PDA

Покажи пълната версия : рецепти от вашия край



sneji
26.03.2006, 21:13
Много рядко пиша в "Кулинарен свят",но сега се реших да пусна нова тема.Интересно ми е кои са "специалитетите",характерни за вашия край-живеем в една държава,но всяка част от нея си има нещо специфично(вкл. и манджи :idea: ).Хубаво ще е, ако всеки пусне тук по някоя рецепта,характерна за неговия край.Очаквам много интересни неща :!:
Като за начало ще ви дам рецепта за едно ястие,което се готви във Врачанския край

Саламура от пиле
Пилето се нарязва на порций и се слага да ври в 1-1,5 л вода,в която е сложена сол на вкус.Докато ври ,нарязвате 1 средно голям домат на дребно(може и от консерва) и го изпържвате в малко олио.Прибавяте изпържения домат около5-7мин ,преди да свалите от огъня.Изпичате около 500г чушки,няколко от които да са люти,обелвате ги и ги нарязвате на парченца.Прибавяте към свалената от огъня саламура.Подправяте с малко чубрика,копър или магданоз.След като поизстине ястието,прибавяте счукан чесън в количество по желание.

пп Саламура може да приготвите и от пържена риба,която се слага преди да сервирате,за да не се "разкаши".Ако пък изпечете пилето на жар и тогава го сложите,вкусът става още по-добър :!:Също така през зимата може да използвате сухи чушки.

Milinka
28.03.2006, 11:26
Най- вкусният боб, които съм яла е от врачанския край. Приготви го дядо ми.
Запържи печени чушки и паладжан от градината и ги добави към сварения боб с подправките.

Natalka
28.03.2006, 12:05
Като стана въпрос за боб от Врачанския край, да кажа ! Аз също съм от там и много харесвах боба,който приготвяше моя дядо.Запържваше печени червени чушки/ понякога и патладжан/,лукнякой настърган домат,морковче и тогава прибявяше само боба / с много малко от водата ,в която е врял.Накрая прибавяше и някое и друго яйце/ около 3-4 бр/. По- вкусен боб не съм яла!!!! :yes:

pep-4o
28.03.2006, 14:57
Момичета, бъркате темата.
Не че имам против тема "най-вкусното ядене", но да не размазваме тази, а да пишем рецепти, специфични за родния ни край/регион.

Milinka
28.03.2006, 15:56
Pep-4o,

не се гневи.

Боб със запажени зеленчуци си е от врачанския край.
Яла сам боб приготвен и по друг начин. Аз самата не го правя така, но сега се подсетих и следващия път ще го направя по врачански.
А това че сме споделили че ни харесва... ех, че нали тук споделяме рецепти които ни харесват, а не други.
Хайде, сподели и ти някоя вкусотия от твоя край. Ще се радвам да я изпробвам.

:wink:

pep-4o
28.03.2006, 16:23
утре, момичета, тия два дни имам много работа, дано свърша днес и утре ще пиша :lady:

Milinka
28.03.2006, 16:30
Pep-40,

Чакам с нетърпение. Знаеш ли, това са рецепти, които не са стандартни и ги няма в книгите. Знаеш ги само, ако живееш или си живял в района или ниякои от там ти ги каже.

qni
28.03.2006, 22:54
Нещо ,което се прави за закуска и се казва :
Трахна

Продукти :вода,щипка сол,1с.л. олио,2с.л.брашно,сух хляб,сирене

Приготвяне -водата /около2 ч.ч./се поставя в по дълбок тиган заедно със солта и олиото и се оставя да заври.След това се прибавя малко брашно при непрекъснато бъркане .Трябва да се получи много рядък сос -брашнян .После се прибавя начупен или нарязан хляб на кубчета .Бърка се докъто хляба се капсулова :D След това се сервира в чиния и се поръсва обилно със сирене .
Рецептата е бърза и много вкусна :yes:

Marinera
29.03.2006, 00:43
Аз пък траханата я знам по друг начин, обаче сега рецептата не ми е под ръка. Правеше се тесто от брашно и яйце, което се стрива на трохи и те се варят като макарони. Но тази също ми изглежда много интересна, вероятно е улеснена, копирах си я и ще я пробвам.

sladka hapka
29.03.2006, 01:33
Аз пък траханата я знам по друг начин, обаче сега рецептата не ми е под ръка. Правеше се тесто от брашно и яйце, което се стрива на трохи и те се варят като макарони. Но тази също ми изглежда много интересна, вероятно е улеснена, копирах си я и ще я пробвам.
В Старозагорско се прави по-скоро по описания от теб начин, но се слагат и зеленчуци - домати, чушки, лук...Като се свари, си мирише на манджичка. Не зная как точмно се прави, защото баба ми беше майсторката и рецептата си замина с нея. Може би някоя от съгражданките ще допълни. Пепчо, пиши как се правят катми тука, бе мила! Аз ги правя все на око и ще се изложа.

liana
29.03.2006, 10:27
Ето как правя катми аз - рецептата е от майка ми.

КАТМИ
4 яйца
2ч.л.захар
2ч.л. сол
1.5 литра вода/ може и мляко, но стават тежки/
брашно - докато стане гъсто като боза, а и малко по-гъсто
мая
След като втаса на топло, пека в тефлонов тиган без мазнина. Стават около 25 бр.

pep-4o
29.03.2006, 10:50
:hello:
Започвам, ама има една подробност - моето село е на 80км. южно от Стара Загора, а на мъжа-на 40 в западна. Та искам да кажа че за едни 120км. има оргомна кулинарна разлика. Тук в СЗ пък - съвсем друго :cry: Един прост пример -зелето, което се готви на "свинското погребение" на трите места е различно, а доколкото си спомням в Гурково (май е на 30-40км. в северна посока от СЗ) пък е четвърта разновидност на зелето.
От моя си край - ето някои неща, които другаде не съм яла. Аз съм от подножието на Сакар планина - с. Орлов дол, находящо се близо до Тополовград
***За катмите - на баба катмите (сега и майка така ги прави) са едни пухкави, дебели 1/2см. и на големи дупки. И след като се изпекат на сача, всеки си ги маже с каквото иска. Състава им записах, не че съм ги направила тук на котлона:
1 пак.мая (от големите - май 40г. пише на тях
1.5л. вода
щипка сол и брашно за по малко по-гъста гаша от палачинкова.
Забърква се и се оставя на топло да си увеличи обема от 2 до 3 пъти.
Сача се намазва (по наблюдения) с разбити жълтък с масло, като мазането е или с марля, или с парче ябълка или лук, боднати на вилицата.
Като се запекат от едната страна - вижда се, защото цялата е станала на дупчици и побутната отстрани се отлепва, се обръща от другата страна да се запече. След което се намазва с масло и след това кой с каквото му душа иска.
А като се оженихме, свекърва ми направи катми в тигана, по-дебели от палачинки и по-твърди, без никакви шупли и със сода за хляб, поръси със захар и .......аз казах "такива тестени не ям", та да не я обидя иначе.

*** Другото, което е типично за моя край е траханата. Такъв вариант не съм срещала никъде из готварските сайтове - (пропорциите не знам, само съдържанието, като бях малка ми беше писнала, та не помних, ама не съм яла от 10г. откак баба почина). Та тази трахана е една чорба, в която има червен пипер, малко ситно нарязан праз, чубрица и оцет (киселее), съвсем леко замътена с малко царевично брашно и като ти я сложат гореща си сипваш вътре препечени хапки-тогава нямаше крутони :D

*** Триеница - ей това напомня писаните по кулинарни сайтове трахани - във вряла подсолена вода, се пускат едни брашнени трохи, които се правят като се мокрят ръцете с вода, потапят се хубаво в брашно и като се претрият падат едни като оризчета брашнени трохи. Като се сварят тези трохи - се прецеждат през гевгир(или някои като майка улучват водата си) и се изсипва в тава. Запържва се малка глава лук на ситно в масло и се полива отгоре триеницата. После - може натюр, може и със сирене. Аз лично ей тия храни, дето като малка ги бях намразила до дъното на душата си и се заричах никога да не ги ям, сега като си ходим на село си поръчвам понякога майка да направи. :lady:

***Качамак - той сигурно не е само от моя край, ама... технологията известна - вряла подсолена вода, брашното и с точилката, докато се свари тестото и отлепи от тенджерата. После - на топки с масло, пак сирене или пръжки :rezando: хайде окапах се рано-рано

***Зелник - това е една баница, на която корите като се разточат и се пекат на печката отгоре (5-6бр.), задушават се в голяма кърпа, като се оставят 2 непечени. Приготвя се смес от: ситно нарязан праз, ориз и повечко мазнина - около 200гр., овкусени само със сол. На дъното на тавата се поставя едната сурова кора, като се издърпва да излезе по краищата на тавата навън, после печена кора, напръсква се с вода+плънка, така докато свършат корите. Тогава се слага другата сурова кора, увиват се с долната сурова като ръбче и се пече до зачервяване. Като се извади - напръскване, задушаване. А като се реже, това увитото-то е коричка, се изрязва и не се яде (не че не може)

***Пуешки гуши - ами това е едно мезе, което се прави от ситно накълцано свинско хубаво месо, овкусено с кимион и черен пипер,захар и сол, премесено 3-4 дни, пълни се в гуши от пуйка/пуек - всяка събира около 1кг. месо, притиска за с тежест за 2-3 дни и се суши за 2-3 седмици. Прилича на старец, но не знам защо там се прави в пуешки гуши. А този същия материал в селото на мъжа ми се прави в стареца на прасето. Става невероятен деликатес. Но той събира 10кг. месо, съхне бавно, и като го направим през декември, режем - март-април. Ето това пък е от неговия край.

***Заек капама - тази рецепта я знам от мой вуйчо, ловец, който я правеше невероятна. И тук чета капами, ама те са със свинско, пиле, кървавици. А тази си е типична за нашия край. Та продуктите, освен заека (ако е див-изкиснат във вино, не в оцет, защото му дърпам не знам какви си сокове :? ) За 1 заек: Около 1кг. цели малки лукчета, 5-6 глави цели чесън, само измити и изчистени, 2 чаши вино, 2 чаши вода, 1ч. домат от консерва, 5-6 сини сливи, червен пипер, черен пипер, чубрица, дафинов лист, бахар и малко мазнина съответно. Това се задушава 3-4 часа на края на печката (тук понеже нямаме печка, на котлона на 2, докато позаври, после на 1, а откак има глинен гювеч - в него и във фурната на слабо за цяла вечер) Ако е нужно като е готово яденето - малко брашно във водичка, за да се замъти. Ей на това вече имам снимка, дето го правих последния път http://images03.snimka.bg/000422851.jpg
Това е от мен :!:
Вие сте на ред :!: :!:

btw Сега гледам Звездев прави катми, та констатира, че оригиналните катми са без яйца. Кой ще ти хаби навремето яйца в катмите :?: :?: :!:

НИЯ НИК
29.03.2006, 10:55
Не съм родена,но съм израстнала в капанския край-Разград и ще ви предложа една рецепта от там,която моето семейство обича много.Можеда бъде като основно по времена подт или през лятото или като карнитура особено към свинска пържола.
РАКИ

Задушава се 1 стрък праз или глава кромид лук в малко олио.Прибавя се 1 чаша ориз и се пържи до стъклен блясък на ориза.Залива се с 3 чаши зелев сок/от втасало зеле/ и 1 чаша вода,за да не стане много солено,ако е само зелев сок.Изсипва се в тава подправя се с чубрица и чер пипер и отгоре се нареждат едро нарязани сухи чушки. Пече се във фурната до поемането на водата.

Много леко ястие,което за летния сезон е чудесно.За да га направя през лятата още през януари си замразявам в малки пластмасови бутилки зелев сок.

pep-4o
29.03.2006, 11:13
Ама не мога да не предложа и от края на мъжлето. Но тя се прави само на деня на прасето.

Друсан кебап:
Месо+част от карантиите, изпечени на скарата, подправени (ние ги правим с кимион и черен пипер) и посолени на вкус. Нарязва се на хапки, като на 2 кг. готово месо слагаме 3-4 глави лук на полумесеци, 1 чаша вино, 2 яки мъжки ръце раздрусват яко тенджерата поне 3-4 пъти и тя стои п рез това време на жарта. 15-мин. след задушаването е готово.

Винен кебап - това и в къщи го правех, защотоо много ми се услади :D Дозата е като за в къщи, не като там за деня (че е огромна)
1кг. чисто месо на хапки
200 гр. сърце-също почистено и на хапки
200-300гр. черен дроб, предварително изкиснат в гореща вода. пак на хапки
4-5 глави лук
300мл. вино
Запържват се хапките меса, добавя се лука на полумесеци, лъжица червен пипер, виното, около 1л. вода и се захлупва да ври. Когато е почти готово се прибавят 2-3 дафинови листа, после съвсем малко се сгъстява с брашно. Това се сервира, като до него се поставя чашка със счукан чесън с оцет, всеки си слага колкото иска. Много е ароматно :D :D

олето
29.03.2006, 13:25
Всъщност това е една баница от вуйна ми /от Асеновград/
1к.чаша сварен ориз се разбърква със 3 яйца и 300гр сирене.
Слага се от плънката на три четири кори като се капва и по малко олио.
Като се нареди баницата се реже на парчета и се залива със 1яйце и газирана вода.Може да се сложи и малко пр.мляко.
Не съм яла оп-вкусна баница!

Marinera
09.04.2006, 18:25
Като стана дума за катми, и аз имам старозагорска рецепта (живяла съм 3 години в Стара Загора). Стават много хубави, само дето е малко играчка и става бавно.

500 г брашно, 100 г краве масло, 1 ч.ч. прясно мляко, 1 1/2 ч.ч. вода, 1 жълтък (може и без него), 15 г мая, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол.

Маята се размива с малко вода, слага се захарта и се оставя да втаса. След това се прави тесто от водата, млякото, маята, солта, брашното. Полученото тесто, малко по-гъсто от боза, се оставя на топло (36 С) да втаса, след което с черпак се налива в загрят тиган или сач, предварително намазани със смес от разбития жълтък и разтопено масло. След изваждане от тигана катмите се мажат от двете страни с масло.
[:]

DolceVita
10.04.2006, 14:08
Като стана дума за катми, и аз имам старозагорска рецепта (живяла съм 3 години в Стара Загора). Стават много хубави, само дето е малко играчка и става бавно.

500 г брашно, 100 г краве масло, 1 ч.ч. прясно мляко, 1 1/2 ч.ч. вода, 1 жълтък (може и без него), 15 г мая, 1 с.л. захар, 1 ч.л. сол.

Маята се размива с малко вода, слага се захарта и се оставя да втаса. След това се прави тесто от водата, млякото, маята, солта, брашното. Полученото тесто, малко по-гъсто от боза, се оставя на топло (36 С) да втаса, след което с черпак се налива в загрят тиган или сач, предварително намазани със смес от разбития жълтък и разтопено масло. След изваждане от тигана катмите се мажат от двете страни с масло.
[:]

Ama kak taka se maje sacha ili tigana s smes jultuk/maslo ? Ne pregarq li iaitzeto ? :?
I az sum St Zagora inache [:]

Marinera
11.04.2006, 22:56
Ами не знам, честно казано не съм слагала жълтък досега, пържа си ги както обикновено с олио. Но щом така казват всички, явно не прегаря.

pep-4o
12.04.2006, 09:51
Момичета, катмите не се пържат, а се пекат на сач. Баба (сега майка) го мажеше така: разбива жълтък с олио и със срязана глава лук или ябълка, боднати на вилица, топи и маже сача. Виждала съм и само със жълтък да мажат.
НО НЕ СЕ ПЪРЖИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ!

anna77
12.04.2006, 14:51
Чета ви и не спирам да се питам: какво е това САЧ???!!!

:shock: :shock: Светнете ме, моля ви! :angel:

:lady:

pep-4o
12.04.2006, 15:49
който има в къщи - да го снима. Аз имам, но няма с какво :P :cry:
пръстено-глинен съд, приличащ на плитка тава, с много дебели стени, дълбок е само 1 пръст. Пече бавно и вкусно. Приготвени вътре пържола или кюфте добиват страхотен вкус. Като се пекат катмите вътре-някой мажат с яйце, други с мазнина, други с парче сланина, а един пък каза, че мажел със сварен жълтък. което аз не разбрах.
Продава се по пазарите, също и по пътя-София-Бургас, където продават гърнета.

Marinera
12.04.2006, 22:03
НО НЕ СЕ ПЪРЖИИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ!
:shy2: Уф, и аз съм една "специалистка"... Ама и аз не съм виждала сач, де, само съм чувала. Пържа ги нормално и пак са вкусни... :?