Права и задължения на пациента
Аз съм здравноосигурен. Имам право на:

· достъпна и качествена здравна помощ;

· информация за здравословното ми състояние и методите за лечението ми;

· първична извънболнична медицинска помощ;

· специализирана извънболнична медицинска помощ;

· медико-диагностични изследвания;

· високоспециализирани медицински дейности;

· болнична помощ;

· лекарства за домашно лечение;

· мнение на повече от един лекар за диагнозата, лечението и прогнозата на заболяването ми;

· отказ от лечение.



Всичко, което съм споделил с лекаря, е поверително.



Ако не съм доволен от качеството на медицинската и стоматологична помощ, оказана ми от договорен партньор на НЗОК/РЗОК, мога да подам писмен сигнал до директора на районната здравноосигурителна каса по местоживеене или до директора на Националната здравноосигурителна каса. В случай на неправомерно взета сума трябва да приложа и копие от финансовия документ, издаден от лечебното заведение.

Контролните органи ще извършат проверка за изясняване на фактите и ще получа писмен отговор на подадения сигнал.



Като пациент имам право на информирано съгласие:

Информирано съгласие е своевременното предоставяне на медицинска информация в подходяща форма и обем, което дава възможност за избор на лечение. За получаването на информирано съгласие лекуващият лекар (стоматолог) уведомява пациента, съответно неговия родител, настойник или попечител.

В случаите, когато е налице отказ на родителя, настойника или попечителя и е застрашен животът на пациента, ръководителят на лечебното заведение може да вземе решение за осъществяване на животоспасяващо лечение.



Всяка медицинска и стоматологична дейност, свързана с моето лечение, се осъществява след изразено от мен информирано съгласие.

Лекуващият лекар или стоматолог трябва да ме уведоми за:

· диагнозата и характера на заболяването ми;

· целите, начина и различните възможности на лечението, както и очакваните резултати и прогнозата;

· рисковете, свързани с предлаганото лечение, включително страничните ефекти и нежеланите лекарствени реакции, болка и други неудобства;

· вероятността от благоприятно повлияване или риска за здравето при прилагане на други методи на лечение, както и при отказ от лечение.

· повишения риск за живота и здравето при хирургични операции, обща упойка и при други сложни медицински манипулации (В тези случаи информираното съгласие се предоставя в писмена форма.)