Страница 1 от 24 12311 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 360
  1. #1

    Подразбиране Видове гергефи и рамки за бродиране

    Пускам нова тема за гергефи, защото мисля, че е доста по-различна от "Някой ползва ли гергеф...", а и там дискусията се поизчерпи - стана ясно, че всичко е индивидуално и варира от "не мога без" до "не мога с" с всички възможни нюанси помежду им.
    Реших първо подробно да изложа какво аз знам и ще ми е много интересно и други да споделят опит, особено за моделите, които не съм ползвала.

    Започвам с най-разпространения:

    Дървен кръгъл гергеф, който се състои от два обръча, които се пристягат с винт.
    Такъв е първият ми гергеф, с него съм шила една възглавничка с бод "пълнеж" (там е задължително според мен), после и кръстчета.
    Предимства (според мен):
    - най-лесно се намира в магазините, има го в различни размери
    - "класика", красив
    Недостатъци (според мен):
    - оставя следи на плата
    - малко трудно се слага
    - закача ми се конецът на винта


    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  2. #2

    Подразбиране

    Пластмасов кръгъл гергеф:

    Вътрешният обръч е от твърда пластмаса и е вдлъбнат, външният е от нещо като гума, прилича на уплътнение с объл профил (моля ако има специалисти да не се смеят на "техническите" ми описания) и плътно влиза в улея на другия, има и джаджа за закачване, т.е. може да се ползва и за рамка.

    Такъв си купих, след като дървеният се оказа твърде голям за последната ми творба, а в магазина нямаше дървени малки. Подходих с недоверие, но сега съм му голям фен.
    Предимства (според мен):
    - изключително лесно се слага и маха (аз го свалям и слагам всеки път)
    - изпъва добре
    - махнала съм му джаджата за закачане и така нищо не ми пречи (както винта на дървения)
    Недостатъци (според мен):
    - оставя следи на плата (но по-слаби в сравнение с дървения)
    - по-грозен е
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  3. #3

    Подразбиране

    Пластмасова рамка за бродиране

    Състои се от пластмасови тръби, свързани с "колена" и пластмасови елементи за закрепване.

    Вчера си купих такaвa (или по-точно такива, защото взех комбинация от тръби, които могат да се сглобят в три различни размера). Опитът ми е ограничен, защото само опънах плата и боднах десетина пъти, не знам при по-дълго бродиране как ще ми понесе.

    Предимства (според мен):
    - при правилно избран размер може да се опъне цялата творба, така че следите от притискане са само в участъци, където няма бродерия и които после се скриват от рамката
    - много лесно може да се опъва по-силно или да се отпуска чрез въртене на закрепващите елементи

    Недостатъци (според мен):
    - оставя следи на плата, въпреки твърденията на опаковката (няма да го ползвам за черна панама, но за лен в натурален цвят - май да)
    - много трудно се сваля
    - по-тежък е, а и по-голям от кръглите, мисля като цяло ще е по-неудобен за маневриране, но може би се свиква
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  4. #4

    Подразбиране

    Дървена рамка за бродиране

    Ползва се предимно за шиене на щампи и гоблени. Платът се навива на горната и долната част, които са облечени с плат. Виждала съм такава "на живо", но нямам.

    Предимства (според мен):
    - не оставя следи на плата
    - лесно се стяга и отпуска с въртене
    - при моделите със статив ръцете са свободни
    - пак при моделите със статив може лесно да се закрепи и лампа + лупа

    Недостатъци (според мен):
    - продавачът твърди, че е твърде тежък, за да се държи в ръка и трябва да се купи модел с поставка или статив
    - тези последните са скъпи
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  5. #5

    Подразбиране

    Има и версия на кръглия със стойка, такъв се предлага и от Гоблените.com. Ако някой има впечатления - моля да ги сподели.
    Надявам се да не съм досадила много с моя обзор на гергефите.
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  6. #6

    Подразбиране

    браво за изчерпателната информация , аз отскоро ползвам и още съм непохватна но ми харесва ,някой тук беше казал че е по женствено , и съм абсолютно съгласна
    обичам красивите неща

  7. #7

    Подразбиране

    Чудесни са ,но за хора които могат да шият с тях.Аз в това отношение съм "неграмотна".
    Бог не повтаря нищо!
    Музиката сприятелява, а приятелите правят музика!

  8. #8

    Подразбиране

    От доста време шия с гергеф (имам от обикновенните дървени гергефи) и направо се измъчвам когато го забравя (че съм си доста разсеяна) на друг гоблен. А относно това че оставял следи по панамата не мога да се съглася. Вярно е че има притискане на ушитото, но след като се изпере и изглади всичко си идва на мястото. Дори и на черна панама не остават следи. Розата на Солария съм си я слагала на герфева и докато я шиех си личеше къде е било притискането, но след като го изпрах всичко си беше наред.
    ПИСАНЕТО НА КИРИЛИЦА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!

    tania_murr@abv.bg


  9. #9

    Подразбиране

    Murr,

    Много ти благодаря за мнението. Така ще ми е по-спокойно, щом следите изчезват при пране. Единствената ми завършена творба (възглавничката с бод пълнеж) още си стои неизпрана и неизгладена. И като нямам личен опит си мисля: сигурно ще изчезне при пране... ами ако не изчезне..?

    Надявам се някой да сподели опит и с големите дървени рамки.

  10. #10

    Подразбиране

    До сега не съм шила с гергеф, но имам голямо желание ако някъде се продават, да си купя от тези дървените станове, които ползват рускините. Тъй като те са направени така,че да се коригира височината и предполагам тогава ще се избегне болката в гърба, която в последно време много ме мъчи.Моля, ако някой има информация, къде се правят или продават, нека пише
    ..::Gobelin World::..

  11. #11

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от murr Виж мнение
    От доста време шия с гергеф (имам от обикновенните дървени гергефи) и направо се измъчвам когато го забравя (че съм си доста разсеяна) на друг гоблен. А относно това че оставял следи по панамата не мога да се съглася. Вярно е че има притискане на ушитото, но след като се изпере и изглади всичко си идва на мястото. Дори и на черна панама не остават следи. Розата на Солария съм си я слагала на герфева и докато я шиех си личеше къде е било притискането, но след като го изпрах всичко си беше наред.
    Днес се престраших да си сложа гоблена на гергеф след като прочетох какво си написала преди бях шила едно малко гобленче с гергеф беше ми много лесно да шия .Когато започнах Йерусалимската Св.Богорадица го сложих но като видях че оставя следи го махнах и започнах да шия без него .На мен също ми харесаха дървените станове но сигурно ще са безбожно скъпи

  12. #12

    Подразбиране

    А тук има обяснение как да си направите рамка от пласмасови тръбички.
    http://photo.163.com/photos/suki924108/56012211/#p1

  13. #13

    Подразбиране

    Ей, ама никой ли няма опит с големите дървени рамки? Толкова се надявах някой да каже че са супер удобни и крайно необходими, та с чиста съвест да запланувам купуването на такава
    Хвърлила съм око на едни модели на HAED и понеже никога не съм шила гобленов бод, мислех да компенсирам липсата на опит и прекомерните амбиции с презастраховане откъм оборудване ...

  14. #14

    Подразбиране

    Момичета и мимчета да се похваля какво ми измайстори моят съпруг Като шия с гергефа и ми се уморява много ръката да го държа един ден му показах дървените станове колко са удобни за шиене .Ето каква стойка ми измайстори още е в работен вариант и ще я доизкусурява и боядисва .Ще си поръчам и дървена рамка че като е голям гоблена ще ми е по удобно с нея Когато е в готов вид ще го покажа да го видите
    Прикрепени изображения Прикрепени изображения

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Аз имам дървена голяма рамка за бродерия,която стои на земята.Мойте плюси и минуси:
    предимство: сидиш с исправен гръб
    побързо се шие ако работиш със двете ръце
    плат опънат добре и това улеснява работа
    можеш да сменяш позиции на нивото и градуса на самата
    рамка според това,къде сядаш
    няма следи на панама от рамка,защото се крепи на кръгли
    рамки,на които се навива панама
    минуси: трудно става закрепяне и рязане на конец от опъкова страна

    Мойто мнение - купувайте и не се мъслите.Аз доволна от своя стан!

Страница 1 от 24 12311 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •