Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 27
  1. #1

    Подразбиране Великденски сладки и курабийки

    Наближава Великден и ми е интересно кой какво смята да измайстори за празника ?Вярно ,че магазините изобилстват от всякакви видове сладки ,но мисля, че от домашната традициона курабия по-хубаво няма Ето рецептата за обикновени домашни курабии ,които правя за Великден:
    Продукти:
    1ч.ч.-мас
    2ч.ч.-захар
    3бр.-яйца
    1/2ч.ч. -кис.мляко+2ч.л.-амонячна сода
    1-ванилия
    сок от лимон
    брашно
    Всичко се меси и след това се шприцова или се изрязва в различни формички.

    Да уточня ,че това е голямата доза. Ако искате може да намалите продуктите наполовина.

  2. #2

    Подразбиране

    Баба ми, бог да я прости правеше страхотни домашни курабии. Аз бях малка и не се интересувах тогава от рецепти. За съжаление м когато ме заинтересуваха- нея вече я нямаше,за да я питам. Изпробвах много рецепти в търсене на този вкус, но нищо не се получава като при нея. Ще пробвам и твоята рецепта за всеки случай, може пък да се окажат като курабийките на баба.

  3. #3

    Подразбиране

    Аз много се гордея с рецептата си за великденски курабии. Доста време търсих рецептата, която да ми допадне най-много - така че курабиите хем да са мекички, хем да не са безформени, да са ароматни...Тази ми я даде с огромна неохота една стара готвачка от ведомствен стол, и то защото снаха й я тормози от мое име доста време. Накрая ми я връчи с думите, че на колкото и хора да я е давала, никой не съумявал да направи курабиите хубави като нейните, ама аз и на моя си резултат съм доволна Ето продуктите и описанието на приготовлението - буквално както ми го е написала старата майсторка:

    10 яйца
    2 ч.ч. разтопена мас (много е важно да е хубава, но това вие си го знаете. За жалост за пишман гражданки като мене хубавата мас е почти лукс)
    4 амоняка
    1 кг. захар
    1 кофичка кисело мляко
    6 ванилии
    2 кг. брашно
    кората на 1 лимон
    2 яйца за намазване отгоре

    Яйцата и захарта се разбиват добре. Амонячната сода се разтваря в киселото мляко и се прибавя към сместа с яйцата и захарта. Бърка се, докато се разтвори цялата захар. Прибавя се разтопената мас (да не е много гореща), като се бърка непрекъснато. Прибавят се лимоновата кора и ванилиите. Накрая се слага брашното, от което са отделени около 2 ч.ч. за размесване.

    Сместа се оставя за 1 нощ на хладно. Курабийките се оформят с чашка - диаметърът да е не повече от 3 пръста. (демек - да са малки). Блатът се точи с дебелина 1 см. Курабиите се пекат в обилно намазана с олио тава, като между тях се оставя повечко разстояние. Мажат се с яйце, поръзват се със захар и се пекат в предварително загрята фурна на около 150 - 200*С - според фурната.

    Аз лично установих, че стават по-вкусни, ако тестото е по-меко.
    Освен това се изпичат идеално на фурна с вентилатор - така слагам по две, а ако успея, и по три тави едновременно и печенето не ми отнема цял ден.
    Дозата е доста голяма, затова повечето пъти аз правя 1/2 от нея, и пак има много курабии - и за раздаване, и за закуска още поне 1 седмица.

  4. #4

    Подразбиране

    Това е моята рецепта.Откак се помня баба все тези курабии прави и мамито и аз също си държим на традицията и не сменяме рецептата,защото за нашия вкус е великолепна.

    Курабии
    Дозата е много,аз правя половин доза.

    6 яйца
    1ч.ч кисело мляко
    4 амонячни соди
    1 кафяна лъжица сода Бикарбонат
    кората на 2 лимона
    3ч.ч захар
    2ч.ч мас(разтопена)
    2-3 ванилии
    Брашно за меко тесто

    Разбиват се яйцата,в млякото се слагат ам.соди и содата Бикарбонат и се прибавя към яйцата.Добавя се захарта,маста,ванилиите и се настъргва лимонената кора.Добавя се брашното.Много е важно тестото да е меко,за да не станат твърди курабиите.После се точи,изрязва се с форми,отгоре се мажат със жълтък,поръсват се със захар и се пекат.

  5. #5

    Подразбиране

    :P
    Скарлет, моята рецепта е абсолютно същата - до ванилиите Ако съм се сетила (гледам да е така) добавям кората на 1 лимон.
    Много са ми успешни - пръхки и се топят в устата, и ги правя от 15 години. Излизат около 6 тави, но като се има пред вид, че през годината не правя курабии, тези свършват седмица след Великдена

  6. #6

    Подразбиране


    Вижте американките с какви формички си правят великденските КУРабийки! Пък аз подмятам зайченца някакви, меченца....

  7. #7

    Подразбиране отговор

    ,а казват че мъжете всяка 17-та секунда мислели за пикантни неща Май жените мислим по-често
    Животът е или дръзко приключение, или нищо.

  8. #8

    Подразбиране

    Е,за Великден не бих пробвала такива форми....
    По-скоро подхождат на 2-ри февруари или за 8-ми март.

    Американците са способни да се подиграят дори и с най-големите празници,но на тях това си им е в природата....

  9. #9

    Подразбиране

    Momicheta, ot 4 godini se chudq kakvo da pravq BEZ AMONQCHNA SODA. nqma tuk :? i ne mi stavat suchtite babini kurabijki

  10. #10

    Подразбиране

    Ето и обикновените дом.курабии ...не са много добри на външен вид ,но иначе са вкусни...да си ги похваля
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  11. #11

    Подразбиране

    моите курабийки са същите на вид,но тази година не направихтакива,а от същото тесто направих кифлички с мармалад и руло.На моите хора в къщи така повече им харесват.

  12. #12

    Подразбиране

    Направих едни страхотни сладки Толкова съм доволна от себе си, че просто...
    Ето рецептата:
    1,5 кг брашно
    300 г захар
    6 яйца
    1 ч.ч. свинска мас
    4 с.л. кисело мляко
    0,5 ч.ч. олио
    2 пак. амонячна сода
    1 ч.л. сода за хляб
    0,5 ч.л. лимонена киселина
    кората на 1 лимон и сока
    3 ванилии
    мармалад, смлени орехи

    Брашното се пресява и се прави кладенче. Там се изсипват предварително разбитите яйца + захарта и разтопената мас + олиото. Отделно в купичка слагаме киселото мляко и сипваме амонячната сода, като бъркаме и изчакваме да спре шупването. Прибавяме содата за хляб и накрая - лимонената киселина. След като сместа се успокои, я сипваме при яйчено-маслената смес. Прибавяме настърганата кора /само жълтата част/ и сока от лимона, ванилиите и омесваме меко тесто. Оставя се да почива 1-2 часа. Тестото се разточва на кора, дебела 3 мм и се изрязват кръгли къдрави формички. Нареждаме ги в намазнена тава и ги печем в силна фурна за 5-6 минути. Пекат се много бързо, затова внимавайте! Още топли се слепват две по две с мармалада и страничните ръбове, където мармаладът се показва, се търкулват през смлените орехи. Така около сладките се полепва орехов венец.

    Момичета, наистина са супер сладките и..Хапчо, благодаря ти, че ме придума за амонячната сода - наистина никаква миризма не се усеща, а аз толкова се притеснявах...
    Само да ви предупредя, че тази доза е ОГРОМНА!!!Станаха стотина сладки, пекох точно два часа и то с двама помощника - единия точи тесто, другия варди сладките да не изгорят, третия маже с мармалад още топличките кръгчета Манифактура!

  13. #13

    Подразбиране

    Ами щом сте се специализирали, като свършите у вас, елате и у нас.

  14. #14

    Подразбиране

    Ето и моята рецепта за курабийки:
    3 яйца,
    600 гр.брашно,
    100 гр.олио,
    150 гр. захар,
    2,5 гр.амонячна сода,
    1 ванилия,
    рендосана кора на 1 лимон.

    Разбиваме яйцата със захарта,добавяме пресятото брашно смесено с ам.сода и ванилията.Добавяме лим.кора и олиото.Месим тесто и точим кора с дебелина 1 см.С формички изрязваме различни фигурки.Ако дебелината на кората е по-тънка стават като бисквитки.
    Правя лимонова глазура от:75 гр.захар,3 с.л захар,2 с.л лим.сок.Смесваме водата със захарта и варим докато се получи захарен сироп,добавяме лим.сок и варим докато се сгъсти и се получи гъста и блестяща глазура.
    Щом курабийките изстинат с помоща на клечка за зъби рисуваме раслични шарки и фигурки.
    Много е важно сладките да са студени ,аглазурата топла,защото като изстине се стяга и става като карамел твърда.
    Зъл е живота на малките дяволи,
    малките винаги жертви са ставали,
    малките плащат за всички беди,
    ако си дявол ГОЛЯМ БЪДИ!

    Дата 13 - най-тъжния ми ден....

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Цитат Първоначално написано от belinda
    ..Хапчо, благодаря ти, че ме придума за амонячната сода - наистина никаква миризма не се усеща, а аз толкова се притеснявах...
    Друг път като стане дума за ЕдИне, ми вярвай. Аз имам голям стаж. Телец.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •