Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 30

Тема: козунак

  1. #1

    Подразбиране козунак

    момичета , предложете ми рецепти за козунак, който става лесно и бързо!
    katya ivanova

  2. #2

    Подразбиране

    Най-лесно е в машина за хляб . Ако имаш такава - виж в темата за хлебопечка.
    А иначе - по каквато и рецепта да се прави, месенето е много, втасването - също, абе изобщо процедурата е много дълга.

  3. #3

    Подразбиране

    И аз се присъединявам към молбата на katya .Може да не е бързо и лесно , но да се получи

  4. #4

    Подразбиране

    Здравейте ,
    Аз в този късен час, на много бира и още повече работа на компа, ще кажа следното .
    Меся козунаци само на Великден и съм се учила сама. Каквато и рецепта да изберете важно е всички продукти да са леко топли, мазнината да се вмесва докато биете тестото, а не да се слага докато замесвате. Хубаво е да се премеси втасалото тесто няколко пъти, аз го премесвам три или пет.
    И от опит да кажа, най-добре е да използвате мас, за да стане козунака пухкав и сочен.
    Рецепти ще дам утре или другиден, че ако затърся сега ще ме убият всички спящи вкъщи.

  5. #5

    Подразбиране

    Традиционен козунак

    1. 6 яйца
    2. 250мл. Мляко
    3 300г. Захар
    4. 1 ч.л сол
    5. 200 г. масло или 150 г. св. Мас
    6. 4 пакетчета ванилия
    7. есенция лимон
    8. кубче мая
    9. около 1 кг. брашно
    Приготовление
    Подмесва се маята – маята се натрушава в затоплена купа, добавя се 1 ч.л захар, 2-3 супени лъжици брашно и малко мляко(затоплено). Разбурква се да се получи каша с гъстотата на боза. Покрива се и се оставя да шупне.
    Разтваря се захарта в гореща вода, така че да не остане и кристалче.
    Затоплям мазнината, аз лично смесвам масло,св. мас и олио (горе доло 1:1)- 200г.
    Разбиват се яйцата и към тях се добавя захарния сироп. Сместта се затопля.
    В тава се пресява брашното и се прави кладенче.
    Изсипва се затоплената яйчета смес и се започва бъркането, добавя се маята и по малко от млякото,солта,ароматизаторите. Когато започне да лепне тестото започвам да меся на плот и да добавям мазнината.
    Когато се омеси тестото се оставя да почине (около 30-40 мин), ако в стаята е по хладно му трябва повече време. Хубаво е тестот да е покрито или с влажна кърпа или с найлон.
    Следва биенето на тестото в плота. Казват да е около 100 пъти и аз така направих. Следва нова почивка пак около 20 мин.
    Накрая остава оформянето според вкуса на всеки! Следва ново втасване. Преди печене се намазва със жълтък разбъркан с малко вода и мазнина и се наръсва със захар.
    У дома се обичат кизунаци без нищо.
    Пекат се в предварително леко загрята фурна около 100 0. При слагането на козунака във фурната се пече на 180 - 2000.Във фурната слагам купичка с вода, за да не зисъхва козунака.Когато козунака се зачерви
    отгоре го покривам със фолио.


  6. #6

    Подразбиране КОЗУНАК

    ИЗГЛЕЖДА АПЕТИТНО,НЯМАМ ТЪРПЕНИЕ ДА ДОЙДЕ ВЕЛИКДЕН, ЗА ДА ОМЕСЯ.СЕГА СИ ХАПВАМЕ КУПЕН.

  7. #7

    Подразбиране

    Djemma ти си златна! Искаш ли да дойдеш малко и унас?
    katya ivanova

  8. #8

    Подразбиране

    Благодаря ,изглежда превъзходно. Големия ми проблем е трябва ли да се удря или не.

  9. #9

    Подразбиране

    Джема, това тесто опитвала ли си да го месиш в хлебопекарната?

  10. #10

    Подразбиране

    Вале, да - само в хлебопекарната го меся, само че тази доза- на два пъти. РАзделям на две. От половин доза ми излиза този козунак, който съм показала в моята тема вчера + едно малко козуначе.

    Кате, ако приемаш гости- идвам с удоволствие. Виж в моята тема, вчера показах пробата на тазгодишния козунак, да не се повтарям и тук.

  11. #11

    Подразбиране

    Джема, след като се омеси тестото в машината за хляб, тогава ли го удряш 100 пъти? И необходимо ли е да се удря, след като е месено в хлебопекарна?
    Ох, дано не съм станала много досадна, ама нали поради пуста липса на време все гледам всичко да става възможно най-лесно

  12. #12

    Подразбиране

    А , изобщо не го удрям. Тя, машината си го омесва много добре. Удря се, поради трудоемкото месене на ръка. Иначе само в машината пак си става на конци, проблем няма.

  13. #13

    Подразбиране

    О ,такива гости като теб Диема приемам с най-голямо удоволствие.

    katya ivanova

  14. #14

    Подразбиране

    Диема с колко мл вода разтваряш захарта?

    Предположенията ми са за около 200мл.
    katya ivanova

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Отговорих ти на лични.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •