Показване на 1 до 15 от 49

Threaded View

  1. #29

    Подразбиране Брюкселска дантела - как се плете

    Реших да отворя тази тема, за да споделя моя опит в брюкселската дантела. Не успях да намеря из нета никакво инфо за това как се плете и затова реших, че е хубаво да има някъде нещо като ръководство. Нещата са много, затова ще пиша постепенно, освен това не съм сигурна доколко ще ме разберете, след като няма картинки. Но все пак като за обща култура и задоволяване на любопитството, предполагам, че ще ви бъда полезна.

    И така - да започнем с необходимите пособия - те са:

    - Цилиндър;
    - Модел;
    - Совалки;
    - Статив;
    - Конци;
    - Карфици;
    - Кукичка за плетене;
    - Ножичка.

    Цилиндъра всеки може да си го направи сам. Прави се от плат - моя май беше от чаршаф - с размери 60x50 см според книгата. Той се прегъва и се зашива по дължина, за да се получи ръкав. После от двете му страни се прави подгъв и се пъха шнур, и от едната страна се изтегля, за да се получи малко кръгче. След това в получения ръкав се слага картонен кръг с диаметър 16 см. Получава се цилиндър с дъно, и започва плътно да се пълни със слама/сено или талаш - да стане стегнат и опънат. Накрая отгоре се слага още един картонен кръг и се стяга и вторият шнур. Върху готовия цилиндър увива картон с дебелина 1 мм, като се закрепя с карфици от двете страни.

    Моделът е прекопиран, принтиран, ксерокопиран и т.н. Може да е върху прозрачна хартия, ако е прекопиран на ръка. Закрепя се върху картона също с карфици.

    Совалките се изработват от дърво и трябва да си ги набавите от някой калоферски майстор - за съжаление тук не мога да бъда полезна, моите ми ги бяха дали на курса... Те служат за самото плетене, на тях се навива конецът. Имат 2 части: "сърце" - за навиване на конеца и "палте" - за предпазването му от замърсяване.

    Стативът по принцип е дървен и също се изработва специално, но ето какво правехме ние - вземахме обикновена картонена кутия без капак и изрязвахме от двете й по-малки страни полукръг с диаметъра на цилиндъра - и го поставяхме върху нея. Важното е да стои върху нещо стабилно.
    Редактирано от Marinera : 12.09.2009 в 22:18.

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •