PDA

Покажи пълната версия : всички възможни недостатъчности



ВанчетоМОД
30.11.2011, 22:09
:kissyou:Мили момичета и момчета, изчетох всичко по темата, но не намерих нищо, което да ми помогне.Моля ако някой се е сблъсквал с това да откликне на молбата ми. Вчера изписах от Пирогов съпруга си. Освен, че е диабетик /на инсулин/ има сърдечна и бъбречна недостатъчност, а сега вече има и чернодробна недостатъчност. Вчера си го прибрах, но оттук нататък просто не зная с какво да го храня. Имам разни книжки, купувани през годините /в смисъл диетично хранене/, но ако направя нещо, което ще е полезно за бъбреците, то ще е вредно за диабета или за черния дроб. Ако му направя нещо - полезно за черния дроб /от книжките/, то е вредно за другите заболявания. Прерових всички възможни сайтове с диети, но те са несериозни /за отслабване/. Извинявам се за многословето и затова, че ви натоварвам /не го искам/, но ако някой може да ми помогне, ще съм благодарна.:kissyou:PS. Забравих да кажа, че стойностите на калия и и амоняк са му много завишени.

Araxna
01.12.2011, 00:16
Проблема ви наистина е голям, най-малкото, че диетата трябва да е строга. Като цяло щом е на инсулин не е нужно да се въздържа много от въглехидрати, варени зърнени храни са подходящи в случая. Плодове, зеленчуци също, освен ако не е склонен към оксалатни камъни в бъбреците. Заради сърдечната и бъбречната недостатъчност трябва да се изключи солта доколкото е възможно. Пърженото и печеното на висока температура да се изключи. Гледай да е варено, задушено с малко мазнина на ниска температура и печено до 200 градуса, подходящи са варена риба и пиле без сол. Червени меса пак варени също може но по-рядко, като цяло заради високия амоняк е добре протеините да се намалят, но не да се изключат, защото са нужни на черния дроб. Употребата на остри подправки е спорна в случая, според мен черен пипер може да се използва по малко, намалете лука и чесъна, малко или много дразнят черния дроб. Колбасите и полуфабрикатите трябва да се изключат също най-вече заради химиите в тях. При положение че е диабетик сигурно ползва изкуствени подсладители като захарин, аспартам, цикламат, заради черния дроб трябва да забрави за съществуването им, може да се ползва евентуално по малко фруктоза, сорбитол или стевия. Ако се замисля може да се сетя и за още неща.

Обаче понеже случая ви е много сложен, не си ли мислила да се обърнеш към лекар със специалност диетология, на много гастроентеролози втората им специалност е такава. Диетолога може да състави хранителен режим и да подскаже подходящи рецепти. Успех

ВанчетоМОД
01.12.2011, 11:11
:kissyou:Araxna (http://www.goblenite.org/member.php?u=48), благодаря за бързата реакция, и за точните съвети, а наистина съм се замислила за диетолог и положително ще намеря. Още веднъж благодаря. Лек и успешен ден!:kissyou::flower: