Страница 1 от 3 123 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 32
  1. #1

    Подразбиране Нещата от живота

    Преди време попаднах на една история, напечатана на лист. Беше малко апокрифна, началото почти не се четеше. Мина доста време оттогава. Днес, докато разчиствах, отново намерих този лист и реших да го покажа и на вас.

    Преподавателят в един университет – уважаван професор, влизайки един ден при студентите, извадил от една чанта разни предмети. Без да промълви нито дума, той взел един голям празен буркан от туршия и изсипал в него толкова топки за пинг-понг, че го напълнил догоре. След това попитал студентите дали според тях бурканът е пълен. Те, разбира се, отговорили утвърдително.
    След това професорът взел една кутийка с малки камъчета за мозайка, изсипал ги върху топките и след като разклатил буркана, те се наместили между белите кълба. Пак попитал студентите дали сега бурканът е пълен и те пак се съгласили.
    После професорът взел един найлонов плик, пълен с пясък, и изсипал и него в буркана. Разбира се, този път пясъкът проникнал във всички кухини между топките и камъчетата в буркана и го напълнил догоре.
    - Сега пълен ли е най – после? – обърнал се той към студентите. В отговор се чули мощни възгласи на одобрение.
    Професорът бръкнал в чантата си и извадил две бутилки бира. Отворил ги спокойно и ги изсипал до последната капка в буркана. Пясъкът попил течността, сякаш никога не я е имало, а студентите започнали да се заливат от смях.
    - Така – проговорил професорът, след като смехът утихнал. – искам да разберете, че този буркан всъщност представлява вашият живот. Топките за тенис са важните неща – семейството, децата, здравето ви, приятелите ви, любимите ви занимания. Нещата, които, дори ако всичко друго липсва, изпълват живота ви. Малките камъчета са останалите неща, които пълнят живота ви, като например къщата, колата, работата. Пясъкът пък представлява ежедневните дреболии. Ако сипете първо пясък в буркана, няма да има място нито за топчетата, нито за камъчетата.
    Така става и в живота. Ако изразходвате цялото си време и енергия за дребните неща, никога няма да имате време и място за това, което е истински важно за вас. Обръщайте внимание на тези елементи от живота си, които са основополагащи за щастието ви. Поиграйте с децата си. Намерете време за профилактичен преглед при доктора. Заведете любимия човек на вечеря. Играйте футбол с приятелите си в неделя сутрин.
    Винаги ще остане време да почистите къщата или да поправите мивката. Погрижете се първо за топките за тенис, за нещата, които имат значение. Подредете приоритетите си. Останалото е само пясък.
    Настъпило мълчание в залата. Накрая един от студентите се престрашил и попитал с притеснение какво все пак символизира бирата.
    - Добре, че попитахте – усмихнал се професорът. – Тя е за да покаже, че независимо колко изпълнен може да изглежда живота ви, винаги има място за още две бири.

  2. #2

    Подразбиране Re: Нещата от живота

    много вярно! кара те да се замислиш

  3. #3

    Подразбиране

    Това определено ми хареса, Pepinas МНОГО ВЯРНО И МНОГО ПОУЧИТЕЛНО

  4. #4

    Подразбиране Re: Нещата от живота

    Точно така е в живота, много поучителна история...благодаря,че я сподели с нас

  5. #5

    Подразбиране

    Иска ми се да мога да си я запиша и да я нося винаги със себе си,често да си припомням всичко това и да го споделям с други,когато смятам,че е необходимо.
    virginian@abv.bg











    КЮПУ-КЮПЮ

  6. #6

    Подразбиране

    Не мисля, че някога съм чела нещо по - вярно и по - разумно! Благодаря ти, че сподели тази история! Човек понякога трябва да спре и да се замисли как живее живота си и колко са неговите белите топчета.
    Още веднъж благодаря от сърце

  7. #7

    Подразбиране


    Много хубава история. Наистина- това е животът

  8. #8

    Подразбиране

    Сякаш наистина животът ни изтича през пръстите като пясък. Когато го прочетох за пръв път бях потресена - все едно някой ти обяснява простичко смисъла на живота, който ти винаги си знаел, но някак си нямаш време да се огледаш и осъззнаеш същественото.

  9. #9

    Подразбиране

    Да, найстина много хубава история. Това ме накара да се замисля доста . Между другото синът ми днес има рожден ден, става на цели 13 години.

  10. #10

    Подразбиране

    ИЗВИНЕТЕ ЗА ПОВТОРЕНИЕТО.

  11. #11

    Подразбиране

    Има много истина в това!А истината понякога боли.Едва когато загубим някого,който ни е особенно скъп осъзнаваме колко кратък е живота!
    Зъл е живота на малките дяволи,
    малките винаги жертви са ставали,
    малките плащат за всички беди,
    ако си дявол ГОЛЯМ БЪДИ!

    Дата 13 - най-тъжния ми ден....

  12. #12

    Подразбиране

    Твърде рано ми се наложи да осъзная, че животът е жесток и понякога много кратък. Разбирам го идеално, мъча се де не се дразня от ежедневните проблеми - но нещо не успявам. Все си казвам - от утре ще бъде друго - а то е все същото и същото и........така всеки ден.
    Но човек е така устроен - да чака по-доброто, да се надява. Ако не е надеждата - за къде сме. Но не трябва да прави и много планове за бъдещето - защото нали знаете - "Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи за плановете си"
    "Този, който е започнал нещо, наполовина го е свършил. Дръзни да бъдеш мъдър - започни" - Хораций

  13. #13

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от Zlatka
    Да, найстина много хубава история. Това ме накара да се замисля доста . Между другото синът ми днес има рожден ден, става на цели 13 години.
    Честит рожденник Zlatka!
    Да ти е живо и здраво детето и много, много да те радва!

  14. #14

    Подразбиране


    Zlatka,честит ти рожденик
    Да ти е жив, здрав , много послушен и да има много късмет

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    И аз съм я чела преди, но не напечата,а в нет-а някъде, наистина е много хубава

Страница 1 от 3 123 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •