Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследенПоследен
Показване на 16 до 30 от 33
  1. #16

    Подразбиране

    ЗАЩО ПЪРЖЕНИТЕ ХРАНИ СА ВРЕДНИ ????????

    Българинът по принцип обича пържените храни. Като започнем от мекиците на баба, минем през поничките, пирожките и стигнем до вкусните пържени яйца, дробчета, кюфтета, картофки.

    Определено пържените храни са по-пикантни. Самата хрупкава коричка, която се получава върху изпърженото, е направо влудяващо възбуждаща за сетивата. Но зад примамливия външен вид се крие опасност.

    При загряване на мазнината, в която се извършва процесът на пържене, обикновено се достигат температури от порядъка на 200 - 270° С. При тези температури, както в продуктите, така и в самата структура на мазнината настъпват изменения. Реализира се реакцията на липидна пероксидация. Ще рече: във веригите на мастните киселини става насищане на ненаситените им връзки с О2. Поради високата температура и интензивността на процеса, започва отделяне на паразитни, отцепени молекули с висока енергия – т.нар. свободни радикали. Тези свободни радикали, след като бъдат погълнати, играят ролята на бомби, които избухват по повърхността или във вътрешността на клетките на човешкия организъм – смущавайки естествените физиологични процеси протичащи в тях.

    В някои клетки е възможно да се увреди генетичният материал и те да мутират, а така възниква ракът. От пържени храни най-често се получава рак на лигавицата на стомаха.

    Не винаги и не при всеки, но опасността съществува.

    Клетките имат защитни системи обезвреждащи свободните радикали. Такива са системата на глутатйона, системата на vit Е и vit А.

    Всяка защита понякога се пропуква. В случая резултатът е фатален.

    За да се предпазите:

    Трябва да се ограничи консумацията на пържени храни. Печеното месо, картофи и др. също си ги бива.
    Ако се пържи нещо, то това да става във фритюрник, за да се избегне прегряване на мазнината. Фритюрниците, чрез специална система за контрол, поддържат температурата на мазнината до 190° С. Установено е, че до тази температура процесите на липидна пероксидация, макар и да са налице, не са в степен застрашаваща силно здравето.
    Обикновеното олио трябва да се подменя след 2-3 пържения. Съществуват мазнини от различни растения, специално стабилизирани и пригодени за по-дълготрайна употреба във фритюрник. Освен по дългосрочност на употребата – тези мазнини имат и предимството да образуват по-малко свободни радикали.
    Между пърженията съхранявайте мазнината на тъмно и при затворен фритюрник. Така я предпазвате от допълнително вредно разграждане.
    Автор: д-р Мариан Ангелов

  2. #17

    Подразбиране Подценяваме среброто

    Попаднах на този материал. Може да е полезен в борбата ни срещу лечението с антибиотици. http://verbena-m.com/index.php?item_id=22

  3. #18

  4. #19

  5. #20

    Подразбиране

    стволови клетки
    http://lucy.blog.bg/

    и още за стволовите клетки-съвсем нова информация

    Открит е нов източник на стволови клетки
    Американски учени съобщават, че са открили нов източник на стволови клетки, който ще сложи край на полемика дали е етично да се използват тъкани от човешки ембриони.
    Откритието дава големи надежди на учените, макар тези клетки да не притежават свойствата на ембрионалните, които могат да се развиват във всеки тип клетки, изграждащи човешкото тяло.
    Изследователите успешно извлекли клетките от околоплодните води и ги отгледали в лабораторни условия.
    В научното сп. Nature Biotechnology екипът от Северна Каролина съобщава, че пробите били взети по време на диагностични изследвания по време на бременността. Заключението е, че "амниотични клетки" са в състояние да се развиват в различни видове тъкан, но не са съвсем идентични с ембрионалните и могат да имат по-тясно приложение.
    Американските учени са използвали извлечените от околоплодната течност клетки, за да създадат в лаборатория мускулни, костни, мастни, нервни, чернодробни и клетки на кръвоносни съдове.
    Клетки от околоплодната течност биха могли да се използват за лекуване различни заболявания.

  6. #21

    Подразбиране

    Различните цветове влияят по различен начин на здравето.

    На учените отдавна е известно, че цветовете влияят по особен начин на психиката и здравето като цяло. Колкото и да е странно на пръв поглед, цветът на продуктите, които ядем, може да предизвика различни реакции в организма. - Белите продукти (мляко, извара, сирене и др. млечни продукти, ориз, чесън, карфиол) успокояват, премахват раздразнителността и извеждат от организма токсините. - Сините (грозде, сливи, картофи със синьо-виолетова кора) съдържат биологично активни вещества - антоцианини, които защитават кръвоносните съдове и зрението. - Зелените (маруля, броколи, зелен грах) подхранват мозъка, повишават активността, премахват напрежението. Хлорофилът, съдържащ се в зеленчуците и плодовете със зелен цвят, стимулира изработването на еритроцити (червени кръвни телца) в кръвта и активизира имунната система. - Червените (цвекло, чушки, домати, ягоди) стимулират обменните процеси, подобряват кръвообращението и повишават работоспособността. Но ако се употребяват в големи количества, те могат да предизвикат превъзбуждане и проблеми със заспиването. - Оранжевите (праскови, кайсии, тиква, мандарини, моркови) спомагат за възстановяването на нервните клетки и обновяването на мускулните тъкани, повишават сексуалността, подобряват настроението, помагат в борбата с умората и апатията, успокояват главоболието. - Жълтите (лимони, ананаси, ябълки, банани, царевица, кашкавал, яйчен жълтък) стимулират храносмилането, подобряват апетита, снабдяват с енергия и способстват за прочистването на кръвта. по материали от Psychology Today

  7. #22

    Подразбиране

    Права и задължения на пациента
    Аз съм здравноосигурен. Имам право на:

    · достъпна и качествена здравна помощ;

    · информация за здравословното ми състояние и методите за лечението ми;

    · първична извънболнична медицинска помощ;

    · специализирана извънболнична медицинска помощ;

    · медико-диагностични изследвания;

    · високоспециализирани медицински дейности;

    · болнична помощ;

    · лекарства за домашно лечение;

    · мнение на повече от един лекар за диагнозата, лечението и прогнозата на заболяването ми;

    · отказ от лечение.



    Всичко, което съм споделил с лекаря, е поверително.



    Ако не съм доволен от качеството на медицинската и стоматологична помощ, оказана ми от договорен партньор на НЗОК/РЗОК, мога да подам писмен сигнал до директора на районната здравноосигурителна каса по местоживеене или до директора на Националната здравноосигурителна каса. В случай на неправомерно взета сума трябва да приложа и копие от финансовия документ, издаден от лечебното заведение.

    Контролните органи ще извършат проверка за изясняване на фактите и ще получа писмен отговор на подадения сигнал.



    Като пациент имам право на информирано съгласие:

    Информирано съгласие е своевременното предоставяне на медицинска информация в подходяща форма и обем, което дава възможност за избор на лечение. За получаването на информирано съгласие лекуващият лекар (стоматолог) уведомява пациента, съответно неговия родител, настойник или попечител.

    В случаите, когато е налице отказ на родителя, настойника или попечителя и е застрашен животът на пациента, ръководителят на лечебното заведение може да вземе решение за осъществяване на животоспасяващо лечение.



    Всяка медицинска и стоматологична дейност, свързана с моето лечение, се осъществява след изразено от мен информирано съгласие.

    Лекуващият лекар или стоматолог трябва да ме уведоми за:

    · диагнозата и характера на заболяването ми;

    · целите, начина и различните възможности на лечението, както и очакваните резултати и прогнозата;

    · рисковете, свързани с предлаганото лечение, включително страничните ефекти и нежеланите лекарствени реакции, болка и други неудобства;

    · вероятността от благоприятно повлияване или риска за здравето при прилагане на други методи на лечение, както и при отказ от лечение.

    · повишения риск за живота и здравето при хирургични операции, обща упойка и при други сложни медицински манипулации (В тези случаи информираното съгласие се предоставя в писмена форма.)

  8. #23

    Подразбиране

    продължение
    Аз избрах свободно своя личен лекар.

    От него получих личната си здравноосигурителна книжка.

    Към личния си лекар се обръщам винаги, когато имам здравословен проблем и се нуждая от консултация, изследвания, домашно или болнично лечение, както и за предписване на лекарства.



    Ако пребивавам в друго населено място за срок до един месец и трябва да получа медицинска помощ, мога да се обърна към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие. Необходимо е да му представя здравноосигурителната си книжка.

    Ако ми се налага да пребивавам в друго населено място за срок от един до пет месеца, трябва да направя временен избор на общопрактикуващ лекар. За целта трябва да закупя от районната здравноосигурителна каса или от книжарница за медицинска документация регистрационен формуляр за временен избор. Формулярът се попълва от лекаря, който ще ме обслужва за периода на пребиваването ми на новото място. При изтичане на срока на временния избор автоматично се възстановява постоянният ми избор на общопрактикуващ лекар.



    Ако не съм доволен от общопрактикуващия лекар или отида да живея на друго място, имам право да си избера нов личен лекар. Това става два пъти в годината – от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември. За смяната ми е нужен специален талон-формуляр, който трябва да закупя от от районната здравноосигурителна каса или от книжарница за медицинска документация. С формуляра трябва да отида при новоизбрания личен лекар и на място да попълня моите, и на лекаря, лични данни. Трябва да представя на новоизбрания лекар и здравноосигурителна книжка (или третия екземпляр от регистрационния формуляр, ако нямам здравноосигурителна книжка). Не е необходимо да уведомявам досегашния си личен лекар за извършената смяна.



    Имам здравословен проблем.

    Посещавам личния си лекар. Той ме преглежда и ми назначава лечение.

    В лекарския кабинет е изложена информация кои категории хора са освободени от потребителска такса за медицински и стоматологични услуги. Ако не попадам в изброените категории, заплащам потребителска такса в размер на 1% от минималната работна заплата за страната.



    Трябва да ми се направят изследвания.

    Лекарят ме изпраща с направление за медико-диагностични изследвания в лаборатория. Направлението може да се използва до 30 календарни дни от издаването му.

    В лабораторията заплащам такса за вземане на биологичен материал, не по-висока от 2.00 лв., независимо от броя на изследванията, които ми се правят.



    Нуждая се от консултация при лекар специалист.

    Моят личен лекар ме изпраща с талон-направление при лекар със съответната специалност. Направлението може да се ползва до 30 календарни дни от издаването му.

    Лекарят специалист ме преглежда, и ако се нуждая от допълнителни изследвания, издава направление за тях. Той ми назначава лечение. До 30 календарни дни от първия преглед при специалиста, той може да назначи допълнителни прегледи, в зависимост от състоянието ми.

    За всяко посещение при лекаря заплащам потребителска такса размер на 1% от минималната работна заплата.



    Трябва да се лекувам вкъщи.

    Лекуващият лекар назначава лечение. Той ми издава болничен лист за срок до 7 дни без прекъсване, но за не повече от 40 дни с прекъсване в една календарна година.





    За домашното ми лечение са необходими лекарства.

    Лекарят ме информира кои медикаменти се заплащат частично или изцяло от НЗОК. Предписва ми лекарствата на рецепта-бланка на НЗОК и аз ги получавам от аптека, която е сключила договор с касата. Ако здравната каса не поема изцяло цената на предписаните лекарства, доплащам нужната сума.

    Ако лекарствата за моето лечение не се заплащат от НЗОК, лекарят издава обикновена рецепта и аз мога да ги купя от всяка аптека.

    За лечение на остри заболявания лекарят ми изписва медикаменти за не повече от 10 дни, като задължително указва срока на валидност на рецептата.



    Имам хронично заболяване.

    Личният ми лекар ме информира дали подлежа на диспансеризация при него или трябва да бъда включен за диспансерно наблюдение при лекар специалист. Лекарят, при когото се водя на диспансерен отчет, ме информира какви и колко изследвания и консултации трябва да ми се правят. Той проследява хроничното ми заболяване.



    За лечението на хроничното ми заболяване са необходими лекарства. Нужно е да закупя от книжарница за медицинска документация Рецептурна книжка на хронично болния, в която личният ми лекар вписва своите и моите данни, и отбелязва хроничните ми заболявания. Трябва да заверявам рецептурната книжка в районната здравноосигурителна каса по местоживеене или в съответния общински офис на РЗОК.

    В рецептурната книжка личният ми лекар или лекарят специалист по профила на заболяването вписва лекарствата и медицинските изделия, нужни за моето лечение.

    Всеки месец лекарят, наблюдаващ хроничното ми заболяване, изписва нужните лекарства на рецепта-бланка на НЗОК и ги вписва в рецептурната книжка.

    С рецептурната книжка и рецептата получавам лекарството от аптека, сключила договор с НЗОК. Ако то е платено частично от здравната каса, доплащам необходимата сума.

    Рецептата за лекарствата за хроничното ми заболяване има валидност 30 дни. Изключение правят медикаментите, съдържащи наркотични вещества. Те се изписват за не повече от 30 дни, но срокът на валидност на рецептата е 7 дни от датата на издаването.

    Трябва своевременно да представям за заверка рецептурната си книжка в РЗОК по местоживеене. Трябва да подам и декларация, с която да удостоверя, че съм здравноосигурен.



    За лечението ми са нужни скъпоструващи лекарства, изписвани по протоколи IА или IВ.

    Лекарят специалист, който наблюдава състоянието ми, ме информира какви документи трябва да представя пред РЗОК, за да кандидатствам за лечение със скъпоструващи лекарства. Лекарят изготвя и нужния протокол-бланка на НЗОК. Подавам документите, заедно с молба за отпускане на съответното лекарство до директора на районната здравноосигурителна каса по местоживеене. Трябва да подам и декларация, с която да удостоверя, че съм здравноосигурен.

    С рецептурната книжка, рецептата и ксерокопието от протокола получавам лекарството от аптека, сключила договор с НЗОК. Ако то е платено частично от здравната каса, доплащам необходимата сума.

    Ако получавам скъпоструващи лекарства по протокол IA за дадено заболяване, не може да ми бъде предписвано друго лекарство за същото заболяване от Лекарствения списък на НЗОК.



    Нуждая се от стоматологично лечение.

    Мога да посетя всеки зъболекар, сключил договор със здравната каса. На видно място в кабинета му е обявен списък със стоматологичните дейности, които са изцяло или частично заплатени от здравната каса.

    Трябва да представя на зъболекаря личната си здравноосигурителна книжка, в която той вписва какви лечебни дейности от договорените със здравната каса ми е извършил. Ако тези дейности не са заплатени изцяло от НЗОК, доплащам необходимата сума.

    За всяко посещение при стоматолог заплащам потребителска такса от 1.50 лв. (1% от минималната работна заплата).



    Нуждая се от консултация или лечение при специалист-стоматолог.

    Зъболекарят ме изпраща с талон-направление при специалиста. Той ме консултира и провежда лечението, за което доплащам или заплащам изцяло. Ако се окаже, че трябва да се лекувам или оперирам в болница, специалистът или общопрактикуващият стоматолог ми издава талон-направление за болнично лечение. НЗОК заплаща стоматологично лечение в болница по 4 клинични пътеки.

  9. #24

    Подразбиране

    и още


    Трябва да постъпя за лечение в болница.

    Личният ми лекар или специалистът ме изпращат с талон-направление към избрана от мен болница, която е сключила с РЗОК договор за лечение на съответното заболяване по клинична пътека. Направлението е валидно 30 дни до прегледа в диагностично-консултативния блок на болницата.

    При постъпването в лечебното заведение лекарят ме преглежда, обяснява ми диагнозата и обсъжда с мен начина на лечението, както и рисковете, свързани с него.

    НЗОК заплаща изцяло лечението ми по клинична пътека, заедно с лекарствата и консумативите, с изключение на случаите, които са изрично упоменати.

    За всеки ден болнично лечение заплащам само потребителска такса от 3.00 лв. (2% от минималната работна заплата). Ако се налага да се лекувам в болница повече от 10 дни за една година, не заплащам потребителска такса за престоя си след 10-тия ден.

    Лечението по клинична пътека включва и контролен преглед, след изписването ми от болничното заведение.

    Трябва да предоставя издадената ми от болницата епикриза на личния си лекар, защото той ще продължи да наблюдава моето здравословно състояние.

    Когато се лекувам в болница имам право:

    · да приема или да откажа посещения;

    · да ползвам услугите на психотерапевт, юрист и свещенослужител;

    · да продължа образованието си и да имам достъп до занимания, отговарящи на моите социални, религиозни и културни потребности.



    Страдам от нелечими заболявания с неблагоприятна прогноза.

    Имам право на палиативни медицински грижи. Те се оказват от личния лекар, от лечебни заведения за извънболнична и болнична помощ, от диспансери и хосписи. Тези грижи включват:

    · медицинско наблюдение;

    · премахване на болката и психоемоционалните ефекти на болестта;

    · морална подкрепа за мен и моите близки.



    Като здравноосигурен аз имам и задължения:

    · Трябва редовно да плащам здравноосигурителните си вноски;

    · Трябва да нося личната си здравноосигурителна книжка винаги, когато посещавам личния си лекар или стоматолога;

    · Трябва да се явявам на задължителен профилактичен преглед, изследване или имунизация;

    · Трябва да изпълнявам предписанията на лекаря (стоматолога), както и изискванията за профилактика на заболяванията;

    · Трябва да спазвам установения вътрешен ред на лечебното заведение, в което полу*чавам медицинска или стоматологична помощ;

    · Трябва да уважавам професионалното и човешкото достойнство на лекарите и стоматолозите;

    · Не трябва да увреждам умишлено собственото си здраве или здравето на друг човек.



    Потребителска такса за медицинска и стоматологична помощ

    Като здравноосигурен гражданин, съгласно Закона за здравното осигуряване при всяко посещение при личния лекар, лекаря специалист в извънболничната помощ и стоматолога заплащам потребителска такса в размер на 1% от минималната работна заплата.

    За всеки ден болнично лечение заплащам потребителска такса в размер на 2% от минималната работна заплата. Ако се лекувам в болница повече от 10 дни в рамките на една година, не заплащам потребителска такса за престоя след десетия ден.

    Когато си правя изследвания, назначени от личния лекар, лекаря специалист или стоматолога, в лабораторията заплащам:

    · Цена за вземане на биологичен материал (сумата не може да бъде по-висока от 2 лв. за едно посещение в лабораторията, независимо от броя на изследванията)

    или

    · Потребителска такса.



    От заплащане за таксата за вземане на биологичен материал се освобождават лицата без доходи, настанени в домове за деца и юноши, домове за деца от предучилищна възраст и домове за социални грижи.



    Потребителска такса заплащам за оказана медицинска и стоматологична помощ:

    · Преглед

    · Поставяне на диагноза

    · Издаване на направление за консултация или за изследвания - след преглед

    · Назначаване на медикаментозно лечение (изписване на рецепта) - след преглед

    · Възстановителни процедури

    · Изследвания

    · Лечение

    · Профилактични дейности



    Потребителска такса за оказана извънболнична и болнична медицинска и стоматологична помощ не заплащат:

    · Деца до 18-годишна възраст

    · Бременни и родилки до 45 дни след раждането

    · Неработещи членове на семейството, регистрирани в Бюрото по труда, независимо дали получават обезщетение.

    · Военнослужещи на наборна военна служба

    · Пострадали при/или по време на отбраната на страната

    · Ветерани от войните, военноинвалиди

    · Задържани под стража или лишени от свобода

    · Социално слаби, получаващи помощи според Правилника за социално подпомагане

    · Граждани без доходи, настанени в домове за социални грижи

    · Пациенти със злокачествени новообразувания
    · Инвалиди първа група, с право на чужда помощ
    · Медицински специалисти (завършили медицински училища).

  10. #25

    Подразбиране

    Как да поддържаме добра устна хигиена?

    На първо място трябва да имаме правилен режим на хранене и да поемаме много течности.
    Ако не почистваме редовно зъбите, върху повърхността им се натрупват бактерии и други частици. Първоначално повърхностно населените бактерии са аероби, но когато се покрият със следващите слоеве плака и спре достъпът на кислород до тях, се развиват и анаеробни бактерии. Анаеробите дори и в малки количества могат да причинят тежък възпалителен процес и бързо нахлуване в дълбочина на венеца. Тези микроорганизми са причина за подуване и зачервяване на венеца, за образуването на патологичен венечен джоб.
    Почистването не трябва да се ограничава само до зъбите. За да избегнем възпаление трябва добре да почистваме междузъбните пространства, венците и езика. Известно е, че наличието на хранителна материя по гърба на езика го прави инкубатор на бактерии за устната кухина. Поради това, че четката за зъби не почиства добре междузъбните пространства, производителите са създали зъбните конци. Използването им е задължително след всяко хранене. Измиването на зъбите трябва да се извършва минимум 2 пъти дневно най-малко по 3 минути. Измиването се извършва с вертикални движения –от венеца към зъбите и всяка челюст се мие отделно. Целта е да се изтласка от венечното джобче задържаната храна и да се извърши масаж на прилежащия към зъба венец. Пациенти с възпаление на венеца трябва да използват меки четки за зъби.

  11. #26

    Подразбиране

    до Snejanka77 - синът ми учи "стоматология" - 3-та година. Трябва ли да заплаща потребителска такса при личния си лекар?

    Snejanka77
    муцок, не съм личен лекар , но от това ,което съм цитирала по - горе става ясно ,че потребителска такса не заплащат завършилите медицински училища , т.е. дипломираните специалисти , а не тези , които все още учат в тях. успех на синчето - сега наближава сесия и да знае ,че е избрал една чудесна професия.
    Редактирано от Araxna : 25.02.2009 в 11:34.

  12. #27

    Подразбиране

    Честата употреба на плодове и зеленчуци може да е вредна за зъбите


    Кариесът, както е известно, възниква поради различни причини. Най-често споменаваната от тях е прекомерната употреба на сладко. Има обаче и други причини, увеличаващи риска от поява на кариес. Една от тях е голямото количество киселини в различни хранителни продукти. Под действието на киселината се разрушава зъбният емайл, а след това микроорганизмите започват да проникват в по-дълбоките тъкани на зъба.
    Плодовете и зеленчуците също съдържат достатъчно вредни за зъбите въглехидрати и особено органични киселини в различно количество и съотношение. Растителната храна може да бъде разделена на две групи. В първата влизат плодовете и зеленчуците, които способстват за развитието на кариеса. Във втората са тези, които не защитават зъбите, но нанасят по-малка вреда.
    Към първата група се отнасят бананите, фурмите, ананасите, гроздето, картофите, зеленият грах, смокините, сладките сортове ябълки. Те съдържат голямо количество въглехидрати. Като правило в южните плодове те са значително повече, отколкото в тези, които са отгледани в нашите географски ширини.
    Според данни, публикувани в новия брой на Journal of the American Board of Family Medicine, и съвременните плодове вече не са това, което са били преди 10-15 години. Ябълките тогава са съдържали само 10-11% захар, а днес тя е над 15%. Изсушените или преработени (под формата на сладко, конфитюр, компот) плодове също могат да са вредни за зъбите.
    Нарът, цитрусовите плодове, касисът, боровинките съдържат голямо количество органични вещества и затова също се отнасят към първата група. Към нея се числят още доматите, зелената салата, магданозът, целината и спанакът.
    Разбира се, завършват своята статия специалистите, изнесените данни съвсем не означават, че човек трябва да се въздържа от употреба на плодове и зеленчуци. “Ние просто искаме да обърнем внимание върху това колко важна е добрата устна хигиена за човешкото здраве”.

  13. #28

    Подразбиране

    Снежанка,

    ти си като домашния лекар на форума затова да те попитам нещо ефикасно против варицела дъщеря ми е болна и в много тежка форма страхувам се да не и останат белези

    viking , прочети това
    http://www.vivasan.bg/index.php?page=products&id=120
    виж и това -ако решиш да вярваш
    http://www.magicgatebg.com/forum/sea...d524314f83b75d

    viking , за варицелата няма специално лекарство. пият се температуропонижаващи средства и витамини. добре е за се избягва консумацията на месо за този период. за успокоение , защото обривите мнго сърбят , а сърбенето трябва да се избягна , те се мажат с ракия или с ментолов спирт , който охлажда повърхността и намалява сърбежа. ако се появят белези и не минават , тогава може да се опита с контрактубекс.
    Редактирано от Araxna : 25.02.2009 в 11:35.
    e-mail:nellymichaleva@yahoo.com
    www.3r4t.multiply.com


  14. #29

    Подразбиране

    ГРИП
    е остро инфекциозно заболяване със сериозни здравни и социално-икономически последици за човечеството.

    От трите типа грипни вируси (А, В, С) с най-голямо значение са представителите на тип А, причинители както на ежегодните грипни епидемии, така и на пандемиите, които възникват през интервал от 10-40 години и засягат между 30-50% от населението.

    Поради генетичните промени във вируса през 20 век избухват три грипни пандемии, от които първата и най-фатална е тази на Испанския грип. Тя започнала през 1918 г. Смъртността при този вид грип била изключително висока, а най-странното било, че се разболявали млади хора на възраст от 20 до 40 години. Болестта плъзнала по света с поразителна скорост, отнемайки живота на 25 до 40 млн. души - повече от жертвите на Първата световна война, която приключвала по това време.

    През 1957 - 1958 г. избухва пандемия, наречена "азиатски грип", чийто причинител е вирусът А(H2N2). Пандемията започнала през февруари 1957 г. в Китай и бързо се разпространила по целия свят.

    През 1968 - 1969 г. пламва среден по сила "хонконгски грип". Пандемията започнала в Хонконг в началото на 1968 г. От вируса най-често били засегнати хората над 65-годишна възраст. Броят на починалите от тази пандемия достигнал 33 800 души.

    Междупандемичният грип е причина за ежегодна заболеваемост на 10 до 20 % от населението. Епидемичният грип е сезонно заболяване и в страните на Северното полукълбо се среща по-често през зимните месеци.

    Грипът се предава по въздушно-капков път при говорене, кихане или кашляне.

    Грипните вируси притежават способност да променят антигенния си състав. Това обяснява и честите рецидиви на болестта у едно и също лице, тъй като не се създава продължителен имунитет.

    Попадналите в дихателните пътища вируси навлизат в епителните клетки на дихателната лигавица и ги разрушават. Развива се възпалителен процес, който засяга дихателната лигавица в дълбочина с увреждане на кръвоносните съдове, поява на оток и точковидни кръвоизливи. Болестта подтиска имунната реактивност, създавайки условия за възникване на усложнения от бактериален произход.

    Грипът обикновено се проявява 1 до 3 дена след контакт с вирусоносител. Болестта започва остро, с втрисане, покачване на температурата до 39 градуса и изпотявания. Болните са отпаднали, оплакват се от главоболие, болки в очите, мускулите и ставите. Възпалението по дихателните пътища предизвиква кашлица. Някои от болните имат оплаквания от запушен нос и възпалено гърло. След 3-4 дни температурата се нормализира и постепенно възпалителните промени изчезват.

    За хората със запазен имунен статус грипът е леко заболяване, което отзвучава да 3-5 дни, но при децата, възрастните и хората със хронични заболявания, грипът може да протече изключително тежко с развитието на сериозни усложнения. Най-често срещаните усложнения са бронхит, пневмония, плеврит и др. Опасни са усложненията от страна на сърдечно-съдовата и централната нервна система.

    Диагнозата се поставя въз основа на епидемиологичните и клинични данни. Диагностично важни са вирусологичните изследвания. Могат да се използват експресни имунофлуоресцентни методи.

    Успешен контрол върху грипното заболяване се осъществява с приложението на грипни ваксини и ефективни химиопрепарати.

    Съвременната профилактика на грипа в света понастоящем се извършва с препоръчани от СЗО убити грипни вируси. Ефективността им зависи много от сродството между ваксиналните и епидемичните грипни вируси. Ваксините се прилагат обикновено преди началото на епидемичния сезон, за да се създадат условия на организма да реагира с адекватен имунен отговор.

    Използването на антивирусните препарати се налага при лица в тесен контакт с болни от грип или на вече болни в начален стадий на заболяване. Срещу грипните вируси от тип А се използват препарати като Remantadin®, Tamiflu® и др. Профилактичното приложение на тези препарати е ефективно при високорисковите групи лица, които не са ваксинирани. Приложението на препаратите не по-късно от 48часа от започване на симптомите скъсява продължителността на симптомите при инфектираните пациенти.

    Веднага щом усетите първоначалните симптоми – температура и втрисане, кашлица и мускулни болки, отидете на лекар (но не по-късно от втория ден от началото им).

    Приемайте много течности – особено горещи напитки, които могат да облекчат състоянието.
    Почивката също е от съществено значение. Болният от грип остава заразен 3 или 4 дена след появата на симптомите, така че си останете вкъщи и се лекувайте, за да намалите риска да заразите някой друг.

    Терапията с лекарства или средства, които не изискват рецепта, могат временно да облекчат симптомите на грип. Никога не давайте аспирин на деца под 12-годишна възраст, които имат грип, поради опасността от сериозен страничен ефект, известен като синдром на Рей.

    При неусложнения грип прилагането на антибиотици е неоправдано. Антибиотиците са лекарства, които убиват бактериите, следователно, те не са ефикасни при лечение на вирусни инфекции.

    Важно значение имат неспецифичните профилактични мерки: ограничаване на събиранията на много хора, избягване контактите с болни хора, носене на маски и др.

  15. #30

    Подразбиране

    Реклама:
    МИКРОВЪЛНОВИТЕ ПЕЧКИ УНИЩОЖАВАТ МИКРОБИТЕ И МОГАТ ДА СЕ ИЗПОЛЗВАТ ЗА СТЕЛИРИЗАТОРИ НА КУХНЕНСКИТЕ ГЪБИ

    Учените изтъкват едно ефективно средство срещу микробите, причиняващи хранителни отравяния - микровълновата печка.
    Поставянето на кухненските гъби в микровълновата печка в продължение на 2 минути може да убие до 99% от патогенните микроорганизми, се твърди в проучване публикувано в Journal of Environmental Health.

    Стерилизацията на гъбата се дължи в голяма степен на нагряването от микровълновата печка, съобщават американски учени.

    В Англия и Уелс приблизително 1,4 млн. души годишно страдат от хранителни отравяния. Кухненските гъби и парцалите за миене са най-честият източник, причиняващ хранителни отравяния, тъй като бактериите и вирусите се развиват добре във влажна среда.

    Изчислено е, че кухненските гъби могат да съдържат около 4 000 микроби на квадратен сантиметър, включително бактерии като E. Coli и salmonella.

    Екипът на професор Gabriel Bitton от университета във Флорида са направили следния опит: замърсили са кухненски гъби с вода, съдържаща фекални бактерии, вируси, протозои и спори на бактерии. След това са поставили тези почистващи материали в микровълнова печка за различно време.

    Установили са, че при пълна мощност на работа на микровълновата печка, 99% от бактериите са били инактивирани след 2 минути. А бактериите E. Coli са били убити само след 30 секунди. Спорите на Bacillus cereus, които попадат върху плодовете и зеленчуците при контакт с пръстта и които са доста резистентни към радиация, нагряване и токсични химикали са били напълно отстранени след 4 минутно нагряване на микровълновата печка.

    Специалистите препоръчват да поставяме гъбата, която ще стерилизираме в микровълновата печка влажна, за да намалим риска от пожар. Не бива да забравяме, че в микровълновата печка не се поставят метални предмети.

    Две минути ще са достатъчни за стерилизиране на парцалите и гъбите, които използваме.
    Хората често поставят гъбите и парцалите си в миялната машина, но ако наистина искаме да отстраним микробите от тях, а не само да ги почистим, би трябвало да използваме микровълновата печка за целта.

Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •