PDA

Покажи пълната версия : Освещаване на икона



RUSINOVA65
15.07.2011, 23:28
Здравейте ,момичета!Можете ли да ми кажете каква е "процедурата" за предаване на икона на църква.Уших една икона за една църква по случай 100 годишнината и,но досега не съм давала икона на църква и не знам кога трябва да я дам-на самия празник или предварително:confused:

STOP-73
15.07.2011, 23:59
Здравей Роси! Винаги можеш да дариш или подариш на някой нещо. Ако има кампания или набиране на дарения /икони/ за тази църква, послучай годишнината и, то трябва да е обявено за реда по, които ще се прави.
Ако искаш да станеш дарител на църквата /даже и на друга институция или организация/ трябва да се информираш от управата /или църковното настоятелство/, на което ще си предадеш дарението как да стане. Те от тяхна страна трябва да ти издадат свидетелство за дарение.
Надявам се да съм отговорила, за това, за което се интересуваш.

marji
16.07.2011, 00:02
Има вече такава тема във форума. Можеш да прочетеш мненията в нея, но според мен иконата трябва да се даде предварително в църквата.

http://goblenite.org/showthread.php?t=8050&highlight=%EE%F1%E2%E5%F9%E0%E2%E0%ED%E5+%E8%EA%EE %ED%E0

RUSINOVA65
16.07.2011, 11:12
Marji ,тази тема е по-скоро как се освещава икона ,която ще бъде в къщи.А моята икона ще я даря на църквата.Може би най-добре ще е да попитам отчето-каквото той каже.Благодаря ви за съветите

leti_at
16.07.2011, 11:17
Мила, аз също съм дарявала икона на църква...Осветих я преди това в друга църква, даже я оставих да пренощува там и после я подарих вече осветена в църквата, за която беше предназначена...Ама това си го направих по свое собствено усмотрение..никой не съм питала..

ata
16.07.2011, 11:38
Marji ,тази тема е по-скоро как се освещава икона ,която ще бъде в къщи.А моята икона ще я даря на църквата.Може би най-добре ще е да попитам отчето-каквото той каже.Благодаря ви за съветите

Няма "процедура",просто я занасяш и говориш с отчето.
Аз си бях нарекла да ушия една икона и да я подаря на определена църква,когато я занесох и обясних че искам да я даря,отчето ме посрещна с думите" Ох госпожа толкова много гоблени носят,не знам къде ще оставим и вашия.." Показах му моята икона и се радвам,че му хареса,взе я и на гърба на иконата написа че е дарение на църквата от еди кой си...за здраве и успех на....След известно време видях ,че е закачена на стената в параклиса към църквата и много се зарадвах.

RUSINOVA65
16.07.2011, 11:44
Мисля,че няма да има много гоблени за тази църква/ако не е и единственият/.Тя беше затворена около 20 год.-отваряха я за малко по празници.Сега по случай 100 годишнината и е реставрирана и ремонтирана и реших да ушия гоблен със светеца,чието име носи-Св.Пантелеймон.А църквата е наистина много голяма и красива
А попитах,защото няма отче,който да е само за тази църква,а идва такъв от общинския център.

leti_at
16.07.2011, 11:53
Няма "процедура",просто я занасяш и говориш с отчето.
Аз си бях нарекла да ушия една икона и да я подаря на определена църква,когато я занесох и обясних че искам да я даря,отчето ме посрещна с думите" Ох госпожа толкова много гоблени носят,не знам къде ще оставим и вашия.." Показах му моята икона и се радвам,че му хареса,взе я и на гърба на иконата написа че е дарение на църквата от еди кой си...за здраве и успех на....След известно време видях ,че е закачена на стената в параклиса към църквата и много се зарадвах.


.... и при мен така стана.....:kissyou:

ata
16.07.2011, 11:54
Пак със него трябва да говориш, но си мисля ,че на празника ще има много хора,и по-добре е да я подариш преди това.Тъкмо ще я осветят и поставят където решат.:kissyou: Но отчето ще ти каже как да постъпиш.

kiraa
16.07.2011, 13:46
Мъжът ми преди години беше платил на една художничка от търновската школа , да нарисува една икона на Скърбящата Богородица . След време я подарихме на параклиса . Просто отиваш когато попа е там и му казваш че искаш да я дариш на църквата . Той нас ни вписа в една книга за дарители. Наистина е много приятно когато отидеш и видиш нещо подарено от теб в църквата. Поздравявам те за решението ти :clap:

mamani
16.07.2011, 14:09
Здравей Роси. Щом е правен ремонт на църквата , задължетелно се прави освещаване на самата църква.Предполагам ,че ще имате и гости от синода.Дори и да я дадеш предварително, докато не се освети самата църква немогат да ти осветят иконата.Хубаво е да присъстваш.Говори със свещенника най добре.Преди време дадох икона и я осветиха на самия празник .
Сега събираме гоблени - икони за църквата.Момичетата от Варна ще шият, дори вече имаме една подарък от mina . В неделя е празника на св.Марина и тогава ще бъде осветена.
http://www.goblenite.org/showthread.php?t=9355

RUSINOVA65
16.07.2011, 19:21
mamani,следя темата за даренията на гоблени за църквата с интерес,но нямам време да се включа.Даже моята икона е тази,която смята да шие mimiko,но от февруари съм я нарекла за нашата църква
Благодаря ви ,момичета за съветите:kissyou:
p.s. Аз съм Юлия-приятно ми е ,че съм сред вас:yes: