Страница 1 от 6 123 ... ПоследенПоследен
Показване на 1 до 15 от 81

Тема: ТОРТИ 3

  1. #1

  2. #2

  3. #3

  4. #4

    Подразбиране

    Имах лекции,после изпити,ходя и на курс по испански и почти нямам време за форума.А,откакто се зарекох и да не правя разни сладки и солени изкушения,съвсем се загубих.....

  5. #5

    Подразбиране

    Успех с лекциите и изпитите и да знаеш ,че ни липсваш тук.

  6. #6

    Подразбиране

    Ето какво се получи от едномесечния ми проект.


  7. #7

    Подразбиране

    Браво, Алис!
    Готовия резултат си заслужава месеца за проектиране......

  8. #8

    Подразбиране

    Благодаря ти, Скарлет! Не само беше проектиране, а част от нещата трябваше да се научат, но мисля, че вече съм наясно. Време си трябва, време!

  9. #9

  10. #10
    Активност Аватара на didi_ml
    вече сме пловдивчани
     
    55 Мнения
     

    Подразбиране

    ПОЗДРАВЛЕНИЯ И ОТ МЕН!

  11. #11

  12. #12

  13. #13

    Подразбиране

    Алис,надявам се ,че ще ни разкажеш малко повече за твоя шедьовър.
    Поне за мен ще е интересно.

  14. #14

    Подразбиране

    Давам веднага записките по шедьовъра:

    Торта 20 май

    Тавата ми е с размер (вътрешен) 34,5/34,5 см.

    Блат (рецептата е за 1 брой, а тортата направих с два блата, а вместо трети блат ползвах 2 пакета бишкоти):

    6 яйца, 150 г захар, 120 г брашно

    Крем (за обикновена торта правя крем с около 700 мл мляко и пропорционално останалите продукти):

    2 л прясно мляко
    16 суп. лъж. захар (с връх)
    10 суп. лъж. брашно (не съвсем равни, но е и препълнени)
    2 пак. ванилена захар (или ванилия)
    250 г масло
    8 яйца (отделят се жълтъците и белтъците)
    орехи, печени бадеми (несолени) общо около 150 г
    200 г напоени в ром стафиди
    15 г (пакетче и половина) желатин (използвам на д-р Йоткер)

    Приготвяне на крема

    Разбиват се жълтъците със захарта. Брашното се смесва с част от прясното мляко – да стане на рядка кашичка. Млякото се загрява, като още в началото се добавят жълтъците със захарта, а брашнената каша към края (когато заври). Разбърква се непрекъснато. Използвам млековарка, за да не загаря кремът. Като се сгъсти, свалям от котлона, добавям маслото и ванилията. Продължавам да разбърквам и след като малко се охлади, добавям разбитите на твърд сняг белтъци с 1 суп. лъж. захар. Накрая добавям желатин, който предварително е накиснат в 150 мл вода до набъбване, разтопен е на водна баня и е охладен.

    Шоколадов мус (почти копирам от рецепта на Нелка)

    4 жълтъка
    100 мл сироп (60 г захар и 40 мл вода)
    210 г тъмен шоколад
    420 г течна сметана (38% масленост) – ползвах 200 мл Президент , която е с 35 % масленост и 220 мл Хопла, която е с 25% масленост
    3 листа желатин – като видях колко течно се получава, сложих 1 пакетче (10 г желатин), а 3 листа се равняват на 6 г, ако не се лъжа

    1. Свари сироп от захарта и водата
    2. Бий жълтъците, като постепенно прибавяш към тях горещия сироп
    3. Разтопи шоколада (разтопих го в МВ). Смеси с жълтъците, прибави разтопения желатин.
    4.Добави разбитата сметана, смеси добре

    По съвет на Нелка, залях единия блат* с муса, като предварително малко напоих с прясно мляко (ама много малко) и го сложих да замръзне във фризера. След това го залях с ГОРЕЩА какаова глазура:

    Отново от рецепта на Нелка, но по нейна препоръка само половин доза, която е следната:

    Какаова глазура

    75 г вода
    125 г захар
    50 г какао
    75 г течна сметана
    3,5 листа желатин – сложих ¾ пакетче, което е около 7 грама

    Схемата на сглобяване беше: блат (умерено напоен с прясно мляко), крем, бишкоти (също напоени с прясно мляко), крем, блат* с мус и глазура (за който вече стана дума по-горе), най-отгоре украсата, а отстрани бишкоти и пурички.

    За ограждане на тортата
    – италиански бишкоти Савоярди (30 бройки) и 3 кутии пурички, но ми останаха и ги използвах за една по-миниатюрна тортичка. За малката тортичка пробвах ограждане с обикновени бишкоти, но частта им над тортата, която няма съприкосновение с крем е много суха и чак не се яде, докато италианските бишкоти са много вкусни, нищо, че са като сухари.

    Захарно тесто за украсата:

    Примерно количество: 125 г масло, пудра захар (докато стане тесто), 10 г желатин в 100 мл вода, обработен по описания по-горе начин.
    Всичко се омесва и е готово за употреба.

    Използвах 3 вида суха боя за сладки – червена, зелена и жълта и от разтворимите сокчета – ягода. Мъничко (неизмеримо малко количество) боя се смесва с капчици вода, хубаво се смесва и чак тогава се добавя към тестото. Разделя се тестото на няколко топки и към всяка се добавя желаната боя. След като се направят фигурките, оставят се да изсъхнат 2-3 дни. Изсъхват за няколко часа, но за по-сигурно ги оставих по-дълго. След това ги сложих в кутии във фризера, защото имат масло и се притеснявах да не добият лош дъх (почнах да правя украсата 1 месец по-рано). Хубавото на това тесто е, че лесно се работи с него, втвърдява се много добре и дори след престой във фризера, нищо им нямаше на розичките и останалите неща. Бях пробвала няколко други теста, но всички те не се държат така добре във влажна среда – навлажняват се и не са толкова вкусни. Пробвах парено тесто, с което също много лесно се работи, но хич не ми беше вкусно.
    Зелените листенца на розите ги лепих към белите "бисквитки" с гъста глазура от вода и захар (варена). Консистенцията уцелих експериментално (не е трудно, защото лесно се добавя малко повече захар или малко повече вода). Белите подложки (приличащи на бисквитки) имат дупка в средата (за розите) и след намазване със захарна глазура, поръсих с кокосови стърготини.

  15. #15

    Подразбиране

    Реклама:
    Много ти благодаря ,че сподели рецептата за тази прекрасна торта!
    Предизвикателство е да се заловиш с изработката й.
    Информацията по рецептата ми изглежда изчерпателна ,остава да намеря време ,за да запретна ръкави.
    Поздрави!

Страница 1 от 6 123 ... ПоследенПоследен

Правила за писане

  • Не може да отваряте теми
  • Не може да публикувате отговори
  • Не може да прикачате файлове
  • Не може да променяте мненията си
  •