PDA

Покажи пълната версия : Търся сладко



elena88
28.03.2006, 09:51
:hello:
Преди време бях чела за едно сладко,което се прави от портокалови кори.
Моля ви,ако някой знае рецептата да я напише!

Milinka
28.03.2006, 16:17
Тъй като никoй не реагира, реших да пусна тази рецепта. Копирала сам я от друг форум. Лично аз не съм я правила. Дано ти бъде от полза.

сладко от портокалови кори

1-1,5 кг кори и 1кг захар.
Корите се изваряват 3 пъти (в 3 различни води) по за около 5мин.
След това се нарязват на дребно(или на тънки ивички- според предпочитанията Ви)
Аз самата преди да започна нарязването,изстъргвам част/по-голямата част от белия слой по вътрешната част на корите.
Захарта се разтопява на сироп с чаша вода и в този сироп се варят нарязаните кори.Сега ми е най-лесно да кажа че се варят \"до готовност\",защото се колебая за времетраенето,но процесът на варене не е дълъг:до избистряне на корите,което е около 15-20 мин.
В края се поставя 1 ч.л. лимонена к-на на 1 кг захар,а след сваляне от огъня- ванилия за аромат.

Puh
29.03.2006, 12:08
И аз да допълня ... не съм ги пробвала, записала съм си ги от дира и копвам без промяна:
#1
Събират се портокаловите кори и им се маха бялата част колкото можеш. Ако няма да правиш сладкото веднага или корите са малко ги сушиш. Когато събереш достатъчно количество според собствените си представи - ги измиваш и ги слагаш в хладка вода да е повече от тях с около 4 пръста (като ги натиснеш към дъното на съда, че са леки и се вдигат). Като заврат, ги вариш 10-тина мин. и така 4 пъти (варят се в четири води). Това се прави за да им се махне горчивината. След това (ако са били изсушени преди да им се махне бялата част се маха сега) или се режат на малки парченца, или на тънко лентички, или на лентички около 5 мм и се навиват къто охлюв, нижат се на конец и се варят в захарен сироп 1:1 вода и захар и :1 портокалови корички (поне аз го правя така когато ще го ползвам за сладкиши). Сгъстява се до гъстотата на сладко и му се слага на кило готов продукт 1 ч.л. лимонтозу.
Ако ще го използваш за сладкиши или чай може и по-рядко, но задължително да се стерилизира най-малко 15 мин. за да не вкисне. Това сладко си има собствен прекрасен аромат и други аз не слагам.

#2
1 кг. захар, 2 големи портокала, 1 л. лим. киселина
Кората на портокалите се остъргва на ситно ренде, набождат се на 4-5 места с игла и се изваряват по 5-6 мин. в 3-4 води, като всеки път се заливат със студена вода. Огънят трябва да е умерен, за да не се разпаднат. Накрая се оставят да изстинат.
Захарта и 3 ч.ч. вода се сваряват на гъст сироп, който също се охлажда.
Портокалите се нарзват на горе-долу еднакви парченца. Пускат се в сиропа и се варят на умерен огън. Когато сиропът се сгъсти се прибавя 1 ч.л. винена или лимонена киселина. Ври още 2-3 мин. Престоява 3-4 часа в съда, в който е варено и се насипва в буркани.
Може смесено портокали и лимони, става много вкусно. Може да се сложи и по-малко захар...примерно към 750 гр.

Успех и кажи какво е станало!

elena88
29.03.2006, 14:24
Мерси много за рецептите!
Аз сега още суша корите,но когато го направя ще ви кажа дали е вкусно и ще кача снимки:)