Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследенПоследен
Показване на 31 до 45 от 49
  1. #31

    Подразбиране

    Здравейте момичета,
    изключително ми е приятно да видя тази тема. От дете съм свикнала с песента на совалките на моята баба. Сега майка ми се научи да плете. Който се интересува от тези красоти и атрибутите към тях ( за плетене) гр.Калофер; GSM: 0887349837
    Плетенето наистина е трудно, но не и невъзможно!!!! За красотата и удовлетворението да не говорим.

  2. #32

    Подразбиране

    zdrawejte,wsi4ki iskah da pitam za modeli za briukselska danetela,kyde w neta moga da otkriq takiwa?blagodarq predwaritelno!

  3. #33

    Подразбиране

    Аз имам щастието да ми са завещани совалчици.Имах желание да се науча,даже ми показаха как се навиват конците,как се завръзват и няколко елементчета,които са характерни за дантелата и я украсяват-листенце платно..Учителката ми почина и всичко стои безмълвно.Някога в Копривщица са учили как се плете тази дантела ,но вече няма кой да покаже,освен в Калофер,пък и книги няма.

  4. #34

    Подразбиране

    Mоля,кажете подробно за тази к,расота .Откъ де ,как ,при кого?

  5. #35

    Подразбиране

    Страхотно е .От години мечтая да се науча.
    lilidr@abv.bg

  6. #36

    Подразбиране

    Преди седмица в центъра на Несебър една дама плетеше приказни дантели.Заговорих се с нея, разбира се-нали видях конци и не се стърпях-беше от Карллово, ако не ме лъже паметта, но живее в София и от доста години лятото е на морето. Ръцете й плетяха с невероятен финес-нямам думи!Готовите изделия бяха аранжирани в/у финно кадифе и поставени в прелестни рамки. Дано прочете и тук поздравленията ми за невероятното майсторство. Беше ми неудобно да снимам.

  7. #37

    Подразбиране

    Момичета, видях, че много от вас искат да се научат на тази дантела. Аз имам книжка, която си купих навремето, като карах курс. Имах намерение да преснимам някои страници и да ги постна, но не съм сигурна дали това няма да наруши някакви авторски права и малко се страхувам. Мога, разбира се, когато имам време да преразкажа част от тях и да направя нещо като курс - всъщност това е идея.
    Иначе, за който иска да се научи, трябват някои специални аксесоари, най-вече совалки, които се изработват от малко майстори в България - може би само в Калофер. На мен не ми беше много лесно да се сдобия с такива. Останалите неща - цилиндър и карфици, всеки може да си набави и сам.
    Другото, което си мисля, като разглеждах книгата, е, че все пак трябва и показване на живо, или поне с картинки. Само с обяснения едва ли ще разберете нещо, макар че като за обща култура не е лошо да има и такава тема. Ще се опитам все пак да я направя, макар че сигурно няма да имам много време и ще пиша вътре не много често.

  8. #38

    Подразбиране Брюкселска дантела - как се плете

    Реших да отворя тази тема, за да споделя моя опит в брюкселската дантела. Не успях да намеря из нета никакво инфо за това как се плете и затова реших, че е хубаво да има някъде нещо като ръководство. Нещата са много, затова ще пиша постепенно, освен това не съм сигурна доколко ще ме разберете, след като няма картинки. Но все пак като за обща култура и задоволяване на любопитството, предполагам, че ще ви бъда полезна.

    И така - да започнем с необходимите пособия - те са:

    - Цилиндър;
    - Модел;
    - Совалки;
    - Статив;
    - Конци;
    - Карфици;
    - Кукичка за плетене;
    - Ножичка.

    Цилиндъра всеки може да си го направи сам. Прави се от плат - моя май беше от чаршаф - с размери 60x50 см според книгата. Той се прегъва и се зашива по дължина, за да се получи ръкав. После от двете му страни се прави подгъв и се пъха шнур, и от едната страна се изтегля, за да се получи малко кръгче. След това в получения ръкав се слага картонен кръг с диаметър 16 см. Получава се цилиндър с дъно, и започва плътно да се пълни със слама/сено или талаш - да стане стегнат и опънат. Накрая отгоре се слага още един картонен кръг и се стяга и вторият шнур. Върху готовия цилиндър увива картон с дебелина 1 мм, като се закрепя с карфици от двете страни.

    Моделът е прекопиран, принтиран, ксерокопиран и т.н. Може да е върху прозрачна хартия, ако е прекопиран на ръка. Закрепя се върху картона също с карфици.

    Совалките се изработват от дърво и трябва да си ги набавите от някой калоферски майстор - за съжаление тук не мога да бъда полезна, моите ми ги бяха дали на курса... Те служат за самото плетене, на тях се навива конецът. Имат 2 части: "сърце" - за навиване на конеца и "палте" - за предпазването му от замърсяване.

    Стативът по принцип е дървен и също се изработва специално, но ето какво правехме ние - вземахме обикновена картонена кутия без капак и изрязвахме от двете й по-малки страни полукръг с диаметъра на цилиндъра - и го поставяхме върху нея. Важното е да стои върху нещо стабилно.
    Редактирано от Marinera : 12.09.2009 в 23:18.

  9. #39

    Подразбиране

    Конците са котон кроше номер 40, 60 или 80, а също може и ДМЦ.

    Карфици трябват доста - помня, че бях напълнила една голяма кутийка. Те служат да прикрепване на плетката към модела и цилиндъра.

    Добре е да се използва и напръстник при забиване на карфиците, защото иначе ще ви заболи пръстът - аз обаче нямам този навик.


    Засега - това, скоро се надявам да намеря време, за да продължа... Нещата наистина са много.
    Редактирано от Marinera : 12.09.2009 в 23:20.

  10. #40

    Подразбиране

    Благодаря, tsvety. Пропуснах да кажа, че всички, които знаят нещо по темата, могат да споделят тук знанията си, ако искат. Ще стане много по-добре. Може да се задават и въпроси, въобще - всичко.

    Между другото успях да снимам моя цилиндър и совалките, така че в най-скоро време ще ги покажа.

  11. #41

    Подразбиране за бр.дантела

    Цитат Първоначално написано от Marinera Виж мнение
    Момичета, видях, че много от вас искат да се научат на тази дантела. Аз имам книжка, която си купих навремето, като карах курс. Имах намерение да преснимам някои страници и да ги постна, но не съм сигурна дали това няма да наруши някакви авторски права и малко се страхувам. Мога, разбира се, когато имам време да преразкажа част от тях и да направя нещо като курс - всъщност това е идея.
    Иначе, за който иска да се научи, трябват някои специални аксесоари, най-вече совалки, които се изработват от малко майстори в България - може би само в Калофер. На мен не ми беше много лесно да се сдобия с такива. Останалите неща - цилиндър и карфици, всеки може да си набави и сам.
    Другото, което си мисля, като разглеждах книгата, е, че все пак трябва и показване на живо, или поне с картинки. Само с обяснения едва ли ще разберете нещо, макар че като за обща култура не е лошо да има и такава тема. Ще се опитам все пак да я направя, макар че сигурно няма да имам много време и ще пиша вътре не много често.
    Браво! Действай!Преразкажи ни !Ще чакам търпеливо!

  12. #42

    Подразбиране

    Ето, за обща ориентация, как изглеждат цилиндърът и совалките:
    - совалка;
    - цилиндър;
    - сърце на совалка (за увиване на конеца).

    Скоро се надявам да имам възможност да разкажа за навиването на конците и за основните плетки - проблемът е най-вече, че още нямам нет вкъщи и пиша само от работа .
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  13. #43

    Подразбиране

    Брюкселската (калоферска) дантела се плете с двойки совалки. За целта конецът се навива първо на едната, след това на втората совалка - като по този начин двете се свързват. За всяка двойка се забожда по една карфица и конецът се закача на нея, така че совалките да висят отстрани.
    Дантелата се изработва чрез две основни движения на две двойки совалки:
    1. Увивки - правят се винаги само наляво!, независимо дали совалките са в лявата или дясната ръка. Под увивка се разбира следното: лявата вътрешна совалка става лява външна совалка; а дясната външна совалка става дясна вътрешна совалка.
    2. Кръстосване - лявата вътрешна совалка минава над дясната вътрешна совалка.
    Повторени два пъти, тези две основни движения образуват преплитане на синджир.
    Ако преплитането започне без увивки, а направо с кръстосване, т.е лява вътрешна над дясна вътрешна совалка, увивки и пак лява над дясна - тогава се говори за преплитане на платно (една от основните плетки).

  14. #44

    Подразбиране

    Здравейте любители на брюкселската /калоферска/ дантела,
    аз се занимавам с това изящно ръкоделие от 12 г. Много ме радва, че има хора,
    които се интересуват от нея. Аз съм се учила от Величка Радулова, която е написала кратко ръководство. Ако има желаещи, мога да го сканирам и да показвам в темата урок след урок. Така ще се оформи един задочен курс.
    За желаещите да започнат самообучение най-важно е да си намерят совалки -
    това може да стане като се свържат с музея на дантелата в Калофер и от там им дадат телефон на някой майстор на совалки. Преди около година една совалка струваше приблизително 2.50 лв. а за начало са необходими поне 40 совалки.
    За да добиете по-реална представа как се работи давам няколко снимки направени в процеса на работа...
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  15. #45

    Подразбиране

    Реклама:
    Ако потърсите в Picasa с ключова дума bolillos излизат много албуми с тази тема

Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •