Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 17
  1. #1

    Подразбиране ВСК - Взаимоспомагателна каса

    Здрасти на всички, седя си тука, чета, гледам и ми идва следната идея. Да се върнем малко назад по Татово време. По заводите имаше ВСК - взаимоспомагателна каса. Що да не земем и ние да си сформираме нещо такова? Гледам има 3000 и кусур регистрирани, демек може нещо да се получи. Например ако всеки даде по някой лев може да се сформира прилична сума, с която да се подпомагаме - Вилерови оригинални гоблени, парици за купони и т.н.? Какво мислите по въпроса?

  2. #2

    Подразбиране

    plamen_69 , татово време, заводите, ВСК и т.н. всичко е минало и живота е коренно променен, не всеки отделил средства ще може да се възползва от тях, причините са много, собствениците, администраторите и въобще екипа като цяло поддържащ този сайт е против финансирането на каси и други подобни. Примерно аз ако дам пари за събиране на купон, и ако купона е в София ? Идеята е нерантибилна, но иначе поздравления за ентусиазма.

    Екипа на Гоблените.com

  3. #3

    Подразбиране За и против толериране на финансирания във форума

    Не съм съгласен. Не става въпрос за финансиране от екипа на сайта, а за доброволно такова. Не е задължително да дадете някаква сума конкретно за дадено събитие - купон в софия например. Доброволно събраните средства могат да се използват за различни инициативи, едната от тях купон например. Въвъ форума има апели за подпомагане на деца с увреждане с посочен линк към страница, ето Ви една възможност част от евентуално събрани средства да се отделят за такава инициатива. Друга възможност е вместо да се менкат схеми и ключове да се закупят оригинални гоблени и да се дават на участници във форума. Сега малко опровержение за цитат"администраторите и въобще екипа като цяло поддържащ този сайт е против финансирането на каси и други подобни". Има във форума обявен конкурс за бродерия. Ако обърнате внимание в условията на конкурса цитат:

    "Конкурсен модел: Можете да участвате в конкурса само с разработения за целта гоблен “Есен край реката”. Можете да участвате с готов комплект или да окомплектовате модела сами. Бродирайте 1:1 или 1:4.
    Задължителни условия при изработката на конкурсния модел:

    * Моделът следва да бъде изработен по зададената схема.
    * Моделът следва да бъде избродиран с мулине Анхор." край на цитата.

    Айде сега да ми обясните как не се толерира финансиране. Защо например да не се допускат участници с друг вид гоблен? В крайна сметка конкурсите се правят за майсторлъка на Гобленаря, техника, стегнатост, просвет и т.н

  4. #4

    Подразбиране

    Абсолютно съм съгласна с flame!!! Идеята просто не е приложима - просто твоето предложение е да се събират пари за нещо общо, но все пак тук има хора от не знам колко си града, помисли за малко:

    1. Ако има хора от някой град, които ще си правят купон си събират пари и си го правят, а не се плаща от някъде

    2. Ако някой иска да си купи оригинална комплектовка си събира колкото му трябват и си купува

    3. Ако се събират пари за конкретна инициатива, като примерно за децата с увреждания или от такива домове, нека се събират за конкретната инициатива, така всеки знае за какво дава пари/гобленче/материали

    4. Конкурса е нещо отделно, а всяка една такава каса би предизвикала малко или много търсене на сметка за къде са отишли парите (и това би било съвсем основателно)

    5. Ако беше прочел, това, което си пейстнал щеше да видиш, че човек може и сам да си го комплектова, така че не е задължително да си купуваш комплектовка, а относно това, защото не се допускат други гоблени - ами защото така оценяването ще бъде най-обкетивно, не мисля, че е трудно за досещане!


    Просто и за мен идеята е абсолютно неприемлива, понеже макар и да общуваме тук, да обменяме идеи и схеми и т.н. всеки от нас е отделен човек, живеем на различни места и всеки има своите възможности ... дори това да е доброволно не мисля, че ще пожъне успех

  5. #5

    Подразбиране

    plamen_69, както виждате не сме спрели изтрили или променили нито един апел за помощ, подпомагане на благотворителна дейност каквато е на skorpion, letia6tata_krava или пък изложбата на гоблени в Бургас, която е чудесно събитие популяризиращо това изкуство. Винаги сме насърчавали и ще продължаваме да казваме съдействие за подобни инициативи.

    Относно конкурса: Събитието не се организира за първи път, това е ежегоден конкурс с традиции и много почитатели и участници.

    Гоблена “Есен край реката” нова разработка на Coats и е направен специално за конкурса за майсторска изработка на гоблен с мулине Anchor, защото Anchor e запазена марка нa Coats. Схемата е публично достъпна за сваляне както сте забелязал, всеки може да участва в конкурса със собствена комплектовка и без да си купува готовия комплект за шиене въпреки, че цената на готовия комплект е по-ниска от стойноста на комплекта ако участника си го комплектова сам!

    В крайна сметка конкурсите се правят за майсторлъка на Гобленаря, техника, стегнатост, просвет и т.н
    Съгласни сме с вас, именно майсторлъка на Гобленаря, техника, стегнатост, просвет и т.н , които участниците ще демонстрират при участието си в конкурса следвайки схемите, които организаторите са определили, ще са критериите по-които ще излъчат победитилите!

    Освен за майсторска изработка на гоблен, искаме да обърнем специално внимание на инициативата "НАЦИОНАЛЕН ДЕТСКИ КОНКУРС ЗА БРОДЕРИЯ под надслов “Вие и Анхор творите и се забавлявате!”" Тази инициатива цели да разкрие на децата удоволствието от бродерията и да възпита у тях естетическо мислене, сръчност, търпение и концентрация - инициатива достойна за уважение защото това ще покаже на децата удоволствието от бродирането и резултата от положеното старание ще бъде гордост както за самите тях, така и за техните родители.

    Също едно уточнение, за темата "ФИНАНСИРАНЕ", която подозрително много Ви вълнува по една или друга причина:

    Средствата събрани от конкурса няма да са за ВСК, КУПОНИ и незнам какво още и няма да бъдат усвоени от собственика на примерната ВСК, която желаете да бъде създадена, а ще бъдат заделени за НАГРАДНИЯ ФОНД НА КОНКУРСА, от който ще бъдат облагодетелствани тези участници, които са положили старание да участват, тези които истински обичат изкуството "Гоблени", тези които носят истински любовта на гоблените в сърцата си!


    За информация относно наградния фонд, това са част от нещата, които са определени да бъдат раздадени на класиралите се:
    1. Оригинални Вилерови комплекти за бродиране - награди за Първо, Второ и Трето място в конкурса!
    2. Различни модели щампирани гоблени
    3. Покривки за бродерия на Вилер
    4. Луксозни хавлиени кърпи за плаж със златно лого Анхор
    5. Разработка на гоблен по ваша снимка и окомплектоване (схема, панама, конци, игла)
    6. Ваучер (талон за безплатно пазаруване от онлайн магазина на www.goblenite.com) на обща стойност 30 лв + безплатна доставка в рамките на страната
    7. 4 броя по 15 лв. ваучери (талони за безплатно пазаруване от онлайн магазина на www.goblenite. com) на обща стойност 60 лв + безплатна доставка в рамките на страната
    8. Професионална изработка на уеб сайт ( + безплатен домейн и хостинг) на училището/организацията с най-много участници (участие на групи)
    9. Много поощрителни награди по преценка на журито
    10. Всички участници ще получат грамоти и безплатни дизайни за бродерия



    НЕ НА ПОСЛЕДНО МЯСТО: ВСИЧКИ ИЗБРОДИРАНИ ГОБЛЕНИ, ЩЕ БЪДАТ ВЪРНАТИ НА СОБСТВЕНИЦИТЕ ИМ, СЛЕД ПРИКЛЮЧВАНЕ НА КОНКУРСА!

  6. #6

    Подразбиране

    Въпрос на гледни точки, това е само предложение. Що се касае за самоокомплектоването. Ми ето да речем искам да си го окомплектовам, трябва да е "задължително" с конци "мулине Анхор". ??? и после де е схемата с ключа? Виж за обективността съм съгласен, че трябва да е енотипен.

  7. #7

    Подразбиране

    Мерси за обстоятелствените пояснения относно конкурса. наистина темата "Финансиране" е доста щикутлива. Има идея има дебат, няма идея няма дебат....

  8. #8

    Подразбиране

    Пламен 69, една от темите е моя и ще има още такива от моя страна и още много пъти всички участници ще се включат, защото тук си имаме доверие!!!Ние сме повече от семейство, макър и далеч една от друга.Не събираме пари , а сърца и общо желание за помощ. Впрочем ти дали би откликнал на молбата ми???Иначе, място за съмнения има навсякъде другаде, освен ТУК!И това добре да го прочете всеки, влизащ случайно, с цел, с "половинка" или изобщо префучаващ през този сайт!!!Относно това - защо с Анхор-щото са им вносители, за това!!!Такава е идеята.Всеки я приема или не-избор има.Следващия път ще се хвърля и аз в конкурса, този път обаче "зарибих" аудиторията с моята идея и самата аз почти денонощно бродирам.Безвъзмездно!Със евтини и скъпи конци-не правя избор, а следвам схемите.Чета, че пише "начинаещ" и си позволявам корекция : не се пише "щикутлива", а "щекотлива"/ пояснение, за да не се излагаме пред "чужденците".И да не ми се обидиш!!!Аз съм справедлив Скорпион с огромно чувство за ЧЕСТ!

  9. #9

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от skorpion Виж мнение
    Пламен 69, една от темите е моя и ще има още такива от моя страна и още много пъти всички участници ще се включат, защото тук си имаме доверие!!!Ние сме повече от семейство, макър и далеч една от друга.Не събираме пари , а сърца и общо желание за помощ. Впрочем ти дали би откликнал на молбата ми???Иначе, място за съмнения има навсякъде другаде, освен ТУК!И това добре да го прочете всеки, влизащ случайно, с цел, с "половинка" или изобщо префучаващ през този сайт!!!Относно това - защо с Анхор-щото са им вносители, за това!!!Такава е идеята.Всеки я приема или не-избор има.Следващия път ще се хвърля и аз в конкурса, този път обаче "зарибих" аудиторията с моята идея и самата аз почти денонощно бродирам.Безвъзмездно!Със евтини и скъпи конци-не правя избор, а следвам схемите.Чета, че пише "начинаещ" и си позволявам корекция : не се пише "щикутлива", а "щекотлива"/ пояснение, за да не се излагаме пред "чужденците".И да не ми се обидиш!!!Аз съм справедлив Скорпион с огромно чувство за ЧЕСТ!
    Така, значи аз по професия не съм Българик а инженер и ми е простено да допускам грешки, логично е да са с Анхор "Защото те са вносители"... ми как иначе....

  10. #10

    Подразбиране

    Здравейте. Тъй като и аз съм зодия Скорпион и трудно си държа езика зад зъбите, макар и нова във форума искам да споделя мнението си по идеята за ВСК,а то е:
    Има нещо нечистоплътно в нея, поне на мен така ми прозвуча и моля за извинение, не искам да обидя никого.
    Освен това, когато става въпрос за пари, макар и доброволно събрани означава и много строг контрол по тяхното разходване и още много други условности, които ние чисто технологично не можем да реализираме.
    За това подкрепям мнението не екипа на Гоблените.com, поздравявам skorpion за благородната и кауза и я подкрепям за сега само морално, но има време......
    А що се отнася до конкурса - не се съмнявам в неговата прозрачност, в коректността на организаторите, а да не говорим за възпитателния ефект от детския конкурс.
    От сърце желая успех на всички ви

  11. #11

    Подразбиране

    Кaкто споменах по-горе това е само едно предложение. Къде е видя Liliana нечистоплътността?. Всяко едно подобно начинае при всички случаи изисква и организация, контрол и т.н. Нечистоплътна ли е "Българската коледа" ? За сведение :

    Цитирам публикация в онлайн исдание на в-к сега:

    Взаимоспомагателните каси (ВСК) са най-разпространените формирования за микрокредитиране. Първите ВСК са създадени в България преди повече от 50 години.
    Вярно е, че нормативната уредба е доста остаряла. Но това не пречи касите да са живи финансови организми, които се ръководят от Типов устав за устройството и дейността на Взаимоспомагателните каси при професионалните съюзи, приет в далечната 1988г. С устава се урежда редът за учредяване на взаимоспомагателните каси (ВСК) при профсъюзните органи и организации; устройството и организацията на тяхната дейност; правата, задълженията и отговорностите на членовете и органите на самоуправление на ВСК.

    Взаимоспомагателните каси са доброволни сдружения

    на членове за взаимно кредитиране и подпомагане. Въз основа на типовия устав всяка ВСК приема свой устав за устройството и дейността. В устава се определят:
    1. Размерите на месечните лични вноски и на общата сума за личните средства, на помощите, заемите и лихвите, както и на съотношението между личните средства и заемите;
    2. Сроковете за отпускане и погасяване на заемите;
    3. Изискванията към поръчителите и други условия, които да осигуряват ефективното използване на средствата и редовното погасяване на заемите;
    4. Разпределението на работата между председателя, секретаря и членовете на управителния съвет:
    5. Разпределението на работата между председателя и членовете на ревизионната комисия;
    6. Задълженията на счетоводителя и касиера и др.
    Учредителното събрание избира с тайно гласуване Управителния съвет и неговия председател и състава на ревизионната комисия.
    ВСК се регистрират в общинските/регионалните координационни съвети на Конфедерацията на независимите синдикални организации в България (преди Българските професионални съюзи (БПС), на чиято територия са учредени.
    Взаимоспомагателните каси са юридически лица съгласно чл. 1, ал. 2 от Указа за взаимоспомагателните каси и фондове (ДВ, бр. 197 от 1950 г., който не е отменен). ВСК имат право да откриват свои сметки в Банка ДСК
    Органите на самоуправление на ВСК са:
    1. общото (делегатското) събрание;
    2. управителният съвет;
    3. ревизионната комисия.
    Интересен колективен работодател се явява Управителният съвет на ВКС, който сключва трудови договори с щатните работници на ВСК.

    Член на ВСК може да стане всеки член на синдикат

    (вече и не само членове), към който е учредена ВСК. Членовете на ВСК се приемат със заявление, в което декларират, че са запознати с Типовия устав и с Устава за устройството и дейността на ВСК и че ще спазват правата и задълженията, предвидени в тях. Управителният съвет разглежда заявленията на кандидатите и взема решения по тях в едномесечен срок. Членуването във ВСК започва от датата на протокола, с който е взето решението.
    Всеки член на ВСК има право да:
    1. Участва в общите събрания, да бъде избиран или да избира делегати за делегатските събрания;
    2. Бъде избиран в управителния съвет или ревизионната комисия;
    3. Получава заеми;
    4. Получава безвъзмездна помощ при остра материална нужда; 5. Изисква и получава справки по своята партида и за общото организационно и финансово състояние на ВСК;
    6. Става поръчител най-много на трима заемополучатели едновременно.
    Всеки член на ВСК е длъжен да:
    1. Внесе встъпителен членски внос от 3 лв.;
    2. Плаща редовно месечните си лични вноски и да поддържа личните си средства във ВСК в установените размери;
    3. Участва в организационната дейност, да съдейства за финансовото укрепване на ВСК и да сигнализира за забелязани пропуски, слабости и нарушения;
    4. Погасява получените от него заеми в установените размери и срокове;
    5. Изплаща заемите на нередовни длъжници, на които е поръчител;
    6. Участва в компенсирането на вредите от непредотвратени злоупотреби със средствата на ВСК съразмерно на определения размер за общата сума на личните средства.
    За съжаление, върху личните средства на членовете на ВСК не се начислява лихва.
    (За настоящите възможности да се използва ВСК четете на страница "Консулт" идната сряда)

  12. #12

    Подразбиране

    Тук се занимаваме с гоблени!!! Не с голупости!

  13. #13
    Активност Аватара на didi_ml
    вече сме пловдивчани
     
    55 Мнения
     

    Подразбиране

    Цитат Първоначално написано от alunagalia Виж мнение
    Тук се занимаваме с гоблени!!! Не с голупости!


  14. #14

    Подразбиране

    Не разбирам защо господинът още настоява темата да бъде обсъждана, след като е пределно ясно, че по-голямата част от потребителите на форума не биха одобрили това на пръв поглед безобидно предложение. Мисля, че ще се съгласите с мен.
    Освен това, ако някой наистина има желание да подпомогне каквато и да било кауза, ще го направи и без участието на т.нар. ВСК.
    Колкото до скорпионите добавете и мен към списъка.
    catch me if you can... :>

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Опа-материал за нова тема!!!

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •