало, че ми е искал ядене(като преди 2 дни - лазаня), аз правя, той я погледне и каже - аз няма да ям и ходи при някоя от бабите! Ами това е, но да му мисля аз, защото той си пада повече по чешките неща, а на мен тяхната кухня ми се вижда малко тежичка и гледам да си готвя българско,а и мъжа ми е фен на нашенското.

По въпроса за постите - и моя мъж не сяда на маса, ако няма нещо месно или поне сирене(ние много обичаме различни видове сирена) или яйца, така че постите отпадат. Но имаче ядем предимно пилешко, заешко или пуешко, на два месеца телешко и много, много рядко свинско(защото ни мирише), а и разбира се много рибни неща!

Иначе и аз мисля, че ако запазя мислите си чисти от зло(или се опитам поне) и без пости ще съм по-близо до Бога, околкото(знам такива) ако спазвам всички канони, но мисля, говоря, а и дори съзнателно обиждам, наранявам или правя зло!

pep-4o
15.03.2006, 17:04
:D Дъщерята е на 12, а сина е на 16. Той се задоволява да каже "каквото направиш", но пък яде предимно сухи храни и манджи. Сега е заявил мусака, но понеже я яде само той (е, и аз помагам, че да свършва) забравям втори ден да извадя кайма. И ето пък разговора с него:

[12:00:25] stoev{LOVE}deni4ka каза: musaka
[12:00:28] Пепа 100-ева каза: кюфтета яде и сега
[12:00:33] stoev{LOVE}deni4ka каза: ako ne kakvoto napravish
[12:00:34] Пепа 100-ева каза: тогава изкарай кайма
[12:00:38] stoev{LOVE}deni4ka каза: am
[12:00:45] stoev{LOVE}deni4ka каза: druga vecher shte e musaka

ей така сме.
Пък като ходим на село при бабите на гости (нашите баби и дядовци са там), едните казаха "много ти е капризен мъжа, готви ти" още преди 15-на години, а другите пак по това време - ти знаеш какво ядете, това готви.

Valja
15.03.2006, 20:21
Джема, аз реших да постя не по религиозни подбуди, просто за да си пречистя организма, а периода реших да бъде точно през постите, за да имам повече воля /и оправдание в къщи :D / Олиото не съм го изключила от менюто, тъй като не спазвам съвсем точно религиозните пости - нали то е от слънчоглед, а не от животно :yes: . Също не съм изключила и чашката ракийка вечер със салатата - ракията също е от плодове :D
По принцип като се пости, всъщност се получава нещо като разделно хранене, което пък спомага отслабването. До сега 10 дни издържах без нищо животинско, с изключение на 8 март, когато изядох една салата от рулца от раци, кисели краставички, лук и майонеза, доколкото в майонезата има яйца. Взех да свиквам и да не ми прави впечатление. Вярно, че трябва да приготвям по 2 неща - за мен без месо, мляко и яйца, а за другите - със тези продукти, но пък гледам ястията ми да са от по-бързите и лесни, така че не ме затруднява особено, а пък и както Сладка хапка каза - и аз обичам да готвя и да експериментирам в кухнята.

Steny
16.03.2006, 00:21
Вале браво, че устояваш! :clap:
Аз се опитах, но уви не издържах много - само седмица. Е доказах си, че мога все пак тъй като ми се наложи да приготвя една тортичка и разни пилешки вкусотии, от които така и не близнах.
Лошото е, че на мен постите не се отразиха положително на килограмите, а напротив :cry:
А относно строгия пост по време на който не се ползва олио и дори зехтин - това са първата и последната седмица на постите

Скарлет
22.03.2006, 10:39
И аз реших да постя.От понеделник,вече трети ден.За сега дадох дума за тази седмица,но ако нямам проблеми(имам хроничен гастрит),ще продължа и следващата.Реших и аз малко да пречистя организма си.Не ям нищо,което е от животински произход.Само зеленчуци и плодове и диетичен хляб.

sladka hapka
22.03.2006, 12:12
И аз реших да постя.От понеделник,вече трети ден.За сега дадох дума за тази седмица,но ако нямам проблеми(имам хроничен гастрит),ще продължа и следващата.Реших и аз малко да пречистя организма си.Не ям нищо,което е от животински произход.Само зеленчуци и плодове и диетичен хляб.
Аз минах на вегетариански режим, като бях с хроничен колит. Оттогава (д ачукам на дърво) - вече 14та година карам, не съм имала никога оплаквания.

jpop4e
07.11.2006, 15:45
Момичета, тъй като постите наближават реших да ви подсетя за тези тема,
гледам че вече е на стр. 10:D
Аз от няколко години постя само през последната седмица на Коледните и Великите пости и така се залъгвам, че поне малко се прочиствам. На мъжа ми през това време му спирам само месото и той дори и навън се старае да не яде месо, а детето си е на свободен режим, но като цяло яде това, което готвя - така че извън детската градина реално си пости.
пролетта обаче изкарах целия Велик пост - честно да си кажа беше много трудно, но имаше положителен резултат (не за кг обаче:D :D :D ).
Бях започнала незнайно защо да правя алергии към какво ли не, а след поста нещата се успокоиха. И това не е внушение самата кожна лекарка потвърди, че постите са ми повлияли добре, защото не съм приемала животински белтъци.
Сега също мисля да постя, на като знам как налитам на месо никак няма да е лесно.
Ако имам съмишленици ще се радвам де ме подкрепят :)

Nadya
07.11.2006, 16:08
Решението за поста в къщи вече е взето - ще се пости. От кога и до кога това е големият въпрос, защото съпружеството в къщи каза "Ще се пости" въпрос "Кога?" - "Ще видим." :crazy: .
Така че момичета давайте рецепти. И още въпросче - без сирене, мляко и яйца ли ще постите, защото в къщи май без сирене ще е много трудно.

lucy
07.11.2006, 16:24
Момичета, внимавайте със соята и соевите продукти! Нали знаете, че е генно модифицирана!!!! Аз не бих рискувала - придържайте се към това което Бог дал, знам че е вкусничко, да се разнообрази менюто, но проблемите след години ще са страшни! Ако реша да постя, наистина ще е само с това, дето расте в земята ни и ако издържа ще е добре! Но не ми се иска да се "надхитрявам" с природата!

jpop4e
07.11.2006, 17:04
Надя, аз засега мисля да постя по десет дни в началото и края на постите, като не ям нищо животинско. Ще видя как ще върви и ако не ми е тежко ще опитам да изкарам целия пост. Нещо не ви пречи да опетате по тази схема.
Единственото нещо, с което разнообразявам менюто от неща, които растат в земята както казва Люси е растителния кашкавал. Толкова ми е вкусен, че си купувам от време навреме и в нормално "непостещо" време. Иначе изцяло се придържам към храни, които ни дава природата, а не лабораториите.

Mermaid
07.11.2006, 19:15
Здравейте всички, които се интересувате от поста.
Всеки има различна нагласа спрямо религията и това си е индивидуален избор.
Това, което бих искала да отбележа е, че поста не е хранителен, това не е диета, поста е духовен, а въздържането от храна спомага за това. Няма да изпадам в детайли, който се интересува ще намери информация.
По време и след поста е редно да има изповед и след това Светото тайнството Причащение (Евхаристия).
Ако някой е решил да спази определена диета, поста ли е стимула да я започне?

jpop4e
07.11.2006, 23:27
Mermaid, не ме разбирай погрешно, когато съм избирала да постя съм го правила по няколко причини, едната от които е и факта, че съм вярващ човек. Никой не казва, че постенето трябва да се възприема като диета, просто аз комбинирах нещата. А от пости досега никой не е отслабнал - това е съвсем ясно.
Иначе аз от години постя последната седмица от поста единствено по чисто религиозни причини, като се старая да пречистя и тялото и духа си.
Доколко успявам - незнам, а едва ли и друг знае...

snejanka77
08.11.2006, 01:00
аз също смятам , че поста не е диета. общото между поста и диетата е в това ,че и двете са вид лишения. но постенето е изключително по религиозни причини , и има за цел пречистването на духа и тялото. то е и здравословно , защото спомага на токсините / отровите / да излязат от организма. аз също поддържам тезата , че по време на пост не се отслабва , а напротив- може и да се пълнее - и има логично обяснение за това - консумира се въглехидратна храна и сладки неща , а оттам се и пълнее.

snejanka77
08.11.2006, 01:10
доколкото знам , поста започва на 14 ноември и свършва на 24 декември. трае общо 40 дни. ако човек пости, за да вземе причастие , трябва да пости от всички животински продукти и от олио. постът е 6 дни и на седмия се взима причастие. преди взимането на причастие / сутринта / не се пие нищо, докато не ти дадат причастие. след това не се целува никой - става въпрос за същия ден. хубаво е този ден също да не се консумира месо или да се яде след 17 часа.

Mermaid
08.11.2006, 11:20
Mermaid, не ме разбирай погрешно, когато съм избирала да постя съм го правила по няколко причини, едната от които е и факта, че съм вярващ човек. Никой не казва, че постенето трябва да се възприема като диета, просто аз комбинирах нещата. А от пости досега никой не е отслабнал - това е съвсем ясно.
Иначе аз от години постя последната седмица от поста единствено по чисто религиозни причини, като се старая да пречистя и тялото и духа си.
Доколко успявам - незнам, а едва ли и друг знае...

jpop4e-нце, съвсем не съм те разбрала погрешно и ни най-малко не съм насочила постинга си към теб, мила! Извини ме, ако с нещо съм те огорчила!
:flowerlove:
Понеже Българската православна църква не сивърви добре работата откъм просвещение, то хората никак не са виновни, че не знаят някои неща и че често ги избива на суеверие вместо да си спазят ритуалите както трябва.
Затова се изказах така, ако някой случайно не е чул, просто да се положи някакво начало на знанията му. А от там нататък, ако си реши - да ги задълбочи и да постъпва според както е редно.

Пожелавам лек пост и ползотворна молитва на всички! :)

jpop4e
08.11.2006, 12:03
Няма проблем Mermaid :kissyou: , аз съм напълно съгласна с всичко, което казваш, особено за Православната Църква.
Да си призная полагам огромни усилия да приучвам дъщеря си към някои най-основни ритуали и и изобщо на отношение към вярата и религията. Аз самата не съм хиперрелигиозна, но смятам, че човек трябва да уважава религията си и да е толерантен към чуждите, защото аз научих по трудния начин, че без вяра (независимо каква) сме за никъде.
Колкото до причастието искам да допълня, че не само никой не трябва да се целува след като се пречестиш, но и поне два часа след самото причастие не трябва да слагаш нищо в уста - нито храна, нито течност.
Поне така казва попът в цвърквата, в която ходя.

Mermaid
08.11.2006, 12:07
Да, за Причастието има различни навици и правила, както и за много други неща (например опитайте се да съберете две еднакви мнения какво трябва да се прави със свещта от Кръщенето или с букета от Венчавката ;) )
Най-добре е да постъпвате според както свещеника ви казва. Поне за мен така е най-правилно, нищо че има разлика с това, което казва друг свещеник.
А най-зле е да постъпвате според синдрома ЕЖК (=Една Жена Каза...)
;)
И така... за ПОСТИТЕ, както и за всичко православно вече има достатъчно сайтове и информация на български език, има си форуми, има си всичко. Всеки може да научи каквото си поиска. Но ако все пак имате някакви въпроси към мен, аз с готовност ще помогна!
Бъдете здрави! :)

tita
08.11.2006, 12:18
A също да допълня за причастието : след като се причестиш, освен че не трябва да целуваш никого, не трябва и да ядеш храна, която се изплюва, например маслини(има костилки) или компот от череши да речем, пак има костилка и т.н.

Nadya
08.11.2006, 13:37
Настанала е голяма полемика за поста - вярно е, че от пост не се отслабва (погледнете някои от поповете - доста са широкички :D), За мен целта е да се попречистим от токсините. Колкото до духовният пост - той е по-трудният и съгласно нашата Православна църква - по-важен. Но има още много да учим за духовният пост. Дай боже децата ни да успеят да се научат на прошката и всичко което е свързано уроците на Православието. А ние ще правим каквото успеем.

mchj
09.11.2006, 11:19
Аз постих на пролетните пости,но около месец и малко и пострадах със здравето.То не беше кръвно,то кости,лимфи,зъби и какво ли още не.И най лошото което стана аз качих поне 5 кг.,защото се презапасявах,т.е.ядех повече от колкото трябва.А иначе за човек с воля не е трудно.Още повече аз не обичам много месо,сирене и кашкавал,но пак ги хапвам отвреме навреме.
А като идей картофи и ориз със зеленчуци във всичките им варианти,кисело и прясно зеле/сърмички/,чушки пържени пълнени и т.н.,боб,леща,грах,зелен боб , абе не е зле яде се.Аз лично си правех списък.

Mermaid
09.11.2006, 17:10
Да, много често теглото се увеличава, защото в нашето ежедневие, имам предвид работещите, е много трудно да се спазват постите по канон...
Но вижте, все пак не е нужно да се рискува със здравето. Ако имате свещеник, говорете с него, поискайте съвет за облекчаване на поста и благословия. По този начин, без да прегрешавате, ще си имате индивидуален пост, съобразен с вашите здравословни проблеми.
Ако пък си нямате свещеник, вие си намислете как да постите, стига да е с постоянство от началото до края, но така не е редно според мен, въпреки че някои хора го правят.