Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Показване на 16 до 30 от 30

Тема: ПАТЕТНИК

  1. #16

    Подразбиране

    Да в Смолян е хубаво. 4 - ри от най - хубавите ми години минаха в този град.Там бях студентка.
    Що се отнася за пататника аз настъргвам картофите с кромида и солта и ги оставям да стоят. През това време точа корите и преди да сложа плънката картофите ги истисквам от водата, която са пуснали и към вече "сухата" смес слагам сирене или извара и подправки.
    Пека по същия начин като теб на долен реотан с обръщане

  2. #17

    Подразбиране

    Момичета, кажете ми само две кори ли са (горна и долна) за пататника/патетника? И колко дебели трябва да са, като за баница или по-дебели? А ако са с готови кори, може би повече от една трябва да са отдолу и отгоре? Когато печете, тавата с баницата къде стои - най-отдолу или в средата на фурната? Много въпроси, но такова нещо нито съм яла, нито съм виждала, а звучи много примамливо и вкусно.

  3. #18

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от alys
    .......
    офф: Привет, Алис, къде се изгуби :?

  4. #19

    Подразбиране

    alisИзвинявай че закъснявам с отговора Корите са само две Дебелината им е като за баница,ако използваш готови трябва да прецениш колко да сложиш!! :? :? Целта е да се запази цял при обръщането!Когато печеш патетника е добре да сложиш скарата от фурната най-отдоло защото хем трябва картофите да се сварят добре ,хем трябва да не загори!Опитай тази рецепта Вярвам, че ще ти хареса Всички който са опитвали ястието са го харесали Успешно приготвяне и ако имаш още въпроси питай

  5. #20

    Подразбиране

    mamiko, благодаря ти за отговора и изобщо не си закъсняла. Може би скоро ще направя патетник, защото много обичаме картофи, а в този вид (както вече писах) дори и не съм си помисляла, че може да се приготвят. Почитатели сме на руските пирожки и то с плънка от вкусно подправено картофено пюре. Така че вероятно патетника ще ни хареса. Не съм уверена, че ще мога да направя много тънка кора, но ще опитам. Всъщност точа понякога, когато си правим пелмени, но то е рядко, защото е пипкаво и иска време. Леле... увлякох се в словоизлияния!
    Пепчо, не съм се изгубила, а рядко пиша. Имах много работа и не можех да следя темите, но понякога чета с удоволствие.

  6. #21

    Подразбиране

    EY mamiko az sam elica Kak ti izglejda imeto :?

  7. #22

    Подразбиране нещо

    Това родопско произведение на кулинарията ...ще трябва да го пробвам.Чувала съм ,че е много вкусно,е вече е време и аз да го опитам

  8. #23

    Подразбиране

    mamiko, а може ли да му сложа малко чубрица? Картофените ястия винаги ги ръся обилно с чубрица, а джоджен не съм слагала.

  9. #24

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от bosuzi
    mamiko, а може ли да му сложа малко чубрица? Картофените ястия винаги ги ръся обилно с чубрица, а джоджен не съм слагала.
    Както прецениш По рецепта не се слага и аз никога не съм слагала Но ако искаш пробвай и пиши ,за да знам дали става

  10. #25

    Подразбиране Re: нещо

    Цитат Първоначално написано от toteva
    Това родопско произведение на кулинарията ...ще трябва да го пробвам.Чувала съм ,че е много вкусно,е вече е време и аз да го опитам
    Смятам ,че няма да съжаляваш Опитай и пиши дали ти харесва

  11. #26

    Подразбиране Re: ПАТЕТНИК

    Цитат Първоначално написано от mamiko
    Това е родопски специалитет Рецептата е много лесна Ако някой пожелае с радост ще я напиша

  12. #27

    Подразбиране

    Не е задължително да се прави пататника с кори. От баба си знам нейния вариант - без кори и мога да ви кажа, че дори става по-добър.

    P.S. Не е грешно да се казва и патАтник. Много от нас, живеещи в Смолян и региона, този месец ще ходим да си вадим ПАТАТОТО.

  13. #28

    Подразбиране

    shenevski, давай рецептата, че с точенето хич ме няма

  14. #29

    Подразбиране

    Не прочетох рецептите на моите съгражданки, а направо ви пиша моята:

    Настъргвам на едро ренде картофите. Аз не ги цедя от водата, която пускат. Добавям 2 яйца, сол, черен пипер и джоджен (задължително). Преди да разбъркам сместа, си намазвам тавата с мас и дори малко по стените слагам. Поръсвам отгоре брашно да не залепи после пататника. Бъркам картофената смес с ръка и като е готова я слагам в тавата и напитквам. Отгоре пак слагам няколко парченца мас. Пека в силно загрята фурна.
    Ако ви се занимава, може да го печете първо на долно горене и да го обърнете, за да се опече и другата страна - както се пече пататника с кори. Същото обръщане го има и при родопския клин. Аз не го правя.

  15. #30

    Подразбиране

    Реклама:
    Благодаря за бързият отговор . Ще пробвам в най-скоро време (сигурно още утре, за днес вече закъснях с вечерята)

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •