Много добре изразено. Това е истината за сценария. От 1997 съм в нета и на какво ли не се нагледах. На всичко.
Но моето мнение е, че така се получава не само във виртуалното пространство - ами замислете се в реалния живот и затворените кръгове по интереси... независимо дали са от сферата на спорта, политиката, женски хобита... Изживяла съм го неведнъж - същото е!
Според мен всичко е залегнало в базата на обществото и отношенията в него. Хората може да принасят своята индивидуалност като отделни членове на този затворен кръг, но щом сценария се повтаря до безкрай... от какво зависи?
Ето какво е необходимо, за да се запази добрия тон и приятната атмосфера, която да носи удовлетворение - толерантност към мнението на другите, изслушване без да се бърза да се отговаря с биене в гърдите, да не се реагира арогантно и първосигнално когато не сме съгласни с нещо, търпение и обяснение на новодошлите с кратко ориентиране в случай, че са се объркали и "досаждат" - те все пак няма как да знаят някои уговорени детайли преди да се появят, особено, ако не са изчели целия форум
Темата е толкова обширна колкото са вариациите в човешките отношения. Трудно е да я изчерпя с едно кратко писание...
Затова, последното, с което искам да заключа е, че аз вярвам в дългото и приятно съществуване на форумите, но това изисква усилията на абсолютно всички вътре. Капацитетите не са винаги нещо негативно. Могат да бъдат приятни и уважавани с резон, стига да намерят подходящия тон при общуването